Test TOP 5 najlepších kuchynských robotov – 2019

testy kuchynskych robotovVareniepečenie nemusí vždy patriť medzi obľúbené činnosti, najmä ak po nich ostane množstvo špinavých misiek, mixeróv, krájačov a gigantických hrncov. V prípade, že nemáte umývačku riadu, môže ich umývanie trvať pokojne aj tak dlho, ako samotná príprava jedla. Tento fakt pochopiteľne odrádza nielen mužov, ale aj mnohé gazdinky vkročiť do kuchyne.

V takomto prípade je najvyšší čas na zmenu v podobe kuchynského robota. Tento moderný pomocník je spojením viacerých kuchynských elektrospotrebičov v jednom. Dokáže šľahať, krájať, mixovať, sekať, alebo miesiť cesto. Prekvapí však nielen funkciami, ale aj rozmermi, ktoré sú z roka na rok menšie. Nemusí sa tak báť, že vám budú na kuchynskej linke prekážať, ba priam naopak, svojim dizajnom môžu byť pekným doplnkom.

Základom každého kuchynského robota je malý elektromotor, ktorý zabezpečuje pohyb jednotlivých nástavcov pri mixovaní, alebo hnetení. Okrem množstva hákov a metličiek disponuje aj veľkou, odnímateľnou miskou do ktorej vložíte všetky suroviny. Po nasadení vhodného príslušenstva a misky so surovinami iba nastavíte rýchlosť, spustíte a kuchynský robot pracuje za vás. Ušetríte tak množstvo času, energie a nespravíte si zbytočný neporiadok v kuchyni.

Náš test kuchynských robotov vám predstavuje rebríček tých najlepších kuchynských robotov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP5 najlepšie kuchynské roboty

Ako vybrať do kuchyne ten najlepší kuchynský robot?

Kvalitný kuchynský robot patrí medzi drahšie kuchynské spotrebiče a jeho výber nie je jednoduchý. Podľa čoho si teda vybrať ten správny kuchynský robot?

  1. Príkon motora – je jedným z najdôležitejších kritérií od ktorého sa odvíjajú všetky činnosti, ktoré kuchynský robot zvládne. Na jednoduché šľahanie, prípadne mixovanie vám stačí príkon 350 – 500 W. Ak však varíte pre celú rodinu a potrebujete vymiesiť cesto, drviť, alebo odšťavovať ovocie, siahnite po silnejšom kuchynskom robote s príkonom minimálne 750 W – 1000W. V súčasnosti nájdete na trhu aj kuchynské roboty s výkonom až 1500 W, ktoré oceníte najmä pri varení, alebo pečení pre väčší počet ľudí. Podobne ako u väčšiny domácich spotrebičov aj u kuchynských robotov teda platí, čím väčší výkon, tým viac funkcií a príslušenstva.
  2. Pohon – je taktiež rozhodujúcim faktorom pri kúpe. Kuchynský robot so spodným pohonom je charakteristický miskou s menším objemom cez ktorú prechádza hriadeľ s nadstavcami. V prípade tohto typu pohonu je však limitujúcim faktorom často slabší výkon a neschopnosť vymiesiť cesto. Je teda vhodný skôr pre tých, ktorí nevaria, nepečú pravidelne, skôr mixujú, alebo krájajú. Vrchný pohon je silnejší a zvládne vykonávať všetky funkcie, čo sa v konečnom dôsledku odrazí aj na jeho cene a veľkosti. Disponuje množstvom nástavcov, veľkou miskou a špeciálnym otáčavým ramenom. Vďaka jeho multifunkčným vlastnostiam je ideálny pomocník vo veľkých domácnostiach, kde sa stále varí a pečie.
  3. Vybavenie kuchynského robota – netreba zabudnúť ani na typy nástavcov, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie kuchynského robota. Medzi základnú výbavu kuchynských robotov by mali patriť nástavce na šľahanie, mixovanie a miesenie. Uistite sa teda, že daný kuchynský robot nimi disponuje. Taktiež si overte možnosť dokúpenia a cenu ďalších nástavcov na mletie potravín, krájanie zeleniny, či odšťavovania ovocia.
  4. Inteligentný výkon – kuchynský robot s takouto funkciou hneď po zapnutí a vložení misky so surovinami dokáže rozoznať mieru jej naplnenia a následne zvoliť ideálnu rýchlosť a výkon miešania, či mixovania. Nemusíte sa tak báť, že kuchynský robot zle nastavíte, prípadne ho prehrejete, dobu a intenzitu miešania si automaticky reguluje.
  5. Systém miešania – k výslednému efektu prispieva aj spôsob miešania jednotlivých surovín. Kuchynský robot so stredovým systémom miešania spočíva v točení sa jednotlivých nástavcov po obvode svojej osi. Oveľa efektívnejší je však planetárny systém, v ktorom dané nástavce obiehajú nielen po svojej osi, ale aj krúžia celom obvode misky a medzi sebou navzájom. Veľkou výhodou je, ak kuchynský robot poskytuje čo najväčší počet rýchlostných stupňov. Robot s troma rýchlostnými stupňami určite nebude stačiť na miesenie cesta, alebo mletie potravín. Odporúčame teda siahnuť skôr po kuchynskom robote, ktorý disponuje minimálne 7- 8 rýchlostnými stupňami.
  6. Materiál a objem misy – súčasťou každého kuchynského robota je miska, či už kovová, plastová, alebo dokonca sklenená. Kým u kovovej misky sa nemusíte báť, že pri narazení metličiek do jej steny sa poškodí, v prípade misky z plastu, alebo skla je to práve naopak. Po nepatrnom spadnutí, alebo prílišnom náraze metličiek plast praskne a sklo sa rozbije. Vrátane materiálu nezabudnite ani na samotný objem misky. Lacnejšie kuchynské roboty disponujú 3 litrovou miskou, ktorá postačuje na prípravu jedla pre max. 2 ľudí. V prípade, že vás je viac investujte do väčšieho kuchynského robota s minimálne 4 litrovou misou.
  7. Údržba – pred samotnou kúpou si treba uvedomiť, že jednotlivé nadstavce a súčasti kuchynského robota je potrebné po každom použití dôkladne umyť. Priamo v predajni sa nebojte kuchynský robot rozobrať a uistiť sa, či jednotlivé komponenty môžete vložiť do umývačky riadu.

Ďalšie rôzne užitočné funkcie kuchynských robotov

Kvalitný kuchynský robot vrátane vyššie spomínaných parametrov disponuje aj množstvom ďalších funkcií. Jednou z nich je napríklad poistka proti prehriatiu, vďaka ktorej sa kuchynský robot v prípade preťaženia vypne. Nemusíte sa tak báť, že sa spáli motor a kuchynský robot prestane fungovať.

Pri dlhšej dobe miesenia a náročnejších plnkách určite využijete funkciu plynulej regulácie jednotlivých rýchlostí. Nemusíte tak prepínať medzi jednotlivými stupňami, robot automaticky a plynule zvyšuje, alebo zmenšuje rýchlosť pohybu nástavcov. Z praktického hľadiska myslite aj na rozmer kuchynského robota, dĺžku kábla, či vhodné umiestnenie v kuchyni. Taktiež skontrolujte spôsob uchytenia kuchynského robota k linke a vyskúšajte si manipuláciu s jednotlivými nadstavcami, miskou a ostatným príslušenstvom. Kuchynský robot nie je lacná záležitosť, rozhodnúť preto môžu aj tie najmenšie detaily.

Test TOP 5 najlepších kuchynských robotov – 2019
4.6 (92.73%) 11 recenzií

Leave a Reply

Leave the field below empty!