test zvlhcovacov

Odvlhčovač vzduchu (elektrický pohlcovač vlhkosti) je elektrické zariadenie využívajúce fyzikálne javy (a v niektorých prípadoch aj chemické reakcie) na akumulovanie vlhkosti zo vzduchu miestnosti do svojej vlastnej nádoby, prípadne odtoku. Vďaka jeho schopnostiam zachytávať vlhkosť je veľmi nápomocným nástrojom regulujúcim škodlivo vysokú vlhkosť v miestnostiach, najčastejšie izbách.

Ako funguje?

Na zachytávanie vlhkosti zo vzduchu miestnosti využíva zvlhčovač rôzne technológie, hoci najčastejším je spôsob, kedy vďaka svojmu ventilátoru vytvára prúdenie vzduchu cez jeho vnútro. Vo vnútri sa vzduch najprv schladí, čím sa vlhkosť skondenzuje na extrémne chladných cievkách. Odtiaľ, skondenzovaná vlhkosť v podobe kvapiek vody steká do nádoby na vodu, zatiaľ čo vzduch je stále poháňaný cez vnútro a prechádza cez rozohriatú cievku opäť do vzduchu izby, čím ho naspäť zohrieva.

Náš test odvlhčovačov vzduchu vám predstavuje rebríček tých najlepších odvlhčovačov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP7 najlepšie odvlhčovače vzduchu

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Klarstein DryFy Connect 50
odvlhcovac vzduchu Klarstein DryFy Connect 50
100 %; 4 recenzie279€
2.Electrolux EXD16DN4W
odvlhcovac vzduchu Electrolux EXD16DN4W
99 %; 11 recenzií189€
3.TrueLife AIR Dehumidifier DH5 Touch
odvlhcovac vzduchu TrueLife AIR Dehumidifier DH5 Touch
93 %; 3 recenzie179€
4.Noaton DF 4114
odvlhcovac vzduchu Noaton DF 4114
97 %; 5 recenzií159€
5.Klarstein DryFy 10
odvlhcovac vzduchu Klarstein DryFy 10
96 %; 42 recenzií139€
6.ROHNSON R-9006 ECO dry
odvlhcovac vzduchu ROHNSON R-9006 ECO dry
98 %; 10 recenzií89€
7.Klarstein Shetland 600
odvlhcovac vzduchu Klarstein Shetland 600
80 %; 58 recenzií49€

Ako si vybrať ten správny odvlhčovač vzduchu?

Spôsob zachytávania vlhkosti

Na základe spôsobu zachytávania vlhkosti poznáme 2 typy odvlhčovačov:

a) Kondenzačný odvlhčovač

Štandardný, najčastejšie využívaný odvlhčovač využíva ochladzovanie na zachytávanie vlhkosti zo vzduchu. Funguje na podobnom princípe ako chladnička, využíva ventilátor na zachytenie vzduchu, ktorý sa ochladí cez extrémne chladné cievky. Voda, ktorá sa skondenzuje na cievkách, následne steká do nádrže odkiaľ je potrebné ju vyniesť.

Vzduch je následne opäť ohriaty a prúdi naspäť do miestnosti ako teplejší a suchší vzduch. To znižuje celkovú vlhkosť v miestnosti. Na ochladzovanie cievok využívajú vstavaný kompresor, ktorý umožňuje využívať väčšie cievky nakoľko je schopný ich ochladzovať,. Vďaka väčším cievkam je teda možné zachytiť viac vlhkosti zo vzduchu.

Vlhkosť zachytávajú najúčinnejšie len v prípade, že je vlhkosť vyššia ako 60% a teplota miestnosti je minimálne izbová, alebo vyššia. Sú teda skvelé na izby a miestnosti, v ktorých je vyššie vlhko a teplo, najmä v miestnostiach kde spí viacero osôb spoločne. Práve z tohto dôvodu sú najrozšírenejšie. Vo všeobecnosti využívajú menej elektriky než adsorpčný druh odvlhčovača.

b) Adsorpčný odvlhčovač

Adsorpčný odvlhčovač funguje na princípe využitia desikantnej chemikálie, ktorá do seba absorbuje vlhkosť zo vzduchu. Ventilátor priťahuje vlhký vzduch priamo do odvlhčovača, vo vnútri prechádza cez desikant (tiež zvaný ‚adsorbent‘). Tento desikant sa nachádza na pomaly sa otáčajúcom koliesku. Čast kolieska, ktoré sa nevyužíva je následne zohrievané, čo spôsobuje, že zachytená vlhkosť steká do nádoby na vodu. Vzduch je následne ohriaty, a cez ventilátor vypumpovaný v suchej forme späť do miestnosti, znižujúc vlhkosť v miestnosti.

Veľkosť miestnosti kde ho plánujete použiť (Výkon prefiltrovania vzduchu)

Pokiaľ si plánujete zakúpiť odvlhčovač do miestnosti, ktorá má vysokú vlhkosť, je dôležité zmerať túto miestnosť a následne zakúpiť odvlhčovač, pozerajúc sa pri tom na jeho výkon prefiltrovania vzduchu. Vo všeobecnosti platí, že odvlhčovač by mal byť schopný prefiltrovať vzduch v miestnosti dvakrát za hodinu.

Rovnica je jednoduchá: ide o násobok plochy podlahy × výšky stropu × 2 = požadovaný výkon prefiltrovania [m3/h]

Výkon odvlhčenia za deň

Údaj výkonu odvlhčenia závisí na objeme vody, ktorú je zvlhčovač schopný zachytiť zo vzduchu v priebehu dvadsiatich štyroch hodín. Nakoľko je takýto údaj veľmi relatívny od súčasného stavu vzduchu (presnejšie od jeho teploty a vlhkosti), štandardom je jeho výkon odvlhčenia vzduchu pri tridsiatich stupňoch a 80% vlhkosti. Čím vyšší objem vody je odvlhčovač schopný za deň zachytiť, tým má vyšší výkon odvlhčenia.

Hlučnosť

Hlučnosť odvlhčovača je daná v decibeloch. Je to údaj nie rovnako dôležitý pre všetkých. Pokiaľ ho plánujete položiť do vlhkých miestností ktoré často neobývate, pokojne siahnite po hlučnejšom no zato výkonnom odvlhčovači.

TIP: Pokiaľ nemôžete v noci zaspať kvôli príliš vlhkému a teplému vzduchu, a popritom nechcete počuť nepravidelné vyrušujúce zvuky prichádzajúce z ulice či mesta samotného kvôli otvorenému oknu, je pre vás dôležité siahnuť po dostatočne výkonnom a tichom odvlhčovači. Je avšak dôležité poznamenať, že pri zapnutom odvlhčovači, napriek tomu že produkuje monotónny vzduch, je ťažké zaspať. Ak však potrebujete spraviť kompromis, siahnite po tichšom odvlhčovači, ktorý si položíte do vašej spálne, poprípade si zakúpte výkonnejší a hlučnejší, no vložte ho do chodby a dvere nechajte pootvorené (v tomto prípade bude účinnosť výkonu značne znížená).

Objem nádrže

Objem nádrže kde steká skondenzovaná voda je určená v litroch. Čím vyšší jej objem, tým menej budete musieť vylievať nahromadenú vodu.

Spôsob udržiavania vody

Spôsob, ktorým odvlhčovač udržiava vodu. Štandardne sú odvlhčovače vybavené miskou, do ktorej skondenzovaná vlhkosť odteká, tú je potrebné vylievať pravidelne.

Neštandardnejšie a často o niečo drahšie sú odvlhčovače, pri ktorých je možnosť pripojiť odvod skondenzovanej vody za pomoci samospádu.

Najdrahší spôsob zbavovania sa vody je plne zautomatizovaný vďaka vstavanému čerpadlu, ktoré automaticky a dlhodobo odvádza skondenzovanú vodu za pomoci hadičky do umývadla alebo kdekoľvek používateľ bude chcieť.

Ak plánujete zakúpiť štandardný odvlhčovač do vašej izby a nemáte problém s pravidelným vylievaním nazbieranej vody, odvlhčovač s nádobou na zber skondenzovanej vody položíte na dlážku. V prípade odvodu samospádom je dôležité umiestniť odvlhčovač takým spôsobom, aby samospád bol schopný vodu odvádzať, teda do určitej výšky odkiaľ bude voda stekať – takýto odvlhčovač je užitočný pre ľudí ktorí sú často zaneprázdnení a neplánujú pravidelne míňať svoj čas na maličkosti, pri ktorých je možná jednoduchšia alternatíva, alebo pre ľudí, ktorí nechcú mať svoj odvlhčovač na zemi, zaberajúc už dosť zabratý priestor v miestnosti.

Ostatné funkcie

  • Merač vlhkosti v miestnosti. Odvlhčovač sa automaticky vypne v prípade dosiahnutia nastaveného bodu vlhkosti.
  • Ionizátor vzduchu skvalitňuje ovzdušie v miestnosti.
  • Časovač naprogramuje štart a koniec odvlhčovača.
  • Regulátor výkonu automaticky nastavuje výkon na základe aktuálnej vlhkosti ovzdušia, čím znižuje hlukové znečistenie v domácnosti ako aj spotrebu energie.
  • Automatické vypnutie sa aktivuje v prípade naplnenia nádoby.

Časté otázky

Kde by som mal odvlhčovač uložiť?
Odpoveď: V prípade veľkej miestnosti odvlhčovač položte ku zdroju vlhkosti. POZOR na odvlhčovače bez filtra, v prípade umiestnenia k zdroju vlhkosti bude odvlhčovač vťahovať rôzne častice aj nečistoty, v takom prípade sú dôležité filtre, no tieto filtre sa pri prílišnom výskyte čiastočiek (napr. v blízkosti zdroja vlhkosti) môžu upchať. V prípade malej miestnosti je ideálnym umiestnením jej stred. Pre najlepší výkon ponechajte dvere a okná zavreté.
Môžem ho použiť do pivnice?
Odpoveď: Pivnica je ideálnym miestom pre odvlhčovač vzduchu. Mnohé pivnice sú priveľmi vlhké kvôli vlhkosti zeminy, ktorá ju obklopuje. Uloženie odvlhčovača vzduchu do pivnice znižuje vlhkosť ovzdušia, čím sa predchádza nebezpečnej vlhkosti, ktorá môže poškodzovať stabilitu štruktúry domu. Rovnako zabraňuje tvorbe plesní. Pozor na výkon odvlhčovača a veľkosť pivnice/miestností pivnice.
Bude mi odvlhčovač vyhrievať miestnosť do ktorej ho položím?
Odpoveď: Pri práci elektrických zariadení dochádza k nežiadúcej premene elektrickej energie na teplo, to isté platí pre odvlhčovač. Takýto údaj nemusíte pri kúpe odvlhčovača vôbec nájsť. Je preto dôležité sledovať recenzie užívateľov. Nekvalitný odvlhčovač s nízkou účinnosťou premeny energie na prácu môže vydávať dostatok tepla na to, aby znepríjemnil ovzdušie v miestnosti namiesto toho, aby ho očistil.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 8 Priemerne: 4.5]