test susiciek ovociaSušička ovocia je elektronické zariadenie, ktorého účelom je vysušiť ovocie (alebo inú potravinu) v jeho vnútri. Funguje na báze dehydratovania potravín vo vnútri sušičky za pomoci horúceho vzduchu.

Voda vo vnútri potravín sa vyparuje kvôli koncentrácii horúceho prúdiaceho vzduchu vo vnútri sušičky. Prúd tohto horúceho vzduchu tak vynáša všetku vlhkosť von zo sušičky cez otvory, účinne tak vysušujúc rôzne potraviny uložené v jej vnútri – od ovocia po zeleninu, bylinky, huby a iné potraviny ktoré je možné odložiť na neskoršie použitie.

Vďaka dehydratácie vodného obsahu týchto potravín sa efektívne zabraňuje ich neskoršiemu skazeniu, ku ktorému by došlo kvôli prítomnosti vody a baktérií. Nedostatok vody v potravine totiž neumožňuje baktériám žiť a metabolizovať.

Sušičky sa tak využívajú na pripravovanie jedál na ich neskoršie použitie. Sušené ďatle, jablká, mangá a iné ovocia sú často používané na dochutenie a vitamínové obohatenie bielych jogurtov a iných pokrmov.

Náš test sušičiek ovocia vám predstavuje rebríček tých najlepších sušičiek ovocia, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP7 najlepšie sušičky ovocia

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.G21 Mistral
susicka ovocia G21 Mistral
90 %; 8 recenzií275€
2.Sencor SFD 7000
susicka ovocia Sencor SFD 7000
93 %; 6 recenzií159€
3.Concept SO 1025
susicka ovocia Concept SO 1025
82 %; 30 recenzií69€
4.Concept SO 1020
susicka ovocia Concept SO 1020
83 %; 174 recenzií59€
5.G21 Paradiso Big
susicka ovocia G21 Paradiso Big
84 %; 46 recenzií59€
6.Klarstein Bananarama
susicka ovocia Klarstein Bananarama
84 %; 56 recenzií55€
7.Sencor SFD 851GR
susicka ovocia Sencor SFD 851GR
80 %; 38 recenzií35€

Ako vybrať tú najlepšiu sušičku ovocia?

Pred samotným výberom sušičky ovocia, ktorú sa chystáte kúpiť si prezrite jej dôležité parametre ako sú:

1. Regulátor teploty

Regulátor teploty umožňuje ovládanie teploty prúdiaceho vzduchu. Takýto regulátor je praktický, nakoľko zlepšuje, zjednodušuje a zefektívňuje celkové sušenie zatiaľ čo znižuje spotrebu zariadenia. Rôzne druhy ovocia (a potravín) sa totižto lepšie sušia pri rôznych teplotách, znižujúc čas a energiu potrebnú na vysušenie.

susicka ovocie - susenie ovocia v susicke

Sušenie ovocia v sušičke

2. Príkon sušičky

Je dôležité vybrať si sušičku s príkonom, ktorý zodpovedá vaším požiadavkám. Vo všeobecnosti platí: čím menší príkon, tým jednoduchšie požiadavky spotrebiteľa. Sušičky ovocia s príkonom do 250 wattov sú sušičky pre nepravidelné a nenáročné potreby sušenia. Pokiaľ však plánujete sušiť častejšie a vo väčších množstvách naraz, je potrebné/doporučuje sa siahnuť po výkonnejších a účinnejších sušičkách. Nie vždy platí, že lacnejšia sušička je tá, ktorá ušetrí peniaze. Pokiaľ ste spotrebiteľ vyžadujúci od sušičky sušenie väčších množstiev ovocia neprestajne počas dlhšej doby, je dobré siahnuť po kvalitnejšej, ktorá poskytne účinnejšiu premenu energie na teplo, čo znižuje elektrickú spotrebu. Regulátor teploty k zníženiu takejto elektrickej spotreby napomáha tým, že udržuje teplo vo vnútri, a tak nie je za potreby mať ohrievač neustále zapnutý.

3. Časovač

Praktický časovač na sušičkách umožňuje spotrebiteľovi nastaviť čas vypnutia. Dehydratácia potravín bohatých na vodu (v prípade ovocia a zeleniny je to vo všeobecnosti 80 – 95% celkového obsahu) je dlhý proces ktorý trvá hodiny, čo z neho robí úlohu z vášho dňa, na ktorú ľahko môžete zabudnúť. Takýto časovač umožní pripomenúť vám, aby ste sa na svoje sušené ovocie z času na čas pozreli, alebo vás upozorní, že sušenie už skončilo. Mnohé domácnosti púšťajú sušičku potravín práve v noci, kedy je dôležité dohliadať na tento proces. Časovač a automatický spínač umožní spotrebiteľovi pokojný spánok počas toho, ako sa jeho potraviny sušia v sušičke.

4. Počet misiek

Tento parameter opäť poukazuje na potreby spotrebiteľa. Pokiaľ vyžaduje od sušičky väčší jednorazový objem sušených potravín, je potrebné zvážiť sušičku ktorej počet misiek je vyšší. Čím viac misiek/plátov, tým väčší objem a väčšie množstvo potravín vo vnútri, tým väčší potrebný príkon na úplné a rovnomerné vysušenie. Na typické domáce použitie vystačuje sušička s 5 či 7 miskami. Pokiaľ má spotrebiteľ každoročne väčšie množstvo ovocia, na trhu je možné nájsť sušičky so 7 a viacerými miskami, ktoré zľahčujú prácu a znižujú čas ako aj energiu potrebnú na vysušenie. Sušičky s vyššími počtami misiek sú orientované najmä na profesionálne využitia.

susenie jablk v susicke ovocia

Sušenie jabĺk v sušičke ovocia

5. Tvar sušičky

Sušičky prichádzajú v dvoch tvaroch, na prvý pohľad sa môže zdať, že na ňom až tak nezáleží, no tvar sušičky ovplyvňuje miesto ohrievača a teda prúdenie horúceho vzduchu.
Okrúhle sušičky – najdostupnejšie sušičky, ohrievač sa nachádza na spodku čo umožňuje vertikálne prúdenie horúceho vzduchu. Výsledok je nerovnomerné vysušenie obsahu sušičky a tak prípadné prekladanie horných misiek bližšie ku ohrievaču. Môžu obsahovať ventilátor ktorý napomáha k rovnomernému vysušeniu. Takéto sušičky sú menšie a vo všeobecnosti kompaktnejšie, lacnejšie a modulárne, umožňujúc vám dokúpiť a pridať dodatočné misky podľa potreby.
Hranaté sušičky drahšie ergonomickejšie sušičky ktorých ohrievač sa nachádza vzadu, umožňujúc rovnomerne horizontálne prúdenie vzduchu vďaka ventilátoru. Ich využitie je jednoduchšie, nakoľko takúto sušičku stačí naložiť a obsah sa vysuší rovnomernejšie a efektívnejšie než u okrúhlych, kde sa môže vyskytovať prekladanie misiek. Veľkostne sú väčšie, vyžadujúc si väčší priestor v kuchyni.

6. Hlučnosť

Ďalší parameter na ktorý by si mal spotrebiteľ dávať pozor, najmä ak plánuje nočné sušenie. Mnohé sušičky totižto obsahujú ventilátor, nimi je produkovaný hluk monotónnejšieho druhu. Je dôležité poznamenať, že mnoho sušičiek nemá parameter hlučnosti v dB zaznamenaný. V takýchto prípadoch je vhodné pre spotrebiteľa prečítať si rôzne recenzie.

Pozrite si aj článok, kde sa dozviete viac o odšťavovačoch + tipy na nákup tých naj -> najlepšie odšťavovače

7. Hlavný materiál, z ktorého je sušička vyrobená

Pri výbere sušičky je dôležité pozrieť sa aj na to, z akého hlavného materiálu je sušička vyrobená. Dôvodom prečo by to používateľa malo zaujímať je to, že práve hlavné časti sušičky prichádzajú do priameho kontaktu so sušenými potravinami. Aktuálne sú na trhu dva druhy sušičiek, keď ich delíme podľa výrobného materiálu – plastové a kovové.

susenie pomaranca v susicke ovocia

Sušenie pomarančov v sušičke ovocia

Plastová sušička
V prípade plastových sušičiek je väčšina prístroja vyrobená z plastu prispôsobeného pre použitie s potravinami.
Hlavnou výhodou plastových sušičiek je nízka cena, za ktorú sa dajú zadovážiť. Avšak, sú o niečo náročnejšie na údržbu, pretože pri väčšine modelov sa jednotlivé misky nemôžu dávať do umývačky riadu.

Kovová sušička
Kovové sušičky sa vyrábajú z nerezového kovu.
Výhodou tohto typu je ich nenáročná údržba. Väčšina modelov je totiž prispôsobená tak, aby sa misky sušičky mohli umývať v umývačke riadu. Okrem toho sú kovové sušičky vhodnejšie na sušenie väčšieho spektra potravín ako tie plastové.
Nevýhodou kovových sušičiek častokrát býva ich vyššia cena.

8. Priehľadnosť

Pri kúpe sušičky je dôležité zvážiť aj to či chcete model z priehľadných alebo nepriehľadných materiálov.
V prípade priehľadných modelov máte počas celej doby sušenia potravín dohľad nad tým, ako sušenie prebieha a čo sa vo vnútri sušičky deje. Pri týchto modeloch teda nemusíte sušičku skoro vôbec otvárať a spôsobovať tak straty teploty.
Nepriehľadné modely sa považujú za také, v ktorých sušenie prebieha najprirodzenejšou možnou cestou. Je totiž všeobecne známe, že pôsobenie slnečného žiarenia môže spôsobiť zhoršenie kvality potravín, čomu sa však pri nepriehľadných sušičkách vyhnete. Nevýhodou nepriehľadných modelov je ale to, že počas sušenia neviete ako to vo vnútri sušičky vyzerá. Na skontrolovanie potravín, tak bude potrebné častejšie otváranie sušičky, čo pochopiteľne spôsobí tepelné straty.

9. Údržba

Pri sušení potravín sa jednotlivé pláty/ misky sušičky špinia zvyškami odparovaných štiav a tukov. Pred kúpou sušičky je preto dôležité zistiť si akú údržbu si zariadenie bude vyžadovať.
Niektorí výrobcovia prispôsobujú svoje výrobky umývaniu v umývačkách riadu, čo pre používateľa nie je obzvlášť náročné. Iný výrobcovia však môžu na výrobu používať materiály, ktoré do umývačky vhodné nie sú, a teda ich bude potrebné umývať ručne. Ručné umývanie zaberá o niečo viac času, čo nemusí vyhovovať každému.

10. Prednastavené programy

Niektoré modely sušičiek ovocia sú už od výroby vybavené prednastavenými programami, ktoré značne uľahčujú ich obsluhu. Programy sú nastavené tak, aby ovocie alebo rôzne potraviny vysušili bez toho, aby na ich používateľ musel neustále kontrolovať. Jednoducho do sušičky vložíte potraviny na vysušenie, navolíte správny program a sušička si už sama nastaví vhodnú teplotu vzduchu a čas sušenia.
Prednastavené programy však nie sú samozrejmosťou pri každom type sušičky. Aby nimi sušička vybavená bola, bude potrebné poobzerať sa po vyššej cenovej kategórii.

11. Cena

Trh so sušičkami ovocia je v celku rozsiahly a teda je možné zohnať sušičky v rôznych cenových hladinách.
Prvou cenovou kategóriou sú sušičky ovocia do 40€. Tieto sušičky sú vhodné na občasné sušenie, napríklad počas sezóny. Väčšinou sú vybavené nižším príkon, a teda samotné sušenie je časovo náročnejšie.
Na Slovensku sa najčastejšie stretávame so sušičkami s cenou medzi 40 až 80€. Tieto modely ponúkajú dobrý pomer ceny a výkonu, ale vo väčšine prípadov obsahujú len 4 až 6 misiek. Pokiaľ chcete plochu na sušenie zväčšiť je potrebná ďalšia investícia.
Sušičky v cenovej hladine od 80 do 200€ sú už o niečo vybavenejšie a modernejšie. Tieto modely ponúkajú aj digitálne ovládanie a obsahujú integrovaný časovač, ktorým sa sušička ovláda o niečo ľahšie.
Najdrahšie modely sušičiek stoja viac ako 200€, častokrát sa ich cena šplhá aj k 400€. Integrovaný časovač, prednastavené programy, úprava miešania pachov či väčší počet misiek sú pri tejto kategórii sušičiek samozrejmosťou. Najväčšou výhodou týchto sušičiek je to, že používateľom dovoľujú sušiť širokú škálu potravín či dokonca prípravu pokrmov.

Príslušenstvo ku sušičke ovocia

Čo sa týka obsluhy, sušička ovocia je v celku jednoduchý spotrebič. Používateľ má možnosť dokúpiť si k nej príslušenstvo s cieľom zvýšiť efektivitu sušenia alebo spotreby energie. Keďže však väčšina častí je už súčasťou balenia, najčastejšie sa dokupujú rôzne druhy misiek a plátov.

Doplnkové misky

Dokupovanie doplnkových misiek zväčšuje plochu, na ktorej je možné potraviny sušiť, čím sa sušička využíva efektívnejšie.
Doplnkové misky sa však nedajú dokúpiť ku všetkým modelom sušičiek, ale iba k tým, ktoré majú motor umiestnený v dolnej časti spotrebiča. Vo všeobecnosti má väčšina sušičiek ovocia motor umiestnený práve na tom mieste.
Pri dokupovaní takýchto typov misiek je dôležité brať do úvahy to, koľko misiek odporúča použiť samotný výrobca. Väčšie množstvo misiek v sušičke môže totiž predĺžiť čas sušenia ovocia a pokiaľ sa ich použije priveľa, spraviť celé sušenie menej účinným. Hlavne z tohto dôvodu je dobré dodržiavať výrobcom odporúčaný počet misiek a v prípade, že predsa len potrebujete väčšiu plochu na sušenie, pouvažovať nad kúpou ďalšej sušičky.

Misky s menšími okami

Misky s menšími okami sú určené najmä na sušenie menších kusov ovocia, zeleniny a byliniek, pretože tieto potraviny počas sušenia strácajú značnú časť svojej veľkosti a v sušičkách so štandardnými miskami prepadávať o poschodie nižšie.

Dokúpiť misky s menšími okami máte možnosť v prípade okrúhlych aj hranatých sušičiek, pričom niektoré vyššie modely ich obsahujú už v základnom balení.

Otočný mechanizmus
Niektoré typy sušičiek umožňujú dokúpiť otočný mechanizmus, ktorý sa stará o lepšiu cirkuláciu a distribúciu vzduchu vo vnútri sušičky. Tento mechanizmus je výhodný najmä z hľadiska efektivity, keďže jeho použitým sa zabezpečuje rovnomernejšia distribúcia horúceho vzduchu bez vyššej spotreby elektrickej energie.

Náhradné diely
Rovnako ako akýkoľvek iný elektrický spotrebič aj sušička ovocia môže po nejako čase potrebovať výmenu istých dielov. Najčastejšie ide o misky, ktoré sa častým používaním ničia. Pokiaľ potrebujete k sušičke ovocia zohnať náhradné diely, odporúčame osloviť predajcu, od ktorého ste sušičku kupovali. Vyhnete sa tak kúpe nepasujúcich dielov a na nové sériové  diely dokonca získate záruku.

Zhrnutie tipov pre výber a starostlivosť o sušičku ovocia

Pred samotnou kúpou sušičky ovocia je veľmi dôležité zodpovedať si niekoľko základných otázok. Medzi tieto otázky patrí napríklad to, ako často sušičky plánujete využívať, čo od nej očakávate a akým rozpočtom pri jej nákupe disponujete. Ak budete mať v týchto veciach jasno, oveľa ľahšie sa budete vedieť rozhodnúť pre ten správny model.
Ďalším krokom je podrobné zhodnotenie parametrov vami vybraných modelov. Snažte sa prihliadnuť na čo najviac z tých, ktoré sú spomenuté vyššie, aby model, ktorý nakoniec kúpite, naozaj spĺňal svoju funkciu vo vašej domácnosti. Rovnako sa môžete poradiť s predajcom či zástupcom výrobcu, ktorí sa v danej problematike orientujú o niečo lepšie.
So samotnou kúpou sušičky ovocia prichádza aj potreba aspoň základnej údržby spotrebiča. Pri údržbe je v prvom rade potrebné riadiť sa návodom na použitie, a teda odporúčaniami samotného výrobcu, prípadne predajcu. Pokiaľ ste už podobný druh sušičky vlastnili, kľudne môžete pri údržbe čerpať aj z vlastných skúseností.
Pre prípad reklamácie alebo nákupu náhradných dielov je nevyhnutné uchovať si všetky doklady o kúpe zariadenia ako aj záručný list.

Často kladené otázky

Čo všetko je možné sušiť v sušičke ovocia?

V sušičke na ovocie môžete sušiť takmer všetko. Najčastejšie sa sušia jablká, marhule alebo banány. Neodporúča sa však sušiť veľmi vodnaté ovocie, akým je napríklad melón.
Niektoré modely modernejší sušičiek ovocia sú tiež prispôsobené na sušenie zeleniny, byliniek, korenín čí húb, čo z nich robí naozaj multifunkčné zariadenie.

Prečo je dobré potraviny sušiť?

Sušenie potravín patrí k najstarším spôsobom úschovy jedla na dlhšiu dobu. Počas samotného procesu sušenia sa z potravín stráca väčšina vody, avšak takmer žiadne nutričné hodnoty. Najlepšiu kvalitu majú a skvele chutia práve doma sušené potraviny.

Aké sú konkrétne výhody sušenia potravín?

Čo sa týka sušenia potravín, v prvom rade ide o jednoduchý a finančne nenáročný spôsob uchovania potravín, ktoré nie sú hneď skonzumované. Sušenia zároveň z potravín neodstráni takmer žiadne vitamíny a živiny, ale zmenší priestor potrebný na uskladnenie potravín.

Aká je ideálne teplota na sušenie potravín?

Pokiaľ ide o ideálnu teplotu sušenia potravín v sušičke, smerodajný je hlavne návod ku konkrétnemu modelu, ktorý vlastníte.
Vo všeobecnosti však platí, že na sušenie byliniek a korenín je ideálne teplota od 35 do 40°C, v prípade ovocia, zeleniny a húb je to 50 až 55°C a pri mäsa sa odporúča teplota okolo 70°C.

Ako správne nakrájať a naukladať potraviny do sušičky?

Správne nakrájanie a poukladanie potravín do sušičky závisí od toho o akú potravinu alebo jej druh ide.
Kôstkové ovocie sa pred sušením odporúča vykôstkovať a prekrojiť minimálne na polovicu, v prípade väčší kusov aj na viac častí. Menšie ovocie, napríklad slivky, prekrajovať nemusíte, stačí ich vykôstkovať.
Pre väčšie ovocie, zeleninu alebo huby sa riaďte pravidlom, že jeden kúsok by mal mať veľkosť od 1,5 do 3 centimetrov.

Pri ukladaní potravín do sušičky môžete jednotlivé kusy potravín dať blízko k sebe. Procesom sušenia sa ich objem totiž zmenší, pretože stratia väčšinu vody.

Miešajú sa v sušičke ovocia pachy?

Niektoré modely sušičiek sú vybavené úpravou proti miešaniu pachov, vďaka ktorej sa pachy vo vnútri sušičky nemiešajú.
V prípade modelov, ktoré takúto úpravu nemajú, môže miešanie pachov nastať.
Pri sušení rôznych druhov podobného ovocia ale nejde o veľký problém. Horšia je situácia, keď v sušičke plánujete okrem ovocia sušiť aj napríklad bylinky alebo huby. V tomto prípade odporúčame siahnuť po modely s úpravou proti miešaniu pachov.

Ako správne uskladniť vysušené ovocie?

Po samotnom sušení nechajte ovocie približne hodinu vychladnúť. Čas na chladnutie by ale nemal byť príliš dlhý, pretože ovocie môže znova nasiaknuť vlhkosť.
Sušené ovocie je najlepšie uchovať vo vzduchotesných nádobách alebo pomocou vákuovačiek do vrecúšok. Nádoby a vrecúška potom uložte na tmavé miesto, kde nie je teplota príliš vysoká – ideálom je izbová teplota. Pri vyberaní časti sušeného ovocia, zvyšok znova starostlivo zabaľte.

Má používanie sušičky na ovocie nejaké bezpečnostné riziká?

Používanie sušičiek potravín je všeobecne jednoduché a s malými bezpečnostnými rizikami. Dôležité je, aby sušička bola vybavená poistkou proti prehriatiu, ktorá zabezpečí to, že v prípade príliš vysokej teploty sa spotrebič vypne. Tým pádom je používateľ chránený a spotrebič sa nezničí.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 15 Priemerne: 4.5]