test rychlovarnych kanvicV posledných desaťročiach obyčajné kanvice na sporák nahradili moderné rýchlovarné kanvice bez ktorých si už väčšina z nás nevie predstaviť ráno. Sú neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti.

Fungujú úplne jednoducho. Vykurovacie teleso, ktoré je v spodnej časti kanvice premieňa elektrickú energiu na tepelnú. Tá následne zohreje vodu na požadovaný bod varu. Stlačením jedného tlačidla vám teda rýchlovarná kanvica zohreje potrebné množstvo vody na kávu, alebo čaj v priebehu pár minút.

Veľkou výhodou rýchlovarnej kanvice je nielen krátky čas ohrevu a nízka spotreba elektrickej energie, ale aj malé rozmery a pôsobivý dizajn.

Náš test rýchlovarných kanvíc vám predstavuje rebríček tých najlepších rýchlovarných kanvíc, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP7 najlepšie rýchlovarné kanvice

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Bosch TWK8611P
Rýchlovarná kanvica Bosch TWK8611P
65€
2.DeLonghi KBOV 2001
Rýchlovarná kanvica DeLonghi KBOV 2001
55€
3.Guzzanti GZ 205
Rýchlovarná kanvica Guzzanti GZ 205
29€
4.CONCEPT RK 4060
Rýchlovarná kanvica CONCEPT RK 4060
35€
5.VIVAX WH-176
Rýchlovarná kanvica VIVAX WH-176
15€
6.Eta 8598 Ela
Rýchlovarná kanvica Eta 8598 Ela
29€
7.Sencor SWK 1013
Rýchlovarná kanvica Sencor SWK 1013
9€

Ako vybrať tú najlepšiu rýchlovarnú kanvicu?

Vzhľadom na intenzitu používania rýchlovarnej kanvice treba počítať s možnými poruchami, obzvlášť pri nedostatočnej údržbe. V prípade teda, že sa vám rýchlovarná kanvica pokazila, alebo zvažujete kúpu novšieho typu, riaďte sa nasledovnými parametrami:

 1. Typ rýchlovarnej kanvice

Ak máte v kuchyni indukčnú varnú dosku, môžete si vyberať tak z elektrických, ako aj indukčných varných kanvíc. Tie sa hodia najmä pre tých, ktorí nechcú mať v kuchyni zbytočne veľa spotrebičov a potrpia si na celkový dizajn. Čo sa týka spotreby energie a rýchlosti ohrevu sú oba typy  veľmi podobné. Jediným rozdielom je automatické vypínanie ohrevu vody, ktoré by ste u indukčných kanvíc hľadali márne. Počas zohrievania musíte stáť pri indukčnej varnej doske a čakať, kým sa voda zohreje na požadovanú teplotu.

 1. Objem rýchlovarnej kanvice

Odvíja sa najmä od počtu členov v domácnosti, voľného priestoru na kuchynskej linke a účelu použitia. Pre menšie, dvojčlenné rodiny odporúčame kanvicu s objemom 1 – 1,2 litra. Samozrejme, ak k vám chodia návštevy, alebo ste viacčlenná rodina siahnite po väčšej min. 1,2 -1,7 litrovej kanvici. V prípade však, že vaša kuchyňa nie je práve najväčšia a každé miesto je pre vás vzácne, na trhu nájdete aj malé cestovné kanvice s objemom 0,4 – 0,6 l, ktoré sa zmestia naozaj všade. Navyše sú praktické, jednoducho ideálne na cestovanie.

 1. Príkon

Jeden z najdôležitejších technických parametrov. Vypovedá o spotrebe elektrickej energierýchlosti ohrevu vody v kanvici. Čím je príkon kanvice vyšší, tým sa voda zohreje rýchlejšie. Treba si však uvedomiť, že so stúpajúcim príkonom rastie aj spotreba elektrickej energie. Kanvica s príliš vysokým príkonom nemusí byť vždy tým najlepším riešením. Optimálny príkon pre kanvice s objemom 1- 1,7 l je  2 200W. U menších varných kanvíc vám bude stačiť príkon 1500W.

 1. Vykurovacia špirála

Rýchlosť ohrevu vody vrátane vyššie spomínaných parametrov závisí aj od umiestnenia vykurovacieho telesa, resp. vykurovacej špirály. S viditeľnou, nezakrytou špirálou sa môžete stretnúť najmä u starších modelov, ktorých hlavným benefitom je krátky čas ohrevu a nízka cena. Treba však počítať s usadzovaním vodného kameňa a tým aj častým čistením. Skrytá vykurovacia špirála je uložená v dolnej časti kanvice, vzhľadom na to nedochádza k usadzovaniu vodného kameňa a údržba je jednoduchšia. Nachádza sa skôr v drahších, moderných kanviciach a slúži nielen na ohrievanie vody, ale aj iných tekutín.

 1. Základňa kanvice a nabíjací kábel

Varná kanvica sa umiestňuje na základňu, ktorá môže byť statická, alebo otočná. Výhodou otočnej kanvice je, že nemusíte rozmýšľať ako kanvicu správne vložiť. Navyše drahšie modely s týmto typom základne majú tlačidla, pomocou ktorých si môžete regulovať teplotu ohrevu tak, ako potrebujete.

Neodmysliteľnou súčasťou každej základne varnej kanvice je elektrický kábel. Pred kúpou si teda vopred premyslite, kam kanvicu umiestnite a ako ďaleko bude elektrická zásuvka. Niektoré modely dokonca disponujú praktickým navíjaním kábla so zabudovaným priestorom na jeho uloženie. Sú teda ideálne pre tých, čo si potrpia na dizajn kuchyne a nechcú mať káble po celej kuchynskej linke. V prípade, že plánujete zariadzovať novú kuchyňu, odporúčame siahnuť po bezdrôtovej kanvici, ktorá je zabudovaná v kuchynskej linke.

 1. Materiál kanvice

V súčasnosti máte na výber hneď z niekoľkých materiálov:

Nerez – jeden z najpoužívanejších materiálov v kuchyni. Nerezové rýchlovarné kanvice vynikajú tak svojim dizajnom, ako aj kvalitou. Nešíria zápach a dokonale ladia so zvyškom kuchynských spotrebičov. Nevýhodou však je vyššia obstarávacia cena a možné riziko popálania, keďže sa nerez rýchlo zahrieva.

Plast – je podstatne lacnejšou alternatívou. Plastové kanvice sú síce ľahšie a praktickejšie na údržbu, avšak zanechávajú vo vode nepríjemný plastový zápach, ktorý vám môže v káve, alebo čaji prekážať.

Sklo – jedinečný materiál používaný najmä v moderných domácnostiach. Sklenené kanvice sú v porovnaní s predchádzajúcimi typmi najťažšie a najnáchylnejšie na usadzovanie vodného kameňa. Sú teda ideálne pre ľudí, ktorí nepoužívajú kanvicu pravidelne, skôr si potrpia na dizajn.

Keramika – spája sa predovšetkým s ľudovými tradíciami a kultúrou. Najväčším tromfom keramických kanvíc je nielen unikátny, vzorovaný dizajn, ale aj výborná izolácia hluku, čo ocenia hlavne rodiny s malým bábätkom.

 1. Funkcie a ostatné doplnky

Rýchlovarné kanvice primárne slúžia na zohriatie vody. Niektoré modely však disponujú aj ďalšími funkciami, ktoré zabezpečujú lepší komfort pri používaní.

Ak si radi vychutnávate šálku kvalitnej kávy, alebo čaju, určite oceníte funkciu regulácie teploty, prostredníctvom ktorej si môžete nastaviť ideálnu teplotu vody na váš nápoj. Súčasťou niektorých, predovšetkým modernejších rýchlovarných kanvíc je aj displej ukazujúci aktuálnu teplotu vody.

Za zmienku rozhodne stojí rýchlovarná kanvica so sitkom na čajintegrovaným teplomerom, ktorý udrží určitý čas nápoj v požadovanej teplote. Váš obľúbený čaj budete mať teda dlhšie teplý.

Veľkou novinkou sú rýchlovarné kanvice tzv. iKettle,  ktoré máte možnosť ovládať cez Wifi priamo z vášho smartfónu. Kanvicu tak bez problémov dokážete spustiť napríklad z obývačky, alebo spálne.

Z praktických funkcií sa určite zíde ukazovateľ naplnenia vodou, bezpečnostná poistka chrániaca kanvicu pred prehriatím, filter proti vodnému kameňu, či LED podsvietenie.

Ako prebieha údržba rýchlovarnej kanvice?

Pri utieraní rýchlovarnej kanvice z vonkajšej strany netreba zabúdať ani na jej vnútro. Dôležité je aspoň raz za mesiac dôkladne vyčistiť filter a zbaviť kanvicu vodného kameňa.

Ako zbaviť kanvicu vodného kameňa ?

Veľké množstvo vodného kameňa môže spôsobiť nielen prehrievanie kanvice, ale má vplyv aj na efektivitu ohrievania. Práve z tohto dôvodu je nevyhnutné čo najskôr odstrániť všetok usadený vodný kameň. Môžete to urobiť rôznymi spôsobmi, buď tabletami, alebo roztokom, ktorý nájdete takmer v každej drogérií.

Prírodný TIP

Rovnako účinná, avšak podstatne lacnejšia je kyselina citrónová. Postup je úplne jednoduchý. Do kanvice nalejte po rysku vodu, následne vysypte lyžičku kyseliny citrónovej a zapnite. Po vyvarení nechajte roztok v kanvici ešte minimálne hodinu, alebo pokojne aj cez noc a vylejte. V prípade, že na bokoch kanvice zostal vodný kameň, ľahko ho očistíte pomocou hubky s kvapkou octu. Pred používaním kanvicu aspoň dva krát prevarte čistou vodou a hotovo.

Akú teplotu vody zvoliť pri jednotlivých nápojoch?

Káva -> 93 °C

Ovocný čaj -> 70 °C

Čierny čaj -> 100 °C

Všeobecné tipy pred kúpou a počas používania rýchlovarnej kanvice

 1. Dbajte aby kanvica disponovala bezpečnostnými prvkami, t.j. poistkou proti zapnutiu kanvice bez obsahu, či otvoreniu počas pádu a automatickým vypnutím pri nesprávnom položení na základňu.
 2. Voľte nižšie a širšie kanvice, ktoré lepšie využívajú teplo zo spodnej časti, kde je uložené vykurovacie teleso.
 3. Skontrolujete si, aké je minimálne naplnenie kanvice, obzvlášť, ak často používate kanvicu iba pre seba.
 4. Pred používaním kanvicu vyvarte najmenej dva krát čistou vodou. Zbavíte ju tak všetkých baktérií a mikroorganizmov, ktoré sú pre vaše zdravie škodlivé.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]