testy žehličiekKaždá žena v domácnosti určite vie, aké vedia byť niektoré domáce práce nepríjemné. Jednou z nich je aj žehlenie. Nudné státie pri žehliacej doske s kopou pokrčených vecí rozhodne nepatrí medzi vaše najobľúbenejšie činnosti.

Tento fakt však môže zmeniť nie len správne vešanie vecí na vešiak, ale aj kvalitná žehlička s množstvom zaujímavých funkcií.
Ako sme teda už naznačili, žehlička je malé zariadenie slúžiace na vyrovnanie oblečenia a iných tkanín akými sú napríklad obrusy, alebo obliečky.

Pôsobením tepla a tlaku žehliacej plochy sa tkanivá danej látky vyrovnajú. Rýchlosť, tlak, teplota a iné faktory ovplyvňujúce proces žehlenia sa však odvíjajú predovšetkým od typu žehličky a druhu tkaniny. V súvislosti so žehlením je potrebné zaobstarať si tú najlepšiu žehličku, ktorá je vyhovujúca svojimi parametrami. V našom teste žehličiek vám odporučíme 7 najobľúbenejších a najlepších žehličiek na trhu.

V našom teste žehličiek nájdete 7 najlepších naparovacích žehličiek. V prípade, že si s výberom neviete dať rady, určite vám pomôže náš rebríček tých najlepších žehličiek na trhu.

 

 

Test – TOP7 najlepšie žehličky

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Tefal Easygliss Anti-drip 22 FV3922E0
Žehlička Tefal Easygliss Anti-drip 22 FV3922E0
37,9€
2.Philips GC 4527/00
Žehlička Philips GC 4527/00
61,6€
3.TEFAL FV 5630
Žehlička TEFAL FV 5630
45,25€
4.Tefal FV 2545
Žehlička Tefal FV 2545
29€
5.Sencor SSI 8440
Žehlička Sencor SSI 8440
16,4€
6.Sencor SSI 8441
Žehlička Sencor SSI 8441
16,4€
7.Sencor SSI 5421 TQ
Žehlička Sencor SSI 5421 TQ
13,9€

Ako správne vybrať tú najlepšiu žehličku?

Pri kúpe naparovacej  žehličky by ste mali dbať na nasledujúce dôležité parametre:

  1. Žehliaca plocha to ako sa žehlička kĺže po danej tkanine ovplyvňuje materiál žehliacej plochy. Oproti suchým žehličkám  kvalitné naparovacie žehličky sa môžu pochváliť keramickou plochou, ktorá vďaka svojej tvrdosti statočne odoláva mechanickému poškodeniu. Taktiež sa ľahko pohybuje po tkanine a rovnomerne distribuuje teplo  po celej svojej šírke a dĺžke. Drahšie a modernejšie žehličky môžu mať žehliacu plochu zo zafíru, ktorý má veľmi podobné vlastnosti ako keramika, je však ešte viac odolnejší  a tvrdší.
  2. Parné otvory ľahkosť pohybu žehličky závisí aj od tvorby vodnej pary. Práve preto je počet a rozmiestnenie parných otvorov  na vašej budúcej žehličke dôležité. Čím viac otvorov na spodnej strane žehliacej plochy žehlička má, tým je rozmiestnenie pary rovnomernejšie,  žehlenie efektívnejšie a hlavne rýchlejšie.
  3. Výkon žehličky dôležitým kritériom pre výber tej správnej žehličky je aj jej výkon, resp. príkon. Hovorí nám o rýchlosti za akú sa nám žehlička zahreje do požadovanej teploty. Čím bude rýchlejšie nahriata, tým viac času a energií ušetríte. Siahnite teda radšej po žehličke s príkonom minimálne 2 400W.
  4. Funkcie žehličky v prípade žehličiek sú samotné funkcie veľmi dôležitým parametrom. Dnes existuje veľké množstvo funkcií, ktorými disponujú tie najlepšie žehličky, ktoré urýchľujú a zefektívňujú samotné žehlenie.

Funkcie žehličky

Jednou z najužitočnejších funkcií moderných žehličiek je funkcia odkvapkávania, ktorá zbavuje vodu vodného kameňa. Nemusíte tak pred samotným doplnením vodu prevárať, prípadne čistiť usadeniny vodného kameňa.

Za zmienku stojí aj Anti-drip systém, ktorý pri dosiahnutí nižšej teploty automaticky zastaví tvorbu vodnej pary, nestane sa tak, že vám bude zo žehličky kvapkať voda bezprostredne po žehlení, alebo ak si niekde odbehnete.

Z pohľadu bezpečnosti určite oceníte funkciu automatického vypnutia, najmä v prípade, že potrebujete niekam na rýchlo odísť a nemáte čas skontrolovať, či ste vypli žehličku. Tá sa po určitom čase sama vypne, čo v konečnom dôsledku šetrí aj spotrebu elektrickej energie.

Ďalšie parametre žehličiek

Parný výkon a parný ráz – dva pojmy, ktoré by ste si mali pred kúpou osvojiť. Parný výkon nám dáva informáciu o tom, koľko pary dokáže daný model žehličky vyprodukovať v priebehu jednej minúty. Najlepšie je, keď žehlička vypustí minimálne 40g, samozrejme čím viac, tým lepšie. V praxi to oceníte najmä pri žehlení košieľ a vecí, ktoré sa skladajú z množstva záhybov. Ak však takéto časti oblečenia žehlíte len zriedka, vyberajte žehličku, ktorá má dostatočne veľký parný ráz. To znamená, že v prípade potreby, na určitých miestach oblečenia môžete vypustiť naraz oveľa väčšie množstvo pary- až 200gramov za minútu. Viac vodnej pary vyrovná tkaninu a jej špecifické miesta podstatne lepšie a rýchlejšia. V konečnom dôsledku sa pri žehlení košieľ nenarobíte a zostane vám čas aj na oddych .

Objem nádrže na vodu – každá žena ktorá mala, alebo ešte stále má naparovaciu žehličku s malou nádržou vie, že neustála potreba dopĺňania vody počas žehlenia je otravná a zbytočne zaberá čas. Z tohto dôvodu množstvo žien ocení väčšiu nádržku s minimálnym množstvom 350ml. Výhodou je, ak je nádržka priesvitná a množstvo vody dobre kontrolovateľné voľným okom. V niektorých domácnostiach, najmä tam, kde sa pravidelne žehlia kopy oblečenia je vhodným riešením žehlička s parným generátorom. Ide o špecifický  typ žehličky umiestnený na špeciálnej nádobe s vodou. Pri každom odložení žehličky dochádza k nasatiu pary z tejto nádoby, takže hravo zvládnete vyžehliť aj  tvrdšie tkaniny. V porovnaní s inými typmi žehličiek má až trojnásobne väčší zásobník vody a samotné žehlenie dokáže skrátiť o tretinu.

Hmotnosť žehličky a dĺžka šnúry –  parametre, ktoré závisia vo veľkej miere od vás, vášho spôsobu žehlenia. Ak žehlíte ihneď po vypratí a vaše prádlo je ešte teda vlhké stačí vám ľahšia žehlička. K samotnému vyžehleniu výrazne dopomôže vlhkosť tkanív, takže na vyrovnanie nie je potrebné vyvíjať veľký tlak. Pre tých z vás, ktorí žehlíte  s odstupom niekoľkých dní bude lepšia ťažšia žehlička s váhou okolo 2 kilogramov. Prostredníctvom nej bude kladený na danú tkaninu väčší tlak,  a tak sa rýchlejšie vyrovná  čo znamená, že sa narobíte menej. Všetko však závisí len na vás, pokojne si v obchode všetky žehličky pochytajte a manipulujte s nimi ako by ste žehlili. Tá správna vám určite sama sadne do rúk.  Čo sa týka dĺžky šnúry platí, čím dlhšia, tým lepšia,  najmä ak máte zásuvku od seba ďaleko.

Pre tých z vás, ktorých šnúra pri žehlení obmedzuje, odporúčame modernú bezkáblovú žehličku, ktorá sa nabíja v špeciálom stojane ktorý môžete pokojne položiť na žehliacu dosku.

Či už si vyberiete klasickú, alebo naparovaciu žehličku dbajte na to, aby vám vašu prácu  čo najviac uľahčila a spríjemnila. Veď koniec koncov, práve to je jej prvoradým poslaním.

Každá žena v domácnosti určite vie, aké vedia byť niektoré domáce práce nepríjemné. Jednou z nich je aj žehlenie. Nudné státie pri žehliacej doske s kopou pokrčených vecí rozhodne nepatrí medzi vaše najobľúbenejšie činnosti. Tento fakt však môže zmeniť nie len správne vešanie vecí na vešiak, ale aj kvalitná žehlička s množstvom zaujímavých funkcií.

Ako sme teda už naznačili, žehlička je malé zariadenie  slúžiace na vyrovnanie oblečenia a iných tkanín  akými sú napríklad obrusy, alebo obliečky. Pôsobením tepla a tlaku žehliacej plochy  sa tkanivá danej látky vyrovnajú. Rýchlosť, tlak, teplota a iné faktory ovplyvňujúce proces žehlenia sa však odvíjajú predovšetkým od typu žehličky a druhu tkaniny.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 27 Priemerne: 4.9]