test odšťavovačovPri výbere odšťavovačov by sme mali predovšetkým dbať na to, ako často chcem odšťavovač používať a čo s daným odšťavovačom chystáte odšťavovať. Z tohto dôvodu je dôležité spoznať rôzne druhy odšťavovačov, ich rôzne využitia, odlišnosti a ich parametre, a na konci s nadhľadom porozmýšľať nad tým, aký druh odšťavovača budete v skutočnosti potrebovať. Konečná kúpa teda musí vyhovovať vašim požiadavkám.

Náš test odšťavovačov by vám v tomto rozhodovaní mal pomôcť, keďže sme ho vytvorili tak, aby bol čo najviac prehľadný a aby zároveň tento test odšťavovačov poskytoval objektívne informácie, ktoré boli ťažené predovšetkým z užívateľských recenzií. V našom teste odšťavovačov nájdete aj rebríček tých najlepších odšťavovačov na trhu. Tak si môžete jednotlivé odšťavovače porovnať veľmi rýchlo a jednoducho.

Absolútne najlepší odšťavovač je taký, ktorý úplne vo všetkých parametroch vyhovuje vašim požiadavkám. Určite neváhajte stráviť pri výbere odšťavovačov nejaký ten čas, aby ste sa uistili, že práve odšťavovač, ktorý si kupujete bude pre vás ten najlepší.

Prezrite si rebríček tých najlepších odšťavovačov, ktorý sa nachádza nižšie. Veríme, že vám náš test odšťavovačov pomôže vo výbere.

 

Test – TOP7 najlepšie odšťavovače

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Sana Juicer EUJ 707
odstavovac Sana Juicer EUJ 707
95 %; 186 recenzií239€
2.G21 Gracioso
odstavovac G21 Gracioso
96 %; 14 recenzií139€
3.PHILCO PHJE 5030
odstavovac PHILCO PHJE 5030
93 %; 5 recenzií89€
4.Sencor SSJ 4042
odstavovac Sencor SSJ 4042
95 %; 29 recenzií79€
5.Concept LO 7027
odstavovac Concept LO 7027
91 %; 7 recenzií75€
6.Sencor SJE 1055SS
odstavovac Sencor SJE 1055SS
85 %; 19 recenzií49€
7.Sencor SJE 741SS
odstavovac Sencor SJE 741SS
84 %; 44 recenzií39€

Ako správne vybrať ten najlepší odšťavovač?

1. Druh odšťavovača

Na trhu je možné nájsť až štyri druhy odšťavovačov, avšak tými hlavnými a najčastejšími modelmi sú práve dva: odstredivé a hriadeľové (tiež zvané ako závitovkové, alebo hovorovo zvané „slimáky“

a) Odstredivé

Tento druh odšťavovačov šťavu extrahuje z ovocia ako aj zeleniny za pomoci rotujúcich čepelí. Práca je tak rýchla a hlučná. Šťava sa prefiltruje cez sito, výsledkom je teda narýchlo odstredená riedka zeleninová, ovocná alebo zmiešaná šťava. Okrem plusov, ako napríklad rýchlosť odšťavenia či nevyžadovanie predprípravy ovocia, využívanie čepelí na extrahovanie šťavy má aj svoje nedostatky.

Výhody:

 • Nižšia cena
 • Rýchlosť odšťavenia
 • Nevyžaduje sa časovo náročná predpríprava ovocia
 • Šťava je riedkej konzistencie a je bohatá na vlákniny, čo umožňuje dlhodobejšie (a teda efektívnejšie) vstrebávanie vitamínov
 • Pre každodenné rýchle nápoje zo štandardného ovocia a zeleniny (jablko, hruška, petržlenová vňať, citrusy…) je skvelou voľbou

Nevýhody:

 • Hlučnosť
 • Šťava nie je hustá (niekto môže preferovať redšiu)
 • Výsledná šťava rýchlejšie oxiduje z dôvodu napenenia pohybmi nožov
 • Zdĺhavá a komplikovaná údržba
 • Všeobecne kratšia životnosť
 • Kvôli čepeliam si vyžaduje tvrdé ovocie a zeleninu, o ktoré sa nože môžu oprieť a prerezať – listy, mäkké a malé (bobuľovité) ovocia sú teda problémom

b) Hriadeľové/Závitovkové/“Šnekové“/Slimáky

Odšťavovače hriadeľového typu využívajú sofistikovanejšie (hoci pomalšie) metódy na extrahovanie šťavy zo zeleniny či ovocia, a to za pomoci rotujúcich sa koliesok, ktoré svojím vzhľadom môžu nejednému používateľovi pripomínať slimačiu ulitu. Vďaka vyvíjanému tlaku dôkladne odšťavia aj tie neštandardnejšie ovocie či zeleninu. Proces odšťavovania, hoci dôkladný, je podstatne dlhší. Za to získate oveľa väčšie množstvo šťavy, ktorá je taktiež bohatšia na vitamíny a minerály. Problémom však môže byť nízky obsah vlákniny.

Tento druh odšťavovačov sa líši na horizontálnevertikálne, hlavným rozdielom je, že vertikálny efektívne vyšťaví každý druh ovocia, zatiaľ čo horizontálny máva problémy s určitými druhmi ovocia (lesné, kôstkovité). Vertikálny hriadeľový odšťavovač sa však  ľahšie zanesie a je zložitejší na očistenie a údržbu.

Výhody:

 • Modely zvyknú mať vyššiu životnosť aj pri dlhodobom a častom využívaní
 • Šťava bohatšia na vitamíny a minerály
 • Extrahuje výrazne viac šťavy
 • Nemá problém spracovať listové či mäkšie ovocia a zeleniny
 • Tichý chod

Nevýhody:

 • Nedostatok vlákniny, výsledkom čoho je neefektívnejšie vstrebávanie vitamínov
 • Drahšie než odstredivé
 • Pomalý proces extrahovania
 • Je za potreby predpripraviť zeleninu aj ovocie a to nasekaním na použiteľné kúsky

c) Ďalšie druhy odšťavovačov

 • Dvojhriadeľové odšťavovače

Tento odšťavovač využíva dve hriadele na odšťavenie akéhokoľvek druhu ovocia a zeleniny. Výsledkom je najefektívnejšie odšťaveniešťava najbohatšia na výživné látky. Problémom týchto odšťavovačov je časovo náročná príprava surovín, ako aj relatívne komplexná štruktúra odšťavovača, ktorá môže skomplikovať vašu pravidelnú údržbu a čistenie.

Cena je vyššia než u ostatných odšťavovačov, rýchlosť extrahovania šťavy je nízka.

 • Mechanické odšťavovače

Mechanické odšťavovače sú stará škola, no z trhu úplne nevymizli. Za pomoci ručného otáčania si dokážete dopriať kvalitnú šťavu, ktorej síce bude menej, no za to na rovnakej výživovej kvalite ako šťava pochádzajúca z pomalých hriadeľových odšťavovačov. Čistenie takýchto odšťavovačov je rýchla a jednoduchá záležitosť. Ich cena je skutočne prijateľná a vďaka ich malým rozmerom môžu byť jednoducho uložené.

2. Frekvencia používania

Ako často plánujete odšťavovač využívať? Pri akých príležitostiach?

TIP: Ak si chcete každé ráno dopriať čerstvú šťavu, je dôležité zohľadniť, či máte čas na to, aby ste počkali kým sa ovocie odšťaví cez hriadeľový odšťavovač. V prípade, že sa každé ráno ponáhľate, pravdepodobne bude lepšie siahnuť práve po odstredivom, vďaka jeho rýchlosti sa nebudete musieť stresovať. Osobitným problémom je však prípadná údržba ako aj životnosť. Na častejšie využívania sa hodí kvalitnejší odšťavovač (tie hriadeľové majú vo všeobecnosti dlhšiu životnosť), hoci to automaticky nemusí znamenať výber medzi druhmi odšťavovačov. Máme na mysli skôr kvalitnejší model, alebo značku ktorá je zárukou kvality.

3. Výkon odšťavovača

Tento bod veľmi úzko súvisí aj s prvým bodom a teda ak plánujete odšťavovať veľmi často, po veľkých dávkach ovocia, či zeleniny, určite sa vám oplatí zakúpiť si výkonnejší odšťavovač. Mali by ste teda popremýšľať nad odšťavovačom s minimálnym výkonom aspoň 1000W.

4. Veľkosť otvoru na vkladanie ovocia/zeleniny

Tento parameter odšťavovača môže byť taktiež dôležitý pri výbere odšťavovača. Ak sa vám nechce ovocie, či zeleninu neustále krájať na kúsky, mali by ste sa poobzerať po odšťavovačoch, ktoré majú väčší otvor na vkladanie ovocia/zeleniny.

5. Náročnosť čistenia

V prípade, ak by ste si zakúpili odšťavovač s veľkým počtom odnímateľných častí, mohli by ste mať pri používaní veľa práce, napr. čistenie všetkých týchto častí môže byť časovo náročné. Ak však v tomto bode nevidíte problém, nie je tu problém pre výber odšťavovaču, ktorý ma aj zložitejšiu stavbu.

6. Hlučnosť

Ak ste človek, ktorý miluje ranné šťavy, no nenávidí akýkoľvek hluk, je potrebné zohľadniť vaše priority. Vo všeobecnosti platí pravidlo: pomalé vyšťavenie = nízka hlučnosť, rýchle vyšťavenie = vysoká hlučnosť.

TIP: Aj odstredivé odšťavovače môžu byť relatívne tiché, a to využitím nižších stupňov rýchlostí. Toto pozmenenie rýchlostí sa však môže negatívne odraziť na konečnej šťave. Ak však vstávate skoro ráno, a čas ako aj rozpočet pre vás nie je problémom, hriadeľové odšťavovače budú pre vás tou skvelou voľbou.

7. Iné vlastnosti

Ďalšími užitočnými vlastnosťami odšťavovača by mala byť prítomnosť protišmykových nožičiek, vďaka ktorým môžete predísť nebezpečným príhodám alebo nepríjemným situáciám a následnému čisteniu. Rovnako užitočným prídavkom je stupňovanie rýchlostí odstredivých odšťavovačov.

Aký by mal byť optimálny výkon odšťavovača?

V prípade odstredivých odšťavovačov všeobecne platí, že ak má odšťavovač výkon aspoň 700-1000W, je schopný odšťaviť takmer všetko. Ak sa však jedná o šnekové odšťavovače, tak tieto odšťavovače by mali zvládnuť odšťaviť ovocie, či zeleninu aj pri nižšom výkone. Odšťavovanie ovocia, či zeleniny je zároveň veľmi skvelým zdrojom získavania vitamínov, minerálov, či antioxidantov.

Aké typy odšťavovačov existujú?

Najčastejším typom odšťavovačov sú mechanické (šnekové) a odstredivkové:

– Mechanické (šnekové) – tieto odšťavovače pracujú na mechanickom princípe tak, že na základe tzv. šnekového skrutkovania stláčajú šťavu za pomoci obsluhy ľudskej sily. Ako už z opisu fungovania mechanických odšťavovačov vyplýva, ich výhoda je v nízkej hlučnosti aj bez použitia elektriny.

mechanický odšťavovač

Mechanický odšťavovač funguje na princípe šnekového skrutkovania

– Odstredivkové – princíp týchto odšťavovačov spočíva v tom, že sa ovocie v odšťavovači najprv naseká a následne sa na základe odstredivej sily oddelí šťava od celku, ktorá následne stečie do zásobníka. Odšťavovače tohto typu majú zvyčajne dosť vysoký výkon, preto je možné tak odšťavovať aj tvrdšiu zeleninu, či ovocie.

Ak plánujete odšťavovať ovocie len kvôli výrobe zdravých smoothie nápojov, mali by ste sa poobzerať po špecializovanom spotrebiči – smoothie mixér.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 29 Priemerne: 4.8]