test biokrbovBiokrby (krby na biolieh) sú štýlové dizajnové zariadenia, ktoré viac než adekvátne dokážu nahradiť zážitok z klasických krbov. Na rozdiel od nich však môžu byť umiestnené takmer v každom interiéri – v paneláku, kancelárii, obchodnom centre – aj bez potreby komína. Ich ďalšou veľkou výhodou je, že si nevyžadujú dramatické a nákladné konštrukčné zásahy a ani stavebné povolenie.

Vďaka rôznym typom biokrbov, líšiacich sa od seba veľkosťou, dizajnom či spôsobom montáže, si každý dokáže vybrať ten svoj. Všetky však majú spoločné to, že miestnosti dodajú punc elegancie, teplo a pôvabné svetlo plameňov. A to všetko s minimálnou údržbou a mimoriadne jednoduchým používaním.

Pripravili sme pre vás komplexného sprievodcu výberom biokrbov. Dozviete sa, okrem iného, ako tieto zariadenia fungujú, aké majú výhody používania, na čo sa sústrediť pri kúpe a zodpovieme vám aj ďalšie často kladené otázky.

Náš test biokrbov vám predstavuje rebríček tých najlepších biokrbov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie biokrby

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Kratki Delta 2 horizontal
biokrb Kratki Delta 2 horizontal
149€
2.Kratki Delta 2 vertikal
biokrb Kratki Delta 2 vertikal
139€
3.Kratki Delta Flat
biokrb Kratki Delta Flat
119€
4.Kratki Golf Qube
biokrb Kratki Golf Qube
109€
5.Kratki Misa
biokrb Kratki Misa
109€
6.Kratki Misa Mini
biokrb Kratki Misa Mini
109€
7.Kratki Golf horizontal
biokrb Kratki Golf horizontal
89€

Ako vybrať ten najlepší biokrb?

Parametre, ktoré si treba pri výbere biokrbu všímať

1. Spôsob montáže

Už sme uviedli, že existujú tri základné typy biokrbov podľa spôsobu montáže či upevnenia. Ide o závesné, voľne stojace a zabudované zariadenia. Poďme si opísať, ako tento parameter vplýva na vašu voľbu.

A) Voľne stojace biokrby

Majú obrovskú výhodu v tom, že ich môžete v podstate umiestniť kamkoľvek si zaumienite, ako v dome, tak v byte. Sú dostupné v rôznych veľkostiach a tvaroch a podľa ich dispozícií si viete prispôsobiť aj ich miesto či polohu. Môžu byť umiestnené priamo na zemi, na vyvýšenej podlahe, na stole, regáli a podobne. Limitovaní ste len svojou kreativitou, veľkosťou izby a miestom v nej.

V závislosti od svojej veľkosti môžu byť voľne stojace biokrby jednoduchým dekoračným doplnkom, ale aj centrálnym kúskom obývačky. Do druhej spomínanej kategórie spadajú tzv. portálové biokrby, ktoré sú obstavané korpusom z konkrétneho konštrukčného materiálu (drevo, kameň či rôzne imitácie). Aj keď ich len prisuniete k stene, svojou veľkosťou pútajú pozornosť a dokážu sa stať dominantou miestnosti.

B) Závesné biokrby

Ako už názov indikuje, tieto zariadenia sú umiestnené na stenu izby. Je teda dôležité, aby aj stena samotná bola z vyhovujúceho materiálu, v potrebnej hrúbke a s patričnou odolnosťou. Najvhodnejšími z tohto hľadiska sú klasické murované steny. Ak na nich správne namontujete biokrb (krb na biolieh), máte istotu, že nedôjde ani k jeho poškodeniu, ani k poškodeniu priečky či nedajbože k narušeniu statiky.

Ako voľne stojace, tak závesné biokrby môžu ísť aj do bytu. Dôležité však je, aby bol medzi krbom a stenou priestor na cirkuláciou vzduchu. Závesné biokrby je tiež možné umiestniť do výklenkov špeciálne určených na tento účel. Montáž je naozaj jednoduchá, zariadenie sa zavesí na zafixované kolíky, nie je potrebný žiaden väčší zásah do steny.

Tip: medzi závesným biokrbom a podlahou by mal byť priestor prinajmenšom pol metra, ideálne 60 – 70 centimetrov. Medzi stropom v miestnosti a vrchným rámom biokrbu je potrebné nechať aspoň 180 centimetrov, ideálne aspoň dva metre.

C) Zabudovateľné biokrby

Z hľadiska náročnosti montáže ide o technicky najnáročnejší typ biokrbov. Ich umiestnenie by malo prebiehať pod dozorom odborníka, ktorý by mal byť aj pri rozhodovaní o mieste, resp. stene, do ktorej sa zabudujú. Ich výhodou je to, že sa dajú prispôsobiť na mieru potrebám a vkusu zákazníka, pričom výnimkou nie sú ani atypické zabudovateľné biokrby.

Pri ich vkladaní do steny je potrebné použiť izolačnú vrstvu, ktorá reguluje sálanie tepla a bráni poškodeniu. Je tiež dôležité myslieť na obkladový materiál, ktorý by mal byť konštrukčne a dizajnovo v súlade so stenou, do ktorej má byť biokrb umiestnený.

Voľba biokrbu podľa typu montáže nie je len záležitosťou vkusu a estetiky, ale odráža tiež možnosti interiéru. Nie do každej miestnosti je totiž možné umiestniť napríklad zabudovateľný biokrb, najmä ak jej steny nie sú v požadovanej hrúbke či pevnosti. Viac flexibilné sú v tomto ohľade voľne stojace zariadenia, ktoré však niekomu môžu evokovať skôr doplnok, než statickú súčasť miestnosti.

Tip: pred kúpou vysnívaného biokrbu vám odporúčame konzultovať výber s odborníkom, ktorý vám po zhodnotení možností vášho interiéru vhodne poradí.

2. Spôsob ovládania

Z pohľadu spôsobu manipulácie s biokrbom rozlišujeme dva typy:

  1. Biokrby na diaľkové ovládanie – v súčasnosti ide o mimoriadne populárny typ biokrbov. Ako už názov naznačuje, zapínajú, vypínajú a ovládajú sa pomocou diaľkového ovládača. Okrem klasického “zapálenia a zhasnutia” je v závislosti od modelu možné pomocou ovládania tiež regulovať výšku plameňov, teplotu, dokonca aj dopĺňať množstvo bioalkoholu v nádrži.Tento typ biokrbov funguje na princípe diaľkovo ovládaných horákov, ktoré potrebujú v mieste pripojenia prívod prúdu 220V. S výnimkou tejto požiadavky ide o technicky identické riešenie ako pri ostatných typoch biokrbov.Biokrby na diaľkové ovládanie predstavujú riešenie, v ktorom sa kĺbi moderný dizajn a   vysoký užívateľský komfort. Kvôli zapnutiu a vypnutiu plameňov už nemusíte vstávať zo sedačky, poradíte si z miesta. Špecifickým druhom biokrbov ovládaných na diaľku sú zariadenia ovládané pomocou aplikácie v telefóne.
  2. Klasické biokrby – ktoré sa zapaľujú štandardne zápalkami prípadne zapaľovačom z bezprostrednej blízkosti horáku. Pri vaničke, do ktorej sa nalieva bioalkohol, bývajú umiestnené posuvné dvierka, pomocou ktorých sa reguluje veľkosť plameňa.Nie všetky biokrby sú však nimi vybavené, pri niektorých nie je možné plameň zväčšovať či zmenšovať, iné môžu mať odlišné ovládacie prvky (napríklad koliesko).

3. Výhrevnosť

Aj keď sú biokrby primárne estetickým doplnkom do miestnosti, kvôli prítomnosti plameňa majú aj výhrevný účinok. Zvyčajne však nedokážu teplotu v miestnosti zvýšiť tak, ako klasický krb s komínom, avšak moderné zariadenia sú v tomto ohľade čoraz lepšie.

To, nakoľko dokáže biokrb vyhriať miestnosť záleží od počtu horákov, ich veľkosti, ako aj od kapacity nádrže na biopalivo. Zvyčajne platí, že čím horákov zariadenie má, tým vyššia je jeho výhrevná kapacita. Dôležitá je tiež veľkosť otvoru, ktorým vychádzajú plamene.

Výhrevnosť biokrbu sa pri zariadeniach na mieru dá prispôsobiť potrebám klienta. Štandardne majú menšie biokrby výhrevnosť 3-5 kW, čo slúži na prikúrenie miestnosti o veľkosti 20-30 metrov štvorcových.

Tip: biokrby majú primárne estetický charakter, nie sú určené na to, byť hlavným zdrojom sálavého tepla v miestnosti. To však neznamená, že ich nemôžete použiť na prikúrenie predovšetkým menších miestností. Rátajte však s tým, že úniky tepla (otvorené dvere a okná, klimatizácia, prievan) tento efekt minimalizujú.

4. Výrobný materiál

Väčšina moderných biokrbov je vyrobená z plechov lisovaných za studena. Hlavný konštrukčný materiál musí byť tepluvzdorný, aby pôsobením plameňov nedošlo k jeho poškodeniu a deformácii. Lacné výrobné materiály, ktoré navyše nespĺňajú bezpečnostné zásady, spoznáte už po krátkom používaní – horenie sprevádza zápach, niekedy dokonca aj tmavý štipľavý dym a tvarová deformacia hrán či povrchov.

Obkladové materiály môžu byť rôzne, tiež však musia byť dostatočne robustné a odolné voči poškodeniu tlakom a teplom. Často ide o keramiku, kameň, mramor, kovy a kompozity, alebo rôzne druhy imitácií, napríklad drevená.

biokrb

Horáky sú vždy vyrobené z nerezového plechu, v opačnom prípade by biokrb nemohol optimálne a bezpečne fungovať.

Častým doplnkovým materiálom v biokrboch je ohňuvzdorné sklo zasadené v dvierkach. Ide tak o estetický prvok, ako o praktický, keďže ich zatváraním a otváraním dokážete regulovať sálajúce teplo.

Tip: Pred kúpou biokrbu sa vždy informujte, z akých materiálov je vyrobený. Lacné biokrby sú často vyrobené z rovnako lacných konštrukčných materiálov. Tie majú zvyčajne krátku živnosť a navyše nespĺňajú ani bezpečnostné štandardy, porušením ktorých môže dôjsť až k poškodeniu majetku či ohrozeniu života. Dbať na kvalitné materiály je teda otázkou nielen užívateľskej spokojnosti, ale aj bezpečnosti.

Funkčný princíp biokrbov (Ako „funguje“ biokrb?)

Na rozdiel od klasických krbov, biokrby nepotrebujú tuhé palivo v podobe drevených či uhoľných brikiet a podporných horľavín typu papier či tuhý lieh. Fungujú na 96% biolieh, označovaný aj ako bioalkohol či bioetanol, alebo jednoducho etanol.

Toto tekuté palivo je vyrobené technológiou tzv. alkoholového kvasenia z biomasy škrobových rastlín. Ide teda o čisto prírodnú látku z obnoviteľných zdrojov, bez zbytočných chemických prísad. Bioalkohol do krbov je technicky denaturovaný, teda priemyselne znečistený tak, aby sa nedal konzumovať.

Prírodný pôvod bioalkoholu má viacero výhod. Pri jeho horení vzniká len vodná para a minimálne množstvo oxidu uhličitého, žiaden dym a zápach. Do vzduchu vo vašom interiéri teda neunikajú žiadne sadze a škodlivé mikročastice, ktoré môžu poletovať z ohniska v klasickom krbe.

POZOR: aj keď pri horení bioliehu neunikajú splodiny a nešíri sa nepríjemný zápach, vzniknutá vodná para a oxid uhličitý môžu navodiť dojem “ťažkého” vzduchu. Po každom použití biokrbu teda odporúčame miestnosť poriadne prevetrať.

Pre zapnutie biokrbu sa etanol jednoducho naleje do vaničky – zásobníku a zapáli buď krbovou zápalkou alebo zapaľovačom (prípadne diaľkovým ovládaním – o tom type píšeme viac nižšie). Veľkosť plameňa sa dá regulovať posuvnými dvierkami, avšak nie všetky biokrby disponujú touto možnosťou.

Farba plameňa je príjemne žlto-oranžová, ako pri klasických krboch s komínom. Estetický efekt je teda na nerozoznanie.

Výhody používania biokrbov

1. Nevzniká pri nich odpad

Každý, kto má doma klasický krb na drevené či uhoľné palivo vie, že jeho čistenie je dlhý, náročný a nepríjemný proces. Pri odstraňovaní spalín a sadzí sa človek zašpiní, navyše niektoré usadeniny idú dole len mimoriadne ťažko. Toto však pri biokrboch nehrozí.

Horením etanolu nevzniká toľko odpadu, ako pri spaľovaní drevených brikiet v klasických krboch. Žiadne sadze, žiaden dym, žiadne usadeniny, žiaden popol. To je obrovskou výhodou, keďže tam, kde nie je odpad, nie je ani potreba odstraňovať ho.

Prevádzka biokrbu je teda mimoriadne nenáročná na pravidelnú údržbu a čistenie. Nie je to výhoda len čo sa týka časovej úspory, ale z dlhodobého hľadiska aj finančná. Nebudete totiž potrebovať toľko čistiacich prostriedkov, handričky, metličky a rôznu chémiu.

2. Nepotrebujete komín

Na predchádzajúcu výhodu je naviazaná aj táto. Keďže horením etanolu nevzniká dym, nie je potreba ho odvádzať komínom mimo domácnosti. To nie je len praktickou výhodou, ale, nazvime to, aj logistickou.

Ak totiž do domácnosti chcete nainštalovať klasický krb, potrebujete myslieť na spalinovú cestu, t.j. aj vývod dymu komínom. Na to však musí byť rodinný dom dispozične a veľkostne prispôsobený. Nehovoriac o tom, že ide o značný náklad.

Pri biokrbe spalinovú cestu a ani komín nepotrebujete. Jeho umiestnenie do interiéru je dispozične oveľa jednoduchšie, než pri klasických krboch. Dopriať si ho teda môžu aj majitelia menších domov, či dokonca vlastníci bytov a apartmánov.

3. Nevyžadujú si zákonnú revíziu

Podľa zákona o ochrane pred požiarmi je každý majiteľ plynového kotla či klasického krbu povinný raz ročne absolvovať revíziu certifikovaným technikom. Ten musí preskúmať technický stav zariadenia, energetickú efektivitu a to či na ňom nie sú poškodenia, ktoré by mohli viesť až ku vzniku požiaru.

Pri klasických krboch je to predovšetkým kvôli prítomnosti komínu. Keď sa zanedbá jeho údržba, predovšetkým čo sa týka odstraňovania sadzí, markantne stúpa riziko vznietenia – aj pri tenkej vrstve.

Ako sme už uviedli, pri prevádzke biokrbu nevzniká ani dym, ani usadeniny a sadze. To znamená, že nevzniká ani takéto riziko požiaru a tým pádom ani povinnosť každoročnej revízie. To predstavuje ďalšiu úsporu oproti klasickým krbom.

4. Sú eco-friendly

Dnes sú starostlivosť o životné prostredie a dlhodobá udržateľnosť zdrojov témami v popredí verejného záujmu. Dobrou správou je, že s ohľadom na obe spomínané je používanie biokrbov kompatibilné.

Keďže pri horení bioalkoholu nevzniká dym, do ovzdušia komínom neunikajú škodlivé mikročastice, ktoré ho znečisťujú. Ide o značne ekologickejšie riešenie, než je používanie klasických fosílnych palív do bežných krbov.

Tu sa skrýva aj ďalšia enviromentálna výhodnosť biokrbov. Keďže na ich chod nepotrebujete drevené brikety, neprispievate nepriamo k výrubu stromov.

5. Sú jednoduché na montáž

V porovnaní s bežnými krbmi je montáž biokrbov v domácnosti až triviálnou záležitosťou. Pri voľne stojacich ich jednoducho umiestnite na požadovanom mieste a môžete ich začať používať.

Ak ste si vybrali závesný biokrb, tiež sa nemusíte obávať. Umiestnite ho jednoducho tak, ako by ste si zavesili na stenu novú televíziu.

Dokonca aj zabudovateľné biokrby sú jednoduchšie na inštaláciu, než tie klasické. Vyžadujú si už dodržanie istého postupu a mali by prebehnúť pod dohľadom odborného dozoru, avšak stále ide o značne jednoduchšie riešenie, než je napríklad vybúranie komínu.

6. Nepotrebujete projekt ani povolenie

Ak si chcete v rodinnom dome namontovať klasický krb, čaká vás množstvo práce. Aj tej s byrokratickým charakterom.

Potrebujete si totiž nechať vypracovať projekt od kachliara. Následne budete potrebovať, v závislosti od veľkosti krbu, buď stavebné povolenie alebo stavebné ohlásenie. Nakoniec vám ešte musí obec odobriť žiadosť o vybudovanie malého zdroja znečistenia.

Nič z toho pri montáži biokrbu nepotrebujete. Zaobídete sa ako bez projektovej dokumentácie, tak bez stavebného povolenia, nemáte ani ohlasovaciu povinnosť. Jednoducho si vyberiete ten, ktorý sa vám páči a po jednoduchej montáži ho môžete rovno používať.

7. Zapálite ich raz-dva

Ak ste niekedy už skúšali zapáliť drevené brikety v klasickom krbe, tak viete, že to nie je vždy práve najjednoduchšie. Hoci aj s pomocou novín či liehových tabliet.

Zapálenie ohňa v biokrbe je výrazne jednoduchšie. Jednoducho nalejete palivo do horáka, priložíte zapaľovač a je to. Ak je palivo studené, proces potrvá možno o čosi dlhšie, ale vždy kratšie, než pri manipulovaní s drevenými či uhoľnými briketami.

Žiarivé teplo a svetlo plameňov si teda viete dopriať aj v priebehu zopár minút. Napríklad keď vás prekvapí nečakaná návšteva a vy potrebujete vyhriať a vysvietiť obývačku.

8. Sú mimoriadne elegantné a štýlové

Aj keď interiérový dizajn je do veľkej miery vecou osobného vkusu, biokrbom sa nedá uprieť ich nenútená elegancia. Tá sa navyše kĺbi s moderným dizajnom a miestnosti dodáva nádych luxusu.

Prítomnosť biokrbu dokáže interiéru značne pridať na estetickej hodnote. Dokonca sa môže stať aj ústredným kúskom v miestnosti. Máloktorý kus nábytku či zariadenia totiž natoľko púta pozornosť, ako vhodne zvolený biokrb.

Vďaka tomu, že existujú rôzne variácie biokrbov, či už z hľadiska montáže (voľné, závesné, vstavané), alebo prevedenia, určite si dokáže vybrať taký, ktorý sa hodí práve do vašej obývačky.

FAQ – Často kladené otázky o biokrboch

Ako čistiť biokrby?

Biokrb a všetky jeho súčasti sa musia čistiť výhradne mimo času používania a až potom, čo horáky patrične vychladli. Iba takto predídete ich poškodeniu či popáleniu pokožky.

Na čistenie horákov a ďalších plôch biokrbu môžete použiť štandardné chemické prípravky určené na nerezové povrchy, aj riedené s vodou. Na čistenie obkladového materiálu je opäť najvhodnejšie použiť chémiu určenú na tieto materiály.

Tip: nevhodnou voľbou čistiacich prostriedkov môže dôjsť k znehodnoteniu biokrbu. Vyhnite sa predovšetkým používaniu lacných “univerzálnych” prípravkov s nejasným zložením či spôsobom použitia. Myslite tiež na to, že horáky a plochy, ktoré sa zahrievajú, musia byť po čistení a pred používaním dokonalé suché.

Horáky v biokrboch si nevyžadujú špeciálnu starostlivosť, každé dva roky ich je však potrebné vymeniť.


V akej cenovej hladine sa pohybujú biokrby?

Najlacnejšie voľne stojace biokrby, ktoré môžete položiť na stôl, kúpite aj za niekoľko desiatok eur. Veľké dizajnérske biokrby, ktoré tvoria dominantu obývačky, sa pohybujú aj v horizonte niekoľkých tisícok. Samozrejme, existuje aj “zlatá stredná cesta”, to znamená pekné a výkonné biokrby za prijateľnú cenu.

Tá sa odvíja od mnohých faktorov, predovšetkým od veľkosti a tvaru (čím rozmernejšie, tým drahšie), počtu horákov (čím viac, tým drahšie), použitého materiálu (predovšetkým niektoré obkladové materiály, napríklad mramor či kameň, dokážu cenu dvihnúť) a toho, či kupujete biokrb na mieru, alebo typizovaný zo štandardnej ponuky obchodu.


Koľko stojí prevádzka biokrbu?

Kvalitný 96% biolieh v objeme 1 litra kúpite za 2 – 5 eur. Pri štandardnom horení (stredný plameň po celú dobu používania) s jedným kilowattovým horákom vám vydrží 3 – 5 hodín. Táto doba sa môže líšiť v závislosti od kvality liehu, ale aj výkonnosti horákov.

Pri prepočte spotreby na hodiny je na tom biokrb podobne ako pri kúrení s elektrinou. Jedna kilowatthodina elektrickej energie na Slovensku stojí približne 0,06 až 0,12 €, podobne je to teda aj pri používaní biokrbu s miernym plameňom. Na maximálnom výkone môže byť však cena za hodinu horenia aj dvojnásobná.

V porovnaní s klasickým krbom s komínom, pri ktorom sa používajú brikety, je prevádzka biokrbu lacnejšia. Najmä ak do úvahy vezmete aj čas potrebný na čistenie a údržbu, ktorý je pri biokrboch kratší. Nehovoriac o tom, že ušetríte aj na poplatku za povinnú každoročnú revíziu.


Hrozí pri biokrbe riziko požiaru?

Biokrb produkuje reálny plameň, nejde o imitáciu. Bioetanol je horľavinou. Pri používaní biokrbov teda existuje reálne riziko požiaru, avšak pri dodržaní bezpečnostných štandardov a použití zdravého rozumu je minimálne.

V prvom rade sú povrchy v biokrboch a na horákoch vyrobené z ohňuvzdorných nerezových kovov. Tie majú navyše zvyčajne postrek špeciálnou komaxitovou farbou, ktorá má tiež vynikajúcu tepelnú odolnosť až do hodnoty 500ºC.

Tip: vaničky na biolieh neprelievajte a dajte si pozor tiež na to, aby ste palivo zbytočne neporozlievali po iných plochách biokrbu. Vyhnete sa tak ich vznieteniu a zbytočným rizikám.

Pri montáži zabudovaných biokrbov sa používa špeciálna izolačná vrstva na stenu, aby sa predišlo poškodeniu a požiaru. Pri závesných biokrboch je zasa preventívnym opatrením vzduchová medzera medzi zariadením a všetkými okolitými plochami.

Ak je teda biokrb namontovaný správne a s ohľadom na bezpečnostné štandardy, riziko požiaru je minimálne.


Aké príslušenstvo k biokrbu potrebujem?

Na prevádzku biokrbu potrebujete iba denaturovaný 96% biolieh, krbové zápalky, alebo zapaľovač (prípadne diaľkové ovládanie). Nič viac k používaniu nepotrebujete, žiadne krbové náradie, metličky, kliešte či kutáče.

Tip: ako palivo používajte iba pravý 96% bioetanol, žiadne náhrady v žiadnom prípade neskúšajte. V lepšom prípade si zničíte horák, v horšom ohrozíte svoje zdravie a majetok.

Ako dekoračný doplnok môžete použiť do biokrbu keramické imitácie drevených brikiet, alebo kamene. Dajte si však záležať na tom, aby tieto doplnky boli naozaj vyrobené z ohňuvzdorných materiálov, v opačnom prípade môže dôjsť k nepríjemnému prekvapeniu.

Ak si chcete dopriať spolu s horením aj vôňu, môžete do vaničky (alebo do odparovacej misky v blízkosti horáku) použiť zopár kvapiek éterického oleja. V takom prípade však platí, že menej je viac. Pri použití veľkého množstva môžete dosiahnuť presne opačný efekt, to znamená prisilný a nepríjemný zápach v celej miestnosti.


Môžem si nad biokrb umiestniť televíziu?

Vo všeobecnosti sa neodporúča nad biokrb umiestňovať horľavé materiály, ani vo väčšej vzdialenosti. Sálavé teplo si k nim totiž cestu nájde a môže dôjsť k ich nezvratnému poškodeniu. Aj napriek tomu je za určitých podmienok možné umiestniť nad biokrb napríklad televízor.

Robí sa to s použitím krycej odrazovej plochy, teda napríklad sklenene či kovovej dosky, ktorá tvorí predel medzi biokrbom a televíziou. Odráža sálavé teplo do priestoru a bráni tak jeho pôsobeniu na zariadenie nad krbom.

Rovnaký efekt docielite tiež použitím výklenku, resp. vstavanej niky, do ktorej umiestnite televízor či podobnú techniku.


Čoho sa pri používaní biokrbu vyvarovať?

V prvom rade je potrebné používať biokrb výhradne na účel, na ktorý je určený a ktorý je zadefinovaný v užívateľskej príručke. To znamená ako estetický doplnok s prikurovacím efektom.

Určite nepoužívajte biokrby na grilovanie či inú prípravu jedla. Na tento účel nie sú určené a veľmi jednoducho ich takto môžete znehodnotiť, nehovoriac o tom, že riskujete vznik požiaru.

Ani palivo do biokrbu nemá univerzálne použitie. Aj napriek vysokému obsahu alkoholu – etanolu, ho nepoužívajte na čistenie iných plôch v domácnosti, ako palivo do grilov, či nebodaj ako prostriedok opojenia. Ako sme už uviedli, biolieh je denaturovaný a v žiadnom prípade nie je určený na konzumáciu


Nahradí biokrb klasický krb?

Otázka, na ktorú je náročné objektívne odpovedať. Sú totiž ľudia, ktorí nedajú dopustiť na zvuk praskajúceho dreva v klasickom krbe a nič iné im ho nenahradí. Toto je zážitok, ktorý s biokrbom nedosiahnete.

Rovnako majú biokrby nižšiu výhrevnosť, je teda náročnejšie vykúriť nimi celú miestnosť rovnako, ako to dokážu krby s komínom. Ako sme však už uviedli, moderné zariadenia s viacerými horákmi majú výhrevnosť lepšiu a čoraz častejšie sa používaju na prikurovanie interiérov.

Nedá sa však spochybniť, že biokrb dokáže pomôcť navodiť romantickú atmosféru a docieliť pocit uvoľnenia. Ide o mimoriadne populárny dizajnový doplnok, ktorý sa môže stať aj dominantou miestnosti. Vhodnou voľbou dokážete dotvoriť charakter miestnosti a zdvihnúť jeho celkovú estetickú hodnotu.

Pevne veríme, že ste sa o biokrboch dozvedeli všetko, čo potrebujete ku informovanej kúpe. S dôkladnou znalosťou toho, čo nájdete v ponuke obchodov si lepšie dokážete vybrať taký biokrb, ktorý splní vaše predstavy a vynikne práve vo vašej domácnosti.

Tip na záver: neváhajte sa pýtať výrobcu či predajcu biokrbu, ak ste odpoveď na svoju otázku nenašli v tomto texte. Personál je od toho, aby vás pred kúpou dokázal patrične informovať. Iba tak bude vaša voľba podložená fundovanými informáciami.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 3 Priemerne: 5]