test externych diskovExterný disk je prenosné, elektronické úložisko dát. Vďaka jeho mobilite a schopnosti udržiavať veľký objem dát, je externý disk skvelým pomocníkom pre ľudí vyžadujúcich prístup k svojím dátam kdekoľvek sa nachádzajú. Narozdiel od interných diskov, externé disky nie sú originálne (ale môžu byť) určené na neustále aktívne využívanie ako súčasť počítača. Ich technologické delenie sa vetví do dvoch skupín: mechanické externé disky (HDD) a nemechanické (SSD) externé disky.

Ako funguje?

Externý pevný disk funguje technologicky rovnako ako interný pevný disk, najväčší rozdiel je v jeho externom zhotovení, kedy sa kladie dôraz na jeho ochranu, a čiastočne v internom (menšie a ľahšie prevedenie pre kompaktnosť). Pevný disk je správca dát a má na starosti ich zapisovanie a čítanie. V prípade mechanického pevného disku sa mechanické ramená s čítacou hlavicou pohybujú po diskoch, vďaka ktorým dáta zapisujú alebo čítajú. Medzera medzi čítacou hlavicou a diskom je extrémne malá, a tak pád externého disku na zem ho môže nenávratne poškodiť. V prípade nemechanických diskov sú dáta čítané z a zapisované do systému pamäťových čipov, poskytujúc mimoriadne rýchle manipulovanie s údajmi a v prípade externých diskov sa pri páde nemusí tak ľahko poškodiť.

Náš test externých diskov vám predstavuje rebríček tých najlepších externých diskov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP5 najlepšie externé disky

Ako si vybrať ten správny externý disk?

1. Technológia

  • SSD

Externé SSD disky sú založené na technológií pamäťových čipov. Vďaka jeho nemechanickej podobe sú rýchlosti zapisovania a čítania neobmedzené fyzickou hlavicou, a sú tak niekoľkonásobne vyššie, oproti mechanickému pevnému disku. Na trhu sa SSD disky nachádzajú v nižších kapacitách z dôvodu cenovej dostupnosti, nakoľko sú náklady na výrobu silikónových čipov vysoké. Externý SSD disk je oproti mechanickému externému disku ľahší len o pár desiatok gramov (115g vs. 80g), čo nemusí byť podstatný rozdiel a určite nie je rozhodujúcim faktorom pre kúpu.

  • HDD

Staršia, no stále najvyužívanejšia technológia pevných diskov. Je založená na mechanických pohyboch ramien s hlavicami, tie krúžia okolo diskov a vďaka magnetickým silám zapisujú alebo čítajú z diskov dáta. Rýchlosť HDD diskov je podstatne nižšia oproti SSD, no ich nízke náklady na výrobu im umožňujú byť cenovo dostupné pre obyčajného človeka aj napriek vysokej kapacite.

2. Cena

Cena je najčastejším rozhodujúcim faktorom pri kúpe. To, koľko externý pevný disk stojí, záleží na dvoch hlavných faktoroch:

  • technologické zhotovenie
    • SSD disky sú podstatne drahšie na zhotovenie z dôvodu prítomnosti silikónových čipov, za rovnakú cenu poskytujú podstatne nižšiu kapacitu dát oproti mechanickým diskom
    • HDD mechanické disky sú cenovo dostupnejšie vďaka technologicky jednoduchšej konštrukcii, zároveň poskytujú vysokú kapacitu, problém je ich výrazne nižšia rýchlosťou
  • kapacita úložiska
    • v praxi je disk s vyššou kapacitou drahší oproti diskom s nízkou kapacitou
    • disky SSD a disky HDD s rovnakými kapacitami sú cenovo výrazne rozdielne, táto cenová disparita pri porovnávaní oboch technológií je viditeľná pri pomere úložiska a ceny – € / GB

TIP: Hoci to istotu prítomnosti externého disku nenahradí, pokiaľ máte neustály prístup k internetu, namiesto externého disku si môžete vytvoriť účty na cloudových úložiskách, kde si dokážete ukladať a načítavať vaše dáta bez toho, aby zaberali veľké priestory na vašom pevnom disku. Medzi nimi patrí Google Drive, Mega, OneDrive, a iné. Účty zadarmo môžu mať úložiska aj 50 GB zdarma, ako je to v prípade Mega, zatiaľ čo v prípade Google Drive je to 15 GB.

3. Bezpečnosť

Štandardne sú externé pevné disky nič viac ako úložisko dát, do ktorých sa dáta zapíšu a sú potom prenášané s používateľom. Na trhu sa nachádzajú disky, ktoré obsahujú softvérové vybavenie, to vám poskytne extra bezpečnosť pre vaše dáta – automatické zálohovanie či obnova stratených dát. Za takéto funkcie sa priplatí, no v mnohých prípadoch sa to vyplatí, najmä ak je používateľ profesionál a jeho dáta sa rovnajú peniazom.

4. Kapacita

Kapacita pevného disku udáva objem dát, ktorý je pevný disk schopný uložiť do svojich pamäťových médií. Štandardne sa udáva v GB (gigabajtoch) alebo TB (1 terabajt = 1000 GB).

Aká kapacita je pre vás dostatočná? To záleží len na vás a na vašom hobby.

  • Pre nenáročných a bežných používateľov pokojne vystačí pevný disk s kapacitou 250 až 320 GB, s takouto kapacitou sú rýchle a spoľahlivé SSD disky cenovo veľmi prijateľné a dostupné. Ničomu neuškodíte, ak siahnete po mechanickom externom disku s terabajtovou kapacitou, no v tomto prípade skutočne záleží len na vašom rozpočte a na vašom kompromise medzi rýchlosťou SSD a kapacitou HDD.
  • Pokiaľ ste profesionálom a narábate s veľkým množstvom dát rôzneho druhu na cestách – fotografie, filmy alebo iné dáta, kapacita externého pevného disku je veľmi dôležitým faktorom. V takomto prípade vám externý mechanický disk s 500 GB kapacitou nemusí vystačiť a je preto lepšie siahnuť po vyšších kapacitách. SSD disky s vysokými kapacitami nie sú cenovo dostupné, a 512 GB SSD disky môžu byť aspoň dvakrát tak drahé, ako 500 GB HDD. Preto sú v tomto kapacitnom rozpätí najpočetnejšie práve HDD disky, ktoré sú tak vysokokapacitné, ako aj cenovo dostupné.

TIP: V prípade SSD diskov, za rovnakú cenu získate disk s výrazne nižšou kapacitou, no výrazne vyššou prístupovou rýchlosťou. Na trhu je zložité nájsť externé SSD disky s vyššou kapacitou ako je napr. 1 TB. Cena 512 GB SSD disku je dvakrát až trikrát vyššia než v prípade 500 GB mechanického disku. Pokiaľ rozpočet nie je pre vás problémom, SSD voľba sa určite oplatí.

TIP 2: Hoci sú disky s vyššou kapacitou menej cenovo dostupné, je výhodnejšie kúpiť vysokokapacitný externý disk, než dokúpiť ďalší. Terabajtový disk je teda cenovo výhodnejší ako dve 500 GB disky, to isté platí pre 2 TB pevný disk oproti dvom jednoterabajtovým diskom.

5. Rýchlosť

  • HDDv rámci mechanických diskov je rýchlosť udávaná v RPM – otáčky za minútu. Štandardom sú 5400 RPM pevné disky, zatiaľ čo iné môžu mať až 7200 otáčok za minútu.
  • SSD – rýchlosť SSD diskov sa líši od technológie pamäťových čipov, ktoré disk využíva, no aj ten najpomalší SSD disk je násobne rýchlejší od toho mechanického
  • Rozhranie – Externé pevné disky sú pripojené k počítaču/notebooku s pomocou rôznych dátových káblov a ich konektormi. Tieto druhy pripojení sa líšia rýchlosťou, a v niektorých prípadoch môžu obmedzovať potenciál rýchlosti pripojeného disku. Pripojenie ktoré môže spomaľovať čítanie a zapisovanie z/do disku je napr. USB 2.0, zastaralá verzia USB pripojenia. Pre Mac používateľov úplne vyhovuje FireWire konektor, štandardne sa však využíva USB 3.0 ktorý v drvivej väčšine nahradil technológiu USB 2.0.

TIP: Každý model mechanického a nemechanického pevného disku sa od seba líši rýchlosťou. Neexistuje všeobecná rovnica na všeobecné porovnanie diskov v rámci alebo mimo skupiny. Je preto dôležité vyhľadať pevný disk o ktorý máte záujem na internete, a následne ho porovnať s ostatnými. Rovnako je doporučené čítať recenzie alebo grafy.

Často kladené otázky


Je možné externé disky zakryptovať, aby som pri prípadnej krádeži disku predišiel krádeži mojich dát?
Odpoveď: Zakryptovanie dát vo vašom disku je možné, a je to pomerne jednoduchý a zautomatizovaný proces. Stačí využiť BitLocker program, ktorý je súčasťou Windows 7, 8 a 10. Najprv zapnete BitLocker, napíšete si heslo ktorým zaheslujete váš disk, zvolíte si spôsob akým bude heslo uložené (teda do súboru, pokojne si ho môžete vytlačiť v prípade, že ho zabudnete). Po týchto krokoch sa Windows opýta, či môže pokračovať s kryptovaním. Tento proces môže potrvať dlhšie.
Nachádzajú sa na trhu mechanické externé disky s vonkajšou ochranou pred otrasmi a zničením?
Odpoveď: Hoci nie sú početné, na trhu sa nachádzajú aj externé disky ktorých obal je špecializovaný na pády, čím sa môže výrazne znížiť možnosť poškodenia disku pri páde. Je to pravdaže ďalšia vlastnosť disku, za ktorú si priplatíte.
Môj notebook/počítač má výlučne USB 3.0 porty, je kompatibilný s pripojením disku cez USB 2.0?
Odpoveď: USB 3.0 je spätne kompatibilná, a teda takéto pripojenie bude zaručene fungovať. To isté platí pre opačné pripojenie, no v takýchto prípadoch je rýchlosť tak vysoká, akou je maximálna rýchlosť toho najpomalšieho článku – USB 2.0 vám môže v oboch prípadoch výrazne znižovať rýchlosť prístupu k disku.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]