test autoradiiAutorádio je elektrické zariadenie, ktoré je vkladané do palubnej dosky auta. Z praktického hľadiska je autorádio miniatúrny počítač, ktorý je v závislosti od typu schopný vykonávať funkcie od prehrávania rádia, hudby z rôznych médií, po prehrávanie video súborov, zobrazovanie záznamu z kamery v reálnom čase, zobrazovanie GPS súradníc a mapy v reálnom čase, a pod. Medzi ďalšími užitočnými funkciami je spárovanie autorádia s Vašim mobilným telefónom, vďaka ktorému sa zbavujete potreby vlastnenia CD a DVD diskov, pamäťových kariet a iných prenosných médií. Autorádia sa vďaka postupnej digitalizácii a pridávaniu smart funkcií zbavujú čoraz zastaralejších častí, akými sú napríklad mechaniky.

Pri výbere autorádia je potrebné prehodnotiť viacero dôležitejších faktorov, ktoré Vám môžu spríjemniť jazdu, zjednodušiť orientáciu na neznámych cestách, uľahčiť parkovanie, obohatiť doterajšie funkcie a pomôcť naplno využiť moderné technológie.

Náš test autorádií vám predstavuje rebríček tých najlepších autorádií, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie autorádiá

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.TomiMax 012
autoradio TomiMax 012
359€
2.NCS RS-401
autoradio NCS RS-401
159€
3.Pioneer DMH-G220BT
kava Pioneer DMH-G220BT
129€
4.JVC KW-X830BT
kava JVC KW-X830BT
119€
5.Sencor SCT 9411BMR
kava Sencor SCT 9411BMR
129€
6.Sony DSX-A410BT
kava Sony DSX-A410BT
109€
7.Blow AVH-9810
kava Blow AVH-9810
69€

Ako vybrať to najlepšie autorádio?

1. 1DIN alebo 2DIN

Autorádia sa v závislosti od veľkosti delia do dvoch štandardizovaných veľkostí – 1DIN a 2DIN. Pri zvažovaní nad kúpou autorádia reč ide nielen o kompatibilite autorádia s palubnou doskou vozidla, alebo len o veľkosti autorádia. Veľkosť autorádia totižto môže mať dopad na konečnú funkcionalitu autorádia a teda jeho celkový prínos pre vodiča. Čím väčšie je autorádio, tým viac funkcií dokáže poskytnúť.

1DIN autorádia

Rozmerovo sú 180 x 50 milimetrov (šírka na výšku), kvôli čomu zaberajú menší priestor na palubnej doske a sú teda vhodné pre minimalistov, no pri minimalizovaní svojej veľkosti môžu minimalizovať aj svoju funkcionalitu. Z dôvodu malého rozmeru nečakajte pokročilejšiu technológiu, v drvivej väčšine prípadov ide o absenciu väčšieho displeja alebo dotykového displeja, kvôli čomu neexistuje možnosť prehrávania video súborov či záznamu z parkovacej kamery. 1DIN autorádia sú rozmerovo najkompatibilnejšie autorádia na trhu. V prípade, že vlastníte auto s palubnou doskou kompatibilnou pre 2DIN-ové autorádia, zatiaľ čo Vy vlastníte 1DIN-ové autorádio, bude potrebné dokúpiť 2DIN-ový redukčný rámik, do ktorého uložíte 1DIN-ové autorádio. Vyjde Vás to lacnejšie, než kúpa 2DIN-ového autorádia.

Výhody 1DIN autorádia
+ Nižšia nákupná cena
+ Je možné vložiť aj do 2DIN panelu po kúpe redukčného rámika
+ Spoľahlivejšie a odolnejšie
+ Zaberá menej priestoru
Nevýhody 1DIN autorádia
– Absencia vyspelejších technológii vrátane video výstupu
– Ovládanie cez tlačidla
– Menej funkcií
– Žiaden video výstup

2DIN autorádia

kompatibilnévozidlami 21. storočia, rozmerovo sú vyššie – 180 x 100 mm, vďaka výške je možné pridať aj pokročilejšie dotykové displeje s vyšším rozlíšením. 2DIN autorádia sú na rozdiel od 1DIN autorádií multimediálnevideo výstup zaručuje možnosť prepojiť s parkovacou kamerou alebo prehrať filmy, klipy a pod.

Výhody 2DIN autorádia
+ Mnoho nových a užitočných funkcií (GPS, parkovacia kamera, handsfree, atď.)
+ Multimediálnosť
+ Jednoduché ovládanie vďaka dotykovému displeju
Nevýhody 2DIN autorádia
– Nie je kompatibilná so všetkými vozidlami
– Vyššia nákupná cena
– Častejšie technické problémy

2. Prehrávanie súborov a rádií – Spôsoby a kompatibilita s formátmi

Autorádio, rovnako ako DVD prehrávač či programy na počítači, obsahujú inštrukčné sady zodpovedné za prehratie určitých druhov súborov. Pred kúpou je preto potrebné vopred zistiť, aké súbory dokáže dané autorádio prehrať. Staršie a menej kvalitné 1DIN autorádia zvyknú mať v porovnaní s novšími 1DIN alebo 2DIN autorádiami menší rozsah kompatibilných formátov.

TIP: Ak teda vlastníte médium, na ktorom máte uložené obľúbené pesničky, podcasty či audio knihy, prípadne filmy, uistite sa, že dané autorádio ich bude môcť prehrať. Ušetrí Vám to čas a zbytočnú frustráciu, nakoľko konvertovanie na kompatibilné formáty môže byť pridlhé a príliš komplikované pre neskúseného používateľa.

Možnosti prehrávania súborov – porty, konektory, mechaniky a bezdrôtové technológie

Autorádia poskytujú niekoľko spôsobov, ako prehrávať súbory:

 • Mechanika pre CD/DVD disky – nie každé autorádio na trhu disponuje mechanikou – niektoré modely ich nemajú z estetických dôvodov či kvôli „modernizovaniu“, zatiaľ čo u iných absentujú z dôvodu nízkeho rozpočtu – lacné autorádia obvykle majú menej spôsobov, ako prehrať súbory.
 • Slot pre SD kartu – SD karty sú vysokokapacitné a zároveň miniatúrne úložiska, ich rýchlosť síce nie je privysoká, napriek tomu je dostatočná pre prehrávanie filmov a skvelo funguje ako úložisko pre hudobné mixy. V prípade, že je autorádio schopné navigácie, z SD karty je možné načítať detailné mapové podklady.
 • Porty pre zariadenia
  • USB – slúži na prenos dát (napr. z flashdisku ale aj z mobilu či notebooku) a napojenie zariadení priamo na autorádio; ak autorádio je dostatočne moderné, môžete aj nabíjať svoj smartfón, hoci nabíjanie je pomalšie
  • AUX – na prepojenie iPodu, MP3 či MP4 prehrávačov s autorádiom
  • 3,5 mm jack – ďalšia alternatíva určená na prehrávanie audio súborov
  • HDMI – umožní prehrávať filmy v maximálne podporovanej kvalite autorádiom, vhodná alternatívna možnosť v prípade, že máte na laptope filmy a pod.
 • Bezdrôtové technológie
  • Bluetooth – bezdrôtová technológia, ktorá využíva malé množstvo energie pre bezdrôtovú konektivitu medzi volantom a autorádiom, ale aj so smartfónmi či laptopom, veľmi užitočná aj pre streamovanie multimédií (hudby, filmov) do autorádia či pre handsfree hovory
  • WiFi – vhodná na rýchle prenášanie a ukladanie väčších súborov
  • NFC – bezdrôtová technológia, pri ktorej je potrebný veľmi blízky kontakt medzi dvoma zariadeniami, vysoko užitočná pre automatické spárovanie autorádia so smartfónom, zaobídete sa tak bez manuálneho spárovania
Kompatibilita so súbormi

WMA, MP3 ACC patria k najbežnejším audio formátom, vďaka čomu nebude problém prehrať ich v takmer všetkých autorádiách. Medzi problematické formáty môžu spadať relatívne novšie či menej používané formáty, ako napr. bezstratový FLAC, OGG (Vorbis) a iné formáty. Menej štandardné formáty však zvyknú byť kompatibilné práve s autorádiami založenými na Android operačnom systéme, ktorý prichádza so širšou kompatibilitou s audio ale aj video formátmi.

Tuner rádia

Čo sa týka kompatibilityrádiovými vlnami, odporúča sa autorádio, ktoré je schopné prijímať tak AM ako aj FM signály:

AM signály (frekvencia v KHz) sú staršie signály, ktoré sú vďaka svojej nízkej frekvencii schopnejšie vyššej penetrácie cez steny garáží a iných budov, no vzhľadom na vlastnosti tohto signálu sú signály AM horšej kvality, no za to predstavujú lacnejší spôsob vysielania. Problémom AM frekvencií je taktiež vyššia náchylnosť k interferencii. Vďaka svojim vlastným kvalitám sú AM signály využívané pre podcasty, talkshow a pod.

FM signály naopak pracujú vo frekvenciách MHz a vďaka svojej šírke pásma sú výrazne kvalitnejšie, čo ich robí vhodnými práve pre vysielanie hudby. Majú však problém prechádzať cez steny.

RDS (Radio Data System) je protokol, ktorý je vysielaný s FM signálom, poskytuje autorádiu meta dáta, teda informácie o skladbe, počúvanom podcaste a pod. Daný protokol je taktiež zodpovedný za automatické naladenie na rádio stanicu pre čo najlepší signál.

Medzi nové rádiové signály je možné zaradiť DABDAB+, využívané v Európe a Austrálii. Sú založené na digitálnej, nie analógovej technológii ako v prípade FM/AM. Ich veľkou výhodou je zvýšená penetrácialepšia kvalita (aspoň z teoretického hľadiska) oproti FM, v praxi je však kvalita porovnateľne slabšia oproti FM z jedného dôvodu: DAB umožňuje vysielať viacero staníc na tej istej frekvencii, kvôli čomu je kvalita konečného zvuku počuteľne nižšia. Práve tento problém má vyriešiť DAB+, vďaka ktorému sa dosahuje optimalizácia signálu pre dosiahnutie čo najvyššej kvality napriek prítomnosti iných kanálov na tej istej frekvencii.

3. Možnosť prepojenia s vozidlom (SWC)

Autorádia sú multifunkčné zariadenia, niektoré však svoju funkčnosť rozširujú ešte ďalej a to možnosťou ovládania za pomoci volantových tlačidiel, vďaka ktorým môžete ovládať autorádio veľmi jednoducho bez toho, aby ste sa museli obzrieť inde, než je čelné sklo. Prepojenie je možné získať dvojako: manuálne za pomoci prepojovacieho kábla (a následnej montáže) alebo za pomoci softvéru, vďaka ktorému je možné napojenie cez bezdrôtovú technológiu (Bluetooth).

4. Konektor ISO

Autorádia majú dva 8-pinové konektory, cez ktoré sa autorádio napojí priamo do auta. Tu je však potrebné dávať pozor na skutočnosť, že poradie pinov týchto konektorov sa môže líšiť v závislosti od výrobcu auta, preto bude potrebné skontrolovať, či poradie vyhovuje s poradím vo Vašom automobile, prípadne dokúpiť adaptér.

5. Porty pre reproduktory, subwoofer a externý zosilňovač

V prípade, že ste milovníkom hudby a je Vám zrejmé, že kvalita zvuku vo Vašej automobilovej zostave je nedostatočná, vďaka RCA Audio výstupu na zadnej strane autorádia budete môcť napojiť externý zosilňovač. Je potrebné vopred upozorniť o tom, že zosilňovač si vyžaduje jeden pár RCA výstupov, rovnako ako pravýľavý reproduktor dokopy si vyžadujú jeden pár RCA výstupov. Dokopy to činí minimálne 2 páry RCA výstupov, ktoré je potrebné rezervovať.

POZOR: Kúpa externého zosilňovača nemusí mať taký dopad, aký pravdepodobne očakávate. V závislosti od výkonu autorádia môže byť dodatočná kúpa externého zosilňovača zbytočná – autorádio nebude schopné dodať potrebné množstvo energie zosilňovaču, v dôsledku čoho nebude prebiehať zosilňovanie zvuku. Preto ešte pred kúpou či už zosilňovača alebo autorádia zvážte výkon autorádia.

6. Port pre parkovaciu a vedľajšie kamery

Video RCA výstup umožňuje prepojenie autorádia s externou parkovacou alebo inou kamerou, vďaka ktorému bude v reálnom čase vysielaný obraz priamo z kamery do displeja Vášho autorádia. Kamery sú užitočné pre parkovanie, kedy nebude potrebné pozerať sa do spätného zrkadla, ale sú užitočné pre celkovú bezpečnosť ako aj orientáciu.

7. Výkon autorádia a maximálny výkon reproduktorovej zostavy v aute (Watty)

Veľkosť výkonu autorádia má svoje opodstatnenie a dôležitosť, v dôsledku čoho je výkon pomerne dôležitým faktorov pri výbere toho správneho autorádia, a to najmä v prípade, že si potrpíte na kvalitnom zvuku s kvalitnými výškami ako aj basami. Výkon je štandardne uvádzaný vo wattoch (W) a k tomu je vždy uvádzané číslo, ktoré svedčí o maximálnom výkone. V praxi to vyzerá nasledovne:

4×50 W, kde 50 W je maximálny výkon reproduktora4x určuje, koľko reproduktorov naraz je možné do autorádia zapojiť. Hodnota výkonu je priamo úmernáhlasitosťou reproduktorov – čím vyšší výkon, tým vyššia je hlasitosť zvuku vychádzajúca zo zostavy reproduktorov.

V prípade výberu autorádia je teda potrebné zvoliť také autorádio, ktoré bude schopné dodávať dostatočnú energiu reproduktorovej zostave a v prípade, že plánujete zakúpiť externý zosilňovač, budete musieť ešte rátať s rezervou. Vo všeobecnosti sa odporúča mať maximálny výkon reproduktorov len o čosi vyšší v porovnaní s výkonom autorádia, aby sa predišlo prípadnému výraznému prebytku energie.

TIP: Ako zlatý stred môžete považovať autorádio s výkonom 4×40 W (niektoré zdroje to môžu považovať za absolútne minimum). Ak si však vyžadujete od svojho auta skutočne kvalitný zvuk, na trhu je možné nájsť aj autorádia aj s výkonom 60 W či vyššie.

8. Kompatibilita so zariadeniami Android a iOS

Moderné autorádia disponujú bezdrôtovou technológiou, vďaka ktorej dokážu so sebou spárovať mobilné zariadenia, ktoré bežia pod rôznymi operačnými systémami. Nie všetky autorádia na trhu však môžu byť kompatibilné so všetkými operačnými systémami. Ak teda vlastníte iPhone alebo smartfón bežiaci na Androide, je potrebné si ujasniť, či Vami zvolené no ešte nezakúpené autorádio bude kompatibilné s Vašim zariadením. Rovnako pozor na verziu operačného systému.

Spárovanie autorádia so smartfónom má mnoho výhod, vďaka čomu nie je potrebné všetko ovládať cez autorádio. Či už ide o GPS navigáciu, Spotify, prehrávanie filmov či podcastov, spárovanie autorádia so smartfónom spríjemnízjednoduší jazdu.

POZOR: nie všetky autorádia budú schopné spárovať sa so smartfónom za pomoci bezdrôtových technológií a namiesto toho môžu využívať ťažkopádnejšie káblové prepojenia (využitím USB alebo 3,5 mm mini jackom). Ak neobľubujete priveľa káblov, pozorne si prezrite vlastnosti autorádia.

TIP: Nezabudnite prepojiť tlačidlá na volante s autorádiom pre čo najjednoduchšie a najbezpečnejšie ovládanie spárovaného autorádia aj počas jazdy.

9. Pamäť autorádia

Pamäť autorádia je určená na ukladanie jednotlivých rádiostaníc, medzi ktorými si vďaka uloženiu budete môcť rýchlo a jedným stlačením prepínať. Pamäť autorádií sa líši v závislosti od modelov.

10. Dodatočné vybavenie

Mikrofón

Vstavaný mikrofón do autorádia je neodolateľnou súčasťou pre neustále pracujúcich ľudí, ktorí si od svojho vozidla vyžadujú handsfree hovory. Ovládateľnosť je dodatočne vylepšená v prípade, že tlačidla na volante sú prepojené s autorádiom, vďaka čomu môže vodič prijať hovor okamžite bez straty pozornosti, ktorú sústredí na vozovku.

Ochrana proti otrasom

Vďaka ochrane proti otrasom bude Vaše autorádio chránené v prípade, že sa ocitnete alebo pravidelne ocitáte na nerovných terénoch či nekvalitných a neupravených cestách. Vhodná najmä na autorádia s displejom, ktorý zvykne byť najkrehkejšou časťou tohto zariadenia.

11. Dodatočné funkcie

Odnímateľnosť predného ovládacieho panela

Vďaka odnímateľnému prednému panelu je možné Vaše autorádio ukryť pred zvedavými ľuďmi so zámerom ukradnúť ho. Autorádia ako drahšia elektronika, sú častokrát stredobodom pozornosti zlodejov a mnohokrát boli dôvodom, prečo bolo auto vytipované a následne vykradnuté. Odnímateľný predný panel zaručuje, že autorádio bude skryté dokedy budete chcieť.

Zakódovanie autorádia

Zakódovanie autorádia slúži ako posledná možná poistka voči krádeži, prípadne môže slúžiť k znefunkčneniu odcudzeného autorádia. V prípade odcudzenia autorádia bude zlodej nemilo prekvapený, keď zistí, že autorádio je nevyužiteľné. Samotné zakódovanie však nemusí potenciálneho zlodeja odradiť od krádeže v prípade, že o tejto skutočnosti nevie. Práve z toho dôvodu sa odporúča túto informáciu vylepiť na sklá.

Ekvalizér

Vďaka ekvalizéru je možné dosiahnuť kvalitu hudby, po akej túžite. Či už ide o Vám vyhovujúce výšky, stredynízke tóny, ekvalizér Vám umožní nastaviť znejúce zvuky podľa Vašich predstáv. Niektoré autorádia prichádzajú aj s automatickým ekvalizérom, no tento automatický proces nemusí zodpovedať Vašim štandardom.

Bass Boost

Kvalita basy je pre mnohých takzvaných „autičkárov“ skutočne dôležitá a nevedia si predstaviť jazdu bez toho, aby basy neboli dostatočne hlboké. Vďaka funkcii Bass Boost dokážete zlepšiť znenie bás pri každej skladbe.

Podsvietenie – statické či dynamické

Autorádia do auta sú aj estetickým doplnkom a mnohí výrobcovia si to plne uvedomujú. Z toho dôvodu značná časť autorádií disponuje podsvietením, ktoré v závislosti od kvality a prepracovania autorádia dokážu svietiť staticky alebo dynamicky a v ponuke môžu mať niekoľko módov. Kvalitnejšie autorádia budú svietiť viditeľne kvalitnejšie – farby na takýchto modeloch sú skutočne sýtehýrivé, práve v noci môžu svojim kvalitným svetlom spraviť interiér Vášho auta ešte útulnejší.

Lacnejšie autorádia buď nedisponujú podsvietením alebo majú len statické podsvietenie. Niektoré môžu poskytovať aj zmenu farby podsvietenia.

Kvalitnejšie autorádia môžu disponovať kvalitným podsvietením s niekoľkými módmi (zmena farieb, pulzovanie a pod.). Podsvietenie môže byť nastaviteľné v autorádiu, kde sa môže nastaviť podsvietenie jednotlivých častí autorádia. V nastaveniach je možné nájsť aj intenzitu podsvietenia či nastaviť podsvietenie v závislosti od intenzity okolitého svetla.

MirrorLink

MirrorLink funkcia slúži pre zrkadlenie aktuálneho obrazu z Vášho mobilného telefónu či tabletu priamo do autorádiadisplejom. Čím kvalitnejší a väčší displej, tým krajší a jasnejší obraz. Toto zrkadlenie slúži pre ovládanie tabletu či smartfónu za pomoci autorádia s dotykovým displejom.

GPS Navigácia

Vďaka navigačnému modulu (najmä na 2DIN autorádiách) získa autorádio veľmi užitočnú funkciu – s GPS navigáciou nebude potrebné využívať smartfón neustále napojený na internet. Navigácia je napojená na satelity, ktoré poskytujú veľmi presné satelitné údaje a presnú polohu Vášho vozidla.

Často kladené otázky a odpovede (FAQ)

Q: Môžem nabíjať smartfón cez autorádio?

A: Áno v prípade, že Vaše autorádio bude disponovať aj USB portom a je dostatočne moderné na to, aby umožnilo nabíjanie. Vďaka nabíjaciemu káblu teda budete môcť napojiť a zároveň nabíjať svoj smartfón v každom modernom autorádiu. Nabíjanie však bude pomalšie, ak teda potrebujete rýchle dobitie, na trhu sa nachádzajú buď powerbanky alebo autonabíjačky.

Q: Skúšal/-a som všetko, no nedokážem prepojiť volantové tlačidla s autorádiom za pomoci Bluetooth. Ako to mám teda spraviť?

A: V prípade, že skutočne neposkytuje vozidlo Bluetooth prepojenie volantu s autorádiom, jediným riešením je fyzické prepojenie za pomoci prepojovacieho káblu. Montáž a kúpa káblu Vás môže stáť aj 70 eur.

Q: Má autorádio zmysel?

A: Autorádio je viac, než len akýsi doplnok pre počúvanie hudby. Autorádio spĺňa veľmi dôležitú funkciu – vypĺňa monotónnosť počas dlhej jazdy. Vyťažení ľudia s nedostatočným či nekvalitným spánkom môžu z dôvodu monotónnosti jazdy a vozovky veľmi rýchlo upadnúť do mikrospánku. Článok z roku 2014 sa odvoláva na oficiálnu štatistiku, v ktorej každá piata autonehoda je spôsobená práve mikrospánkom. Autorádio dokáže vďaka hudbe, podcastu a iným funkciám vodiča pravidelne preberať z počiatočných epizód mikrospánku. Hudba má totižto veľký stimulačný vplyv na mozgovú aktivitu a môže zlepšiť koncentráciu. Ďalším veľkým plusom autorádia je, že umožňuje prepojiť volantové tlačidla s autorádiom a autorádio je možné spárovať s mobilom, vďaka čomu je možné volať handsfree, prepnúť skladbu či stanicu tlačidlom na volante a pod.

Q: Existujú aj 1DIN autorádia s veľkým displejom?

A: Na trhu sa nachádzajú aj autorádia typu 1DIN, ktoré poskytujú displejové rozhranie (od 3“ po 7“), je však raritou natrafiť na také autorádio a funkcionalitou sa nemusí podobať na autorádia typu 2DIN.

Q: Ako dodatočne môžem ochrániť moje autorádio?

A: Okrem už spomenutých možností ochrany je možné autorádio ochrániť aj bezpečnostnou kartou, prípadne prispôsobením autorádia k palubnej doske ešte počas výroby, vďaka čomu nie je možné autorádio jednoducho vybrať.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 14 Priemerne: 4.9]