test remosiekRemoska je prenosný a všestranný kuchynský spotrebič. Je to však najmä vysoko efektívny pomocník, ktorý s istotou môžete považovať za investíciu a nie akúsi nadbytočnú kúpu, ktorú by ste využili len z času na čas. Remoska je kuchynský spotrebič kombinujúci vlastnosti panvice a hrnca a práve to je hlavnou myšlienkou za vytvorením remosky. K tomu je zároveň pridané elektrické napájanie, za pomoci ktorého remoska hreje, varí, dusí, pečie ale aj griluje. To všetko je remoska schopná zvládnuť s veľmi účinnou elektrickou spotrebou, vďaka ktorej ušetríte na energii.

Tento kvalitný kuchynský spotrebič však dokážete využívať nielen doma v kuchyni. Vďaka jeho prenosnosti a elektrickému napájaniu je remoska skvelým zdrojom teplých pokrmov, ktoré si môžete pripraviť na internáte, v prenajatom byte, na chate, rybačke, pri stanovaní mimo civilizácie a pod., využívajúc pritom napájanie z autobatérie, s ktorým je remoska plne kompatibilná.

Náš test remosiek vám predstavuje rebríček tých najlepších remosiek, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie remosky

Ako vybrať najlepšiu remosku?

Výber remosky nie je veľmi zložitý, do úvahy spadajú najmä len niekoľko kategórií, no predsa len je lepšie vyznať sa v danej téme ešte predtým, než sa rozhodneme minúť peniaze. Práve preto nižšie môžete nájsť, aké vlastnosti remosiek by ste mali zvážiť a akým sa vyhnúť v prípade, že si vaše nároky nebudú vyžadovať určité vlastnosti remosiek.

Remoska, pečenka alebo elektrická panvica?

Úspech konceptu československej remosky si všimli aj iné firmy, ktoré si ako odpoveď na dopyt po takýchto prenosných elektrických rúrach vytvorili svoje vlastné elektrické spotrebiče, prípadne sa rozhodli zreštartovať produkciu svojho vlastného výrobku – menovite sa jedná o pečenku od firmy ETA. Z pohľadu dizajnu a fungovania sú obdoby remosiek veľmi príbuzné, no majú určité odlišnosti. Majú toho však viac spoločného – ide najmä o ich systém výhrevu izolovaného vnútra, vďaka ktorému sú tieto elektrické hrnce vysoko efektívne a dokážu tak pripraviť varený pokrm so smiešne nízkym príkonom – ~400 W, čo je približne pätina príkonu klasickej elektrickej rúry. Ďalšou zhodou vo vlastnostiach je ich jednoduchosť a vo väčšine prípadov aj prenosnosť, vďaka ktorej si ich môžete vziať kdekoľvek, kde budete mať prístup k elektrickému napájaniu, vrátane napájania z autobatérie.

Remoska

Remoska je originálny československý vynález skonštruovaný v časoch socializmu. Jej kompaktnosť, účinnosť a vlastnosti ktoré poskytuje boli revolučné a neustále sa na nich budovalo. Dnes je remoska po päťdesiatich rokoch svojej existencie materiálovo, technologicky vyspelejšia a šetrnejšia, než kedykoľvek predtým.

Výhody remosky
+ Kvalitné materiály
+ Kvalitné prevedenie
+ Účinný, všestranný koncept
+ Skvelá energetická úspornosť
+ Široký výber pre rôzne potreby
+ Rovnomerný ohrev
+ Pokrm sa nepripaľuje a je výrazne bohatší na šťavu, využívajúc pritom menej vody
Nevýhody remosky
– Vyššia cena
– Aj najlacnejšie modely nemusia mať určité regulácie či časovače, hoci pri remoskách sa nejedná o nutnosť
– Nižší príkon od 400-600 W nemusí byť dostatočný pre dôkladné upečenie či rýchlu prípravu jedál
– Absencia priezoru môže častým odkrývaním prikrývky zapríčiniť únik tepla a predĺžiť prípravu pokrmu

Pečenka

Pečenka je taktiež originálnym československým vynálezom, bol patentovaný skôr než remoska no na trhu sa tak výrazne neuchytil a z toho dôvodu bola jeho produkcia pozastavená až do opätovného reštartu pred pár desaťročiami. Z technologického hľadiska funguje takmer rovnako, rozdiel môžete zachytiť najmä v dizajnových riešeniach.

Výhody pečenky
+ Kvalitný výrobok tak po materiálovej ako aj technologickej stránke
+ Vysoká energetická úspora
+ Overený, účinný a všestranný koncept
+ Rovnomerný ohrev
+ Ako pri remoske, aj tu sa pokrm nepripáli a rovnako je bohatý na šťavu
+ Nižšia cena oproti remoske
Nevýhody pečenky
– Priezor môže spôsobiť nedostatočné tepelné spracovanie jedál v ich strede, najmä cesta
– Nižší príkon sa obvykle rovná dlhšej príprave jedál

Elektrická panvica

Elektrická panvica je vlastnosťami veľmi podobná panvici, no je doplnená elektrickým napájaním a určitými funkciami ako aj vlastnosťami, ktoré zjednodušujú prípravu jedál. Má sklenenú, prehľadnú prikrývku, obvykle má vysoký objem, príkon a je štvorcového tvaru. Cena elektrickej panvice v porovnaní s remoskou či pečenkou je však zlomkom, vďaka čomu môže byť dobrou voľbou v prípade nižšieho rozpočtu. Nie je však kvôli svojej typickej ‚panvicovitej‘ konštrukcii a veľkosti tak prenosná, ako pečenka alebo remoska. Rovnako nie sú v porovnaní s remoskou či pečenkou tak energeticky úsporné a ich príkony sú oproti remoskám častokrát aj trojnásobne vyššie, napriek o čosi vyššiemu objemu. Výhodou elektrických panvíc je však zabudovaný termostat, ako aj možnosť udržiavania teploty, čo je prítomné v drvivej väčšine modelov elektrických panvíc.

Výhody elektrickej panvice
+ Lacná alternatíva, zlomok ceny remosiek či pečeniek
+ Užitočné funkcie pre regulovanie teploty
+ Vyšší objem v porovnaní s remoskami a pečienkami
+ Energeticky šetrná oproti typickej rúre
Nevýhody elektrickej panvice
– Rozmerná, nevhodná na prenos, kempovanie, rybárčenie
– Výrazne menej energeticky šetrná oproti pečenke či remoske

Cena

Cena remosiek sa najčastejšie pohybuje okolo 100 €. Tu platí, že čím je remoska nastaviteľnejšia a materiálovo či elektronicky vyspelejšia, tým je drahšia. Na trhu môžete nájsť najlacnejšie remosky za ~80 €, no tie budú objemovo menšie, budú vyrobené z lacnejšieho materiálu bez kvalitnej povrchovej úpravy a z hľadiska príkonu budú takéto remosky spotrebúvať menej elektrickej energie, čo obvykle môže znamenať dlhšiu prípravu pokrmu. Ak remosku plánujete využívať len občas, aj lacnejší model môže jednoznačne vyhovovať pri akomkoľvek jeho využití.

Drahšie remosky sa môžu pohybovať od 150 do 200 €, tie poskytujú o čosi viac funkcií, ochrán, kvalitnejší materiál s povrchovou úpravou, rovnako ponúkajú vyšší objem, viacero druhov viek, stojan a ich príkon je kvôli zvýšenému objemu spravidla vyšší.

Na rozdiel od mnohých iných produktov, aj lacná remoska je kvalitným výrobkom, ktorý má všetky potrebné náležitosti. Tie z nej robia skvelého pomocníka v mnohých situáciách – od varenia v kuchyni, po grilovanie pri rybníku alebo pečenie počas kempovania.

Príkon

Nakoľko remoska využíva elektrickú energiu na ohrev svojho vnútra, príkon je dôležitým údajom na zváženie. Prečo? Príkon je fyzikálny jav určovaný vo wattoch hovoriaci o tom, koľko elektrickej energie sa spotrebuje za 1 hodinu využívania daného elektrospotrebiča. T. j., čím vyšší príkon, tým väčšia spotreba. Vo všeobecnosti nie je pravidlom, že spotrebič s vysokým príkonom má aj vyšší výkon, teda vyššiu účinnosť premeny energie na teplo. Avšak, v prípade remosiek sa vysoký príkon vzhľadom na premyslený dizajn remosiek rovná vysokému výkonu. V prípade výberu príkonu u remosiek ide najmä o to, aby ste si zvolili príkon dostatočný, t. j. zodpovedajúci vysokému objemu remosky. Čím objemovo vyššia remoska je, tým dôležitejší je vyšší príkon, inak môže byť príprava pokrmu výrazne dlhšia.

Príkon má vplyv na výkon remosky, teda to, ako rýchlo dokáže remoska zohrievať, dusiť, variť, piecť či grilovať. Vďaka vlastnostiam a povrchovým úpravám remosky, aj objemovo nižšia remoska s o čosi vyšším príkonom dokáže pripraviť pokrm efektívnejšie, a to bez toho, aby vysoká teplota suroviny pripálila.

TIP: Pri výbere remosky dbajte hlavne na to, aby príkon zodpovedal objemu. Inak hrozí, že pokrmy sa budú musieť pripravovať dlhšie a tým nielenže bude energetická spotreba zbytočne vyššia, rovnako budete dlhšie dohliadať na pokrm.

Objem

Objem remosiek je rovnako veľmi dôležitým údajom pri výbere. Mnohé modely remosiek môžu byť primalé na prípravu veľkých porcií jedál, no za to sú prenosnejšie a energeticky nenáročnejšie. Iné sú špecializované na energeticky šetrnú prípravu väčších porcií jedál a preto, hoci aj tieto rozmernejšie modely sú taktiež prenosné, nemusia byť práve tou najlepšou voľbou pre prípravu jedál v ‚outdoorových‘ podmienkach, najmä ak máte primálo skladného priestoru v aute či karavane.

Ako si vybrať remosku s tým správnym objemom

V prvom rade je potrebné hovoriť o objeme ako o akejsi kapacite remosky pre prípravu väčšieho, sýtejšieho pokrmu – čím vyšší objem, tým viac jedla pripravíte. Ak si plánujete remosku zakúpiť výlučne pre seba, zvážte, či nebude lepšie siahnuť práve po menšej a ľahšie prenosnej remoske.

V druhom rade je potrebné spomenúť, že objem môže mať negatívny dopad na rýchlosť prípravy jedla. Ak je objem priveľký a príkon prinízky, príprava sa predlžuje a z toho dôvodu môže dôjsť aj k zvýšenej elektrickej spotrebe, záležiac od dĺžky pripravovania daného pokrmu.

V neposlednom rade má objem dopad na hmotnosť a rozmery remosky. Ak teda plánujete remosku využívať ako akúsi prenosnú rúru, a medzitým chcete mať ňou čo najmenej zabratého priestoru, je potrebné zvážiť jej objem. Čím vyšší objem, tým viac bude potrebovať energie a zároveň bude zaberať väčší priestor.

·  2-litrové remosky

Ide o remosky s najnižším objemom na trhu. Sú vhodné práve do menších domácností alebo pre pár, objem je dostatočný pre upečenie kuraťa.

·  4-litrové remosky

Dvojnásobný objem klasickej 2-litrovej remosky umožňuje prípravu väčších jedál, skvelá voľba pre rodinu. Mínusom je dlhšia príprava pokrmu.

·  4,5-litrové remosky

O niečo väčšia remoska, poskytuje ešte väčší priestor pre prípravu jedál. Veľkým mínusom je výrazne zvýšená cena oproti štvorlitrovým.

Priemer

Ďalším faktorom na zváženie najmä v prípade, že plánujete využívať remosku mimo domova a chcete si ju brať so sebou na akékoľvek vonkajšie aktivity. V skratke: 2-litrové remosky majú priemer 22 centimetrov, zatiaľ čo 4-litrové remosky majú priemer 29 centimetrov. 4,5-litrové remosky sú rozmerovo vyššie, no zato majú priemer menší než 4-litrové a to presne o jeden centimeter, ich priemer je teda 28 centimetrov.

Materiál

Materiály využité v remoskách sa svojimi vlastnosťami extrémne nelíšia, no sú tu napriek tomu rozdiely, ktoré Vás môžu presvedčiť o kúpe určitej remosky. Materiály majú vo všeobecnosti dopad práve na teplovodivosť, zmývateľnosť povrchov od nečistôt, odolnosť voči poškriabaniu a na celkovú váhu kuchynského spotrebiča. V prípade remosiek sa využívajú menovite dve materiály: hliník a nerez.

Nerezová oceľ

Nerezová oceľ je najčastejšou voľbou ľudí vo výbere kuchynských spotrebičov. Ich povrch je zvyčajne lesklý, čo dodáva eleganciu a prémiový vzhľad kuchyni, sú ľahko zmývateľné a dostatočné pevné. Problémom môže byť však vyššia váha celého spotrebiča, vyššia cena a nerezová oceľ nie je povrchovo odolná voči škrabancom. To všetko platí aj v prípade remosiek vyrobených z tohto druhu ocele.

Výhody nerezovej ocele
+ Veľmi pevný a odolný materiál
+ Luxusný, prémiový lesk, aj matné ‚nerezy‘ vyzerajú luxusne
+ Ľahké mechanické čistenie
+ Odolný voči hrdzaveniu
Nevýhody nerezovej ocele
– Pridáva na váhe spotrebiča
– Nie až tak odolný voči povrchovým škrabancom
– Pridáva na cene
– Môže sa kvôli tvrdosti vody a iných nečistôt škvrniť

POZOR: Druhov nerezovej ocele je mnoho, je ich okolo dvoch stovák. Nie každá nerezová oceľ si je preto rovná. Ľudovo nazývaný ‚nerez‘ ako pravidlo síce vyzerá byť odolný voči hrdzaveniu, no môže sa jednať o druh takej nerezovej ocele, ktorá začne hrdzavieť veľmi priskoro. Čítať recenzie je preto vo výbere produktov z tohto materiálu kľúčové.

Hliník

Hliník bol kedysi široko využívaný materiál, neskôr sa však zistilo o jeho škodlivosti a upadol preto do pozadia. Problémom však je to, že hliník samotný nemusí byť škodlivý ak spĺňa určité štandardy a je izolovaný povrchovou úpravou. Štandardy hliníka sú dnes ustanovené v potravinárskej norme HACCP, vďaka ktorej sa z hliníkových spotrebičov neuvoľňujú privysoké množstvá hliníku do jedla či nápojov. Hliník je neuveriteľne ľahký kov, ktorý poskytuje dobrú pevnosť a odolnosť, hoci nie natoľko ako ‚nerez‘. Hliník je vysoko účinný z pohľadu tepelnej vodivosti, účinnejší než nerezová oceľ, vďaka čomu sa zaistí rovnomernejšie rozptýlenie tepla do pripravovaného pokrmu.

Hliník je v prípade remosiek vždy pokrytý teflonom, ten zaručuje ešte lepšie vlastnosti a zabraňuje úniku hliníku do jedla, vďaka čomu sa nemieša chuť jedla so železitou chuťou hliníka. Hliník totižto veľmi ľahko reaguje s kyslastými surovinami a jedlami, a bez teflonovej povrchovej úpravy by sa preto vo väčšom množstve uvoľňoval do jedla.

Výhody hliníku
+ Odolný a pevný materiál
+ Skvelý tepelný vodič
+ Veľmi ľahký kov
+ Obvykle znižuje výrobnú cenu spotrebiča
+ Teflonová úprava zlepšuje vlastnosti a chráni zdravie spotrebiteľov
Nevýhody hliníku
– Nie až tak odolný ako nerezová oceľ
– Teflonová povrchová úprava znamená potrebu dôkladnejšej, pravidelnej starostlivosti, je potrebné dbať na to, aby sa teflon nepoškodil škrabaním s ostrejšími predmetmi (napr. drôtenkou)

S priezorom alebo bez?

Remoska má ohrevné teliesko uložené vo veku, odkiaľ sa za pomoci vysoko teplovodivého materiálu rozširuje do celého tela. Pripravovaný pokrm je teda vystavovaný teplote rovnomerne. Problém nastáva vtedy, ak je v strede veka. Priezor má teda dopad na ohrev strednej časti pokrmu. V recenziách sa môžete dočítať o negatívnych skúsenostiach ľudí s remoskou s priezorom – stred cesta pre buchty či bábovky môže byť z toho dôvodu nedostatočne upečený. Hoci remoska je schopná viesť teplo rovnomerne, je problematické vydávať rovnaké množstvo tepla tam, kde sa nachádza sklo priezoru Aj preto Remoska v prípade väčšiny modelov upustila od priezoru. Hoci aj naďalej firma predáva modely s priezorom, ide o malý počet.

Iné vlastnosti, doplnky a funkcie

Odnímateľný kábel

Skvelou vlastnosťou remosiek je možnosť prepravovať ich kamkoľvek. Ak je remoska dostatočne malá, ľahká a nezaberá teda priveľa miesta, môže to uľahčiť presun a manipuláciu s ňou. Odnímateľný kábel môže byť pre ľudí, ktorí sa chystajú brať túto prenosnú rúru so sebou skvelým, neodmysliteľným plusom.

Dĺžka kábla

Dlhšie káble remosiek by sa vo všeobecnosti mali považovať za plus. Čím dlhší kábel, tým menej musíte prispôsobovať okolie remoske. Ak ju teda plánujete napájať z autobatérie, je lepšie mať dlhší kábel.

Viaceré druhy viek

Výhoda pribalenia rôznych viek je v tom, že remoska sa stáva univerzálnejšou a efektívnejšou v príprave rôznych pokrmov, prípadne umožňuje prípravu takých pokrmov, ktoré by inak boli ťažko dosiahnuteľné s klasickým vekom.

Klasické veko je skvelé na prípravu mnohých jedál, je možné s ním variť, piecť, dusiť či grilovať. Sklenené veko so špeciálnym okrajom je skvelé v tom, že umožňuje akumulovanie pary vo vnútri, čím vytvára dostatočný pretlak na prípravu rôznych jedál s využitím malého množstva vody. Takzvané softtlakové veko je skvelým pomocníkom na vytvorenie podmienok vo vnútri remosky pre prípravu gulášu či iných mäsitých pokrmov ale aj polievok.

Ochrana proti prehriatiu

Ochrana proti prehriatiu je užitočná funkcia, vďaka ktorej má kuchynský spotrebič pod kontrolou ohrev vydávaný ohrevným telesom. V prípade, že sa remoska teda akýmkoľvek spôsobom teplotne zaťaží, systém ohrievania sa automaticky vypne.

Stojan

Stojan pribalený k remoske je z tepelne odolného plastu. Plast je skvelým elektrickým a teda aj tepelným izolantom. Kvôli týmto vlastnostiam firma Remoska využíva tvrdený plast pre výrobu užitočného stojana. Nehrozí teda, že by sa stojan roztopil.

Často kladené otázky (FAQ)

Q: Majú remosky reguláciu teploty?

A: Reguláciu teploty, teda možnosť znížiť ju či zvýšiť, nemá žiadna remoska. Regulácia teploty je vhodná najmä ak plánujete pripravovať špeciálnejšie pokrmy, ktoré si vyžadujú určitý teplotný rozsah. Teplota generovaná a udržiavaná vo vnútri remosky je však dostatočná pre prípravu väčšiny pokrmov, práve preto na reguláciu teploty v prípade remosiek nenarazíte. Narazíte na ňu však v prípade pečeniek či elektrických panvíc – niektoré vyspelejšie modely túto funkciu určite budú mať. Regulácia teploty sa vykonáva za pomoci termostatu, ktorý je prítomný u spotrebičov s vysokým príkonom (už samotný nízky príkon remosky ju vylučuje z tejto kategórie). Termostat prerušuje prísun elektrickej energii v momente, ako sa teplota dostane do ‚nebezpečného bodu‘. Tento ‚nebezpečný bod‘ však v prípade remosky neexistuje a obvykle je teplota vo vnútri remosky na úrovni 160-180 °C. Aj preto je odpoveď firmy Remoska na prítomnosť termostatu v ich produktoch jednoznačná. Ďalším dôvodom nevyužívania termostatu v remoske je efektívnosť dizajnu ako aj v tom, že sa pripravovaný pokrm nedokáže pripiecť k povrchu remosky.

Q: Je možné nájsť model s časovačom?

A: Máloktoré modely remosiek či dokonca pečieniek disponujú časovačom, ak vôbec. Je preto raritou takéto modely nájsť. Napriek tomu, časovač, rovnako ako termostat, nie sú natoľko potrebné v prípade remosiek, aby v nich boli prítomné.

Q: Môžem remosku umývať v umývačke riadov? Ak nie, ako by som ju mal/-a umývať?

A: Ako pravidlo sa elektronické kuchynské spotrebiče nesmú umývať v umývačkách riadu, naakumulovaná voda, prípadne zostatková statická elektrina môže spôsobiť skrat, ktorý permanentne poškodí elektrický obvod a súčiastky v ňom. Umývanie remosky musí byť preto manuálne a je vďaka nelepivej povrchovej úprave jednoduché. Práve kvôli tejto nelepivej povrchovej úprave, spravidla teflonovej, musíte na umývanie využívať neostré, nekovové nástroje.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 16 Priemerne: 4.9]