pracka_Samsung-WD80J6410AW

V dnešnej dobe je práčka samozrejmou súčasťou každej jednej domácnosti. Vďaka digitalizácii a vývoju technológií odzvonilo ručnému praniu. V dôsledku tohto civilizačného a technologického pokroku sa práčky stali oveľa prístupnejšími než kedykoľvek predtým. Dnešné ceny práčok teda nie sú vôbec vysoké.

V našom teste pračiek nájdete rebríček tých najlepších pračiek, ktoré boli vybrané na základe užívateľských recenzií. Dnes si môžete už zaobstarať práčku, ktorá šetrí vaše financie na základe nízkej spotreby energie, či vody. Práve šetrnosť je často krát hlavný dôvod, prečo si ľudia vyberajú hlavne práčky s nízkou spotrebou elektrickej energie, navyše sú také práčky ohľaduplnejšie k životnému prostrediu.

Inšpirujte sa pri výbere pračiek našim zostaveným rebríčkom a vyberte si práčku, ktorá vám bude vyhovovať. Či už hľadáte práčku, ktorá má vysoký objem kapacity bielizne alebo hľadáte úspornú práčku, určite si vyberiete.

Náš test práčiek vám predstavuje rebríček tých najlepších práčiek, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie práčky

Porovnanie parametrov najlepších práčiek

AEG ProSteam L7FBE48SC
pracka AEG ProSteam L7FBE48SC
Candy CSWS 4852DWE/1-S
pracka Candy CSWS 4852DWE/1-S
Whirlpool FFB 7438 BV EE pracka Whirlpool FFB 7438 BV EE Whirlpool TDLR 6230SS EU/N pracka Whirlpool TDLR 6230SS EU/N Whirlpool TDLR 5030L EU/N pracka Whirlpool TDLR 5030L EU/N Beko WRE6512 BWW pracka Beko WRE 6512 BWW Indesit BTWL50300EU/N pracka Indesit BTWL50300EU/N
Energetická trieda C C D D D E D
Účinnosť pracieho výkonu A A A
Trieda účinnosti odstreďovania B B B B C C C
Maximálna náplň práčky 8 kg 8 kg 7 kg 6 kg 5 kg 6 kg 5 kg
Odložený štart ano ano ano ano ano ano ano
Hlučnosť pri praní 61 dB 51 dB 59 dB 60 dB
Hlučnosť pri odstreďovaní 75 dB 79 dB 81 dB 76 dB 76 dB 76 dB 76 dB
Hĺbka 60 cm 53 cm 57.5 cm 60 cm 60 cm 44 cm 60 cm
Šírka 60 cm 60 cm 59.5 cm 40 cm 40 cm 60 cm 40 cm
Spôsob plnenia predné predné predné horné horné predné horné
Objem bubnu 55 l 52 l 42 l 42 l 42 l
Výška 85 cm 85 cm 84.5 cm 90 cm 90 cm 84 cm 90 cm
Počet programov 10 17 14 12 14 15 13
Hmotnosť 72 kg 64 kg 65 kg 57 kg 53 kg 55 kg 53 kg

Ako správne vybrať tú najlepšiu práčku?

1. Do úvahy berte priestor potrebný pre práčku

Práčka, ktorá sa plní spredu je v súčasnosti najrozšírenejšou verziou. Do úvahy však treba brať, že predné dvierka je potrebné otvárať a je tam potrebný určitý priestor, aby dvierka bolo možné otvoriť. V skutočnosti však s týmto väčšinou nebýva problém, keďže dvierka práčky nie sú extrémne veľké. V prípade, že máte malú kúpeľňu bude však pre vás lepšia asi práčka plnená zhora.

TIP: Ak plánujete siahnuť po práčke s horným plnením z toho dôvodu, že máte malú kúpeľňu, je potrebné si uvedomiť to, že horné dvierka budete musieť pravidelne otvárať, kvôli čomu nebude možné hornú plochu práčky využívať ako úložný priestor. V niektorých prípadoch je teda užitočnejšie siahnuť po menšej práčke s splnením zboku, na ktorú si môžete ukladať aj napr. kôš s bielizňou, či dokonca iné elektronické zariadenie, napríklad sušičku bielizne. Dvierka takýchto práčok sú v skutočnosti otvorené na pár minút, a teda je ich obmedzovanie priestoru vskutku minimálne a nie permanentné. Takáto práčka je zároveň stabilnejšia, nakoľko sa nerozpína do výšky, ale viac do šírky.

TIP: Avšak, ak je pre vás šírka práčky naozajstným problémom (a to aj po zobratí do úvahy SLIM verzie práčok tohto druhu) a skutočne nemáte žiadnu inú možnosť než siahnuť po práčke s vrchným plnením, máte výhodu v tom, že sa nemusíte zohýbať. Bielizeň je teda prístupnejšia aj pre starších ľudí.

2. Množstvo pranej bielizne

Samozrejme, čím je väčšia domácnosť a počet príslušníkov v domácnosti je potrebné zaobstarať si práčku s možnosťou prania väčšieho množstva bielizne. Všeobecne sa tvrdí, že rodina zložená z troch ľudí si vystačí s práčkou, ktorá zvládne na jedno pranie 6 kg bielizne. Preto, ak je vaša rodina početnejšia, je dobré pouvažovať nad práčkou, ktorá zvládne na jedno pranie vyprať viac bielizne.

TIP: Ak máte na to rozpočet, vo všeobecnosti sa odporúča siahnuť po práčke s vyšším objemom bubnu. Ako býva zvykom, bielizeň sa nenakopí pravidelne, v dôsledku čoho môžu vzniknúť situácie, kedy je potrebné vyprať väčšie množstvo bielizne čo najskôr. V tomto prípade sa určite oplatí práčka s vyšším objemom. Zároveň, pre efektívne a dôkladné pranie sa neodporúča napĺňať práčku na viac než 80% svojej objemovej kapacity. Bielizeň sa počas prania musí mechanicky hýbať, vďaka čomu sa dôkladne premyje.

TIP: Vo všeobecnosti vystačí pre jednotlivca či pár práčka s objemom 4 kg. Na základe tohto pravidla pridávajte 2 kg o každú osobu navyše. Ak ste teda trojčlenná rodina, hľadajte práčku s objemom 6 kg. Vďaka tomuto pravidlu nebudete musieť prať tak často, a zároveň ušetrite na elektrine, ako aj vode. Ak však neperiete veľmi často, s pokojom siahnite po práčke s menším objemom.

3. Prezrite si funkcie, ktorými práčka disponuje

Dnes práčky obsahujú mnoho špeciálnych programov a preto je vhodné vedieť, ktoré funkcie a programy preferujete a radi by ste ich mali aj u svojej novej práčky. Či už je to program šetrného prania, program prania pre alergikov a ďalšie rôzne užitočné pracie programy.

TIP: Niektoré modely práčok obsahujú užitočné programy a funkcie, ktoré obsahujú prednastavené inštrukcie a uľahčujú tak akékoľvek prania. Vďaka tomu nie je potrebné každý raz nastaviť optimálne podmienky pre pranie určitých vecí, ako je napríklad syntetika, bavlna a podobne. Hoci je táto funkcionalita užitočná najmä pre starších ľudí a časovo vyťažené domácnosti, jej prínos pocíti každý užívateľ.

VIDEO: Ako vybrať vhodný program na pranie?

4. Účinnosť odstreďovania

Tento údaj je nesmierne podstatný. Účinnosť odstreďovania určuje ako účinne je práčka schopná z bielizne odstrediť vodu, teda ako účinne dokáže vysušiť danú bielizeň. Táto účinnosť odstreďovania sa určuje v kategórii od A po D, pričom v kategórii A ostane v bielizni menej ako 45% vody, čo znamená, že bielizeň celkovo uschne oveľa rýchlejšie.

TIP: Pre zvýšenú efektivitu sušenia (bez ohľadu na to, či vlastníte sušičku) odporúčame práčku s nastaviteľnými otáčkami, tie vám umožnia nastaviť otáčky na základe toho, či sa jedná o bielizeň, ktorú chcete mať vysušenú skôr. Ak vlastníte sušičku alebo práčku so sušičkou, vyššími otáčkami odstreďovania na práčke znížite celkovú elektrickú spotrebu sušičky, nakoľko sa bielizeň vysuší oveľa skôr.

5. Spotreba vody a elektrickej energie

Keď si predstavíme väčšinu spotrebnej elektriky, vždy sa bavíme väčšinou iba o spotrebe elektrickej energie. V prípade pračiek však treba brať ohľad aj na spotrebu vody. Spotrebu elektrickej energie jednotlivých modelov pračiek určuje energetická trieda, pričom A je hodnotenie pračiek s najlepšou energetickou úspornosťou. Čo sa týka spotreby vody, býva klasicky určená spotreba vody v litroch, pričom tento parameter môžete jednoducho porovnávať.

6. Hmotnosť 

Hoci je hmotnosť pomerne irelevantným údajom, koniec koncov môže ovplyvniť to, ako náročné bude prípadné sťahovanie. Mnohé práčky môžu byť ľahšie než 60 kíl, no na trhu sa nachádzajú aj také, ktoré sú váhovo porovnateľné s dospelým mužom, výsledkom čoho môže byť aj zdanlivo jednoduché presúvanie na krátke vzdialenosti problematickým.

TIP: Pokiaľ si to nevyžadujú okolnosti, práčka s vysokou hmotnosťou je mnohokrát len na príťaž. Zvážte kúpu malej a šikovnej práčky, a to najmä ak ste menšia rodina. Avšak, ak ste väčšia rodina, vaša práčka bude musieť byť vyššieho objemu, čo následne ovplyvní aj konečnú váhu celej práčky.

7. Hlučnosť

Mechanické časti práčky ju môžu robiť skutočne hlučným spotrebičom. Nakoľko je pranie mechanický proces, vedľajší zvuk je neoddeliteľnou súčasťou akejkoľvek práčky. Na trhu sa však nachádzajú modely, ktoré tieto zvuky izolujú do takej miery, že sluchom z druhej miestnosti pravdepodobne nezbadáte jej činnosť. Ak s hlukom nemáte problém, hlučnejšie modely zvyknú byť lacnejšie, nakoľko ich návrh a konečné zostrojenie neberie akustickú izoláciu do úvahy.

TIP: Ak žijete v menšom dome s tenšími stenami, resp. byte, kde sa kúpeľňa nachádza v blízkosti spálne alebo obývačky, zvážte kúpu aspoň trochu tichšej práčky.

8. Záruka

Práčka je jedným z kľúčových zariadení vašej domácnosti. Je to spotrebič ktorého cena, hoci akceptovateľná, stále predstavuje relatívne výraznú čiastku. Z toho dôvodu je potrebné pozerať sa na práčku ako na dlhoročnú investíciu. Kvalitné modely, kvalitou ktorých si je výrobca istý natoľko, že získajú niekoľkoročnú záruku, by teda mali byť prioritou pre každého spotrebiteľa.

TIP: Ak ste si nie istí modelom či výrobcom práčky, ktorú máte vyhliadnutú, je na čase pozrieť sa na recenzie. Recenzie by však mali byť neutrálne, nezaujaté a objektívne, konštatujúce fakty. Je preto dôležité, aby ste vyhľadávali recenzie práve na takých miestach (stránkach), kde je akákoľvek zaujatosť minimalizovaná. Hoci dnes už existujú prípady, kedy sú recenzie písané platenými recenzentmi, respektíve zamestnancami danej firmy.

VIDEO: Tipy pre výber správnej práčky

Ďalšie rôzne funkcie automatických práčok

Odložený štart – táto funkcia slúži na naplánovanie spustenia prania. Teda v praxi naplníte práčku, pridáte prášok alebo aviváž na pranie a nastavíte, kedy sa má samotný program prania spustiť.
Sprchovanie prádla – prostredníctvom tejto funkcie je prádlo vo vnútri práčky počas prania sprchované prúdmi vody, ktoré majú zabezpečiť kvalitnejšie vypranie prádla.
Program na škvrny – ako už názov napovedá, tento program je vhodný pre obzvlášť silné škvrny na oblečení. Na druhej strane nie je dobré týmto program prať oblečenie pravidelne, resp. bežne.
Ochrana proti pretečeniu práčky – taktiež aj tento program podľa samotného názvu napovedá jeho samotnú činnosť. Ak nastanú počas prania nejaké komplikácie a hrozilo by, že práčka pretečie, uzavrie sa obvod vody, ďalšia voda nebude pritekať a zvyšok vody z bubna sa odčerpá.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 13 Priemerne: 4.8]