test zvlhcovacov vzduchuVedeli ste o tom, že pre ľudskú pokožku sa odporúča vlhkosť vzduchu 40 až 55 %  v lete a 30 až 50 % v zime?
Vo väčšine domácností, kancelárií a uzavretých priestoroch je však vzduch oveľa suchší. Dlhodobé zdržiavanie sa v priestoroch so suchým vzduchom môže mať za následok celý rad zdravotných problémov. Najčastejšie dochádza k vysúšaniu dýchacích ciest, ktoré sú potom oveľa náchylnejšie na podráždenia, alergie a choroby.
Zvlhčovač vzduchu je v celku kompaktný prístroj určený na zvlhčovanie vzduchu, teda udržiavanie vhodnej vlhkosti vzduchu v miestnosti.

Na trhu je v súčasnosti viacero typov a modelov zvlhčovačov vzduchu, v ktorých je niekedy ťažké zorientovať sa. V nasledujúcich paragrafoch nájdete prehľad typov zvlhčovačov vzduchu a parametrov, ktoré je dôležité brať do úvahy pri kúpe, ale aj odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa tejto problematiky

Náš test zvlhčovačov vzduchu vám predstavuje rebríček tých najlepších zvlhčovačov vzduchu, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

TOP7 najlepšie zvlhčovače vzduchu

Názov produktuHodnoteniePribližná cena
1.Stadler Form Eva
zvlhcovac vzduchu Stadler Form Eva
179€
2.Philips HU4803/01
zvlhcovac vzduchu Philips HU4803/01
119€
3.Klarstein Nibelheim
zvlhcovac vzduchu Klarstein Nibelheim
119€
4.GUZZANTI GZ 988
zvlhcovac vzduchu GUZZANTI GZ 988
69€
5.Hyundai HUM 770
zvlhcovac vzduchu Hyundai HUM 770
55€
6.GUZZANTI GZ 985
zvlhcovac vzduchu GUZZANTI GZ 985
29€
7.Esperanza EHA004
zvlhcovac vzduchu Esperanza EHA004
19€

Ako vybrať ten najlepší zvlhčovač vzduchu?

1. Výkon

Medzi najdôležitejšie parametre pri výbere zvlhčovača vzduchu patrí výkon. Výkon totiž priamo ovplyvňuje to, v akej veľkej miestnosti môžete zvlhčovač používať. Pri výkone zvlhčovača býva teda napísaný aj maximálny rozmer miestnosti, v ktorej ak zvlhčovač používate, je efektívny.
Samotný údaj uvedený pri výkone určuje objem čistého vzduchu, ktorý dokáže prístroj vytvoriť za jednu hodinu. Výkon sa udáva v mililitroch za hodinu, pričom ak čím vyšší je, tým väčšiu má prístroj spotrebu elektriny.

Pre miestnosti veľké 15 až 25 m2 sú vhodné zvlhčovače s výkonom 100 až 300 ml/h. Zvlhčovače s výkonom 400 až 500 ml/h sa radia k tým lepším a používajú sa pre miestnosti s rozlohou do 60 m2. Vo väčší miestnostiach sú už potrebné zvlhčovače s výkonom 600ml/h a viac alebo aspoň dva zvlhčovače s menším výkonom.

2. Spôsob zvlhčovania vzduchu

Momentálne sú na trhu dostupné zvlhčovače s troma rôznymi spôsobmi zvlhčovania vzduchu. Prístroje pracujú buď so sterilnou teplou parou, chladnou parou alebo ultrazvukom.

Zvlhčovanie sterilnou vodou je považované za najlepšie dostupné a vhodné aj pre alergikov. Tým, že sa para nahreje, sa z nej odstránia všetky baktérie, čiže by nemala vzbudzovať alergické reakcie.
Zvlhčovanie studenou parou je taktiež veľmi dobré. Avšak pre alergikov sa v tomto prípade odporúčajú zvlhčovače s antibakteriálnou úpravou, ktorú zabezpečujú zvlhčovacie vložky zvlhčovača.
Zvlhčovanie ultrazvukom je najefektívnejšie čo sa týka spotreby elektriny. Rovnako sú tieto zvlhčovače menej hlučné, keďže používajú ultrazvukové vlny, ktoré ľudia nie sú schopní počuť.

3. Hlučnosť

Na trhu je k dispozícií niekoľko druhov zvlhčovačov s rôznymi úrovňami hlučnosti.
Najnižšia hranica hlučnosti je okolo 20 dB. Takýto zvlhčovač je vhodný najmä do detskej izby alebo spálne, prípadne do miestností kde sa vyžaduje pokojné a tiché prostredie.
Hranica okolo 40dB je už o niečo hlučnejšia, no časom sa tento šum začne strácať ako hluk v pozadí.
Hlučnosť zvlhčovača súvisí aj od toho či ide o zvlhčovač, ktorý používa studený alebo teplý vzduch. Teplé zvlhčovače sú o niečo menej hlučné ako studené, pretože necirkulujú vzduch cez ventilátor.
Najtichšími zvlhčovačmi sú však ultrazvukové zvlhčovače, pretože fungujú na princípe produkovania ultrazvukových vĺn s vyššou frekvenciou, akú sú ľudia schopní počuť.

4. Objem zásobníka

Objem zásobníka zvlhčovačov vzduchu sa pohybuje v rozmedzí 0,8 až 8 litrov.
Pri výbere správnej veľkosti zásobníka na vodu, treba myslieť na to, že čím menší zásobník je, tým častejšie v ňom treba meniť vodu.
V prípade menšieho objemu, okolo 1 litra, je vodu potrebné meniť po každom použití. Zvlhčovač s objemom 8 litrov zvládne fungovať aj 3-4 dni bez potreby meniť vodu.
Štandardom pre objem zásobníka sú 3 až 4 litre.

5. Spotreba

Podobne ako pri hlučnosti, aj pokiaľ ide o spotrebu, závisí od toho o aký typ zvlhčovača ide.
Teplé zvlhčovače vo všeobecnosti spotrebujú viac elektriny ako tie so studeným ventilovaním. Dôvodom je najmä to, že pred zvlhčovaním vzduchu si teplý zvlhčovač musí nahriať vodu, čím pochopiteľne spotrebuje viac elektrickej energie.

6. Príkon

Príkon presnejšie udáva aké množstvo elektriny jednotlivé typy  zvlhčovačov spotrebujú. Parné zvlhčovač majú najväčší príkon – okolo 150W. Pri ultrazvukových zvlhčovačoch je štandardnom príkon 35 W. Najnižší príkon majú studené zvlhčovače – medzi 8 až 20 W.

7. Časovač

Časovač je typický pre pokročilejšie digitálne a častokrát aj drahšie zvlhčovače. Existujú dva typy – programovateľný časovač a časovač s odpočítavaním.
Vďaka programovateľnému časovaču je možné nastaviť kedy a ako dlho bude zvlhčovač zapnutý. Tým sa šetrí jednak voda v zásobníku ako aj spotreba elektriny.
Časovač s odpočítavaním umožňuje nastaviť čas, po uplynutí ktorého sa zvlhčovač vypne, ak už je zapnutý.

8. Cena

Pri kúpe zvlhčovača býva najväčšou investíciou samotná kúpa. Netreba však zabúdať na to, že aj prevádzka zvlhčovača má isté náklady. Pred kúpou prístroja je dôležité mať jasno v tom, na aký účel a kde chcete daný zvlhčovač používať.

Parné zvlhčovače patria medzi najlacnejšie, s cenou začínajúcou okolo 25€. Avšak majú najvyššiu spotrebu zo všetkých typov.
Diskové zvlhčovače sú o niečo drahšie, najnižšie modely sa dajú kúpiť od 30€.
Podobne sú na tom aj studené zvlhčovače, ale pri tomto type vznikajú aj dodatočné náklady, pretože niektoré modely si vyžadujú vymieňanie filtrov či zvlhčovacích vložiek.
Ultrazvukové zvlhčovače patria medzi najpokročilejšie, a teda sú dostupné v rôznych cenových kategóriách. Niektoré modely kúpite od 40€, ale bežný štandard stojí okolo 60€.  Pre náročnejších sú k dispozícii aj vyššie modely, ich cena sa už ale pohybuje nad sto eur. Pri ultrazvukových modeloch je v podstate jediným nákladom, ktorý vnikne, kúpa prístroja.

9. Údržba

Pri výbere zvlhčovača treba myslieť aj na to, akú údržbu bude prístroj vyžadovať.
Najmenšia údržba je potrebná pri ultrazvukových zvlhčovačoch. Sú teda vhodné, pre tých, ktorí nemajú čas pravidelne kontrolovať filtre a zásobník.
Pokiaľ ide o diskové a parné zvlhčovače, údržba záleží od typu, aký máte. Nie je však obzvlášť náročná.
Studené zvlhčovače taktiež nie sú náročné na údržbu. Iba v prípade ak obsahujú antibakteriálnu úpravu, pri ktorej je potrebné meniť zvlhčovacie vložky každé tri mesiace.

Pri výbere zvlhčovača vzduchu je dôležité brať do úvahy vyššie spomenuté parametre, pretože každý z nich nejakým spôsobom ovplyvňuje funkčnosť, spotrebu či údržbu zvlhčovača vzduchu. Preto by ste si už na začiatku mali určiť to, čo od zvlhčovača očakávate a na základe týchto kritérií hľadať vhodný model. Dopredu si však premyslite aj rozpočet na kúpu, aby ste neskôr nemuseli robiť príliš veľké kompromisy.

Typy zvlhčovačov

Ultrazvukové zvlhčovače

Ultrazvukové zvlhčovače sú najefektívnejšie a najtichšie zvlhčovače vzduchu. Sú tou správnou voľbou do bytov, najmä spální, a kancelárií. Systém funguje na vyfukovaní malých kvapiek vody, ktoré sa následne vyparujú a viažu na vzduchové čiastočky, čím skutočne zvyšujú vlhkosť vzduchu. Zároveň vypúšťajú jemnú hmlu, ktorá pôsobí upokojujúco. Tieto zvlhčovače fungujú na princípe produkovania ultrazvukových vĺn s vyššou frekvenciou, akú sú ľudia schopní počuť, takže okrem občasného bublania a nastaviteľných zvukových signálov sú úplne tiché.
Ultrazvukové zvlhčovače majú jednu z najnižších spotrieb elektrickej energie.
Keďže patria medzi najpoužívanejšie, pri ich kúpe je možnosť vybrať si z rôznych farebných prevedení aj tvarov, aby presne zapadli do miestnosti, do ktorej chcete prístroj umiestniť. Do niektorých modelov sa dajú vložiť aj vonné tyčinky.

Diskové zvlhčovače

Diskové zvlhčovače patria medzi obľúbený typ najmä vďaka nízkej hlučnosti a jednoduchosti používania. Najčastejšie sa používajú v bytoch. Tieto zvlhčovače zvlhčujú vzduch pomocou diskových filtrov pokrytých vodou. Zvlhčovač nasáva vzduch z miestnosti, ten potom prechádza diskami, ktoré ho zvlhčia a očistia od nečistôt a ventilátorom je vháňaný späť do miestnosti. Výhodou tohto systému je, že diskové filtre netreba meniť a problémom nebude ani vodný kameň. Ale na druhej strane, antibakteriálne filtre

Parné zvlhčovače

Parné zvlhčovače patria medzi najlacnejšie na trhu. Sú vhodné najmä pre tých ľudí, ktorí majú radi aromaterapiu, pretože sa do nich veľmi jednoducho umiestňujú vonné tyčinky.
Princíp parných zvlhčovačov spočíva v tom, že produkuj horúcu paru nahrievaním vody zo zásobníka, ktorú potom miešajú s chladnejším vzduchom a cez antibakteriálny filter vypúšťajú do miestnosti.
Parné zvlhčovače majú trochu vyššiu spotrebu elektrickej energie, pretože paru nahrievajú, ale väčšinou sú vybavené  reguláciou intenzity vypúšťania pary, a teda si to používateľ vie prispôsobiť.

Studené zvlhčovače

Studené zvlhčovače nepotrebujú takmer žiadnu údržbu, ale zároveň nie sú vhodné pre všetkých.
Fungovanie studených zvlhčovačov spočíva v tom, že disk a ventilátor, ktorými sú vybavené, rozprašujú vodu po priestore. Na rozdiel od parných zvlhčovačov tie studené nevypúšťajú paru, čiže nemôže dôjsť k presýteniu vzduchu v miestnosti. Niektoré modely vzduch nielen zvlhčujú, ale aj filtrujú, či obohacujú o aromatické vône.
Hoci pri studených zvlhčovačoch stačí minimálna údržba, nie sú práve najpoužívanejšie. Je to spôsobené najmä tým, že nie sú vhodné pre astmatikov a alergikov, pretože iba vyššie a zároveň drahšie modely obsahujú antibakteriálny filter.

Najčastejšie kladené otázky

Prečo je dobré používať zvlhčovač vzduchu?

Význam zvlhčovača vzduchu súvisí najmä s tým, že v dnešnej dobe je vo väčšine panelákov a domov ústredné kúrenie, veľmi dobrá tepelná izolácia a veľa elektrických prístrojov. Tieto prístroje a zariadenia jednak produkujú nadbytočné teplo, ale tiež víria prach. Zvlhčovač vzduchu slúži na udržiavanie vhodnej vlhkosti vzduchu v miestnosti, čím vytvára lepšie prostredie pre dýchanie.

Má zmysel používať v uzavretých priestoroch zvlhčovač vzduchu, keď vo vonkajších priestoroch vzduch zvlhčovaný nie je?

Určite áno, pretože v bytoch a kanceláriách trávime veľmi veľa času. Napriek tomu, že v exteriéri sa stretávame s rôznymi nečistotami a alergénmi, v domácom prostredí je dôležité vytvoriť ovzdušie, z ktorého bude mať náš organizmus prospech. Zároveň je to aj prevencia proti alergiám či vážnejším ochoreniam dýchacích ciest.

Kde v domácnosti umiestniť zvlhčovač vzduchu?

Zvlhčovač vzduchu je najlepšie umiestniť na suchý, rovný a stabilný povrch. Jednotlivé modely majú v návode presne určené v blízkosti akých prístrojov sa nesmú nachádzať. Všeobecne platí, že zvlhčovač by nemal byť umiestnený na zemi, ale minimálne pol metra nad ňou. Rovnako treba dávať pozor na to, aby nebol príliš blízko záclon alebo závesov, ktoré by mohol poškodiť. V neposlednom rade sa uistite, že kábel napájania je dostatočne dlhý, aby dočiahol do elektrickej zásuvky.

Aký zvlhčovač zvoliť do detskej izby?

Do detskej izby je najlepšou voľbou ultrazvukový zvlhčovač. Okrem toho, že je naozaj veľmi tichý, deťom nehrozí žiadny úraz. Vhodnou alternatívou je aj studený zvlhčovač.
Napríklad pri parných zvlhčovačoch môže dôjsť k prevráteniu a vyliatiu horúcej vody zo zásobníka, preto do detskej izby vhodné nie sú.

Aký zvlhčovač zvoliť, ak mám domáce zvieratko?

Ak máte doma zvieratko, určite nekupujte ultrazvukový zvlhčovač. Tieto zvlhčovače sú veľmi tiché, pretože fungujú na princípe ultrazvukových vĺn, ktoré ľudia nepočujú. Väčšina domácich zvieratiek však tieto vlny zachytiť vie a dosť im vadia. Preto radšej zvoľte iný typ zvlhčovača.

Ochladzuje zvlhčovač vzduchu vzduch v miestnosti?

Funkciou ochladzovania vzduchu v miestnosti bývajú vybavené iba najvyššie modely zvlhčovačov, aj to nie všetky značky. Parné zvlhčovače môžu za istých podmienok teplotu v miestnosti jemne zvýšiť. Na reguláciu teploty v miestnosti sú však vhodnejšie klimatizácie.

Aké filtre sa používajú do zvlhčovačov vzduchu?

Čo sa týka filtrov, jednotlivé značky zvlhčovačov používajú špecifické filtre. Ich presný popis, prípadne model, býva vždy uvedený v návode na použitie zvlhčovača. Existujú aj kompatibilné filtre, teda také, ktoré sa dajú použiť vo viacerých typoch zvlhčovačov, no pred kúpou sa odporúča overiť si kompatibilitu s modelom, ktorý máte.

Akou vodou sa má zvlhčovač vzduchu dopĺňať?

Vhodnú vodu na dopĺňanie zásobníka v zvlhčovači určuje výrobca. Preto je potrebné dôkladné preštudovanie návodu. Prístroje od niektorých výrobcov sú prispôsobené len na destilovanú vodu, iní používajú na prečistenie filtre, ktoré treba z času na čas vymieňať. Dajú sa však nájsť aj modely, ktoré môžete dopĺňať vodou z vodovodného kohútika.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]