test kotlovVýber kotla patrí medzi najdôležitejšie rozhodnutia pri budovaní domova, pretože ovplyvňuje, aké teplo bude vo vašej domácnosti. Jeho kúpa je z hľadiska financií náročnejšia, avšak pri správnom výbere vám vyššia počiatočná investícia bude vrátená späť, a to vďaka ušetrenej energii. V tomto článku sa dozviete, čo to vlastne kotol je, na čo sa používa a dozviete sa užitočné informácie, podľa čoho sa rozhodovať pri jeho kúpe.

Kotol je technické zariadenie (alebo nádoba), ktoré je zvyčajne valcovitého alebo obdĺžnikového tvaru. Môže byť otvorené alebo uzavreté. Primárnou úlohou kotla je vykurovanie priestorov. Okrem toho, niektoré druhy kotlov slúžia aj na ohrev vody. V jednoduchosti povedané, kotol je pec, ktorá vykuruje domácnosti, pričom na svoju prevádzku používa rôzne druhy paliva.

Kotol, čiže vykurovacie zariadenie nemá slúžiť na ozdobu domácnosti, takže nemusí mať dokonalý dizajn. Oveľa dôležitejšia je jeho funkcia – vykurovanie. Navyše sa umiestňuje sa na také miesta, kde nie je ľuďom priamo na očiach. Ideálnym priestorom pre kotol je technická miestnosť, nie je to však pravidlom.

Náš test kotlov vám predstavuje rebríček tých najlepších kotlov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP 7 najlepšie kotly

Názov modeluHodnoteniePalivoPribližná cena
1.ATMOS DC 25 S
kotol ATMOS DC 25 S
na tuhé palivá1799€
2.Vaillant VUW 246/5-5 ecoTEC plus
kotol Vaillant VUW 246/5-5 ecoTEC plus
plynové1299€
3.Protherm Gepard Condens 18/25 MKV
kotol Protherm Gepard Condens 18/25 MKV
plynové999€
4.Protherm Gepard 18/24 MOV
kotol Protherm Gepard 18/24 MOV
plynové899€
5.PROTHERM Ray 18KE
kotol PROTHERM Ray 18KE
elektrické799€
6.Attack 25 EKO
kotol Attack 25 EKO
plynové799€
7.PROTHERM Ray 12KE
kotol PROTHERM Ray 12KE
elektrické699€

Najpredávanejší kondenzačný kotol

 1. Protherm Panther Condens 25 KKO-CS/1 Flame Fit 0010025088
 2. Protherm Gepard 18/24 MOV 0010023635
 3. Protherm Gepard Condens 25 MKO-A 0010016112
 4. Junkers Storacell WD 160 B 7735501715
 5. Protherm Panther Condens 30 KKO-CS/1 0010025089

Zoznam 5 najpredávanejších kondenzačných kotlov na Slovensku – vychádzali sme z dát porovnávacieho portálu Heureka.sk.

Ako vybrať ten najlepší kotol?

Parametre, ktoré si treba pri výbere kotla všímať

Pri výbere technického zariadenia sa človek zvyčajne orientuje podľa dvoch hlavných atribútov, a to cena a kvalita. Na našom trhu sa nachádza široký výber kotlov od rôznych výrobcov a taktiež v rôznych cenových hladinách. Preto je pochopiteľné, že výber kotla je celkom náročnou záležitosťou. My vám chceme výber čo najviac uľahčiť a preto sme pre vás pripravili analýzu hlavných parametrov, vďaka ktorým si budete vedieť vybrať správny kotol pre vašu domácnosť. Všímajte si hlavne nasledujúce parametre a vlastnosti:

1. Typy kotlov podľa druhu paliva

Kotly je možné rozdeľovať podľa viacerých kritérií. Najdôležitejším parametrom pri jeho výbere má byť rozdelenie podľa spaľovaného paliva. Práve na ňom je závislá nielen obstarávacia cena, ale aj údržba a náklady na prevádzku. Na našom trhu sa nachádzajú kotly, ktoré používajú štyri rôzne druhy paliva. Podľa toho sa kotly rozdeľujú na:

 • Kotly na pevné palivá

Používajú sa na vykurovanie domácností, v ktorých nie je zavedený plyn a elektrické rozvody. Tieto druhy kotlov používajú pevné (tuhé) palivo, akým je napríklad drevo, uhlie, koks. V súčasnosti je veľmi populárne aj kúrenie biomasou, čo je vlastne kúrenie drevenými briketami, peletami a štiepkou.

Kotly na pevné palivá poskytujú vyššiu výhrevnosť a patria medzi cenovo najdostupnejšie riešenie (vyžadujú si nižšie náklady na vykurovanie). Na druhej strane však treba riešiť dopravu, potrebu skladovania a vkladania paliva. Nevýhodou je aj vyššia prašnosť. Na našom trhu existujú modely kotlov s automatickým dávkovaním paliva, čo uľahčuje obsluhu. Fungujú tak, že do zásobníka kotla sa nasype pevné palivo a kotol si ho dávkuje podľa potreby.

V prípade kotlov na pevné palivo je dôležité nezanedbávať údržbu. Kotly je dôležité pravidelne čistiť od sadzí a ďalších usadenín. Ak sa údržba zanedbá, bude to mať vplyv na ich účinnosť. Zo zákona je nutné vykonať revíziu certifikovaným odborníkom raz za dva roky .

 • Kotly na plynné palivá

Už podľa názvu je zrejme každému jasné, že sa jedná o kotly, ktoré spaľujú plynné palivo, pričom sa uvoľňujú spaliny a teplo. Sem patria atmosférické kotly a kondenzačné kotly, pričom druhé sú viac používané. Kondenzačné kotly fungujú na princípe kondenzácie vodnej pary obsiahnutej v spalinách. Navyše, tieto kotly spätne odoberajú teplo aj zo spalín (ktoré by inak odišlo von cez komín), čo má za následok zníženie emisií a zvýšenie efektivity.

Výhodou týchto druhov kotlov sú kompaktné rozmery, čistejší vzduch (komínom alebo trubkou odchádza vodná para) a pohodlná obsluha (teplota sa ovláda pomocou kolieska na termostate). Nevýhodou sú vyššie obstarávacie náklady. Okrem toho, pre zapojenie plynového kotla je nutné mať na pozemku dostupnú plynovú prípojku. Pokiaľ nie je k dispozícií, jej dotiahnutie vás bude stáť financie naviac.

Zo zákona je nutné vykonať revíziu certifikovaným odborníkom raz za rok. Táto revízia je dôležitá, pretože pri nej je možné zistiť či uniká nebezpečný oxid uhoľnatý. Jeho únik môže spôsobiť otravu alebo smrť človeka.

 • Kotly na kvapalné palivá

Tieto druhy kotlov je vhodné inštalovať tam, kde nie je zavedený plyn. Ako kvapalné palivo sa používa ťažký alebo ľahký vykurovací olej, prípadne motorová nafta (tá je však drahá, takže sa neoplatí).

V dnešnej dobe sú na vykurovanie domácností najviac používané ľahké vykurovacie oleje (plnia sa do plastových nádob). Tieto vykurovacie oleje sa skladujú v špeciálnych dvojvrstvových plastových nádobách s rôznym objemom (zvyčajne v rozmedzí od 700 do 1500 litrov), v závislosti od priestorových možností. Dopĺňajú sa zhruba raz za jeden alebo dva roky.

Obstarávacie náklady týchto kotlov sú vyššie, pretože je nutná inštalácia nádrže a čerpadla. Prevádzkové náklady sú premenlivé, pretože sú závislé od aktuálnych cien vykurovacích olejov. Výhodou je jednoduchá obsluha (stačí regulovať cieľovú teplotu) a autonómnosť.

Pre bezpečnosť je dôležité vykonávať pravidelnú údržbu kotlov na kvapalné palivo. Vďaka tomu je možné zabrániť možným únikom paliva.

 • Elektrokotly

Elektrokotly patria medzi moderný spôsob vykurovania, pričom majú dlhšiu životnosť a vyžadujú si minimálnu údržbu. Jedná sa o bezstarostné a pohodlné riešenie, v prípade ktorého netreba riešiť odvod spalín. Navyše pri inštalácií nie je nutné vykonávať väčšie stavebné zásahy a nie je nutný ani komín.

Hodia sa na miesta, kde jediným zdrojom energie je elektrina. Sú určené predovšetkým do nízkoenergetických domov, kde nie je nutný vysoký výkon. Okrem toho sú vhodné pre oblasti, kde nie je dostupný plyn. Takže využitie nájdu napríklad na chatách a chalupách, v budovách v horských oblastiach či v poľnohospodárskych usadlostiach.

Výhodou je šetrnosť k životnému prostrediu, jednoduchá regulácia a nenáročná údržba. Avšak obstarávacie náklady patria k jedným z najvyšších. Medzi ďalšie nevýhody elektrokotlov patrí drahšie vykurovanie (vyššia cena elektriny) a nutnosť napojiť kotol k elektrickému rozvodu.

K elektokotlom patria aj tepelné čerpadlá, v prípade ktorých je palivom taktiež elektrina. V tomto prípade sú však prevádzkové náklady oveľa nižšie – treba však pri výbere dbať na správny typ tepelného čerpadla. Nevýhodou je vysoká obstarávacie cena, ktorá však vďaka nízkym prevádzkovým nákladom poskytuje rýchlu návratnosť. Veľkou výhodou je takmer žiadna obsluha a údržba. V tomto prípade je možné si zažiadať dotáciu od štátu, čo značne urýchli návratnosť investície.

2. Výkon kotlov

Výkon kotla je dôležitý parametre. Každá domácnosť či nehnuteľnosť si vyžaduje kotol s iným výkonom. Podstatné je zaobstarať si kotol s vhodným výkonom, ktorý zvládne dostatočne vykúriť všetky priestory v domácnosti.

Pokiaľ nemáte dostatočné vedomosti alebo znalosti z oblasti kotlov, v takom prípade bude pre vás výber kotla so správnym výkonom celkom zložitý. Dôvodom je, že výkon, ktorý je potrebný na vykurovanie sa odvíja podľa viacerých faktorov. Závisí nielen na stave nehnuteľnosti, ale užitočné je poznať aj tepelné straty a rôzne ďalšie vstupné informácie.

Aký výkon potrebuje vaša domácnosť sa môžete dozvedieť z projektového výpočtu (v ňom sa už nachádzajú aj tepelné straty) a vďaka nemu budete mať cez prechodné a zimné obdobia dostatok tepla. Pokiaľ však takéto údaje nemáte k dispozícií, viete si orientačne vypočítať, aký výkonný kotol budete potrebovať:

 • v prípade novostavieb je na plochu 1 m2 potrebný výkon zhruba 70 – 80 W
 • pri starších nehnuteľnostiach a horšie izolovaných domoch je na plochu 1 m2 potrebný výkon približne 160 W

Môžeme si uviesť príklad. Vlastníte novostavbu s plochou 112 m2. Orientačne si teda podľa vyššie uvedených informácií viete vypočítať, aký výkon by mal mať kotol:

112 m2 x 80 W = 8 960 W (v prepočte 8,96 kW)

Pomôcť vám môže aj nasledujúca tabuľka, ktorá zobrazuje, aký výkon by mal mať kotol podľa obytnej plochy alebo objemu vykurovaného priestoru. 

OBYTNÁ PLOCHA OBJEM OBYTNÉHO PRIESTORU ODPORÚČANÝ VÝKON
112 m 2 300 m 3 9 kW
187 m 2 500 m 3 15 kW
250 m 2 666 m 3 20 kW
300 m 2 800 m 3 24 kW
375 m 2 1000 m 3 30 kW
537 m 2 1433 m 3 43 kW
750 m 2 2000 m 3 60 kW

Odporúčaný výkon kotla podľa obytnej plochy alebo objemu vykurovaného priestoru

(Zdroj: www.atria.sk)

Chceme však upozorniť, že ak budete kotol využívať aj na ohrev vody, v takom prípade je nutné výkon zdvojnásobiť. Preto je užitočné sa pri kúpe poradiť s odborníkom, ktorý sa kotlom rozumie.

3. Účinnosť kotlov

Účinnosť kotla hovorí o tom, ako efektívne dokáže technické zariadenie pri spaľovaní využívať palivo. Tento údaj vlastne napovedá, aký je kotol efektívny v pomere k cene paliva a toho, koľko tepla vám dodá. V zásade platí, že čím je účinnosť kotla vyššia, tak tým lepšie – hlavne s ohľadom na ekonomiku prevádzky a možnosti úspor.

Existuje rôzna účinnosť kotlov a je daná podľa spaľovaného paliva:

 • Plynové kondenzačné kotly poskytujú účinnosť 95 – 109 %
 • Kotly na tuhé palivá poskytujú účinnosť 89 – 97 %
 • Elektrické kotly poskytujú účinnosť 35 – 99 %

Niektorí z vás si možno myslia, že v prípade kondenzačných kotlov je hodnota 109% uvedená nesprávne. Nejedná sa o preklep. Niektoré druhy plynových kotlov poskytujú účinnosť nad 100% a to vďaka svojej efektívnej technológií – využívajú zvyškové teplo, ktoré nevychádza z vykurovacieho systému preč.

4. Emisné triedy kotlov

Téma dopadu spaľovania v kotloch na životné prostredie je v spoločnosti čoraz viac diskutovaná. Výrobcovia musia pri výrobe kotlov dodržiavať určité predpísané vlastnosti. Podľa stupňa škodlivosti pre životné prostredie sa kotly delia do emisných tried. Upravuje ich norma STN EN 303-5.

Rozlišujeme 5 emisných tried, ktoré sa delia podľa účinnosti kotlov a množstva vypúšťaných emisií. Kotly s emisnou triedou 1 a 2 sú veľkou záťažou pre životné prostredie. Čiže najviac znečisťujú ovzdušie z hľadiska množstva vypúšťaných tuhých znečisťujúcich látok. Do týchto dvoch kategórií patria predovšetkým staršie kotly. Výrobcovia ich už nevyrábajú, pretože sú zakázané. Na našom trhu sú aktuálne k dispozícií kotly z emisnej triedy 3, 4 a 5.

Podľa vyššie spomínanej normy musí byť emisná trieda označená na výrobnom štítku alebo v príbalovom letáku, ktorý je pribalený ku kotlu. Pokiaľ toto označenie nenájdete, v takom prípade sa jedná o starší kotol(v minulosti nebolo potrebné uvádzať emisnú triedu kotla).

5. Prevedenie kotlov

Prevedenie kotlov nám udáva, akým spôsobom sa dané technické zariadenia umiestňuje. Existujú dva druhy prevedenia kotlov.

 • Závesný kotol – je ľahký, priestorovo úspornejší a kompaktnejší. Inštaluje sa zavesením na stenu. Je vhodný do bytov, ale aj rodinných domov.
 • Stacionárny kotol – je ťažký a preto sa umiestňuje priamo na zem. Jeho výhodou je dlhšia životnosť. Toto prevedenie je vhodnejšie do rodinných domov, kde je k dispozícií väčší priestor na umiestnenie.

6. Ohrev vody

Niektoré druhy kotlov slúžia iba na vykurovanie a ohrev vody je nutné riešiť externým spôsobom, napríklad bojlerom. Na našom trhu však existuje široký výber kotlov, ktoré súčasne s vykurovaním poskytujú možnosť ohrevu úžitkovej vody. Existujú tri základné spôsoby ohrevu vody:

 • Kotol s prietokovým ohrievačom

V tomto prípade sa voda ohrieva vo chvíli, keď sa odoberá. Preto si tento druh kotla vyžaduje mať vyšší výkon. Z užívateľského hľadiska je výhodou, že najprv tečie studená a následne teplá voda. Takže stačí odpustiť prvotnú vodu a viac vás neprekvapí studená sprcha. Jedenkrát ročne je nutné vyčistiť hydraulický okruh kotla.

 • Kotol so vstavaným zásobníkom

V tomto prípade sa v konštrukcii kotla nachádza zásobník na vodu. Jeho veľkosť by mala zodpovedať počtu osôb, ktoré žijú v spoločnej domácnosti. V zásobníku sa ohrieva voda a ak sa dlho sprchujete, je možné, že sa zásobník vyčerpá a prekvapí vás studená sprcha. Kým začne tiecť teplá voda, tak to chvíľu potrvá, pretože kotol musí v zásobníku opäť zohriať vodu. Rovnako, ako v prípade prietokového ohrievača, tak i tu je potrebné raz za rok vyčistiť hydraulický okruh.

 • Kotol s externým zásobníkom

Jedná sa o najdrahší druh kotla s ohrevom vody, ktorý navyše zaberie aj viac miesta. Voda sa vykuruje a rozdeľuje do radiátorov alebo sa udržiava v externom zásobníku.

7. Ovládanie kotlov

Pre jednoduchšie používanie je vhodné, aby ovládanie kotlov bolo ľahké a intuitívne. Veľkou výhodou je, že mnohé moderné druhy kotlov disponujú digitálnymi displejmi, na ktorých sa zobrazujú údaje a informácie potrebné k prevádzke. Vďaka nim je tak ovládanie oveľa jednoduchšie. Na samotné ovládanie sa používajú otočné gombíky a tlačidlá.

8. Bezpečnosť kotlov

Pri používaní kotlov je veľmi dôležitá bezpečnosť. Zákon vyžaduje, aby sa každý rok vykonávala revízia kotla. Sú na to určení certifikovaní pracovníci. Počas revízie sa prehliadne stav kotla a taktiež aj stav jeho bezpečnostných prvkov. Okrem toho sa kotol dôkladne vyčistí a nastaví podľa potrieb. Revízia dokáže predĺžiť životnosť kotla a navyše dokáže zamedziť ohrozeniu zdravia (včas odhalí možný únik oxidu uhoľnatého, ktorý môže človeka otráviť alebo usmrtiť). Ideálny čas na servisnú kontrolu alebo revíziu je začiatok, prípadne koniec vykurovacej sezóny.

9. Overené značky

Dobrá značka nemusí vždy znamenať prémiovú kvalitu. Pri výbere kotla je rozumné si vybrať taký kotol, ktorý je nielen známy vďaka svojej značke, ale navyše je aj overený zákazníkmi. Vďaka recenziám sa viete vyhnúť modelom, ktoré majú nejaké nedostatky. Na trhu sú dostupné kotly od viacerých výrobcov. Medzi najznámejšie a najlepšie značky kotlov patria:

 • Atmos
 • Attack
 • Baxi
 • Buderus
 • Junkers
 • Protherm
 • Tekla
 • Vaillant
 • Viadrus
 • Viessman

Jednotlivé modely kotlov sa rozlišujú výkonom, účinnosťou, prevedením či funkciami. Od toho sa odvíja aj samotná obstarávacia cena.

10. Cena, pomer ceny a kvality

Ak sa rozhodnete pre kúpu nového kotla, ako prvé by ste si mali stanoviť maximálnu cenu, ktorú ste ochotní doňho investovať. Vybrať si môžete z rôznych cenových kategórií, v závislosti od maximálneho výkonu, funkcií a značky.

Na trhu nájdete lacné kotly na tuhé palivo, ktoré sa pohybujú od sumy 700 eur. Za automatické kotly s vyšším výkonom si priplatíte aj dvojnásobne alebo trojnásobne viac. Základné plynové kotly sa pohybujú od ceny 600 eur a za výkonnejšie plynové kondenzačné kotly môžete zaplatiť v rozmedzí od 4000 eur až do 6000 eur. Elektrické kotly začínajú na cene 600 eur a siahajú do sumy 1400 eur.

Rozhodujúcim faktorom by mala byť návratnosť investície. Kotol so správnym výkonom vám môže neskôr ušetriť peniaze v podobe prevádzkových nákladov na vykurovanie. Preto sa neriadte len počiatočnou cenou, ale berte do úvahy aj spotrebu. Pri rozhodovaní treba brať do úvahy aj náklady, ktoré sú spojené s inštaláciou kotla (napríklad vyvložkovanie komína alebo zavedenie prípojky).

Často kladené otázky o kotloch

Aká je životnosť plynového kotla / kotla na tuhé palivo?

Životnosť kotla je závislá na kvalite zhotovenia konštrukcie, použitých materiálov, na intenzite používania a závisí aj od jeho vlastností a funkcií. Zásadný vplyv na životnosť každého kotla má pravidelný servis a jeho kontrola. Priemerná životnosť kondenzačného kotla je približne 15 až 20 rokov. Priemerná životnosť kotla na tuhé palivo je zvyčajne 15 rokov.

Je možné, že má kotol účinnosť vyššiu ako 100%?

Účinnosť plynových kotlov sa pohybuje v rozmedzí od 95% až do 109%. Vyššia účinnosť je zaistená vďaka efektívnej technológií. To znamená, že takéto plynové kotly dokážu využívať zvyškové teplo, ktoré nevychádza z vykurovacieho systému preč.

Ako vybrať kotol so správnym výkonom?

Na výkon kotla má vplyv niekoľko faktorov. Medzi ne patria napríklad veľkosť obytnej plochy, objem obytného priestoru, počet členov domácnosti, stav a vek nehnuteľnosti, možný únik tepla či izolácia stien. Orientačne si viete vypočítať, aký výkon kotla budete potrebovať. V prípade novostavieb je na plochu 1 m2 potrebný výkon zhruba 70 – 80 W a pri starších nehnuteľnostiach a horšie izolovaných domoch je na plochu 1 m2 potrebný výkon približne 160 W. Ak si však s výberom neviete dať rady, prenechajte rozhodnutie na odborníka, ktorý vám s výberom kotla poradí.

Ako často vykonať revíziu kotla?

Revízia kotla dokáže znížiť riziko poruchy, predlžuje životnosť a chráni váš majetok. Revíziu musí vykonať certifikovaný servisný technik (odborník), ktorý má licenciu na servis kotla vašej značky. Ako často vykonať revíziu kotla?

 • Plynové kotly s výkonom od 5 do 500 kW – revízia sa vykonáva jedenkrát za rok
 • Kotly na tuhé palivo s výkonom nižším ako 20 kW – zákon neudáva povinnosť revízie, pre svoju bezpečnosť ju však zabezpečte aspoň raz do roka (ušetríte tak niekoľko kilogramov paliva)
 • Kotly na tuhé palivo s výkonom od 20 do 30 kW – revízia sa vykonáva raz za 10 rokov
 • Kotly na tuhé palivo s výkonom od 30 do 100 kW – revízia sa vykonáva raz za 4 roky
 • Kotly na tuhé palivo s výkonom od 101 kW – revízia sa vykonáva raz za 2 roky

Kde je vhodný / nevhodný elektrický kotol?

Elektrický kotol sa neodporúča používať v starších domoch, ktoré sú zle izolované. V tomto prípade by ste utratili veľa peňazí za dostatočné vykurovanie. Tento typ kotla je vhodný do nízkoenergetických domov alebo oblastí, kde nie je dostupný plyn (chaty, chalupy, budovy v horských oblastiach).

Ako funguje kombinovaný kotol na tuhé palivo?

Kombinovaný kotol umožňuje spaľovať viaceré druhy tuhého paliva, akými sú napríklad drevo, pelety alebo koks. Kombináciu palív udáva konkrétny model a výrobca technického zariadenia.

Je pravda, že plynový kotol má najnižšiu bezpečnosť?

Každý kotol, ktorý sa používa, tak predstavujú určité riziko. Pre elimináciu rizika a možných porúch je nutné dodržiavať bezpečnostné pokyny pri všetkých druhoch kotlov. Tvrdenie, že plynový kotol má najnižšiu bezpečnosť nie je pravdivé.

Kde kúpiť kvalitný kotol?

Kvalitný kotol nakupujte iba u známych a overených predajcoch, ktorí poskytujú záručné podmienky a ponúkajú kvalitné výrobky. Pri kúpe sa zamerajte na dĺžku záruky, pretože bežná dvojročná záruka nemusí byť dostačujúca.

 

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 18 Priemerne: 4.8]