test šijacích strojovŠijací stroj je zariadenie, ktoré sa používa na zošívanie a teda spájanie kusov textilu. Kedysi boli všetky šijacie stroje manuálne poháňané a mnohé boli stolové – stroje boli vstavané do stola, kde boli poháňané nie ručným točením, no šliapaním na veľký pedál. Odvtedy sa však stal ľahším, bohatším na funkcie a zároveň cenovo prístupnejším.

Pri výbere toho správneho šijacieho stroja by ste mali dbať na to, koľko peňazí chcete do šijacieho stroja investovať a na aký účel bude šijací stroj využívaný. Dnes je možné si zakúpiť modely, ktoré už dokážu šiť desiatkami najrozličnejších druhov stehu.

Náš test šijacích strojov vám predstavuje rebríček tých najlepších šijacích strojov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP7 najlepšie šijacie stroje

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Brother Innov-Is A16
sijacie stroje Brother Innov-Is A16
98 %; 14 recenzií349 €
2.Janome 423
sijacie stroje Janome 423
90 %; 47 recenzií329 €
3.BROTHER NV 15
sijacie stroje BROTHER NV 15
95 %; 37 recenzií315 €
4.Brother 1034 DX
sijacie stroje Brother 1034 DX
100 %; 9 recenzií279 €
5.JANOME JUNO E1019
sijacie stroje JANOME JUNO E1019
98 %; 10 recenzií225 €
6.Singer SMC 3323
sijacie stroje Singer SMC 3323
90 %; 83 recenzií199 €
7.Singer SIMPLE 3210
sijacie stroje Singer SIMPLE 3210
93 %; 34 recenzií145 €

Ako vybrať ten najlepší šijací stroj?

  1. Dôvod rozhodnutia – prečo ste sa rozhodli pre šijací stroj?

Ak ste sa rozhodli zvoliť si šijací stroj, musí byť za tým nejaký dôvod. Chcete si urýchliť prácu? Chcete si ho vyskúšať? Potrebujete to pre vašu živnosť, respektíve plánujete zakúpiť niekoľko šijacích strojov určených pre profesionálnu výrobu? Alebo si ho chcete zakúpiť pre príležitostné šitie počas vášho voľného času?

Je dôležité spýtať sa: Prečo som sa rozhodol/la pre šijací stroj? Ak sa jedná o amatérsky záujem, siahnutie po veľmi drahom šijacom stroji, ktorého funkcie vôbec nevyužijete a ktorého manuál je zložitý, je jednoducho nesprávna voľba. Ak sa však jedná o ten profesionálny, vaše rozhodnutie zakúpiť lacnejšie modely sa môže negatívne odraziť na dlhodobých výdavkoch, ktoré budú späté najmä s údržbou. Je preto dôležité začať priorizovať vaše potreby.

  • Ak ste amatér a vôbec neplánujete ísť do profesionálnej sféry, siahnite po nenáročnom no nie najlacnejšom šijacom stroji, ktorý poskytuje základné funkcie a nejaké nápomocné funkcie, ako je napr. osvetlenie pracovnej plochy, nakoľko vy budete najpravdepodobnejšie šiť len po večeroch vo voľnom čase.
  • V prípade profesionálneho využitia je kvalita stroja a jeho širokospektrálna funkcionalita nadovšetko. Pre profesionálne využitie, kúpa šijacích strojov má byť braná ako investícia, ktorá prvotné náklady na zaobstaranie strojov pretransformuje na zisk. Kvalita modelu je preto najdôležitejším faktorom, nakoľko zaobstaranie si kvalitného modelu minimalizujete budúce náklady na údržbu.

TIP: Recenzie užívateľov alebo stránok môžu byť skvelými referenciami, a môžu vám výrazne napomôcť v zorientovaní sa na trhu a v konečnej kúpe toho správneho šijacieho stroja.

  1. Cena sa nemusí rovnať kvalite, ani kvalita cene

Je veľmi dôležité čítať užitočné a detailné recenzie užívateľov, ktoré môžu poukázať na pochybnú kvalitu stroja, či nepomer medzi kvalitou a cenou výrobku. Pozor na firemné stránky, ktoré hodnotia svoje produkty/napovedajú vám ktorý (ich) produkt je práve pre vás. Na vaše otázky totižto môže stránka zodpovedať priamo svojim produktom, ktorý po kvalitatívnej stránke nemusí byť  vôbec podľa vašich predstáv.

TIP: Pri kúpe musíte mať odpoveď na jednu dôležitú otázku: prečo chcete šijací stroj a na čo ho chcete využívať? Vďaka tomuto budete mať predstavu o možnej cene ako aj vlastnostiach šijacieho stroja.

Parametre a vlastnosti šijacích strojov

Veľkosť motora a konštrukcia

V prípade kúpy je potrebne zohľadniť aj to, či plánujete šijací stroj presúvať častejšie, respektíve s ním cestovať. Veľkosť motora ovplyvňuje hmotnosť šijacieho stroja. Ak plánujete často cestovať aj so samotným strojom, siahnite po ľahšom stroji, s nekovovou vonkajšou konštrukciou, tá totižto výrazne odľahčí konečnú váhu stroja. Veľkosť motora ako aj materiál konštrukcie majú však vlastné pozitíva. Kovová konštrukcia (vnútorná aj vonkajšia) je znak kvality a pevnosti, zatiaľ čo veľký motor je znakom sily, vďaka ktorej stroj nebude mať problém pri narábaní s tvrdšou textíliou.

Hlučnosť

Hlučnosť stroja je dôležitá najmä pre mamičky, ktoré majú čas na šitie akurát tak neskoro večer, poprípade v noci, teda v čase pokoja. Privysoká hlučnosť stroja vás teda môže obmedzovať, čo vás následne bude od vášho potencionálneho hobby odradzovať. V takomto prípade určite zvážte šijacie stroje s tichším chodom.

Ovládanie

Digitalizácia neobišla ani šijacie stroje. Vďaka digitalizácii, šijacie stroje dostali mnoho funkcií a nastavení, ktoré zľahčujú život krajčírky. Sú užitočné najmä pre profesionálne využitia a pokročilých užívateľov.

Ak ste však amatérom/začiatočníkom, respektíve milovníkom ručného šitia na ručnom stroji, voľbou ‚nedigitálneho‘ stroja nestratíte nič, nakoľko funkcie tých digitálnych nebudete využívať, a koniec koncov, takáto voľba bude pre vás oveľa prospešnejšia. Naučenie sa na stroji bude oveľa jednoduchšie, a tak vás to zo začiatku neodradí. Nehovoriac o tom, že údržba a prípadná oprava bude ďaleko nižšia.

Aktuálnosť a perspektíva stroja – oboznámenie sa so značkami, ich servismi

Je dôležité sa oboznámiť so značkou ktorú zvažujete – napr. či majú históriu opúšťania starších modelov. Ak sa po dlhšej dobe váš stroj pokazí, nechcete byť nepríjemne prekvapený/á tým, že výrobca už neposkytuje náhradné diely práve pre váš model. To isté platí pre servisy. Ak nemá výrobca vášho stroja servisné depo blízko pri vás, alebo ho nemá na Slovensku, presun a oprava stroja bude problematickejšia a nákladovo vyššia.

Záruka na modely je ďalším faktorom, ktorý by ste mali pri kúpe zohľadniť. Ak si je výrobca istý kvalitou svojho výrobku, záruka môže pokojne dosahovať aj 5 rokov.

Overlock & Coverlock

Dva pojmy anglického pôvodu ktoré nemusia byť každému jasné.

Overlockový stroj = obnitkovací stroj. V stručnosti, overlockový steh umožňuje precízne lemy na rôznych látkach.

Coverlockový stroj umožňuje šiť krycie/prádlové stehy, ktoré je možné nájsť napríklad na okrajoch rukávov, spodnom leme tričiek či košieľ, a podobne.

POZOR: Tieto funkcie výrazne zvyšujú náročnosť obsluhy, nakoľko je ich nastavenie komplexnejšie a teda komplikované. Doporučené najmä pre skúsenejších.

Často kladené otázky (FAQ)

Q: Chcem začať šiť. Odkiaľ by som mal/a začať?

A: V tomto prípade vám silne odporúčame začať od začiatku a zľahka. Vyhraďte si rozpočet pre kvalitný, spoľahlivý šijací stroj, ktorý je jednoduchý na obsluhu. Ak by ste sa rozhodli pre komplexnejší stroj/stroj nízkej kvality, frustrácia by mohla viesť k úplnému zanedbaniu vášho potencionálneho hobby. Vaša štartovacia méta by sa mala začať práve jednoduchým, no za to kvalitným strojom, ktorý vám umožní šiť hlavné stehy: cikcak a rovný.

Q: Hľadám kvalitný šijací stroj, ktorý je zároveň dostatočne ľahký na prenos. Bude teda chyba zvoliť si plastový šijací stroj?

A: Ak plánujete šiť počas dlhého cestovania, voľba ľahkého stroja je voľbou racionálnou. Plastová vonkajšia konštrukcia však nezaručí takú dlhodobú odolnosť ako tá kovová. Ak vám neprekáža vyšší pomer opotrebenia sa stroja kvôli jeho plastovým dielcom, avšak záleží vám na hmotnosti, chybu nespravíte. Ak však plánujete využívať ho výlučne doma, vyššia váha je výhodou. Môže sa stať, že priľahký šijací stroj sa počas šitia začne kývať, či dokonca sa prevráti, kvôli čomu ho budete musieť zaťažiť. V prípade čisto domáceho použitia bude lepšie siahnuť po ťažších konštrukciách.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 8 Priemerne: 4.9]