outdoorove kameryOutdoorové kamery (nazývané aj ako kamery na prilbu, alebo športové kamery) sú kompaktné, ľahké a odolné videokamery, ktoré produkujú vysoko kvalitné širokouhlé videozáznamy a fotografie vo veľmi náročných prostrediach. Jej malé rozmery a odolnosť ju robia skvelou pomocníčkou v nahrávaní akčných záznamov bez toho, aby ste sa museli strachovať o jej poškodenie pri prípadných nehodách.

Nakoľko sú určené pre entuziastov, ktorí bažia po akcii a chcú ju popritom natočiť, outdoroové kamery buďto obsahujú pevnú konštrukciu, alebo sú spevnené a chránené rôznymi vonkajšími doplnkami. Ich využitie v rôznych poveternostných podmienkach a rôznych zemepisných miest si vyžaduje nadštandardnú a univerzálnu ochranu, prítomná v tomto druhu kamier, ktorá vám umožní zobrať si kameru na rôzne adrenalínové aktivity – od lyžovania po jachting, downhill bicyklovanie a mnohé iné.

Outdoorová kamera na prilbu funguje na rovnaký spôsob ako každá iná videokamera, avšak jej špecializácia je v kompaktnosti a odolnosti, narozdiel od veľkých filmových a handheldových kamerách. Kvôli svojej menšej veľkosti a váhe sa tieto kamery nemôžu rovnať iným druhom kamier, najmä čo sa týka kvality videozáznamu.

Náš test outdoorových kamier vám predstavuje rebríček tých najlepších outdoorových kamier na prilbu, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP5 najlepšie outdoorové kamery

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.GoPro HERO 9 Black
outdoorova kamera GoPro HERO 9 Black
449€
2.GoPro HERO8 Black Edition
outdoorova kamera  GoPro HERO8 Black Edition
329€
3.GoPro HERO6
outdoorova kamera  GoPro HERO6
289€
4.DJI Osmo Action
outdoorova kamera  DJI Osmo Action (CP.OS.00000020.02)
269€
5.Niceboy VEGA X
outdoorova kamera  Niceboy VEGA X
99€

Ako si vybrať tú správnu outdoorovú kameru

Na čo pozerať pri kúpe a aké hlavné parametre by nás mali zaujímať pri kúpe?

1. Rozlíšenie záznamu/fotiek

Rozlíšenie je tým najhlavnejším faktorom pri výbere akejkoľvek videokamery. Na trhu je možné nájsť kamery s rôznym rozlíšením. Nie každé vám však môže vyhovovať.

a) HD kamery – 1280×720 (720p)

Takéto kamery poskytujú videozáznam v dostatočne ostrej kvalite na rozoznanie okolia a objektov. HD technológia je z hľadiska technického vývoja pomerne zastaraná. Pokiaľ si vyžadujete ostrejší obraz, určite siahnite po kamerách s vyšším rozlíšením.

TIP: Kvôli ich nižšiemu rozlíšeniu sú vhodné len pre nízke rozpočty a jednoduché využitia.

b) Full HD kamery – 1920×1080 (1080p)

Full HD kamery poskytujú zlatý stred v snímaní videozáznamu. Záznamy sú nielenže dostatočne ostré, no dokonalo čisté a je možné zachytiť čokoľvek čo si želáte. V dnešnej dobe je Full HD rozlíšenie technologickým štandardom využívaným tak pre filmy, ako aj videá na internete.

TIP: Pokiaľ chcete novodobý štandard a skvelý obraz, Full HD kamery sú tou správnou voľbou.

c) 4K UHD kamery – 3840×2160 (2160p)

Technologický nástupca Full HD rozlíšenia, poskytuje mimoriadne čistý obraz, ktorý zachytí každý detail na vašom akčnom zázname. Oproti Full HD, UHD kamery poskytujú dvojnásobné rozlíšenie. Skvelé pre technologických entuziastov ale aj ľudí, ktorí to myslia s adrenalínovým natáčaním veľmi vážne.

TIP: Hoci je 4K rozlíšenie technologickým nástupcom, potrvá ešte roky dokým sa dostatočne uchytí na trhu a stane sa tak štandardom. Kvôli ich vysokej cene, 4K zariadenia nie sú tak cenovo dostupné širokej verejnosti ako ich Full HD náprotivky, a tak sú doporučené len technologickým gurmánom a ľuďom s vysokým rozpočtom. Z tohto dôvodu sa na trhu a v domácnostiach nenachádza veľké množstvo zariadení kompatibilných s týmto vysokým rozlíšením.

TIP 2: Mnohé zariadenia, ako napr. staršie notebooky, neposkytujú dostatočný výkon na prehrávanie 4K videí so 60 snímkami za sekundu. Preto je dôležité, aby ste pred kúpou takejto ultravýkonnej kamery zohľadnili tak rozlíšenie svojho televízora, ako aj výkon vašich počítačov v domácnosti.

2. Počet snímkov za sekundu (FPS)

Tento parameter určuje schopnosť kamery zaznamenávať určitý počet obrázkov za sekundu. Hollywoodské filmy vo všeobecnosti bežia na 24 obrázkov za sekundu, zatiaľ čo mnohé zaznamenávané videá bežia na 30 obrázkov za sekundu. Pokiaľ plánujete outdoorovú kameru využívať na natáčanie rýchlych aktivít, kamery zachytávajúce viac obrázkov za sekundu zachytia oveľa viac akcie než kamery s nižším počtom. 60 snímkov za sekundu je preto skvelou voľbou pre entuziastov v downhille, lyžovaní či iných športových aktivitách kde rýchlosť zohráva hlavnú úlohu.

TIP: Kamery schopné zachytávať 60 snímkov za sekundu poskytujú dokonale plynulý chod videa pre ľudské oko. Spojené s vysokým rozlíšením, ostré a plynulé video dokáže zachytiť naozaj úchvatné scenérie či už pod vodou alebo na svahoch hôr.

TIP 2: Mnoho domácnosti využíva staršie notebooky alebo počítače, ktoré môžu mať problémy so spúšťaním videí s vysokým rozlíšením a vysokým počtom snímkov za sekundu. Často sa jedná o staršie notebooky s jedným alebo dvoma jadrami s nízkym taktom, pomalým pevným diskom a nedostatočne výkonnou alebo žiadnou grafickou kartou. Je preto dôležité si pozrieť, či má váš laptop problém prehrávať a editovať takéto videá s vysokým rozlíšením a vysokým FPS. 4K obraz a 60 FPS spôsobujú najvyššiu záťaž zo všetkých.

3. Zorné pole

Je to priestor zachytávaný kamerou v každom danom momente vášho videa. Väčšina outdoorových kamier má široké zorné pole, zatiaľ čo niektoré vám umožňujú vybrať si medzi širokým, stredne širokým a úzkym zorným poľom. Samotné zorné pole môže byť pre vás dôležitým faktorom, no priširoké zorné pole môže dodať vášmu videu nepekný efekt ‚rybieho oka‘ a tak konieckoncov môže skresliť finálny obraz.

4. Váha, rozmery a tvar

Outdoorové kamery majú rôzne tvary. Väčšina takýchto kamier má kvádrovitý tvar, ako typické GoPro kamery. To z nich robí skvelými kamerami priamo na hruď kde vďaka svojmu tvaru nebudú prekážať pri pohyboch. Iné napríklad majú guľovitý tvar. Takéto kamery sú vhodné na upevnenie napr. na helmu.

Váha kamier je veľmi dôležitá. Pokiaľ si ju plánujete namontovať na vašu helmu, vašu hlavu určite nechcete mať zaťaženú. Rovnako to platí pre rozmery, kedy je kompaktnosť kamery vysokou prioritou.

TIP: Vo všeobecnosti siahnite po menších a ľahších kamerách. Predsa len je základom outdoorových kamier ich kompaktnosť.

5. Odolnosť

Pokiaľ si kameru plánujete brať na rôzne podmienky, dôkladne si prečítajte jej vlastnosti. Niektoré kamery môžu byť vodotesné od výroby, iné si budú vyžadovať vodotesné príslušenstvo/obaly.

6. Pamäť

Zaobstarajte si pamäťovú kartu s tou najrýchlejšou zapisovacou rýchlosťou, najmä ak plánujete natáčať vo vysokých rozlíšeniach s vysokým počtom snímkov za sekundu. V prípade, že karta nebude stíhať, celá vaša nahrávka sa bude miestami zasekávať a tak pokazí celú atmosféru vašich akčných nahrávok.

TIP: Pokiaľ plánujete kúpu 4K/60 FPS outdoorovej kamery, natáčanie záznamu v takejto kvalite si bude vyžadovať veľmi rýchlu pamäťovú kartu na dokonalý chod videa. Nič nepokazíte, ak v akomkoľvek prípade siahnete po rýchlej pamäti.

7. Konektivita

Všestranná konektivita vašej kamery je dôležitou vlastnosťou, najmä ak vašej budúcej outdoorovej kamery chýba displej na prehrávanie natočených videí. Ako základ, na presun videí postačuje port pre dátový kábel. Pokiaľ si potrpíte na všestrannejšej konektivite, na trhu sa nachádzajú kamery so schopnosť napojenia sa na Wi-Fi, Bluetooth či NFC.

8. Výdrž batérie

Vyššia výdrž baterky = viac videí a akcie. V dnešnej dobe kamera vydrží niekoľko hodín natáčania. To, ako dlho vydrží baterka závisí aj od rozlíšenia a počtu snímok, ktoré má kamera zachytiť.

TIP: V prípade, že plánujete kúpu kamery s nižším rozlíšením je výdrž batérie menej potrebná než u kamier s vysokým rozlíšením kvôli nižšiemu potrebnému výkonu na zachytenie nahrávky.

9. Príslušenstvo

Pokiaľ plánujete využívať vašu kameru na rôzne aktivity, namontovanie kamery si bude vyžadovať rôzne príslušenstvá. Tie sú dôležité na zaistenie vašej kamery a teda predídeniu pádom.

Najčastejšie otázky

Sú outdoorové/GoPro kamery vhodné na moje hobby?
Odpoveď: Outdoorové kamery vyplnili prázdne miesto na trhu, po ktorom bol neuveriteľný dopyt – ľudia si žiadali malé a pevné kamery ktoré prežijú ťažké podmienky ich hobby a popritom natočia skvelé záznamy. Preto vznikol tento druh kamier, poskytujúc odolnosť pri ťažkých poveternostných podmienkach. Avšak nie všetky kamery sú skvelé na všetky podmienky. Kvalitnejšie kamery majú sofistikovanejšie a kompletnejšie ochrany voči vode, prachu, pádom a iným škodlivým faktorom.
Natáčam downhill/iný extrémne rýchly šport. Je rozlíšenie dôležité?
Odpoveď: Hoci vysokým rozlíšením nič nepokazíte, pri veľmi rýchlych scénach (ako je downhill) je vysoké rozlíšenie menej dôležitým faktorom ako pri surfingu, jachtingu, paraglajdingu a iných, pomalších športoch. Ľudské oko má svoje limity ktoré nám zabraňujú v tom, aby sme videli malé detaily vo veľmi rýchlych okamihoch. V prípade veľmi rýchlych športoch sú oveľa dôležitejšie snímky za sekundu.
Je kvalita obrazu naozaj horšia ako pri normálnych kamerách?
Odpoveď: Tak ako fotoaparáty mobilov, tak aj outdoorové kamery musia byť kompaktné a malé. Menej priestoru pre fotografické zariadenie a jeho súčasti znamená technické hardvérové limity ktoré sa odrážajú na kvalite obrazu. Našťastie, technológia sa každým rokom posúva vpred, a tak sa človek skutočne nemusí obávať o kvalitu obrazu z outdoorových kamier, ktorá úplne postačuje pre akčné záznamy.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.9]