test fantasy knihNie nadarmo sa hovorí, že fantázií sa medze nekladú. A pri fantasy knihách to platí niekoľkonásobne. Práve vo fantasy literatúre sa stretávajú imaginárne, nerealistické a fantastické prvky. Samozrejme vo fantasy príbehoch nesmie chýbať ani nádych mágie a nadprirodzenosti. Postavy v týchto knihách nie sú bežné a obyčajné, ale častokrát sú to mýtické bytosti, ako napríklad drak, víla, elf, škriatok alebo trpaslík. Vo fantastickom svete platia isté pravidlá, ktoré dodržiava autor a tak isto aj čitateľ. Tieto pravidlá sa neporušujú, vďaka čomu nenastane nechcená absurdita okamihu.

Ale v čom spočíva krása fantasy sveta? Odpoveď je jednoznačná. Každý si svoj fantasy svet predstaví úplne inak a každý v ňom objavuje nové a jedinečné krásy. Univerzálnym faktorom vo všetkých fantasy príbehoch je však skutočnosť, že udalosti, ktoré sa odohrávajú v príbehu, sa za žiadnych okolností nemôžu stať v bežnom živote. To drasticky oddeľuje fantasy od iných foriem fikcie.

V našom teste fantasy kníh nájdete tipy na tie najlepšie fantasy knihy. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie fantasy knihy

Ako vybrať tú najlepšiu fantasy knihu?

Nič nie je lepšie ako dobrá fantasy kniha, pri ktorej môžete uniknúť aspoň na malú chvíľu z každodenného života a vstúpiť do sveta, ktorý je na míle vzdialený realite. Či už sa jedná o paralelný svet, znovu vytvorená minulosť alebo hrdinsky vymyslená budúcnosť. Aby ste našli potešenie pri čítaní fantasy knihy, musíte si ju aj starostlivo vybrať. Základom správneho výberu fantasy knihy je poznať svoje obľúbené podžánre.

Delenie na základe podžánru

1. High fantasy (vysoká fantasy)

Ide o jeden z najviac obľúbených  fantasy žánrov. Príbehy tohto podžánru majú väčšinou vyššie posolstvo. Očakávať v ňom môžete dych vyrážajúce príbehy plné bojov medzi dobrom a zlom, ktoré sa prelínajú s morálnym rozhodovaním. Tieto príbehy sa odohrávajú vo vlastnom, vymyslenom svete, ktorý s tým našim nemá absolútne nič spoločné. Dej sa väčšinou odohráva v „stredovekom“ prostredí a sústreďuje sa na hlavného hrdinu a jeho mystickú náturu.

Do tohto podžánru sa často zaraďujú aj ďalšie – epická hrdinská fantasy. Tieto dva podžánre sú veľmi blízke high fantasy. Preto sú knihy rôzne zaraďované do týchto troch podkategórií podľa uváženia čitateľa/spisovateľa.

fantasy knihy drak

2. Urban fantasy (mestská fantasy/súčasná fantasy)

Znakmi sa môže javiť  urban fantasy veľmi podobná high fantasy, ale je medzi nimi jeden zásadný rozdiel. A tým je to, že fantasy príbeh sa odohráva na jednom mieste. Najčastejšie sa tu objavuje súčasnosť, ale taktiež aj budúcnosť, prípadne sa môže jednať aj o historickú a detektívnu mestskú fantasy.

3. Historical fantasy (historická fantasy)

Historická fantasy obsahuje menej prvkov fantasy a viac histórie. A síce využíva stále fantasy prvky, ale čerpá mnoho z nášho skutočného sveta, našej histórie. Ďalej sa dá rozdeliť aj podľa prostredia, v ktorom sa odohráva, napríklad antická, staroveká, alebo stredoveká fantasy.

4. Dark fantasy (temná/tmavá fantasy)

Tento podžáner môžete poznať aj pod názvom fantasy s častými prvkami hororu. Dark fantasy vytvára strašidelnú atmosféru, vďaka nadprirodzeným prvkom a bytostiam, ako sú duchovia, upíri, vlkodlaci, zombíci a múmie. Jeho úlohou je navodiť v čitateľovi napätie, strach a dotyk smrti. Dej je naozaj veľmi drsný a nekompromisný, nič neodpúšťa. Príbeh je naozaj temný a nemá absolútne nič spoločné s pozitívnym hrdinom. Je to druh fantasy, ktorý si rozhodne pred spaním čítať nechcete (teda ak chcete pokojne zaspať).

5. Comic fantasy (komická fantasy)

Hlavnými znakmi tohto podžánra je nepochybne komika a satira. Znaky komickej fantasy sú veľmi podobné High fantasy.

6. Romantic fantasy (romantická fantasy)

V tomto žánri sa stáva kľúčovou romantika, fantasy prvky sú potlačené bokom a nahrádza ich romantický dej a zápletka.

7. Children´s fantasy (detská/rozprávková fantasy)

Príbeh, dej, zápletky a hrdinovia sú navrhnuté tak, aby odpovedali danému veku dieťaťa. Príbehy sú väčšinou inšpirované povesťami a bájami. Práve vďaka tomuto podžánru sa mnoho autorov zviditeľnilo. Medzi nich nepochybne patrí J.R.R. Tolkien, J. Rowlingová, Frank Baum a ďalší.

Tipy pri výbere fantasy knihy

Aj vy chcete aspoň na malú chvíľu uniknúť z reality? Najlepšie, čo môžete urobiť je to, že sa ponoríte do príbehu, ktorý sa odohráva vo fiktívnom svete, kde je možné skutočne všetko. Lusknutím prsta zabudnete na všetky problémy, starosti a trápenia. Tu sú naše ďalšie tipy na výber správnej fantasy knihy, ktorá vás vtrhne do seba.

  1. Vyberajte si tie najautentickejšie fantasy knihy

Vo fantasy svete jednoznačne platí pravidlo, že tie najúspešnejšie knihy vynikajú svojou autentickosťou a jedinečnosťou. Vybrať si z pomedzi príbehov, ktoré sa nepodobajú žiadnemu inému, obohatí a poteší dušičku každého knihomoľa. Nepochybne dobrou voľbou ostávajú „staré dobré klasiky“, ako je Harry Potter, Divergentná sága, Hunger Games, Iron Throne alebo Duna. Autorom týchto slávnych diel nechýbala fantázia, kreativita a vytvorili svety a príbehy, ktoré sa do pamäte čitateľov zaryjú navždy.

  1. Vyberte si knihy od vašich obľúbených fantasy autorov

Samozrejme platí, že každé dielo je unikátne a jedinečné. Avšak rovnaký alebo podobný štýl písania nájdete v rôznych knihách od toho istého autora. Dajte si ale pozor na rôzne podkategórie, ktoré sme rozoberali vyššie. Na druhej strane je jasné, že si vždy môžete nájsť svojho „obľúbeného“ autora, ktorý vás vtiahne do deja, ako napríklad slávny Stephen King, ktorý sa radí medzi najoceňovanejších autorov vo fantasy svete.

  1. Prečítajte si recenzie

Ak vás nejaká fantasy kniha zaujala a neviete sa rozhodnúť, či stojí za prečítanie, dobrým nápadom je si pozrieť recenzie na webe. Vďaka tomu si môžete urobiť prieskum a získate názory a recenzie na knihy, ktoré vás zaujali.

  1. Zamerajte sa na rovnakých vydávateľov

Všetci knihomoli majú určite svoje obľúbené vydavateľstvá. Ak sa vám zapáčila nejaká z kníh zo zbierky, je viac ako pravdepodobné, že sa vám budú páčiť aj fantasy knihy z tej istej zbierky.

  1. Uprednostnite fantasy knihu podľa vášho veku

Keďže fantasy žáner chytil za srdce široké publikum ľudí rôznych vekových skupín, existuje viacero druhov. Nájdete fantasy knihy pre deti, tínedžerov, ale i dospelých. Všimli ste si, že vek hlavnej postavy, príbeh a prostredie, v ktorom sa dej odohráva, závisí od cieľového publika? Fantasy knihy pre dospelých sú zložitejšie a v mnohých prípadoch sa venujú vážnejším témam. Ak si vyberiete knihu, ktorá nezodpovedá vášmu čitateľskému profilu, pravdepodobne vás kniha nebude baviť.

Často kladené otázky a odpovede o fantasy knihách

V čom spočíva rozdiel medzi fantasy a sci-fi knihami?

Najzákladnejší rozdiel medzi týmito dvomi žánrami spočíva v tom, že sci-fi príbeh sa najčastejšie odohráva v budúcnosti, autor si tu vytvára svoju vlastnú predstavu o budúcnosti s využitím technických prvkov a vecí, ktoré si autor dokáže predstaviť v budúcnosti. Rovnako je sci-fi založené aj na vedeckých faktoch, poprípade rôznych konšpiráciách alebo teóriách. Fantasy je charakteristická využívaním mágie, čarov, nadprirodzena a mýtických bytostí.

Vďaka čomu sa stane príbeh fantasy?

Tento žáner nemá žiadny špeciálny základ vo vedeckých faktoch, alebo špekuláciách. Obsahuje nepravdepodobné, nadprirodzené a magické prvky, ako sú čarodejníci zo série Harry Poter od slávnej autorky J. K. Rowlingovej alebo draci, obri a bieli chodci zo série Hra o tróny od autora Georgea R. R. Martina.

Aký význam má fantázia?

Okrem úniku z reality, zapojenie fantázie môže stimulovať kreativitu a posilniť slovnú zásobu. Taktiež môže pomôcť deťom rozvíjať lepšie schopnosti sebaregulácie. Dokonca zlepšuje aj pamäť.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 2 Priemerne: 5]