test tlaciarniTlačiareň je výstupné zariadenie schopné potlačiť povrchy (zvyčajne papierové) znakmi, vzorcami, grafmi, návrhmi alebo obrázkami. Automatizovaný proces tlačenia je spustený zabudovaným procesorom vo vnútri samotnej tlačiarne, odkiaľ je riadený nielen samotný proces tlačenia, ale aj jej celkový chod. Druhým spôsobom, ako ovládať tlačiareň, je cez osobný počítač, respektíve cez akékoľvek zariadenie spárované s tlačiarňou. Rovnako je možné ovládať tlačiareň cez mobilné aplikácie, avšak táto funkcia nie je medzi tlačiarňami veľmi rozšírená.

Obrázok alebo dokument, ktorý je určený na vytlačenie, musí pochádzať zo zdroja – buďto z počítača/notebooku, od ktorého sa dáta vyšlú do tlačiarne káblom, sieťovým káblom alebo Wi-Fi signálom, alebo z USB kľúča, respektíve iného pamäťového média, ktoré je priamo zapojené v tlačiarni alebo počítači. Počas procesu tlače, tlačiareň narába so štyrmi farbami:

  • azúrovou – C (Cyan)
  • tmavopurpurovou – M (Magenta)
  • žltou – Y (Yellow)
  • čiernou – K (Black)

Prítomnosť osobitnej čiernej farby je potrebná pre tlač čiernej farby, nakoľko čistú čiernu farbu nie je možné vytvoriť zmiešaním prvých troch farieb (CMY), dosiahnuť by sa tak dala len veľmi tmavá purpurová.

Náš test tlačiarní vám predstavuje rebríček tých najlepších tlačiarní, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP7 najlepšie tlačiarne

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Samsung SL-C430W
Tlačiareň Samsung SL-C430W
155€
2.Canon Selphy CP-1300
Tlačiareň Canon Selphy CP-1300
129€
3.Samsung SL-M2026W
Tlačiareň Samsung SL-M2026W
89€
4.HP LaserJet Pro M102w G3Q35A
Tlačiareň HP LaserJet Pro M102w G3Q35A
95€
5.Samsung SL-M2026
Tlačiareň Samsung SL-M2026
75€
6.Canon Pixma iP7250
Tlačiareň Canon Pixma iP7250
69€
7.HP DeskJet 2630 V1N03B
Tlačiareň HP DeskJet 2630 V1N03B
49€

Ako vybrať tú najlepšiu tlačiareň?

Druhy tlačiarní podľa spôsobu tlače

a) Atramentové tlačiarne

Atramentové tlačiarne sú v súčasnosti najrozšírenejší druh tlačiarní, a to najmä vďaka svojej cene. Svoje miesto si najčastejšie nájdu práve v domácnostiach, kde tlačenie školských projektov, fotiek a poprípade aj daňových priznaní si nevyžaduje veľa námahy. Technológia atramentovej tlačiarne umožňuje presnejšie a krajšie farby v prípade tlačenia fotiek či obrázkov, a to nielen na obyčajnom kancelárskom papieri, ale aj na tom fotografickom. Vďaka technologickej nenáročnosti sú atramentové tlačiarne cenovo dostupnejšie než laserové, a teda zvyknú byť pre rodinu tou prvou voľbou, čomu dosvedčuje ich väčšinové zastúpenie v domácnostiach.

TIP: Počiatočná cena atramentových tlačiarní zvykne byť nižšia, než cena laserových. To však nemusí platiť pri kupovaní náplní, tie totižto sú v dlhodobom horizonte oproti tonerom pre laserové tlačiarne cenovo nevýhodnejšie.

Samotný spôsob tlače je založený na pohybe tlačovej hlavy, ktorá je naplnená atramentom a pohybuje sa pozdĺž papiera. Tlačová hlava je zložená z trysiek ktoré obsahujú každú farbu dôležitú pre vytlačenie finálneho dokumentu, respektíve obrázku. Zvyčajne sa pre nanášanie atramentu na papier využíva práve tepelná metóda, vďaka ktorej kvapôčky atramentu sú z dôvodu vysokej teploty ‚vystreľované‘ práve tam, kde to majú zafarbiť. Za presnosť tlače zodpovedá procesor tlačiarne, ktorý vysiela dáta do rezistoru. Rezistor, nachádzajúci sa v tryske, sa tak začne nahrievať. Za okamžik sa nahreje na teplotu (nad 100 °C) dostatočne vysokú na to, aby spustil vystrelenie kvapôčky atramentu na papier.

TIP: Pri atramentových tlačiarní je dôležité nenechať atrament zaschnúť. Odporúča sa teda pravidelné tlačenie, vďaka ktorému predídete zaschnutiu atramentu a tak následnému čisteniu, respektíve výmene kazety (kartridža, zásobníka).

 

+ Cena tlačiarní je nízka

+ Kvalitné výtlačky fotografií a iných farebných/komplexných dokumentov/obrázkov

+ Oproti laserovým tlačiarňam menšia a ľahšia

+ Pred tlačou sa nemusí zahrievať

+ Rýchlosť tlače

+ Tichá tlač

+ Umožňuje potlač DVD/CD diskov

 

– Náklady na dlhodobé a časté využívanie

– Neekonomické na tlačenie veľkých kvánt čiernobielych dokumentov

– Výrazne kratšia životnosť tlačiarne ako aj kartridžu, najmä ak siahnete po lacnejších

 

b) Laserové tlačiarne

Laserové tlačiarne poskytujú precíznu a rýchlu tlač za pomoci relatívne novej technológie. Najčastejšie si svoje miesto nájdu práve v profesionálnom svete, menovite v kanceláriách, kedy sa vyžaduje kvalita výtlačku a spoľahlivosť tlačiarne aj pri dlhodobom a každodennom vyťažení. To pravdaže neznamená, že sa na trhu nenachádzajú cenovo dostupné laserové tlačiarne – mnohé rodiny ich vo svojom dome vlastnia. Pokiaľ od tlačiarne nevyžadujete náročné farebné tlače,, poprípade potlač DVD diskov, laserová tlačiareň vám môže padnúť vhod viac, než tá atramentová.

TIP: Vďaka technológii laserovej tlače poskytuje laserová tlačiareň veľmi kvalitné výtlačky textových dokumentov, ktoré dodajú každému, kto vytlačené dokumenty číta, nádych profesionalizmu. Laserové výtlačky zvyknú mať vo všeobecnosti vyššie rozlíšenie tlače, než tie atramentové.

Atramentové vs. laserové tlačiarne vždy boli častou debatou a otázkou v súvislosti s kúpou tlačiarne. Mechanizmus laserovej tlačiarne je pokročilejší a môže sa považovať za evolúciu tlače, hoci atramentovú tlač svojím spôsobom nahradiť nedokáže. Papier je zo zásobníka podaný do vnútra tlačiarne, kde prechádza cez niekoľko valčekov (bubnov) s rôznymi funkciami. Počas tohto procesu sa na papier nanáša toner (fotocitlivý prášok), ktorý je následne za pomoci laseru zapečený. Výsledok je príjemne teplý papier, s veľmi ostrým textom.

TIP: Vďaka používanému prášku je laserová tlačiareň ekonomickejšia pre dlhodobé tlačenie, ako aj pri tlačení väčších množstiev dokumentov. Tento faktor je koniec koncov dôvodom, prečo mnohé rodiny siahajú práve po laserových tlačiarňach a nie atramentových. Zároveň je potrebné dodať, že vďaka tejto technológii, tlačiareň neobsahuje atrament ktorý by mohol zaschnúť – a teda pri nepravidelnom využívaní neriskujete žiadne zaschnutie. Pozor však na toner, ktorý sa zo zásobníka môže vysypať!

TIP: Ak rozpočet nie je problémom a plánujete tlačiť aj farebné objekty (grafy a podobne), pokojne siahnite po kvalitnej farebnej laserovej tlačiarni. Technológia laserovej tlače neustále napreduje, a zastarané pravidlo hovoriace o tom, že atramentová tlačiareň je ďaleko lepšia pre tlačenie farebných dokumentov, už pravidlom skutočne nie je. Problémom je, že pre rovnako kvalitné farebné tlačenie si budete musieť o niečo priplatiť.

TIP: Cena kartridžov laserových tlačiarní je vysoká a môže dosahovať cenu nového smartfónu. No 25 € kartridž pre atramentovú tlačiareň vytlačí 500 strán, zatiaľ čo 200 € kartridž pre laserovú tlačiareň môže vytlačiť až 6900 strán. Náklady na stranu sú teda 4,9 centov/strana pri atramentovej, a 2,8 centov/strana pri laserovej. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo si biznisy zakupujú práve laserové tlačiarne.

 

+ Profesionálne ostrá tlač textu a iných jednoduchších objektov

+ Spoľahlivosť a výdrž

+ Dlhá životnosť

+ Ekonomická tlač (centy na stranu)

+ Tichý proces tlačenia

+ Rýchlosť tlače

+ Nevyžaduje si pravidelnú tlač, toner nezasychá

+ Možnosť kvalitnej farebnej tlače

 

– Zvyknú byť ťažšie a rozmernejšie

– Nákupná cena zvykne byť vyššia

– Vysoká cena kartridžov

– Pred tlačou sa musia zahriať

– Mnohé nie sú určené na tlač komplexných objektov (fotografií, ilustrácií a pod.)

 

c) Ihličkové tlačiarne

Ihličkové tlačiarne si svoje miesto našli už pred dekádami – ich technológia je najstaršia zo všetkých troch. Aj z toho dôvodu, človek nemôže pri tomto typu tlačiarní rátať s vysokokvalitnou tlačou. Sú teda predovšetkým určené na nízkonákladovú tlač, najčastejšie si ich môžete všimnúť pri kasách, v čakacích lístkoch na pošte/úradoch, či v autobusoch. Počas tlače zvyknú byť hlučné, no táto mechanická hlučnosť môže byť znížená zvýšeným počtom ihličiek.

Názov ihličkovej tlačiarne vychádza práve z jej jednoduchého tlačového mechanizmu – ihličky narážajú cez farbiacu pásku priamo na zatočený podklad (rolka papiera).

 

TIP: Ihličkové tlačiarne sú skvelou ekonomickou voľbou v profesionálnom prostredí, kde nezáleží na kvalite tlače.

 

+ Náklady na údržbu sú v dlhodobom horizonte výrazne nižšie

+ Vysoká životnosť

+ Flexibilita tlače, podkladom môžu byť rôzne druhy papiera

+ Tlačí sa na rolke papiera a nie na osobitných papieroch

 

– Cena tlačiarne zvykne byť vyššia než cena atramentových

– Rozlíšenie môže byť maximálne 240 DPI

– Rýchlosť tlače

– Kvalita tlače

 

Ďalšie parametre tlačiarní

Rozhranie tlačiarní

Tlačiarne sú schopné komunikovať s počítačom, laptopom či mobilom cez rôzne rozhrania.

Mnohé tlačiarne dneška obsahujú sieťové karty, ktoré umožňujú komunikáciu s počítačom za pomoci sieťového kábla (LAN/RJ-45) alebo Wi-Fi pripojenia.

Ďalšie rozhrania: sériové, paralelné, FireWire, USBSCSI.

Rozlíšenie tlače (DPI)

Rozlíšenie výslednej potlače je udávané v DPI – Dots Per Inch, teda ‚počet bodiek na palec (1 palec = 2,54 cm)‘. V skratke – čím vyššie DPI, tým ‚ostrejší‘ výsledok.

Atramentové tlačiarne poskytujú kvalitnejšie výtlačky fotografií a obrázkov s komplexnejšími prechodmi farieb, no to nezávisí tak od DPI, ako od technológie tlači ktorú využívajú (atramentové tlačenie).

Pokiaľ si potrpíte na profesionálne vyzerajúcich výtlačkoch, vizitiek a iných firemných dokumentov, siahnite po tlačiarni s vyššou DPI. Rozlíšenie tlače ovplyvňuje výslednú cenu tlačiarne.

 

Často kladené otázky (FAQ)

Q: Sú laserové tlačiarne schopné tlačiť farebné obrázky či iné dokumenty?

A: Ak je vaša laserová tlačiareň schopná farebnej tlače, áno. Samotný výsledok však závisí od technologickej pokročilosti modelu, ktorý ste si zakúpili.

Q: Je pre rodinu výhodnejšia atramentová alebo laserová tlačiareň?

A: Na túto otázku sa nenachádza jednoznačná odpoveď. Laserová tlačiareň je ekonomickejšia v nákladoch na 1 stranu, zatiaľ čo atramentová zvykne stáť menej (nie je to pravidlo a mnohé laserové sú cenovo rovnaké). Záleží teda na tom, na čo ju plánujete využívať, a či ju plánujete využívať častejšie, alebo len z času na čas.

Atramentovú tlačiareň by ste mali pravidelne využívať, aby atrament nezaschol. Avšak častá tlač na atramentovej tlačiarni nie je tak ekonomická, ako tlač na laserovej. Ak však plánujete tlačiť pútavé farebné prezentácie, grafy či školské projekty, atramentová tlačiareň zvykne poskytnúť krajšie farby a krajší farebný výsledok.

Laserová tlačiareň je v dlhodobom horizonte ekonomickejšia, kartridž vydrží oveľa dlhšie a tlačiareň zvykne mať dlhšiu životnosť. Problémom sú však farebné tlače, kedy kvalita nemusí byť uspokojivá. Týka sa to najmä lacnejších laserových tlačiarní.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]