test projektorovProjektor je optické zariadenie, ktoré premieta obsah (text, obraz alebo video) vygenerovaný počítačovou technikou (počítačom, notebookom a podobne) a zobrazuje ho na stenu, premietacie plátno alebo iný povrch. Veľkosť projektora možno prirovnať napríklad k hriankovaču a možno vyzerá ľahko, no jeho váha môže dosahovať aj niekoľko kilogramov.

Projektory nie sú určené výhradne pre kinosály, kde slúžia na zlepšenie zážitku zo sledovania filmov. Sú užitočné na premietanie rôznych druhov prezentácií, prevažne v zasadacích miestnostiach, kanceláriách, na konferenciách, školách a ďalších podobných miestach. Projektor môže byť použitý dokonca aj ako alternatíva k televízoru alebo monitoru na veľkých zhromaždeniach.

Radi chodíte do kina so svojimi priateľmi či rodinou? V dnešnej dobe nemusíte nikam chodiť a môžete si aj v pohodlí domova premietať svoj obľúbený film. Stačí, ak si zaobstaráte projektor. Čo to vlastne je a podľa čoho sa rozhodovať pri jeho kúpe si povieme v tomto článku.

Náš test projektorov vám predstavuje rebríček tých najlepších projektorov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie projektory

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Xiaomi Mi Projector Laser 4K 150
projektor Xiaomi Mi Projector Laser 4K 150
1599€
2.Xiaomi Mi Projector 2 Pro
projektor Xiaomi Mi Projector 2 Pro
779€
3.Xiaomi Mi Smart Compact Projector
projektor Xiaomi Mi Smart Compact Projector
539€
4.Anker Nebula MARS II
projektor Anker Nebula MARS II
599€
5.LG PF50KS
projektor LG PF50KS
459€
6.Philips PPX120
projektor Philips PPX120
179€
7.Apeman LC550
projektor Apeman LC550
139€

Ako vybrať ten najlepší projektor?

Parametre, ktoré si treba pri výbere biokrbu všímať

Vybrať si kvalitný projektor nie je vôbec ľahkou úlohou. Na našom trhu je výber skutočne rozmanitý. K dispozícií sú projektory s rôznymi funkciami a vlastnosťami, od viacerých výrobcov a v rozličných cenových hladinách. Preto je pochopiteľné, že vyznať sa medzi jednotlivými modelmi je veľmi ťažké. Aby sme vám výber uľahčili, urobili sme za vás analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si pri kúpe mali všímať. Predtým, ako si zakúpite ten svoj projektor, zamerajte sa najmä na nasledovné parametre a vlastnosti.

najlepsie projektory1

1. Typy projektorov podľa použitia

Na začiatku je dôležité si uvedomiť, no čo konkrétne budete projektor využívať. Na sledovanie filmov, športových zápasov či hranie hier alebo ich budete využívať na prácu. Každý typ sa líši ponúkanými funkciami a vlastnosťami. Vzhľadom na využitie projektorov ich môžeme rozdeliť na nasledujúce typy:

A. Projektory pre domáce kino

Tieto typy projektorov sú vhodné na premietanie vysoko kvalitných filmov, športových zápasov alebo hranie hier. Poskytujú vysokú kvalitu obrazu a vynikajúci kontrast.

B. Projektory pre podnikanie / obchodné projektory

Používajú sa na prezentačné účely a väčšinou sa pripájajú k notebookom a stolným počítačom. Ich hlavnou úlohou je umožniť prístup k programom ako Microsoft PowerPoint alebo Excel. Podľa potreby sa dajú využiť aj ako učebné pomôcky na školách a kurzoch.

C. Projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou

Tento typ projektorov je určený na krátke vzdialenosti. To znamená, že ich môžete umiestniť blízko projekčného plátna a stále budú vytvárať slušný obraz, bez tieňov. Sú určené do malých miestností, do tried, prípadne sú skvelou alternatívou pre domáce využitie.

D. Mini projektory

Sú malé, ľahké a cenovo dostupnejšie. Ich výhodou je, že ich môžete vziať kamkoľvek. Sú ideálne na cestovanie – jednoducho ich môžete prenášať v taške či ruksaku. Vzhľadom na ich veľkosť poskytujú tieto zariadenia veľmi obmedzené možnosti premietania. V prevádzke vydržia kratší čas, pretože sú zvyčajne napájané batériami, prípadne je možné využiť napájanie prostredníctvom USB kábla. Avšak oproti klasickým projektorom majú viacero obmedzení a to najmä v podobe nižšie rozlíšenia, svietivosti alebo kontrastu.

2. Technológia zobrazenia

Aby mohol projektor zobrazovať konečný obraz, tak musí využívať nejaký druh technológie. Rozlišujeme tri základné technológie zobrazenia – LCD, DLP a LCoS. Každá jedna technológia má svoje špecifické vlastnosti a všetky fungujú na rôznych princípoch.

najlepsie projektory 3

A. Liquid Crystal Display (LCD)

Táto technológia vytvára obraz vysielaním svetla (lúča) z lampy cez hranol alebo sériu dichroických filtrov, ktoré ho rozdeľujú na tri časti. Každá časť má svoju farbu (červená, zelená a modrá) a prechádza cez vlastný LCD panel. Keď svetlo prechádza cez tieto panely (tie majú stovky tisícov malých pixelov), tak jednotlivé pixely môžu byť otvorené, aby svetlo prešlo alebo uzavreté, aby sa svetlo blokovalo.

Kombinácia otvorených a uzavretých pixelov môže produkovať širokú škálu farieb a odtieňov v premietanom obraze. Keď rozdelené svetlo prejde cez filtre, následne sa opäť spojí do jedného a putuje cez objektív, ktorý premieta na projekčné plátno alebo inú plochu. Projektory s touto technológiou nemajú roztrasený obraz (nie sú prítomné žiadne vibrácie), majú vyššiu svietivosť a z tohto dôvodu sa odporúčajú používať najmä do svetlejších miestností. Využiť ich môžete aj na prezenčné účely (na rôzne druhy prezentácií) . Nie sú vhodné na hranie hier.

B. Digital Light Processing (DLP)

Táto technológia vytvára obraz (odráža svetlo a farby) pomocou mikroskopických zrkadiel, ktoré sa nazývajú Digital Micromirror Devic. Jedná sa o systém, ktorý je jadrom DLP projekčnej technológie. Mikroskopické zrkadlá sú umiestnené v polovodičovom čipe a sú veľmi malé. Každé z týchto zrkadiel premieta do obrazu jeden alebo viac pixelov. Počet zrkadiel vo všeobecnosti zodpovedá rozlíšeniu premietaného obrazu.

Pohyb zrkadiel umožňuje zariadeniu DLP vytvárať farby a odtiene šedej, ktoré môžu vytvárať video obrazy. Všetky DLP čipy vyrába spoločnosť Texas Instruments. Projektory, ktoré používajú túto technológiu sú vhodné na prezenčné účely (pre firmy alebo ako učebné pomôcky na školách a kurzoch) a rovnako vhodné sú na sledovanie filmov či hranie hier.

C. Liquid Crystal on Silicon (LCoS)

Technológia, ktorá pracuje na podobnom princípe ako LCD. Aby sa vytvoril obraz, tak svetlo svieti cez panel. Avšak namiesto vyžarovania svetla cez jeden LCD panel, táto technológia odráža svetlo od troch samostatných LCoS panelov, ktoré sa potom kombinujú a vytvárajú obraz. Projektory s touto technológiou majú kvalitne prepracované čierne a sivé farby a práve preto sa odporúčajú na premietanie filmov.

Nie sú vhodné na hranie hier, 3D obsah a sledovanie športových podujatí. Môže sa stať, že pri väčších premietacích plochách ako 130 palcov nebudú schopné produkovať dostatok svetla na vyplnenie celej premietacej plochy. Nevýhodou je ich vyššia cena, na ktorú vplýva prepracovaná technológia.

3. Zdroj svetla

Každý jeden projektor musí mať v sebe zabudovaný nejaký zdroj svetla. Ten má vplyv nielen na životnosť svetelného systému, ale vplýva aj na kvalitu obrazu. Na výber sú tri druhy zdroja svetla:

 • Štandardná lampa – každá lampa má nejakú životnosť a rovnako je to v prípade tejto štandardnej lampy, ktorá sa nachádza v projektoroch. Životnosť lampy sa líši v závislosti od modelu projektora a zvoleného režimu. Pohybuje sa približne v rozmedzí od 2 000 do 10 000 hodín v režime plného výkonu a od 2 500 do 20 000 hodín v režime Eco. Nevýhodou je, že sa môže vypáliť, prípadne ju možno mechanicky poškodiť. Ak plánujete dlhodobo a pravidelne používať projektor so štandardnou lampou, potom rátajte s tým, že v prípade nutnosti jej výmeny to bude finančne náročnejšie. Riešením je siahnuť po novších modeloch, ktoré sú za dostupnejšie ceny.
 • Laser – v prevádzke vydrží približne 20 000 hodín a nemusíte riešiť jeho údržbu, prípadne len minimálne. Tento zdroj svetla je úspornejší, pričom poskytuje jasný a žiarivý obraz.
 • LED – životnosť tohto zdroja svetla je rovnaká, ako v prípade laserových svetiel, t.j. 20 000 hodín. Ich výhodou je, že produkujú málo tepla a bežia za studena, to znamená, že projektor nemusí byť z vnútra chladený ventilátorom. Tým pádom majú projektory tichý chod. Tieto LED svetlá sú vhodné pre mikro projektory a patria k najúspornejším.

4. Rozlíšenie projektora

Rozlíšenie projektora má zásadný vplyv na kvalitu obrazu. Označuje veľkosť premietaného obrazu, na ktorý sa pozeráte. To znamená, že udáva počet pixelov na šírku a výšku, pričom z nich vytvára premietaný obraz. V zásade platí, že čím viac pixelov, tak tým je výsledný obraz (čiže rozlíšenie) kvalitnejší, ostrejší a detailnejší.

najlepsie projektory 2

Projektory ponúkajú nasledujúce rozlíšenie:

 • SVGA (800 x 600 px) – vhodné iba na premietanie z DVD (nie však z počítača) a televízie
 • XGA (1024 x 768 px) – vhodné na premietanie textových prezentácií a základnú grafiku
 • SXGA (1280 x 1024 px) – vhodné na premietanie firemných a školských prezentácií, dokáže zvládnuť aj zložitejšiu grafiku
 • UXGA (1600 x 1200 px) – vhodné na premietanie zložitejších a prepracovaných firemných prezentácií
 • HD Ready (1280 x 720) – dokonale so hodí na premietanie fotografií a domáce premietanie filmov (poskytuje základnú kvalitu obrazu)
 • Full HD (1920 x 1080 px) – vhodné na premietanie filmov s najvyššou kvalitou obrazu
 • 4K (3840 x 2160 px) – toto rozlíšenie využívajú moderné projektory a sú vhodné na sledovanie filmov a športových zápasov

5. Pomer strán projektora

Pomer strán projektora označuje pomer šírky obrazu k jeho výške. Projektory poskytujú tri druhy pomerov strán:

 • Pomer strán 4:3 (štandardný pomer) – projektory s týmto pomerom sa používajú prevažne na prezentačné účely, hlavne v kanceláriách, v škole, na kurzoch..
 • Pomer strán 16:9 (širokouhlý pomer) – projektory s týmto pomerom sa používajú na premietanie vysoko kvalitných filmov, športových zápasov alebo hranie hier, prípadne DVD
 • Pomer strán 16:10 – tento pomer strán je vhodný na premietanie širokouhlého obrazu, využíva sa však aj na premietanie filmov

Bez ohľadu na to, aký formát pomeru strán projektor používa, tak väčšina modelov sú plne kompatibilné aj s ostatnými pomermi strán. Ďalšie pomery je možné si nastaviť priamo v projektore. Nevýhodou iného formátu ako predvoleného je, že môže roztiahnuť alebo komprimovať obraz, prípadne môže chýbať časť premietaného obrazu.

6. Konektivita

Každé zariadenie ponúka množstvo vstupov a výstupov, vďaka ktorým je možné pripojiť rozličné zariadenia (počítač, notebook, mobilný telefón a ďalšie). Inak to nie je ani v prípade projektorov. Pred kúpou si treba ujasniť, ku ktorému zariadeniu chcete projektor pripájať a aké konektory bude mať k dispozícií zariadenie. Projektory ponúkajú nasledujúce vstupy:

 • HDMI
 • VGA / D-SUB
 • DisplayPort
 • DVI
 • S-Video
 • MHL
 • Kompozitné a komponentné

Pre projektory sú samozrejmosťou aj konektory ako Audio Jack (vstup a výstup), USB 2.0 a USB 3.0. Veľmi praktický je vstup pre sieťový kábel LAN, ktorý umožňuje pripojenie k domácej sieti. Mnohé projektory je možné spárovať so zariadeniami aj pomocou bezdrôtovej technológie Wi-Fi. Niektoré modely majú v sebe zabudovanú čítačku pamäťovej karty, prostredníctvom ktorej môžete premietať uložený obsah.

7. Svietivosť projektora

Svietivosť projektora je úroveň jasu a predstavuje svetlo, ktoré projektor vyvíja. Výsledná hodnota sa udáva v lúmenoch a označuje sa skratkou lm. (Zdroj: www.projectorninja.com)

Hodnoty svietivosti podľa svetelných podmienok:

 • Projektory, ktoré neprekračujú svietivosť nad 1500 lúmenov – hodia sa do tmavých miestností s minimálnym osvetlením, do zatienených priestorov alebo na premietanie v noci
 • Projektory, ktoré poskytujú svietivosť od 1500 do 2500 lúmenov – vhodné do miestností s miernym presvetlením (napríklad učebne alebo konferenčné miestnosti, kde sa dajú zatiahnuť žalúzie)
 • Projektory, ktoré poskytujú svietivosť viac ako 3000 lúmenov – vhodné do veľkých a svetlých miestností, dokonale sa hodia aj do exteriéru (používať ich môžete pokojne aj cez deň)

Pri výbere projektora sa treba držať jednoduchého pravidla – čím viac svetla sa nachádza v miestnosti, tým je potrebnejší jasnejší projektor, čiže taký, ktorý ponúka vyššiu svietivosť.

8. Kontrast projektora

Kontrast vypovedá o tom, aký je rozdiel medzi najsvetlejším a najtmavším bodom obrazu. Udáva sa v pomere, napríklad 10 000:1. Projektory s nízkym kontrastným pomerom vytvárajú rozmazaný alebo tmavý obraz. Naopak, projektory s vysokým kontrastným pomerom majú kvalitnejší obraz. Pri výbere teda pamätajte na jedno základné pravidlo – čím je kontrast vyšší, tým kvalitnejší a detailnejší obraz získate.

Pri výbere projektora by mali prihliadať na kontrast najmä tí, ktorí ho budú používať doma, na premietanie filmov. V prípade používania projektora na prezentačné účely (zobrazovanie prezentácií a podobne) sa nemusíte držať tohto parametra.

9. Projekčná vzdialenosť

Pozorovacia alebo projekčná vzdialenosť udáva minimálnu a maximálnu vzdialenosť, ktorá by mala byť medzi projektorom a premietacou plochou (plátnom, stenou..). Tento parameter výrazne vplýva na výslednú kvalitu obrazu, úzko súvisí s uhlopriečkou obrazu a rozlíšením.

Vo všeobecnosti platí, že čím ďalej budete sedieť od premietacej plochy, tak tým väčšia by mala byť pozorovacia vzdialenosť a zároveň by mal byť použitý model projektora s vyšším rozlíšením.

10. Hlučnosť

Väčšina projektorov pri prevádzke vydáva hluk. Ten je spôsobený ventilátorom, ktorý sa stará o vnútorné chladenie. A práve chod ventilátora môže narušiť pokoj a atmosféru pri premietaní.

Hlučnosť sa udáva v decibeloch a jej hodnota sa označuje skratkou dB. Veľmi dobrou pomôckou je nasledujúce pravidlo – čím je miestnosť, v ktorej sa bude premietať menšia, tak tým nižšiu hlučnosť by ste mali voliť pri výbere projektora.

Tento faktor by mali zohľadniť najmä tí, ktorí si chcú zaobstarať projektor na premietanie filmov. Ak chcete nerušene sledovať filmy, v takom prípade zvoľte projektor s maximálnou hlučnosťou 30 dB. Ak budete používať projektor vo veľkej miestnosti, v takom prípade nemusíte hlučnosť brať ako primárny parameter.

11. Rozmery a hmotnosť

Rozmery a hmotnosť nepatria medzi hlavné parametre, ktoré významne vplývajú na konečný výber projektora. Na hmotnosť treba prihliadať v prípade, ak budete projektor častejšie prenášať, prípadne, ak ho budete chcieť umiestniť na nejakú policu s obmedzenou nosnosťou. Rozmery zvyčajne tiež nie sú dôležité, iba ak by ste mali pre umiestnenie projektora vyhradené konkrétne miesto. Tu treba spomenúť, že projektor musí byť položený na mieste, kde mu nič nebude zavadzať a ani ho nijakým spôsobom obmedzovať vo fungovaní.

12. Overené značky

Pri nákupe kvalitného projektora je vhodné vsadiť na kvalitu. To znamená, že by ste si mali vybrať značku, ktorá je známa a overená viacerými zákazníkmi. Na našom trhu sú k dispozícií projektory od mnohých výrobcov. Medzi najznámejšie značky týchto optických zariadení patrí:

 • Epson
 • Optoma
 • BenQ
 • Panasonic
 • ViewSonic
 • Acer
 • Vankyo
 • Asus
 • Philips
 • Sony
 • Samsung
 • Xiaomi
 • XGIMI
 • LG
 • InFocus a ďalšie

13. Funkcie

Každé zariadenie je vybavené nejakými funkciami. V prípade projektora môže ísť o základné funkcie alebo o špeciálne, ktoré vplývajú na kvalitu sledovania a významne uľahčujú manipulovanie s projektorom. Medzi takéto funkcie patrí:

 • Zoom – umožňuje meniť veľkosť premietaného obrazu a bez nutnosti pohybu projektora (postará sa o zväčšenie / zmenšenie).
 • Korekcia lichobežníkového skreslenia – táto funkcia slúži na vyrovnanie premietaného obrazu. To znamená, že projektor nemusí byť umiestnený presne na stred smerom k premietacej ploche. Môže sa umiestniť kdekoľvek po stranách.
 • Reproduktor – mnoho modelov projektorov má v sebe zabudovaný reproduktor, ktorý slúži na prehrávanie zvuku. Nemusíte tak pripojiť ďalšie externé zariadenia, aby ste pri premietaní zabezpečili zvuk. Tento zvuk síce neposkytuje plnohodnotný zvuk pri sledovaní filmov, ale na premietanie prezentácií so zvukom vám padne vhod.
 • Tichý režim – táto funkcia dokáže znížiť hlučnosť projektora pri prevádzke (znižuje rýchlosť otáčok vnútorného ventilátora), vďaka čomu vás nebude pri premietaní rušiť hlučnejší chod projektora.
 • Picture in Picture (PiP) – funkcia, ktorá umožňuje projektoru premietať súčasne dva alebo viaceré obrazy z rôznych vstupov súčasne.
 • Miracast – bezdrôtová technológia, ktorá umožňuje prenos obrazu alebo obsahu priamo z mobilného telefónu, tabletu alebo notebooku (zariadenie musí podporovať túto funkciu).
 • Integrovaná batéria – vďaka nej dokáže projektor fungovať bez nutnosti zapojenia do elektrickej siete, zabezpečí prevádzku aj na niekoľko hodín.
 • 3D technológia – táto funkcia dokáže zabezpečiť obraz s 3D efektom. Treba mať však k dispozícií okuliare na to určené.
 • Diaľkové ovládanie – slúži na pohodlnejšie a praktickejšie ovládanie projektora. Vhodné v prípade projektorov, ktoré sú umiestnené v držiaku na strope.

14. Cena, pomer ceny a kvality

Ak sa rozhodnete kúpiť projektor, ako prvé si musíte stanoviť, koľko ste ochotní doňho investovať. Vďaka tomu sa pre vás dostupné možnosti veľmi rýchlo zúžia. Ak máte záujem o kvalitný projektor, odrazí sa to vo vyššej cene. Nehovoriac o tom, že počas používania sa môže kúpa predražiť. Vplyv má na to vnútorný zdroj svetla (štandardná lampa, laser, LED), ktorý dosahuje určitú životnosť a po jej skončení sa musí svetlo vymeniť, aby mohol projektor opäť fungovať. V závislosti od použitého svetla môže byť výmena za pár eur, ale aj za niekoľko stoviek.

Ceny za projektor sa medzi výrobcami veľmi odlišujú. Ak sa dokážete uskromniť aj s jednoduchosťou a s úplne základnými funkciami, tak projektor kúpite od 120 do 400 eur. Pokiaľ máte záujem o projektor, ktorý bude dosahovať najlepší pomer medzi cenou a kvalitou, pripraviť sa môžete na ceny od 400 až do 1200 eur. Za takúto cenu je možné kúpiť dokonca aj projektor, ktorý ponúka 3D obraz. Pre náročnejších zákazníkov sú dostupné projektory od 1200 až do 3000 eur. V tejto cenovej hladine získate veľmi slušnú svietivosť, vysoké rozlíšenie a aj rôzne užitočné funkcie.

A tie najdrahšie modely, profesionálne projektory, stoja od 3000 a môžu sa vyšplhať až do niekoľkých tisícok eur. Pri takýchto vysokých sumách môžete čakať, že projektor bude mať nielen nízku spotrebu, ale aj kvalitný 4K obraz a bude poskytovať dostatočne dlhú životnosť. Jedná sa však o úplnú špičku medzi projektormi.

Často kladené otázky o projektore

Ktoré parametre sú dôležité pri výbere projektora?

Pri výbere projektora sa zamerajte najmä na tri parametre, ktorými sú rozlíšenie, kontrast a svietivosť. Čo sa týka funkcií, všetko závisí od vašich požiadaviek, teda toho, čo očakávate, aby daný model projektora spĺňal.

Akú značku projektora si vybrať?

Na našom trhu sa nachádzajú projektory od viacerých výrobcov. Medzi najznámejšie a zároveň najkvalitnejšie značky projektorov patrí Epson, Optoma, BenQ, Sony, Philips, Panasonic či Acer.

Aká je ideálna vzdialenosť projektora od premietacieho plátna či inej plochy?

Pri tejto otázke sa nedá jednoznačne a hlavne hromadne, na každý jeden projektor, odpovedať správne. Dôvodom je, že každý model projektora je špecifický a má vymedzenú svoju minimálnu a maximálnu premietaciu vzdialenosť. Táto hodnota sa zvyčajne pohybuje od 1 do 10 metrov. To znamená, že neexistuje jedna ideálna premietacia vzdialenosť, ktorú treba dodržiavať pri každom modeli projektora.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]