najlepsie lacne male televizoryV súčasnosti sa v každej domácnosti nachádza aspoň jeden televízor. Náročnejší užívateľ uprednostňuje model s veľkou uhlopriečkou, pričom si zakladá na kvalitnom vysokom rozlíšení. Okrem toho očakáva, že bude nabitý množstvom funkcií. Ak patríte medzi menej náročných užívateľov, prípadne hľadáte druhý televízor do domácnosti, v takom prípade bude dobrou voľbou lacný malý televízor. Čo to vlastne je a podľa čoho sa rozhodovať pri jeho kúpe si povieme v tomto článku.

Malý televízor spoznáte podľa veľkosti uhlopriečky. Tá je zvyčajne veľká do maximálne 40 až 43 palcov. Menšia veľkosť je zohľadnená v cene, ktorá je nižšia oproti televízorom s veľkými uhlopriečkami. Preto majú malé televízory prívlastok lacné.

Malý televízor nie je primárne určený do obývacej miestnosti. Je vhodným riešením ako druhý televízor v domácnosti. Najčastejšie sa používa v spálni, detskej izbe či v inom malom priestore. Perfektné využitie nájde aj v gastronomických prevádzkach.

V našom teste lacných televízorov nájdete porovnanie tých najlepších lacných televízorov. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie lacné malé televízory (uhlopriečka do 32″ / 80cm)

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Samsung UE32T5372
televizor do 32 palcov_80 cm Samsung UE32T5372
93 %; 6 recenzií259€
2.Samsung UE32T4302
televizor do 32 palcov_80 cm Samsung UE32T4302
98 %; 10 recenzií239€
3.Philips 32PHS6605
televizor do 32 palcov_80 cm Philips 32PHS6605
98 %; 7 recenzií219€
4.Samsung UE32T4002
televizor do 32 palcov_80 cm Samsung UE32T4002
87 %; 16 recenzií179€
5.Orava LT-847
televizor do 32 palcov_80 cm Orava LT-847
95 %; 15 recenzií169€
6.Philips 32PHS5505
televizor do 32 palcov_80 cm Philips 32PHS5505
82 %; 7 recenzií159€
7.Sencor SLE 3229T
televizor do 32 palcov_80 cm Sencor SLE 3229T
92 %; 4 recenzie139€

Test – TOP 4 najlepšie lacné malé televízory (uhlopriečka do 43″ / 108cm)

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Philips 43PUS8506
televizor do 43 palcov_108 cm Philips 43PUS8506
95 %; 2 recenzie499€
2.Samsung UE43AU7172
televizor do 43 palcov_108 cm Samsung UE43AU7172
91 %; 9 recenzií379€
3.Samsung UE43TU7092
televizor do 43 palcov_108 cm Samsung UE43TU7092
90 %; 17 recenzií349€
4.TCL 43P615
televizor do 43 palcov_108 cm TCL 43P615
90 %; 9 recenzií299€

Ako vybrať tú najlepšiu excentrickú brúsku?

Parametre, ktoré si treba pri výbere lacného malého televízora všímať

Pri výbere akéhokoľvek elektronického zariadenia nás zaujímajú najmä dva atribúty, a to cena a kvalita. Na trhu sa nachádza široký výber lacných malých televízorov od rôznych výrobcov, pričom jednotlivé modely sa rozlišujú cenou, dostupnými funkciami a parametrami. Pri tak rozsiahlej ponuke môže byť skutočne ťažké sa medzi jednotlivými modelmi vyznať a jeden si vybrať. My vám chceme výber uľahčiť, preto sme si pre vás pripravili analýzu hlavných parametrov, ktoré je užitočné si všímať pri kúpe malého televízora. Zamerajte sa hlavne na nasledujúce parametre a vlastnosti:

1. Veľkosť uhlopriečky malého televízora

Veľkosť uhlopriečky je rozmer obrazovky televízora, ktorý sa meria z jedného rohu smerom k druhému – od horného ľavého rohu po jej pravý spodný roh. Tento údaj sa udáva v palcoch. Mnoho výrobcov však uvádza veľkosť uhlopriečky nielen v palcoch, ale aj v centimetroch.

V zásade platí, že jeden palec predstavuje 2,54 centimetra. To znamená, že ak je údaj veľkosti uhlopriečky uvedený v palcoch a chcete si ho prepočítať na centimetre, tak palce vynásobíte číslom 2,54 a výsledkom je veľkosť uhlopriečky televízora v centimetroch. (Zdroj:https://www.samsung.com/sk)

V obchodoch si môžete vybrať viaceré modely s rôznou uhlopriečkou. Za malé televízory sa považujú tie, ktoré majú veľkosť uhlopriečky do maximálne 43 palcov. Vybrať si však môžete aj menšiu, ako napríklad malý televízor s uhlopriečkou 40”, 32”, 24”, 22” a v prípade potreby ešte menšou uhlopriečkou.

Prečítajte si aj: Ak vás zaujímajú aj väčšie TV – prečítajte si náš test televízorov

2. Rozlíšenie  malého televízora

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere lacného malého televízora je jeho rozlíšenie. Tento parameter definuje, koľko obrazových bodov (nazývaných pixely) tvorí výsledný obraz na televízore. Prvé číslo v rozlíšení označuje počet pixelov horizontálne, zatiaľ čo druhé číslo označuje počet pixelov vertikálne. Keď obe čísla vzájomne vynásobíme, dostaneme výslednú hodnotu, ktorou je počet pixelov daného rozlíšenia. (Zdroj:https://www.techreviewer.com)

Uvedieme si to na jednoduchom príklade. Vysoké rozlíšenie HD má počet obrazových bodov 1280 x 720. Keď obe tieto čísla vynásobíme, dostaneme hodnotu 921 600, čo znamená, že toľko pixelov má rozlíšenie HD. Vo všeobecnosti platí, že čím viac bodov sa v obraze nachádza, tak tým je rozlíšenie vyššie a tým pádom je aj vyššia celková kvalita obrazu. (Zdroj:https://www.sony.com)

Medzi najznámejšie rozlíšenia patrí HD Ready s obrazovými bodmi 1366 x 768 px, Full HD s obrazovými bodmi 1920 x 1080 px, Ultra HD (4K) s obrazovými bodmi 3840 x 2160 px.

Modely malých televízorov s uhlopriečkou do 40 palcov zvyčajne nemajú k dispozícií 4K rozlíšenie. Ak však máte záujem práve o takéto rozlíšenie, tak si budete musieť dôkladne presondovať celú ponuku malých televízorov. Dôvodom je, že tieto typy televízorov majú 4K rozlíšenie iba ojedinele. Okrem toho, nevýhodou je, že kvalitné 4K rozlíšenie sa odrazí na jeho vyššej cene. (Zdroj:www.bestproducts.com)

Lacné malé televízory ponúkajú rozlíšenie buď Full HD (1080p) alebo bežné HD (720p). Pokiaľ máte možnosť výberu, zvoľte si vyššie rozlíšenie, čiže 1080p. Rozdiel v cene je veľmi malý. Pokiaľ vám však stačí bežné rozlíšenie 720p, v takom prípade pár eur ušetríte. (Zdroj:https://www.reviewgeek.com)

3. Optimálna pozorovacia vzdialenosť

Pri výbere akéhokoľvek televízora je dôležité dbať na optimálnu pozorovaciu vzdialenosť. Tento parameter udáva, aká má byť optimálna vzdialenosť medzi televízorom a miestom, odkiaľ sa bude televízor pozerať. Na pozorovaciu vzdialenosť vplýva veľkosť, respektíve uhlopriečka televízora a jej rozlíšenie. V závislosti od týchto dvoch parametrov sa pozorovacia vzdialenosť mení.

Pozorovacia vzdialenosť je dôležitá z dvoch dôvodov – rozlišovacej schopnosti ľudského oka a ostrosti videnia. V prípade, ak budete sedieť veľmi ďaleko od televízora, tak budete ťažšie rozoznávať detaily na obraze. Ak však budete sedieť veľmi blízko, budete vidieť jednotlivé pixely (obrazové body), ktoré tvoria obraz. (Zdroj:https://www.avu.ca)

Pri výbere lacného malého televízora je kľúčové dbať na optimálnu pozorovaciu vzdialenosť. To znamená, že si musíte vybrať takú veľkosť uhlopriečky televízora, ktorá bude zodpovedať veľkosti priestoru – nie zbytočne veľkú a ani priveľmi malú.

Pre jednoduchšiu orientáciu si pozrite nasledujúcu tabuľku, kde sú zobrazené orientačné hodnoty odporúčanej pozorovacej vzdialenosti, ktoré závisia od veľkosti uhlopriečky a jej rozlíšenia.

Uhlopriečka  Rozlíšenie  Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť v metroch
22“/55 cm HD Ready 1,2
Full HD 0,9
28“/71 cm HD Ready 1,6
Full HD 1,1
32“/81 cm HD Ready 1,8
Full HD 1,3
40“/101 cm 4K 0,8
Full HD 1,6
42“/106 cm 4K 0,8
Full HD 1,7

(Zdroj: https://www.alza.sk)

4. Technológia obrazovky

Pre dosiahnutie najlepšej kvality obrazu sa používajú rôzne druhy technológií. Medzi najpoužívanejšie patria:

 • LED (anglická skratka “light emitting diode“) – táto technológia potrebuje na vytvorenie obrazu niekoľko vrstiev. Najdôležitejšou je podsvietenie, ktoré vytvárajú malé a jasné LED diódy (počet a kvalita LED diód vplýva na jas a úrovne čiernej). Podsvietenie svieti cez vrstvu tekutých kryštálov a každý pixel týchto kryštálov funguje ako závierka, ktorá buď blokuje svetlo alebo mu umožňuje prechádzať. Typ a náročnosť podsvietenia prispieva k celkovej kvalite obrazu. (Zdroj:https://www.crutchfield.com)
 • QLED (anglická skratka “quantum dot light-emitting diode“) – televízory s touto technológiou využívajú kvantové body, ktoré keď zasiahne svetlo, tak farby získajú optimálnu teplotu, vyššiu hodnotu jasu (v kombinácií so špeciálnou  modrou LED diódou je dosiahnuté extra čisté biele svetlo), vďaka čomu sú odtiene pestré a čisté. Televízory s technológiou QLED zabezpečia širokú paletu farieb s miliónom odtieňov. Pri pozeraní televízora budete mať perfektný obraz s neuveriteľne čistými farbami – taký, akoby ste práve pozerali v kine. (Zdroj:https://www.samsung.com/sk)
 • OLED (anglická skratka “organic light-emitting diode“) – pri výrobe televíznej obrazovky sa využíva organický materiál (diódy). Keď sa použije elektrický prúd, tak vyžaruje jasné svetlo (rozsvieti sa) . V jednoduchosti to znamená, že táto technológia je schopná produkovať svetlo aj farbu z jedinej diódy, ktorá je napájaná elektrickou energiou. Každý pixel, ktorý vidíte, je samostatný zdroj farieb a svetla. Nie je potrebné samostatné osvetlenie. Táto technológia využíva na podsvietenie pixely a vďaka ich počtu umožňuje zobraziť absolútne čiernu a extrémne jasne bielu. Výhodou je vysoký kontrast. (Zdroj: https://www.cnet.com, https://www.digitaltrends.com)

5. Obnovovacia frekvencia

Obnovovacia frekvencia je parameter, ktorý udáva počet snímok za sekundu. Vďaka nej vieme, koľkokrát za sekundu sa mení obraz na televízore. Udáva sa v hertzoch s označením Hz. Čím je číslo obnovovacej frekvencie vyššie, tak tým je obraz plynulejší. Väčšina modelov malých televízorov má obnovovaciu frekvenciu 60 Hz.

6. Podporované hdr štandardy

HDR je skratka pre High Dynamic Range a znamená vysoký dynamický rozsah. Jedná sa o technológiu, ktorá umožňuje, aby vám obrazovky poskytovali lepší kontrast, presnejšie farby a živý obraz.

Existuje päť rôznych formátov HDR. Sú nimi HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision a Technicolor. Všetkých päť umožňuje to isté – zlepšujú kontrast a farebnosť, najmä pokiaľ ide o veľmi tmavé alebo svetlé scény.

Rozdiel medzi formátmi spočíva v tom, aké používajú metadáta (sú to informácie, potrebné na premenu štandardného video súboru na video súbor HDR). Môžu byť dynamické alebo statické. Dynamické metadáta sú schopné upraviť HDR pre každú scénu na základe jasu vášho televízora a toho, čo sa zobrazuje. Statické metadáta to nedokážu.

Jednotlivé formáty využívajú metadáta nasledovne – HDR10 používa statické metadáta, HDR10+ a Dolby Vision používajú dynamické metadáta, Technicolor môže používať oboje a HLG nepoužíva ani jedno. (Zdroj:https://www.which.co.uk)

7. Typy tunerov

Každý televízor, bez ohľadu na veľkosť, je vybavený digitálnym tunerom. Slúži pre ladenie staníc. Od konkrétneho typu tunera závisí, ktoré televízne stanice budete mať k dispozícií. V súčasnosti existujú tri základné typy tunerov:

 • DVB-T2 – jedná sa o najmodernejší typ pozemného digitálneho vysielania. Mnohí ho poznajú ako vysielanie prostredníctvom antény.
 • DVB-C – káblový príjem je bežnou súčasťou televízorov. Pre svoje fungovanie potrebuje zdroj signálu a satelitnú kartu, ktorá umožní sledovanie televíznych staníc.
 • DVB-S2 – satelitný príjem, ktorý pre svoje fungovanie potrebuje zdroj signálu, modul na dekódovanie a satelitnú kartu, ktorá umožní sledovanie televízie. Tento typ tunera je ideálny pre tých, ktorí nemajú k dispozícií káblové pripojenie a pozemný signál je nedostatočný.

8. Konektory a pripojenie

Pre maximálne využitie každého televízora je nutné venovať pozornosť konektorom a pripojeniu. Tu platí jednoduché pravidlo. Čím viac možností, tým lepšie, pretože bude umožnené využívanie externých zariadení.

Pred kúpou lacného malého televízora je dôležité si ujasniť, či budete k nemu niečo pripájať. V závislosti od toho, aké externé zariadenia (herné konzoly, DVD, počítač a ďalšie) k nemu budete chcieť pripojiť, bude potrebné, aby bol televízor vybavený dostatočným množstvom portov. Tie vám uľahčia používanie televízora.

Pre bežné používanie je nutný minimálne jeden konektor HDMI, ktorý zároveň umožní hrať hry prostredníctvom herných konzol. Rovnako umožní napojenie notebooku, vďaka ktorému si môžete pozrieť film.

Dôležitý je aj USB port, vďaka ktorému si budete môcť prehrávať uložený obsah na pamäťovom zariadení (USB kľúč). Môžete si tak pozrieť napríklad svoj obľúbený seriál alebo film.

Veľmi užitočný je slúchadlový výstup 3,5 mm jack, ktorý zabezpečí napojenie slúchadiel. Ten vám umožní nerušene sledovať svoj obľúbený televízny program alebo hrať hry. Výhodou je, že tým nebudete rušiť ani nikoho vo vašom okolí.

Niektoré modely malých televízorov môžu byť vybavené integrovaným WiFi pripojením, čo umožní televízoru bezdrôtové pripojenie k internetu. Okrem toho je oceniteľná aj bluetooth technológia, ktorá zabezpečí bezdrôtové spojenie s ďalším zariadením. Vďaka tomu tak môžete pripojiť napríklad slúchadlá a reproduktory (musia taktiež podporovať bluetooth funkciu), notebook, mobilné zariadenie a iné.

Mnoho malých televízorov má k dispozícií ethernetový port, ktorý slúži na pripojenie televízora k internetu. Je vynikajúci na dosiahnutie maximálnej rýchlosti. (Zdroj:https://www.reviewgeek.com)

9. Užitočné funkcie malých televízorov

Malé televízory zvyčajne nie sú vybavené širokým výberom funkcií, ale poskytujú aspoň základné funkcie. Dôvodom je ich obmedzená využiteľnosť (primárne sa využívajú ako druhé televízie v domácnosti). Stretnúť sa môžete s nasledovnými užitočnými funkciami:

 • SMART TV – ak má televízor označenie SMART TV, môžete ho pripojiť k internetu a používať aplikácie. Umožní vám to sledovať rôzne programy, ktoré sú dostupné online. Medzi bežné aplikácie, ktoré je možné využívať patria HBO GO, Netflix, Amazon Prime, Disney+ a ďalšie. Samozrejmosťou je pozeranie videí na YouTube či bežný internetový prehliadač.
 • Ambilight – je technológia osvetlenia, ktorú má patentovanú značka Philips. Slúži na optické rozšírenie obrazu až za hranice obrazovky. Funguje tak, že LED diódy okolo vášho televízora komunikujú s obrazom na obrazovke, pričom vrhajú farebné svetlo za rám televízora, ktoré sa zhoduje s farbami na obrazovke. Túto technológiu je možné nezávisle ovládať, takže ju môžete mať zapnutú alebo vypnutu a dokonca je možné ju použiť, aj keď je televízor v pohotovostnom režime. (Zdroj:https://ao.com)
 • Picture in picture (PIP) – jedná sa o funkciu, ktorá umožňuje sledovať dva obrazy súčasne – obraz v obraze, pričom jeden je hlavný a druhý vedľajší. Hlavný obraz je možné zobraziť na celej obrazovke a vedľajší obraz je možné zobraziť vo vloženom okne. To znamená, že môžete pozerať primárne napríklad svoj obľúbený seriál a v zmenšenom okne si môžete pustiť futbalový zápas, prípadne čokoľvek iné. Mnohí športoví nadšenci ocenia túto funkciu. (Zdroj: https://helpguide.sony.net)
 • HBBTV – jedná sa o hybridnú funkciu televízorov, ktorá umožňuje kombináciu štandardného televízneho vysielania s internetovým pripojením. Názov vznikol z kombinácie spomínaných funkcií – “Hybrid Broadcast” znamená v preklade vysielanie a “Broadband” znamená širokopásmový internet. Aktivácia funkcie je jednoduchá, na diaľkovom ovládači stačí stlačiť červené tlačidlo. (Zdroj:https://www.ceskatelevize.cz)

10. Overené značky malých televízorov

Zvučná značka nemusí vždy znamenať vysokú kvalitu. Zvyčajne sa pretaví len do vyššej ceny samotného produktu. Mnoho ľudí si pri výbere nového televízora automaticky vyberá populárne značky. Kvalitu však ponúkajú aj menej známe značky, ktoré sú navyše dostupné za priaznivejšie ceny.

Medzi kvalitné a overené značky lacných malých televízorov patrí:

 • Hisense
 • Hyundai
 • LG
 • Panasonic
 • Philips
 • Samsung
 •  Sencor
 • Sony
 • Strong
 • TLC
 • Thomson
 • Vivax a iné.

11. Cena, pomer ceny a kvality

Ak sa rozhodnete pre kúpu malého televízora, mnohých bude ako prvé zaujímať cena. Tieto modely televízorov sú dostupné za veľmi priaznivé ceny. Aj preto sa často malé televízory spájajú s prívlastkom lacné.

Treba si však uvedomiť, že od lacného malého televízora nemôžete očakávať, že bude vybavený množstvom funkcií a mať vynikajúce rozlíšenie 4K. Kompaktné modely sú primárne určené pre menej náročných spotrebiteľov.

Pri výbere lacného malého televízora si treba ujasniť, čo konkrétne od neho očakávate, aké by mal mať parametre a ktoré funkcie by mal spĺňať. Všetky tieto aspekty, vrátane značky televízora vplývajú na jeho cenu. Cena za jednotlivé modely sa pohybuje zhruba do 300 eur.

Teraz sa pozrieme na jednotlivé cenové kategórie malých televízorov, ktoré sú dostupné na našom trhu:

 • Malé televízory do 150 eur – v tejto cenovej kategórií dostanete základný model malého televízora. Síce ponúka nižšie rozlíšenie a nie moc prepracovanú kvalitu obrazu, cena je však skutočne nízka.
 • Malé televízory od 150 do 200 eur – majú zvyčajne maximálne Full HD rozlíšenie (1920 × 1080 px). Oproti lacnejším modelom je výhoda v lepšej konektivite. Znamená to, že sú k dispozícií viaceré porty pre pripojenie externých zariadení. V tejto cenovej kategórií nájdete najlepší pomer ceny a kvality.
 • Malé televízory od 200 eur a viac – malé televízory v tejto cenovej kategórií sú vhodné pre náročnejších spotrebiteľov, ktorí majú vyššie požiadavky na kvalitu obrazu a dostupné parametre či funkcie. Tieto modely majú minimálne Full HD rozlíšenie a v ojedinelých prípadoch Ultra HD (4K). Samozrejmosťou je funkcia SMART TV a PIP, dostatočný počet konektorov a mnoho iného.

Často kladené otázky o lacných malých televízoroch

Aké sú malé televízory a kde sa najviac používajú?

Malé televízory sú také, ktoré majú maximálnu dĺžku uhlopriečky 43“. I keď sa môže zdať, že v súčasnosti každý vyhľadáva čo najväčšiu uhlopriečku televízora, tak i tieto druhy televízorov nájdu využitie. Sú ideálne pre hosťovské izby, menšie spálne, domáce kancelárie, kuchyne, kúpeľne a ďalšie izby, kde chcete mať umiestnený televízor. Okrem toho sa perfektne hodia do rôznych ubytovacích zariadení a gastronomických prevádzok, ako napríklad hotely, penzióny, bary, kaviarne a reštaurácie. Malé televízory môžu slúžiť aj pre informačné účely a to v podobe informačných tabúľ.

Čo je to SMART TV?

Jedná sa o inteligentný televízor, ktorý okrem sledovania bežných televíznych programov umožňuje používať aplikácie (napríklad Netflix, HBO GO a iné) a je možné ho pripojiť k internetu. Tento typ televízora umožňuje sledovanie videí na Youtube.

Aké sú to malé televízory s funkciou PIP?

Malé televízory s PIP funkciou umožňujú sledovať dva obrazy súčasne na jednej obrazovke. Názov tejto funkcie je odvodený z anglického “Picture in picture“, čo znamená obraz v obraze. Čiže ak vám práve v televízií beží váš obľúbený program, môžete ho pozerať a súčasne môžete mať na obrazovke zobrazený ďalší kanál, kde bude vysielané napríklad spravodajstvo alebo nejaký športový zápas.

Kde je najlepšie umiestniť malý televízor?

Malý televízor môžete umiestniť kdekoľvek do priestoru, napríklad na televízny alebo nočný stolík, skrinku či nejakú komodu, prípadne na pevnú policu. Mnoho modelov malých televízorov je možné uchytiť priamo na stenu (pomocou držiaka), vďaka čomu je zabezpečený komfort pri sledovaní televízie.

Majú lacné malé televízory 4K rozlíšenie?

Lacné malé televízory zvyčajne nemajú 4K rozlíšenie. Na výber je rozlíšenie HD Ready (1366 × 768 px) a Full HD (1920 × 1080 px). Ojedinele sa však môže stať, že natrafíte na model malého televízora so 4K rozlíšením, to sa však odrazí na jeho cene. Tým pádom sa nebude jednať o lacný televízor.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 2 Priemerne: 5]