test elektrickych zubnych kefiekČistenie zubov elektrickou zubnou kefkou prináša oproti tradičnej manuálnej kefke, hneď niekoľko významných výhod, vďaka čomu sa tieto zariadenia tešia stále väčšej obľube. Kým ešte pred pár rokmi išlo o drahšiu variantu hygieny, dnes už je možné lacnejšie modely zakúpiť za pár desiatok eur.

Na trhu existuje viacero druhov zubných kefiek, ktoré sa líšia hlavne technológiou, výkonom, vybavením a cenou. Ako si teda zvoliť správnu elektrickú kefku, ktorá vám pomôže a neuškodí? Aký typ elektrickej zubnej kefky zvoliť, ktorý je pre vás ten najvhodnejší? Poradíme vám v článku.

Náš test elektrických zubných kefiek vám predstavuje rebríček tých najlepších elektrických zubných kefiek, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

TOP 7 najlepšie elektrické zubné kefky

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Curaprox Hydrosonic Pro
elektricke zubne kefky Curaprox Hydrosonic Pro
98 %; 7 recenzií149 €
2.Philips Sonicare ProtectiveClean Gum Health HX6859/29
elektricke zubne kefky Philips Sonicare ProtectiveClean Gum Health HX6859/29
96 %; 26 recenzií129 €
3.Philips Sonicare ProtectiveClean 4500 HX6836/24
elektricke zubne kefky Philips Sonicare ProtectiveClean 4500 HX6836/24
99 %; 29 recenzií85 €
4.Philips Sonicare ProtectiveClean Plaque Defense HX6803/04
elektricke zubne kefky Philips Sonicare ProtectiveClean Plaque Defense HX6803/04
95 %; 33 recenzií65 €
5.TrueLife SonicBrush Compact Duo
elektricke zubne kefky TrueLife SonicBrush Compact Duo
97 %; 25 recenzií69 €
6.Philips Sonicare for Kids HX6322/04
elektricke zubne kefky Philips Sonicare for Kids HX6322/04
93 %; 54 recenzií55 €
7.TrueLife SonicBrush UV
elektricke zubne kefky TrueLife SonicBrush UV
93 %; 97 recenzií45 €

Ako vybrať tú najlepšiu elektrickú zubnú kefku?

1. Druh elektrickej zubnej kefky

a) Rotačná zubná kefka

Aktuálne existujú dva druhy elektrických zubných kefiek – rotačnásonická. Rotačná technológia je o niečo staršia ako sonická, avšak o to viac vyladená. Túto technológiu využívali prvé elektrické kefky a používa sa dodnes. Názov môže trošku klamať, keďže hlavica zubnej kefky v skutočnosti nerotuje, ale otáča sa v krátkych intervaloch tam a späť. Takýmto spôsobom dosahujú rotačné kefky vysoké otáčky, ktoré si lepšie poradia s narušením a odstránením zubného povlaku. Tie najvyššie modely zubných kefiek dosahujú až 40 000 impulzov (krátky pohyb dopredu a dozadu) a 8 800 oscilácií za jednu minútu. Nenechajte sa však ovplyvniť len týmto parametrom. Je totiž aj hlavnou nevýhodou týchto kefiek. Keďže hlavica zubnej kefky kmitá obrovskou rýchlosťou, vyvíja aj vyšší tlak, ktorý síce rozrúša zubný povlak a čistí zub, no zároveň takouto intenzitou namáha ďasná.

Odporúčanie: Rotačné zubné kefky sa neodporúčajú ľuďom s citlivými ďasnami a problémami spojenými s nimi.

Aj napriek tomu je však rotačná zubná kefka u ľudí obľúbená a viacero firiem stále pôsobí na jej vývoji. Jednou z nich je aj firma Oral-B, ktorá patrí k popredným výrobcom týchto zariadení. Okrem nej však kvalitné rotačné kefky vyrábajú aj firmy AEG či Panasonic. Cena základných modelov začína na 30€, ale pri kvalitnejších modeloch môže bez problémov prekročiť aj 100 eurovú hranicu.

Zhodnotenie:

Výhody rotačnej zubnej kefky
+ Cena
+ Intenzita čistenia zubov
+ Lacnejšie hlavice
Nevýhody rotačnej zubnej kefky
– Menej šetrné k ďasnám
– Nečistí priestor krčkov

b) Sonická zubná kefka

Ide o novodobú technológiu, o ktorej vývoj sa zasluhuje hlavne značka Philips. Preto patria ich modely Sonicare k jedným z najlepších na trhu. Hlavným rozdielom oproti rotačným zubným kefkám je šetrnosť čistenia zubov. Na rozdiel od rotačnej alebo manuálnej kefky, sonická nevyužíva pre čistenie len štetiny, ale hlavne zmes tekutín, slín a zubnej pasty. Ako je to možné? Sonická zubná kefka využíva jemné, ale rýchle kmity do strán, ktoré môžu dosahovať aj 48 000 kmitov za minútu. Vďaka týmto pohybom sa tekutina v ústach rozvíri a takpovediac začne perliť, vďaka čomu bez problémov prenikne aj do medzi-zubných priestorov. Takýmto spôsobom sa lepšie odstráni aj zubný povlak, ktorý navyše očistí aj niekoľko desiatok tisíc sterov kefky za minútu.

Problémom sa môže pri sonických kefkách zdať hlavne cena. Tá je neporovnateľne vyššia oproti konkurencií s rotačnou technológiou. Výrobcovia ako Curaprox, Panasonic či spomínaný Philips, ponúkajú sonické zubné kefky už od 50 eur. Ide však len o základné modely. Drahšie modely s viacerými pridanými funkciami a príslušenstvom stoja bezmála aj 150€.

Zhodnotenie:

Výhody sonickej zubnej kefky
+ Šetrnejšie čistenie
+ Čistí aj medzizubné priestory
+ Lepšie odstránenie povlaku
+ Masáž ďasien
Nevýhody sonickej zubnej kefky
– Cena
– Menší výber príslušenstva
– Drahšie náhradné hlavice

2. Vymeniteľné nadstavce

Výhodou elektrickej zubnej kefky je možnosť, a vlastne aj nutnosť, vymieňať nadstavce. Vďaka tomu môže jednu elektrickú kefku využívať viacero členov rodiny. Stačí, ak bude mať každý svoj vlastný nadstavec. Nadstavce je dobré meniť každé 2 – 3 mesiace. Nejde však o žiadnu drahú položku, ktorá sa dá zrovnať s kúpou novej klasickej kefky. Nadstavce pre rotačné kefky zaobstaráte od 4€, za nadstavce pre sonické kefky si ešte o 2€ priplatíte. Odporúča sa kupovať väčšie balenia, ktoré sú často lacnejšie.

Na trhu existuje hneď niekoľko druhov nadstavcov, ktoré sa líšia tvarom a funkciou, ako napríklad nadstavce s masážnymi hlavicami. Vybrať si môžete aj podľa tvrdosti štetiniek a ich usporiadania. Niektoré nadstavce nesú označenie 3D. Znamená to, že štetinky kefky sú usporiadané tak, že sa dokážu prispôsobiť každému zubu, a tým zaručiť ešte lepšie vyčistenie aj v medzizubných priestoroch. Ak túžite po belších zuboch, môžete siahnuť po špeciálnom nadstavci s bieliacou vložkou.

3. Nabíjateľná batéria

Elektrické zubné kefky obsahujú nabíjateľnú batériu, ktorá sa však nedá vymeniť. Dôvodom je zabezpečenie vodotesnosti, a tak je batéria v zariadení zaliata napevno. Nemusíte sa však obávať, takáto batéria by mala bez problému fungovať 4-5 rokov, aj keď sa častým používaním môže kapacita batérie znížiť. Nabíjanie batérie zaberie pár hodín, vďaka čomu bude možné elektrickú kefku využívať priemerne 2 až 3 týždne.  Záleží to však hlavne od kapacity batérie.

4. Režimy čistenia

Základné modely elektrických zubných kefiek ponúkajú zväčša 3 režimy čistenia zubov – Daily – pre každodennú hygienu, Sensitive – pre šetrnejšie čistenie zubov a Whitening, pre dosiahnutie efektu belších zubov. Drahšie zariadenia obsahujú aj ďalšie režimy, ako napríklad režim masáže jazyka, masáže ďasien, ultra whitening a podobne. Záleží hlavne od výrobcu a daného modelu.

5. Časovač a senzor tlaku

Takmer každá elektrická zubná kefka už obsahuje časovač. Ten je nastavený na 2  alebo 2,5 minúty. Podľa odborníkov sú totiž 2 minúty ideálnym časom, ktorý postačuje na vyčistenie zubov. Ak si to rozložíte, tak máte 30 sekúnd na každý kvadrant vašich úst.

Lepšie modely obsahujú aj senzor tlaku. Nie je totiž pravda, že ak na kefku viac tlačíte, jej účinnosť sa zvyšuje. Práve naopak, môžete si uškodiť. Preto sú kvalitnejšie kefky vybavené senzorom tlaku, ktorý vás upozorní, ak na kefku pri čistení zubov tlačíte. Zväčša sa kefka rozsvieti alebo zavibruje.

Používanie elektrickej zubnej kefky v prípade, ak máte problémy s ďasnami

Ľuďom s problémami a citlivosťou ďasien sa rotačné elektrické kefky neodporúčajú. Vďaka svojmu vysokému rotačnému výkonu síce odstránia zubný povlak, ale zároveň namáhajú práve ďasná. V takomto prípade by ste mali radšej siahnuť po sonickej kefke. Na rozdiel od rotačnej kefky, kde sa odporúča pohyb iba po zuboch, pri sonickej kefke sa naopak odporúča hlavne pohyb na rozhraní ďasien a zubov. Sonická kefka ďasná navyše príjemne masíruje.

Je taktiež možné využívať rotačné kefky s režimom Sensitive a nadstavcom s jemnými štetinami, kedy sú ďasná namáhané menej. Voľba tak ostáva na zákazníkovi.

Vďaka rýchlym a jemným pohybom sonickej kefky sa potvrdili aj výborné výsledky v bielení zubov. Keďže kefka dokáže lepšie odstrániť zvyšky po nápojoch a jedlách, a tým udržovať zubnú sklovinu čistú a bielu. Pre ešte lepší účinok sa odporúča využitie nadstavca s bieliacou vložkou.

Inteligentná zubná kefka

Elektrické zubné kefky sa od svojich predchodcov zmenili na nepoznanie. S príchodom moderných technológií, smartfónov a internetu vecí, sa začali vyrábať takzvané „inteligentné kefky“. Tie sú rozšírené napríklad o senzor pohybu, ktorý vie rozpoznať, ktorý zub ste si už vyčistili a ktorý ešte nie. K takýmto kefkám existujú aj originálne mobilné aplikácie, v ktorých máte ešte podrobnejší prehľad o vašom čistení zubov. Na grafike môžete napríklad vidieť, kade všade ste s kefkou v ústach prešli, či ste vyčistili každý zub, ako veľmi ste na kefku tlačili a rôzne iné. Aplikácia vám následne aj ponúkne pár rád, ako čistenie zubov spraviť efektívnejšie a zdravšie.

V mobilnej aplikácií sa dajú nastaviť aj jednotlivé upozornenia či pozrieť aktuálny stav batérie kefky. V skratke tak máte všetky dostupné informácie o vás a vašej kefke na jednom mieste.

Cena elektrických zubných kefiek

Ceny elektrických zubných kefiek sa pohybujú od 30 do 300 eur. V závislosti od druhu technológie (rotačná, sonická), značky, funkcií a príslušenstva. Niektoré modely sa dodávajú aj s praktickým cestovným balením a USB adaptérom. Modely značky Philips, s označením Sonicare, používajú na nabíjanie aj indukčný sklenený pohár, do ktorého si kefku odložíte. K niektorým modelom ho pridáva zdarma. Iné modely a značky sa dajú nabíjať adaptérom alebo obsahujú svoju vlastnú dokovaciu stanicu.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.7]