test stresnych boxov„Kufor na streche alebo „truhla na auto“. Aj takto niektorí ľudia nazývajú strešný box, či nosič na svojom aute. Nie každý automobil má veľký batožinový priestor. Previezť komfortne napríklad lyže na lyžovačku alebo zopár kufrov naviac je aj v tých najväčších batožinových priestoroch takmer nemožné. Aké všetky výhody ponúka strešný box, či nosič a načo sa pri výbere zamerať?

Pri výbere sa odporúča zohľadniť hneď niekoľko vecí. Jednou z nich je napríklad frekvencia používania. Respektíve či plánujete strešný nosič využívať viackrát do roka, alebo len príležitostne. Ďalej je dobre vedieť čo všetko chcete na strešnom nosiči prevážať a ako veľmi by to mali byť veci zabezpečené. Je dobré vedieť či chcete nosič na lyže, na bicykel alebo strešný box, ktorý je vhodné využiť aj na batožinu. V neposlednom rade rozhoduje aj cena, ktorá sa pohybuje od základných pár stoviek, až po tisícky eur a materiál, z ktorého je nosič vyrobený. Ako teda vybrať ten najvhodnejší strešný nosič pre svoje auto?

Náš test strešných boxov vám predstavuje rebríček tých najlepších strešných boxov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

TOP 7 najlepšie strešné boxy

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Thule Motion XT XL
stresny box na auto Thule Motion XT XL
97 %; 13 recenzií749 €
2.Thule Motion XT L
stresny box na auto Thule Motion XT L
99 %; 6 recenzií659 €
3.Thule Motion XT Sport
stresny box na auto Thule Motion XT Sport
100 %; 4 recenzie589 €
4.Northline Tirol
stresny box na auto Northline Tirol
99 %; 10 recenzií559 €
5.Thule Pacific 780
stresny box na auto Thule Pacific 780
96 %; 34 recenzií449 €
6.Northline EVOspace
stresny box na auto Northline EVOspace
89 %; 8 recenzií369 €
7.Northline ECOspace
stresny box na auto Northline ECOspace
93 %; 19 recenzií269 €

Ako vybrať ten najlepší strešný box?

Najobľúbenejším a najvšestrannejším riešením je strešný box (truhla na auto). Okrem prevozu športového vybavenia je vhodný aj na prepravu batožiny. V tomto prípade je lepšie investovať do väčších a kvalitnejších boxov, ktoré ponúkajú aj vode odolnosť, bezpečnejšie uzamykanie a jednoduchšiu manipuláciu.

1. Frekvencia používania

Na začiatku kúpy je dobré vedieť, ako často budete strešný box využívať. Ak plánujete box využiť len na dovolenky, určite vám nebude vadiť dlhší čas montáže. Ak by ste však s boxom cestovali častejšie, zaručene poteší rýchlo-upínací systém. S prázdnym boxom sa totiž jazdiť nevypláca, aj keď oproti iným druhom nosičov sú jazdné vlastnosti a spotreba oveľa lepšie.

2. Nosnosť strechy

Pri výbere strešného boxu je dobré zohľadniť aj maximálnu nosnosť strechy. Každé zaťaženie strechy však vplýva na horšiu ovládateľnosť auta, hlavne v zákrutách a pri brzdení. Pri jazde na to netreba zabúdať. S niektorými vyššími boxami sa taktiež nemusíte zmestiť do niektorých podzemných garáží.

💡 Štúdia vplyvu strešného boxu na aerodynamiku vozidla od Ancuta-Nadia Jurco sa zameriava na aerodynamický vplyv strešných boxov na vozidlá a odhaľuje, že optimalizovaný aerodynamický dizajn strešného boxu môže znížiť odporovú silu o 34 %, čo vedie k 1,7 % úspore paliva v porovnaní so základným modelom. To zdôrazňuje významnú úlohu strešných boxov v aerodynamike vozidla a palivovej úspornosti. Podrobnejšie informácie o aerodynamike vozidla a vplyve strešných boxov nájdete v úplnej štúdii tu.

3. Typy strešných boxov

Na trhu existuje hneď niekoľko druhov strešných boxov, ktoré sa líšia tvaromrozmermi. Dĺžka boxov sa zväčša pohybuje od 130 do 240cm. Niektoré typy sú však špeciálne určené na prepravu len určitých vecí alebo vybavenia.

a) Krátke a úzke

Krátke a úzke boxy patria k najrozšírenejším boxom. Ide o tradičné rozšírenie kufra, keďže tento typ boxov sa využíva hlavne na prevoz batožiny, poprípade kratšieho športového vybavenia, ako napríklad golfové palice, tenisové rakety a podobne. Vďaka svojim kratším rozmerom je vhodný najmä pre menšie autá.

b) Krátke a široké

Vhodný typ na prevoz kočíka, batožiny, športového vybavenia a celkovo objemnejších vecí. Keďže nie je dlhý, hodí sa aj na krátke a malé autá. Autobox je vhodný na univerzálne použitie, avšak najviac ho využijete v lete.

c) Dlhé a úzke

Dlhé a úzke boxy dosahujú dĺžku až 240 centimetrov a najvhodnejšie sú na prepravu rybárskeho náčinia alebo zimného športového príslušenstva, ako napríklad bežky či lyže. Keďže je box dlhší ako iné typy boxov, je vhodnejší pre dlhšie a väčšie autá. Treba si dať pozor, aby box neprečnieval až príliš a nebránil vodičovi vo výhľade. Úzky box je naozaj úzky, a ak to vaša strecha auta dovolí, pokojne môžete vedľa boxu pripnúť aj držiak na bicykle.

d) Dlhé a široké

Opäť sa jedná o boxy s celkovou dĺžkou až 240 centimetrov. Užitočné hlavne pre početnejšie rodiny, kedy môže slúžiť ako rozšírenie kufra. Vďaka svojej veľkosti dokáže previezť rôzne druhy batožiny, športového vybavenia, ale aj takého rebríka či nafukovacieho člna aj s pádlami. Ako pri predošlom type autoboxov, aj tu treba mať na pamäti rozmery boxu a uistiť sa, aby box veľmi nepresahoval.

e) Látkové strešné boxy

Boxy, ktoré sú primárne určené na prepravu surfov, nafukovacích člnov, pádiel a mnoho ďalšieho. Väčšina boxov je vyrobená z nepremokavého materiálu, ktorý chráni vnútro pred poškodením. Vďaka jednoduchšiemu spracovaniu a ľahkým materiálom oceníte jednoduchú a ľahkú manipuláciu, a to aj vo výške vozidla.

4. Objem

Dôležitým parametrom pri výbere strešného boxu je jeho objem. Ten je, tak ako aj pri kufroch, uvádzaný v litroch. Väčšinou sa objemy boxov pohybujú od 270 do 640 litrov. Treba však počítať, že úžitkový priestor je zhruba o 10 percent menší.

5. Na čo si dať pozor?

V prvom rade je nutné dať pozor na kompatibilitu. Strešný box by mal presne pasovať na záhradku. Nemal by ani presahovať rozmer strechy. Ak by prečnieval dozadu, tak by sa obmedzilo otváranie piatych dverí a ak by prečnieval vpredu, mohol by obmedziť výhľad vodiča. Pozor si treba dať aj na materiály, ktoré sú na strešnom boxe použité – box by mal byť vyrobený z ľahších ale pevných materiálov, aby sa s ním lepšie manipulovalo.

6. Ako zbaliť veci do boxu?

Veci v boxu by mali byť dobre zaistené proti pohybu. Na tieto účely slúžia gumové upínače a račňové popruhy. Prvý druh je vyrobený z elastického materiálu a je vhodný pre uchytenie ľahších predmetov. Račňové popruhy sú naopak veľmi pevné a slúžia na uchytenie ťažších predmetov. Popruhy a upínače však nie sú vždy súčasťou výbavy boxu, a tak je dobre si v prípade absencie toto príslušenstvo dokúpiť.

Dbať by ste mali aj na dobré rozloženie hmotnosti, ktoré by malo zodpovedať 1/5 – 3/5 – 1/5. To znamená, že v strede boxu mali byť až 3/5 hmotnosti celkovej batožiny, čo zodpovedá zhruba 60%. Správnym vyvážením sa jazdné vlastnosti ovplyvnia len minimálne.

7. Centrálne uzamykanie

Strešné boxy už od základov obsahujú istý druh bezpečnosti. Tie s otváraním zozadu ponúkajú zväčša jeden zámok. Boxy s otváraním na boku môžu obsahovať viacero zámkov, ktoré uzamykajú iba istú časť boxu. Najlepším riešením je takzvané centrálne uzamykanie. Ide o najlepší typ uzamykania, kedy je box prostredníctvom jedného zámku uzamknutý na viacerých miestach súčasne. Obzvlášť ak je v boxe uložené drahšie športové vybavenie alebo luxusnejšia batožina, je dobré myslieť na spoľahlivé zabezpečenie.

8. Vzhľad

Aj keď nejde o nejaký signifikantný parameter, podľa ktorého by ste si box vybrali, rozhodne pri výbere zaváži. Hlavne drahšie modely pôsobia vďaka prémiovému spracovaniu priam luxusným dojmom a dajú sa aj modifikovať. Ideálne je tak trafiť „zlatý stred“ – box so slušným vzhľadom a uspokojujúcimi parametrami.

9. A čo na to spotreba?

Najobávanejším negatívnym faktorom je pre mnohých práve spotreba. Je dokázané, že pri jazde so strešným nosičom spotrebujete v priemere o 20% paliva viac. Ak nechcete vidieť vysoké čísla na spotrebe, zvoľte pomalší a ležérnejší typ jazdy. Veľkú úlohu totiž zohráva aerodynamika a odpor vzduchu.

10. Čo na to legislatíva?

Na Slovensku je strešný box zo zákona označovaný ako súčasť vozidla. Nevzťahujú sa tak na neho žiadne špeciálne obmedzenia ani pravidlá. Podľa niektorých konštrukčných testov smiete so strešným boxom jazdiť aj rýchlosťou 160 km/h, avšak na Slovensku a v okolitých krajinách je maximálna rýchlosť na diaľniciach obmedzená na 130 km/h, respektíve 140 km/h v Poľsku a niektorých častiach Rakúska. Vždy však dbajte na dodržovanie predpísanej rýchlosti a na pamäti majte aj zvýšenú hmotnosť auta, vďaka čomu sa brzdná dráha predĺži o niekoľko metrov.

11. Cena

Strešné boxy patria k najdrahšej alternatíve strešného nosiča. Vzhľadom k cene však ponúkajú najväčšie využitie a jedinou nevýhodou je objemnejšie skladovanie, keďže box sa už nijak nedá rozložiť. Vzhľadom k jazdným vlastnostiam, spotrebe a celkovému dizajnu je však najlepšou voľbou. Základné strešné boxy je možné kúpiť už od 130 €. Cenovka za tie najkvalitnejšie kusy sa vie vyšplhať aj na 1 000 eur. Zväčša však ide o značkové kusy so špeciálnou povrchovou úpravou, vhodné primárne pre luxusnejšie značky áut typu Audi, BMW, Mercedes…

12. Príslušenstvo

Pri kúpe strešného boxu sa vám do ponuky zaiste dostane ponuka na rôzne druhy príslušenstva.

Jedným z nich je aj ochranný obal, ktorý je možné využiť hlavne pri skladovaní. Obal ochráni box pred nečistotami, dažďom a možným manuálnym poškodením.

Väčšie rozmery strešných boxov môžu byť problematické aj na uskladnenie. Pre lepšie uskladnenie sa odporúča nástenný stojan, do ktorého môžete box uchytiť.

Strešný nosič na lyže a snowboard

Ak plánujete prevážať len tento druh športového vybavenia, jednou z možností je strešný nosič na lyže (inak nazývaný aj ako truhla na lyže). Aktuálne poznáme 2 druhy nosičov, ktoré sa líšia spôsobom uchytenia.

  1. Nosiče na záhradku

Nosiče prichytené na záhradku patria k najbežnejším a ekonomicky najvýhodnejším typom nosičov. Inštalujú sa na strešné priečinky. Ak ich ešte na aute nemáte, je potrebné si ich zakúpiť. Priečinky sa montujú buď priamo na strechu alebo na takzvané hagusy (pozdĺžniky). Strešné priečky nie sú univerzálne a tak treba zvoliť presný typ priečok podľa modelu auta. Cena za priečinky sa pohybuje zhruba od 40 do 300 eur (záleží od materiálu, výrobcu a prevedenia). Nosiče sa následne montujú na tieto pozdĺžniky. Celková inštalácia nosiču trvá okolo 10 až 20 minút a je technicky náročnejšia.

Väčšina nosičov pre lyže je prispôsobená pre 4 páry lyží alebo 2 snowboardy. Záleží od modelu.

  1. Magnetické nosiče

Druhým typom sú menej známe magnetické nosiče, ktoré sa upevňujú na strechu auta pomocou silného magnetu. Je však potrebné, aby bola strecha vyrobená z plechu. Pre bezpečnejšie používanie je možné nosiče poistiť popruhom. Výhodou oproti klasickým nosičom je, že magnetické nosiče nepotrebujú pozdĺžniky a ich inštalácia je rýchla a nenáročná. Cenovo sa tento druh nosičov pohybuje od 70 do 100 eur.

Nevýhodou je slabšie uchytenie na streche a použitie len na plechových strechách. Nemožno ich upnúť na sklenenú, profilovanú alebo hliníkovú strehu a strechu so strešným oknom. Obmedzená je aj ich kapacita – zväčša je možné previezť 2 páry lyží alebo 1 snowboard.

  1. Lyže v boxe alebo na nosiči?

Lyže môžete okrem nosiču prevážať aj v strešnom boxe. Aký je teda rozdiel? V otázke ceny má navrch či už magnetický alebo klasický nosič na záhradku. Nevýhodou však môže byť znečistenie. Hlavne ak plánujete prevážať drahšie športové vybavenie, je lepšie siahnuť po strešnom boxe, kde sú lyže pred prachom, dažďom a inými nečistotami dobre chránené.

Strešný nosič na bicykle

Umiestnenie bicyklov na strešný nosič patrí k najrozšírenejším typom prepravy bicyklov. Výhodou je hlavne nízka cena v porovnaní s nosičmi na ťažné zariadenia a piate dvere. Pre každý bicykel sa kupuje jeden samostatný nosič, ktorý sa pripevní, tak ako aj nosič na lyže, na záhradku, respektíve pozdĺžniky. Takýmto spôsobom dokážete na jednej streche odviesť 4 až 5 bicyklov vedľa seba. Keďže je nosič určený pre jednotlivý bicykel, má kompaktné rozmery a tak sa ľahko skladuje. Ak ho nepoužívate, dá sa jednoducho uschovať v batožinovom priestore. Strešné nosiče na bicykel sú zväčša univerzálne, a tak ich môžete používať aj pri zmene auta.

Popri pozitívach sa však nájde aj zopár negatív. Treba rátať s ťažšou manipuláciou s bicyklom, keďže je potrebné bicykel zodvihnúť do výšky strechy a následne ukotviť na stojan. Ako pri všetkých strešných nosičoch, tak aj tu treba počítať s obmedzenou rýchlosťou – najčastejšie do 120 km/h. Pri jazde treba mať na pamäti, že na aute prevážate ešte bicykle a tak je auto o nejaký ten meter a pol vyššie. Aby ste neboli prekvapení pri vjazde do niektorých nižších tuneloch, podzemných alebo klasických garáží, kde sa kvôli výške nemusíte vojsť dnu. Taktiež treba myslieť na zhoršené jazdné vlastnosti, hlavne v zákrutách, zvýšený odpor vzduchu a tým pádom aj zvýšenú spotrebu.

  1. Materiál

Strešné nosiče na bicykel sa vyrábajú z dvoch materiálov, a to oceľ a hliník. Hliníkové nosiče sú drahšie, ale za to ľahšie.

  1. Cena

Samotná cena nosičov sa pohybuje od 20 do 60 eur. Ide však o cenu za jeden nosič na jeden bicykel. Ak chcete na strechu pripevniť štyri bicykle, potrebujete 4 stojany. Väčšinou sa na strechu zmestia 4 nosiče, ale pri niektorých stojanoch je možnosť ich pripevniť až 5. Upevnenie v stojane funguje na základe zafixovania predného a zadného kolesa. Pri väčšine stojanov nezáleží na hrúbke ráfikov a kolies, keďže upínanie sa dá vždy manuálne nastaviť.

Zhoršený komfort za cenu väčšieho priestoru

Ak plánujete využívať strešný nosič, a je jedno akého druhu, okrem spomínaného vplyvu na niektoré jazdné vlastnosti sa pripravte aj na zvýšený hluk. Ten je spôsobovaný prirodzene odporom vzduchu počas jazdy. Aj tu platí priama úmera – čím rýchlejšie idete, tým väčší hluk nosič spôsobuje. Je to akási daň za prídavný batožinový priestor.

Dobrá rada: Ak plánujete autobox využívať pár krát do roka, nemusíte si kupovať nový box. V niektorých väčších mestách na Slovensku máte možnosť prenajatia takéhoto boxu od overených predajcov. Ceny za požičanie sú individuálne.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 9 Priemerne: 4.6]