ako pouzivat smart hodinkySmart hodinky sú hodinky, doplnok a digitálny pomocník v jednom. Dokážu plniť rôzne funkcie, ako napríklad sledovanie telesnej kondície, posielať vám notifikácie či monitorovať vaše zdravie a aktivitu. Vďaka pripojeniu k internetu cez telefón, počítač alebo svoje vlastné spojenie môžu začať komunikovať s vonkajším svetom za pomoci aplikácií, ktoré vám efektívne môžu uľahčiť a spríjemniť život. Či už vám ide o zlepšenie si svojho zdravia, zvýšenie produktivity, komunikáciu či najmä o doladenie si svojho šatníka, smart hodinky sú práve pre vás.

V tomto článku vám ukážeme, ako jednoduché je nastaviť, prispôsobiť si a efektívne používať smart hodinky. Budeme sa zaoberať rôznymi funkciami smart hodiniek, ich špecializáciou čo sa týka rôznych meraní, ako aj možnými nastaveniami, ktoré môžete podniknúť. Na konci zodpovieme aj často pýtané otázky. Kde však pri používaní smart hodiniek začať? Všetko to začína pripojením sa na váš smart[ón ako aj svet internetu.

📌 Súvisiace články:

Krok 1: Spárujte smart hodinky so smartfónom

Spárovanie inteligentných hodiniek so smartfónom je jednoduchý a pohodlný spôsob ako využiť potenciál a funkcie smart hodiniek naplno. V závislosti od typu a značky vašich inteligentných hodiniek, existujú hlavné spôsoby ako aj alternatívne cesty, vďaka ktorým vaše smart hodinky spárujete so smartfónom:

 1. Ak máte Galaxy Watch od Samsungu, na ich spárovanie a spravovanie použite Galaxy Wearable appku, ktorú si stiahnete z obchodu Google Play a postupujte podľa pokynov v manuáli od hodiniek.
 2. V prípade, že máte hodinky s WearOS, ku ktorým patria smart hodinky ako Fossil, TicWatch, Armani alebo Michael Kors, na spárovanie a správu inteligentných hodiniek môžete použiť aplikáciu WearOS.
 3. Inteligentné hodinky inej značky by mali mať vlastnú aplikáciu, zvyčajne voľne dostupnú v obchode Google Play. Uistite sa však, či ide o tú skutočnú. Aplikáciunainštalujte a použite na spárovanie smartfónu s hodinkami.
 4. V prípade, že tieto spôsoby nefungujú, hodinky by malo byť možné ručne spárovať v Android nastaveniach. Ak si nie ste istí, aký operačný systém vaše novonadobudnuté hodinky majú, prezrite si obal a/alebo návod.

Krok 2: Nastavte a prispôsobte si svoje smart hodinky

1.  Nastavenie

Spárované smart hodinky by mali viesť nového používateľa dialógom, vďaka ktorému si ich budete môcť vaše nastaviť jednoducho. Dané nastavenia si môžete kedykoľvek pozmeniť v smartfóne alebo samotných smart hodinkách.

Medzi tie najdôležitejšie nastavenia patria:

 • Zvukové a vibračné signály
 • Jas obrazovky
 • Vzhľad operačného systému a hodiniek (viac o tom v Prispôsobenie)
 • Notifikácie – tu zvolíte aplikácie, ktoré vám môžu posielať notifikácie, ako aj spôsob ich oznámenia (hlasitosť, vibrácie)
 • Inštalovanie, odinštalovanie či nastavenie aplikácií

2.  Prispôsobenie

Smart hodinky sú skvelým pomocníkom, no aj naďalej si spĺňajú svoju rolu módneho doplnku. Vďaka prispôsobiteľnosti si viete smart hodinky farebne zľadiť s vašou obľúbenou farebnou kombináciou a outfitmi.

Ciferníky

Asi najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom, ako si prispôsobiť vaše smart hodinky je použitím aplikácií, vďaka ktorým si pozmeníte vzhľad ciferníka, čím dodáte vašim smart hodinkám nový dych. Či už si vám ide o krajšie farby, minimalistickejší vzhľad či ciferník, ktorý vám bude poskytovať viac informácií naraz, než len čas, určite je nejeden dôvod, prečo si budete chcieť z času na čas ciferník vašich smart hodiniek pozmeniť.

V prípade, že vlastníte smart hodinky s operačným systémom WearOS, z Google Play si môžete stiahnuť aplikáciu pod názvom “Facer”, vďaka ktorému si viete vybrať z tisícok rôznych ciferníkov. Nie všetky ciferníky budú rovnakej kvality, no v tak rozsiahlej ponuke si určite nájdete to svoje.

Minimalistické ciferníky

Takéto ciferníky zvyknú byť súčasťou továrenského nastavenia, výnimkou môžu byť smart hodinky špecializované na šport či outdoorové aktivity. Zvyknú mať neutrálnejšie farby a zobrazujú hlavne čas. Dodávajú hodinkám a outfitu sofistikovanosť.

Ciferníky pre športovcov

Aplikácia Facer ponúka rôznorodé ciferníky pre športovcov, ktoré môžu poskytovať informácie ako napríklad počet spálených kalórií, počet krokov, vyjdených poschodí či

Ciferníky pre deti

Pre deti tu sú ciferníky, na ktorých môžu vaše deti nájsť milé, 3D či 2D animované postavičky. Tie môžu mať upokojujúce účinky pre vaše školopovinné dieťa.

Dokúpenie a zamenenie remienka

Takmer všetky smart hodinky majú možnosť odopnúť remienok a zameniť ho remienkom či už z iného materiálu, čo je užitočné pre tých, ktorí majú alergiu na syntetické materiály, či inou farbou/farebnými kombináciami.

Krok 3: Začnite sa oboznamovať s funkcionalitami smart hodiniek

Smart hodinky budú mať aspoň niektoré z nasledovných funkcií a vlastnosti, s ktorými by ste sa jednoznačne mali oboznámiť:

Možnosť telefonovať a posielať hlasové správy

Smart hodinky so vstavaným mikrofónom by mali umožňovať prijímať ako aj začať hovory. Aj možnosť posielania hlasových správ je skvelým plusom. Všetko viete spraviť bez toho, aby ste museli z vrecka vyťahovať váš smartfón. Ide o veľmi užitočnú funkcionalitu, ktorou si ušetríte čas ako aj batériu na smartfóne.

Pokročilejšie smart hodinky vedia vďaka vbudovanej kamere poskytovať aj videohovory. Práve smart hodinky pre deti ju zvyknú mať.

Merania

1. Fitness merania

Počet krokov, spálených kalórií, prejdených kilometrov ako aj vyjdených poschodí zaznamenávajú smart hodinky neustále. To v praxi znamená, že so sebou nosíte plne automatizovaného spoločníka, ktorý vám vie na konci dňa poskytnúť tie najdôležitejšie údaje pre váš fitness plán, či už plánujete zvýšiť fyzickú aktivitu pre udržanie si postavy, zlepšiť si kondičku či chcete čo najefektívnejšie schudnúť a neradi si to všetko zaznamenávate ručne.

Pri spárovaní so smartfónom budete môcť kedykoľvek a prehliadne prezrieť vašu aktivitu v rôzne dni týždňa. Smart hodinky zvyknú merať, vypočítavať, prípadne odhadovať nasledovné:

 • Kroky: Počíta počet krokov.
 • Vzdialenosť: Meria prejdenú vzdialenosť.
 • Spálené kalórie: Odhaduje počet spálených kalórií.
 • Vyjdené poschodia: Počíta počet vyjdených poschodí.
 • Plávanie: Zaznamenáva preplávanú vzdialenosť, tempo a počet záberov.

2. Zdravotné merania

Hoci smart hodinky nebudú poskytovať presnosť podobnú profesionálnym zariadeniam, zozbierané údaje, napriek svojim odchýlkam, budú určite užitočné pre toho, komu záleží na svojom zdraví.

 • Telesná teplota
 • Tepová frekvencia: Meria počet úderov srdca za minútu.
 • Hladina kyslíka v krvi: Odhaduje množstvo kyslíka v krvi (saturácia).
 • Sledovanie spánku: Monitoruje kvalitu spánku.
 • Úroveň stresu: Odhaduje úroveň stresu na základe variability srdcovej frekvencie.
 • Sledovanie menštruačného cyklu: Umožňuje sledovanie menštruačného cyklu a príznakov.

3. Výkonnostné merania

Pokročilejšie smart hodinky poskytujú dôležité metriky pre športovcov, ktorí sa snažia prekonať svoje predošlé maximá.

 • VO2 Max: Odhaduje maximálne množstvo kyslíka, ktoré môže telo využiť počas intenzívneho cvičenia.
 • Čas zotavenia: Odhaduje čas potrebný na zotavenie po tréningu.
 • Tréningová záťaž: Meria objem tréningu za posledných sedem dní.
 • Laktátový prah: Odhaduje bod, v ktorom sa vaše svaly začnú rýchlo unavovať.

4. Metriky prostredia

 • Nadmorská výška
 • Teplota okolia
 • Poloha GPS: Sleduje vašu geografickú polohu ako aj pohyb.

FAQ – Časté otázky

Ako spárujem svoje inteligentné hodinky s telefónom?

Väčšina inteligentných hodiniek používa na pripojenie k telefónu technológiu Bluetooth. Musíte sa však uistiť, že je na oboch zariadeniach zapnuté a povolené. Potom si do telefónu stiahnite sprievodnú aplikáciu pre inteligentné hodinky, otvorte ju a podľa pokynov v manuáli začnite spárovať zariadenia.

Ako môžem získať čo najviac z batérie inteligentných hodiniek?

Existuje niekoľko spôsobov, ako predĺžiť výdrž batérie smart hodiniek. Medzi ne patrí typické zníženie jasu obrazovky, vypnutie vibrácií, skrátenie času, počas ktorého zostane obrazovka zapnutá po neaktivite, či vypnutie funkcií (NFC, Wi-Fi, merania), ktoré často nepoužívate.

Môžem svoje inteligentné hodinky používať bez telefónu v mojej blízkosti?

To závisí od možností vašich inteligentných hodiniek. Niektoré modely môžu fungovať nezávisle od telefónu, vďaka čomu môžete uskutočňovať hovory, posielať textové správy a používať aplikácie. Iné si však vyžadujú spárovanie s telefónom cez Bluetooth. Konkrétne informácie nájdete v používateľskej príručke svojich inteligentných hodiniek či špecifikáciach na internete.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]