testy kuchynskych robotovVareniepečenie nemusí vždy patriť medzi obľúbené činnosti, najmä ak po nich ostane množstvo špinavých misiek, mixeróv, krájačov a gigantických hrncov. V prípade, že nemáte umývačku riadu, môže ich umývanie trvať pokojne aj tak dlho, ako samotná príprava jedla. Tento fakt pochopiteľne odrádza nielen mužov, ale aj mnohé gazdinky vkročiť do kuchyne.

V takomto prípade je najvyšší čas na zmenu v podobe kuchynského robota. Tento moderný pomocník je spojením viacerých kuchynských elektrospotrebičov v jednom. Dokáže šľahať, krájať, mixovať, sekať, alebo miesiť cesto. Prekvapí však nielen funkciami, ale aj rozmermi, ktoré sú z roka na rok menšie. Nemusí sa tak báť, že vám budú na kuchynskej linke prekážať, ba priam naopak, svojim dizajnom môžu byť pekným doplnkom.

Základom každého kuchynského robota je malý elektromotor, ktorý zabezpečuje pohyb jednotlivých nástavcov pri mixovaní, alebo hnetení. Okrem množstva hákov a metličiek disponuje aj veľkou, odnímateľnou miskou do ktorej vložíte všetky suroviny. Po nasadení vhodného príslušenstva a misky so surovinami iba nastavíte rýchlosť, spustíte a kuchynský robot pracuje za vás. Ušetríte tak množstvo času, energie a nespravíte si zbytočný neporiadok v kuchyni.

Náš test kuchynských robotov vám predstavuje rebríček tých najlepších kuchynských robotov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie kuchynské roboty

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.ETA Gratux Max III 0028 90061
kuchynsky robot ETA Gratux Max III 0028 90061
94 %; 58 recenzií399€
2.ETA Gratus 0028 90030
kuchynsky robot ETA Gratus 0028 90030
91 %; 93 recenzií329€
3.Bosch MUM S2EW40
kuchynsky robot Bosch MUM S2EW40
96 %; 21 recenzií209€
4.Delimano Pro
kuchynsky robot Delimano Pro
92 %; 123 recenzií119€
5.Klarstein Bella
kuchynsky robot Klarstein Bella
89 %; 227 recenzií89€
6.Sencor STM 3730SL
kuchynsky robot Sencor STM 3730SL
95 %; 6 recenzií79€
7.Klarstein Bella Pico 2G
kuchynsky robot Klarstein Bella Pico 2G
90 %; 91 recenzií69€

Ako vybrať do kuchyne ten najlepší kuchynský robot?

Kvalitný kuchynský robot patrí medzi drahšie kuchynské spotrebiče a jeho výber nie je jednoduchý, takže ho netreba podceniť. Má to byť hlavne pomocník do každej situácie a nie len prístroj, ktorý vám bude zaberať miesto na kuchynskej linke. Treba si uvedomiť účelpravidelnosť využívania kuchynského robota a taktiež sa zamerať na jeho parametre. Ako jednu z prvých vecí pri výbere kuchynského robota si je potrebné uvedomiť, ako a načo daný kuchynský robot chcete využívať. Podľa čoho si teda vybrať ten správny kuchynský robot?

1. Príkon motora

Je jedným z najdôležitejších kritérií od ktorého sa odvíjajú všetky činnosti, ktoré kuchynský robot zvládne. Na jednoduché šľahanie, prípadne mixovanie vám stačí príkon 350 – 500 W. Ak však varíte pre celú rodinu a potrebujete vymiesiť cesto, drviť, alebo odšťavovať ovocie, siahnite po silnejšom kuchynskom robote s príkonom minimálne 750 W – 1000W. V súčasnosti nájdete na trhu aj kuchynské roboty s výkonom až 1500 W, ktoré oceníte najmä pri varení, alebo pečení pre väčší počet ľudí. Podobne ako u väčšiny domácich spotrebičov aj u kuchynských robotov teda platí, čím väčší výkon, tým viac funkcií a príslušenstva.

2. Účel využitia

Ak vaše potreby zahrňujú iba základné šľahanie, hnetenie či mixovanie, postačí vám robot lacnejší so základnou výbavou. Taktiež vám postačí robot bez prídavných funkcií, ktoré pravdepodobne nevyužijete. Nákup kuchynského robota sa vyplatí samozrejme hlavne keď spracovávate väčšie množstvo surovín napríklad pre celú  vašu rodinu. Ak však túžite po naozaj univerzálnom pomocníkovi, ktorý si poradí s tuhším cestom, väčším množstvom surovín a ponúkne vám pomoc v každom smere, je rozhodne lepšie si priplatiť za výkonnejší model, ktorý má napríklad funkciu odšťavovača, smoothie, mlynčeka na mäso či lisu na ovocie.

3. Veľkosť kuchynského robota

Mnohé kuchynské roboty majú väčšie rozmery, takže sú menej skladnými spotrebičmi. Takže pred kúpou si radšej overte či sa zmestí na vašu kuchynskú linku alebo či jeho rozmery nebudú prekážať vo vašej práci v kuchyni. Taktiež sa jedná o ťažšie spotrebiče, takže sa uistite či miesto pre spotrebič je stabilné a nemôže dôjsť k nejakému úrazu prípadným zosunutím alebo stiahnutím na zem. Niektoré kovové roboty môžu vážiť aj dvadsať kilogramov, ale priemerné hmotnosti robotov sa pohybujú okolo päť až deväť kilogramov. Ak neplánujete mať prístroj na stálom mieste, rozhodne si dajte pozor na hmotnosť daného produktu.

4. Údržba kuchynského robota

Samozrejme s množstvom funkcií a využití prichádza aj množstvo nástavcom, ktoré treba starostlivo pravidelne umývať. Preto si radšej overte, či sú jednotlivé nástavce umývateľné v umývačke alebo či sú bez zbytočných záhybov zhoršujúcich čistenie. Vyberte si taký kuchynský robot, ktorý sa dá jednoducho rozobrať a poskladať, aby ste predišli zbytočnému sklamaniu.

5. Pohon

Je taktiež rozhodujúcim faktorom pri kúpe. Kuchynský robot so spodným pohonom je charakteristický miskou s menším objemom cez ktorú prechádza hriadeľ s nadstavcami. V prípade tohto typu pohonu je však limitujúcim faktorom často slabší výkon a neschopnosť vymiesiť cesto. Je teda vhodný skôr pre tých, ktorí nevaria, nepečú pravidelne, skôr mixujú, alebo krájajú. Vrchný pohon je silnejší a zvládne vykonávať všetky funkcie, čo sa v konečnom dôsledku odrazí aj na jeho cene a veľkosti. Disponuje množstvom nástavcov, veľkou miskou a špeciálnym otáčavým ramenom. Vďaka jeho multifunkčným vlastnostiam je ideálny pomocník vo veľkých domácnostiach, kde sa stále varí a pečie.

6. Vybavenie kuchynského robota

Netreba zabudnúť ani na typy nástavcov, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie kuchynského robota. Medzi základnú výbavu kuchynských robotov by mali patriť nástavce na šľahanie, mixovanie a miesenie. Uistite sa teda, že daný kuchynský robot nimi disponuje. Taktiež si overte možnosť dokúpenia a cenu ďalších nástavcov na mletie potravín, krájanie zeleniny, či odšťavovania ovocia.

7. Inteligentný výkon

Kuchynský robot s takouto funkciou hneď po zapnutí a vložení misky so surovinami dokáže rozoznať mieru jej naplnenia a následne zvoliť ideálnu rýchlosť a výkon miešania, či mixovania. Nemusíte sa tak báť, že kuchynský robot zle nastavíte, prípadne ho prehrejete, dobu a intenzitu miešania si automaticky reguluje.

8. Systém miešania

K výslednému efektu prispieva aj spôsob miešania jednotlivých surovín. Kuchynský robot so stredovým systémom miešania spočíva v točení sa jednotlivých nástavcov po obvode svojej osi. Oveľa efektívnejší je však planetárny systém, v ktorom dané nástavce obiehajú nielen po svojej osi, ale aj krúžia celom obvode misky a medzi sebou navzájom. Veľkou výhodou je, ak kuchynský robot poskytuje čo najväčší počet rýchlostných stupňov. Robot s troma rýchlostnými stupňami určite nebude stačiť na miesenie cesta, alebo mletie potravín. Odporúčame teda siahnuť skôr po kuchynskom robote, ktorý disponuje minimálne 7- 8 rýchlostnými stupňami.

9. Materiál a objem misy

Súčasťou každého kuchynského robota je miska, či už kovová, plastová, alebo dokonca sklenená. Kým u kovovej misky sa nemusíte báť, že pri narazení metličiek do jej steny sa poškodí, v prípade misky z plastu, alebo skla je to práve naopak. Po nepatrnom spadnutí, alebo prílišnom náraze metličiek plast praskne a sklo sa rozbije. Vrátane materiálu nezabudnite ani na samotný objem misky. Lacnejšie kuchynské roboty disponujú 3 litrovou miskou, ktorá postačuje na prípravu jedla pre max. 2 ľudí. V prípade, že vás je viac investujte do väčšieho kuchynského robota s minimálne 4 litrovou misou.

10. Údržba

Pred samotnou kúpou si treba uvedomiť, že jednotlivé nadstavce a súčasti kuchynského robota je potrebné po každom použití dôkladne umyť. Samozrejme s množstvom funkcií a využití prichádza aj množstvo nástavcov, ktoré treba starostlivo pravidelne umývať. Preto si radšej overte, či sú jednotlivé nástavce umývateľné v umývačke alebo či sú bez zbytočných záhybov zhoršujúcich čistenie. Vyberte si taký kuchynský robot, ktorý sa dá jednoducho rozobrať a poskladať, aby ste predišli zbytočnému sklamaniu.

11. Značka produktu

Odporúčame si zakúpiť výrobky známej značky. Na trhu nájdete množstvo populárnych a známych značiek. Dobrá značka produktu sa vyplatí najmä pri reklamácii alebo snahe zohnať náhradné diely v prípade poruchy produktu. Prípadne ľahšie naň dokúpite prídavné príslušenstvo, ktorým vylepšíte kulinárske schopnosti vášho domáceho pomocníka. Medzi známe značky patrí napríklad Bosch, Tefal, Eta alebo Moulinex.

12. Dizajn a prevedenie produktu

Zvoľte si dizajn, ktorý bude pôsobiť i po dlhšom období stále moderne, nakoľko kúpa kuchynského robota je investíciou do budúcnosti a tak skoro nový kupovať nebudete. V ponuke máte množstvo zaujímavých farebných prevedení, moderných či retro dizajnov alebo taktiež i množstvo nezvyčajných tvarov. Obohaťte svoju kuchyňu o pekne vyzerajúci stroj tvoriaci tie najchutnejšie pokrmy.

13. Dĺžka napájacieho kábla

Možno to príde smiešne, no aj toto je dôležité pri kúpe kuchynského robota. Treba si uvedomiť ako ďaleko bude spotrebič od zásuvky elektrického napätia a podľa toho si overiť či dĺžka kábla spĺňa vami požadované podmienky. Samozrejme ani príliš dlhý kábel nie je výhra, najmä ak vám bude zavadzať na kuchynskej linke. Preto je dobré sa zamerať aj na takýto menší detail.

14. Bezpečnosť

Bezpečnosť pri práci s kuchynským robotom je mimoriadne dôležitá a to najmä ak máte doma maloleté deti. Dnešné prístroje už majú dvojitý bezpečnostný systém, preto ak chcete bezpečný spotrebič, mal by mať túto funkciu. K bezpečnosti produktu taktiež prispieva prítomnosť protišmykových podložiek, ktoré zabezpečia dokonalú priľnavosť.

Ďalšie rôzne užitočné funkcie kuchynských robotov

Kvalitný kuchynský robot vrátane vyššie spomínaných parametrov disponuje aj množstvom ďalších funkcií. Jednou z nich je napríklad poistka proti prehriatiu, vďaka ktorej sa kuchynský robot v prípade preťaženia vypne. Nemusíte sa tak báť, že sa spáli motor a kuchynský robot prestane fungovať.

Pri dlhšej dobe miesenia a náročnejších plnkách určite využijete funkciu plynulej regulácie jednotlivých rýchlostí. Nemusíte tak prepínať medzi jednotlivými stupňami, robot automaticky a plynule zvyšuje, alebo zmenšuje rýchlosť pohybu nástavcov. Z praktického hľadiska myslite aj na rozmer kuchynského robota, dĺžku kábla, či vhodné umiestnenie v kuchyni. Taktiež skontrolujte spôsob uchytenia kuchynského robota k linke a vyskúšajte si manipuláciu s jednotlivými nadstavcami, miskou a ostatným príslušenstvom. Kuchynský robot nie je lacná záležitosť, rozhodnúť preto môžu aj tie najmenšie detaily.

Špeciálna funkcia Umývanie v umývačke vám umožní jednoducho a ľahko očisťovať jednotlivé príslušenstvo a misy. Diely takýchto robotov sú odolné voči poškodeniu, ku ktorému môže dôjsť v umývačke riadu.

Protišmykové nožičky a podložky na spodku prístroja sa postarajú o dokonalú priľnavosť ku povrchu a zvýšite tak bezpečnosť pre ľudí v domácnosti.

Tipy a rady ohľadom kúpy

1/ Recenzie

Na internete máte k dispozícii ku každému z kuchynských robotov vypísané všetky parametre a prednosti. Vďaka nim si viete vyhliadnuť produkt z pohodlia domova bez nutnosti návštevy predajne. Taktiež máte možnosť na internete nájsť rôzne recenzie a názory ľudí, ktorí si daný produkt už zakúpili. Tak získate priamu odozvu používateľov, ktorí už s daným robotom majú akúsi skúsenosť, ktorú môžete vziať do úvahy.

2/ Unboxing videá

Ak sa snažíte zistiť, ako vyzerá bežná prevádzka produktu od prvého momentu zakúpenia, rozhodne si pozrite rôzne unboxing videá, kde si ľudia vybalia daný produkt a hneď ho aj otestujú. Môžete tak zistiť prvé dojmy z produktu alebo zistiť napríklad nevýhodu, ktorú by ste len zo strohých parametrov nemali možnosť si všimnúť.

3/ Kúpa na splátky

Dnes máte možnosť si zakúpiť produkt aj na splátky. Je potrebné, aby ste však boli kritickí a zvážili všetky za a proti. Treba si overiť koľko preplatíte pri splátkovom kalendári, pretože častokrát je oveľa ekonomickejšie si produkt kúpiť hneď v celkovej hodnote a neriešiť nákup na splátky. Ale nakoľko sa jedná o drahší prístroj, mnohí ľudia túto možnosť využívajú.

Tipy a rady pre používanie kuchynského robota

  • Ak máte záujem, u niektorých modeloch sa umožňuje doplatiť za displej, ktorý vám zabezpečí digitálne nastavenie času alebo výkonu prístroja.
  • Potrebné príslušenstvo, ktoré plánujete dokúpiť, vždy kupujte pre konkrétny model, ktorý máte doma. Predídete tak zbytočným problémom s poruchami spotrebiču.
  • Pravidelne a dôkladne vymývajte nádoby a príslušenstvo.
  • Vyhnite sa bazárovému predaju starších modelov, aby ste nekúpili mačku vo vreci.
  • Vyberajte si dizajn, ktorý sa vám páči, jedná sa dlhodobejšiu kúpu do vašej kuchyne
  • Investujte pri kúpe do dobrej značky spotrebiča.
  • Rozhodnite sa, kde chcete skladovať daný spotrebič, aby vám na kuchynskej linke neprekážal

Často kladené otázky – FAQ

Má význam investovať peniaze do známejšej značky kuchynských robotov ?

Je rozhodne si lepšie vybrať značku, ktorá je známa a na trhu sa vyskytuje dlhšie. Je lepšie si priplatiť, nakoľko ich firma rieši reklamácie či vedie napríklad technickú podporu. Pri neznámych značkách sa môže stať, že firma ukončí činnosť a vy sa už k reklamácii ani nedostanete.

Aké sú možnosti opravy pri poruche kuchynského robota ?

Väčší a známejší výrobcovia majú svoje autorizované servisy, takže spotrebič môžete dať reklamovať na mieste, kde ste zakúpili dané zariadenie. V rámci záruky sa o všetko postarajú.

Oplatí sa investovať do drahších kuchynských robotov ?

Ak plánujete variť pre celú rodinu alebo vo väčších množstvách rozhodne áno. Investíciu rozhodne neobanujete, nakoľko vám takýto pomocník môže dokonale pomôcť znížiť čas prípravy jedál na minimum.

Mám zvoliť kovovú alebo plastovú kombináciu ?

Rozhodne zvoľte, ak vám to financie umožnia, kovové prevedenie. Predídete tak riziku poškodenia plastových mís. Kovové misy a príslušenstvo sa ľahšie umývajú a nie sú náchylné na poškodenie počas umývania v umývačke riadu.

Aký príkon je najlepšie zvoliť ?

Najlepšie je zvoliť čo najväčší príkon, pretože sa vám nestane, že bude mať spotrebič problém vymiesiť i tuhšie cesto alebo si poradiť s náročnejšími úlohami. Takže kúpu prístroja s väčším príkonom rozhodne neoľutujete.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 15 Priemerne: 4.7]