ako zlozit pcZostavenie svojho prvého počítača je jednoduchšie, než si myslíte. V podstate ide len o správne zapojenie káblov a upevnenie komponentov na ich miesto. Nielenže to bude pre vás užitočnou a obohacujúcou skúsenosťou, pri zostavovaní máte úplnú kontrolu nad výkonom vášho budúceho počítača a ušetríte medzitým aj nemalé peniaze, ktoré môžete minúť na výkonnejšie komponenty.

Ako sme už spomenuli, pri stavaní počítača má každé jedno zapojenie svoj zmysel. Kde však začať? Spoločne sa pozrieme na jednoduchý a priamočiary návod.

Vyberanie si komponentov

V prvom rade je dôležité si vybrať kompatibilné komponenty, ktoré budú v rámci vášho rozpočtu ako aj výkonu.

Náročnosť Čo potrebujete
Nízka
  • Vyhradiť si rozpočet
  • Pripraviť si e-shopy na porovnanie dostupnosti a cien všetkých potrebných komponentov
  • Poznať ich približný výkon a iné vlastnosti
  • Nakoniec si vybrať kompatibilné komponenty
Trvanie
2 až 3 hodiny

Akonáhle máte vyhradený rozpočet na zostavenie počítača, prezrite si cenu a výkon jednotlivých komponentov v rôznych e-shopoch a na základe toho si začnite zostavovať vašu budúcu zostavu.

Základné komponenty, z ktorých pozostáva počítač sú:
  • Matičná doska
  • Zdroj
  • Procesor
  • Grafická karta
  • Pamäť RAM
  • Pevný disk
  • Počítačová skrinka
Na používanie počítača budete potrebovať aj nasledujúce, takzvané periférne zariadenia:
  • Monitor
  • Klávesnica
  • Myš
  • Slúchadlá a/alebo reproduktory

📌 Súvisiace články: Herné myši, Herné klávesnice

TIPY:

Pre overenie kompatibility komponentov môžete použiť nasledujúcu stránku: https://pcpartpicker.com/list/.

Ak chcete porovnávať výkon jednotlivých komponentov, navštívte https://www.userbenchmark.com/, kde si vyberiete komponenty, o ktorých premýšľate.

V prípade, že si chcete ale porovnať celkový výkon viacerých zostáv, nasledujúca stránka vám to umožní: https://www.gpucheck.com/gpu-benchmark-comparison.

Zostavenie PC – Ako zostaviť PC?

Predpokladáme, že vaše komponenty sú už pred vami a sú pripravené na inštalovanie. Poďme sa teda spoločne vrhnúť na skladanie počítača.

💡 Autórska poznámka: Je dôležité si vopred povedať, že tento alebo akýkoľvek iný postup nebude plne zodpovedať vašej zostave, nakoľko je v hre priveľa faktorov, ako napríklad značka procesora, modularita zdroja či skrinka počítača. Je preto len dobré, keď sa občas budete odkazovať aj na YouTube videá, ktoré budú môcť zodpovedať akékoľvek vaše otázky rýchlo, jednoducho a hlavne vizuálne. Rovnako nezabudnite, že máte k dispozícii manuály od všetkých komponentov. Tie by mali byť v slovenčine, ak však nie sú, česká lokalizácia by jednoznačne mala byť prítomná.
Náročnosť Čo potrebujete
Stredná
  • PC komponenty a manuály k ním
  • Čas pokoja na sústredenie sa
  • Pohodlný a čistý pracovný priestor bez jedál a nápojov v okolí
  • Kvalitnejší plusový skrutkovač
  • Antistatický náramok
Trvanie
2 hodiny

1. Príprava miesta

Ešte pred začiatkom sa uistite, že ste si vyhradili bezpečný a komfortný priestor na skladanie počítača. V okolí nesmú byť jedlá ani nápoje. Je len vhodné mať na to všetko pripravený čistý stôl, pretože stavanie počítača vám môže zabrať minimálne hodinu.

V prípade, že sa obávate statickej elektriny, je vhodné mať na ruke antistatický náramok. Je to veľmi lacná záležitosť, ktorá vám zaručí pokoj na duši počas stavania. V prípade, že chcete sa náramku vyhnúť, dbajte na nasledujúce pokyny:

  • pri stavaní počítača nenoste vlnené ponožky
  • neskladajte počítač na koberci, nepracujte pod prúdom
  • dotýkajte sa pravidelne kovových častí (napr. počítačovej skrinky alebo radiátoru) pre vybitie statickej elektriny

✅ Akonáhle máte vyhradený čistý a bezpečný priestor, môžete začať.

2. Otvorenie skrinky počítača

Krok 1 z 1: Odskrutkujte bočný panel (zvykne byť priehľadný ale môže byť aj nepriehľadný plechový a nemal by mať na sebe namontované nič), je to váš prvý a jeden z posledných krokov po tom, ako úspešne zapojíte komponenty.

3. Inštalácia/montáž základnej dosky

Skrinku máme otvorenú a je pripravená na zapojenie základnej dosky.

Základná doska má byť pripevnená k neotvorenej bočnej strane za pomoci skrutiek, tie nájdete v samostatnom plastovom sáčku. Skrinka by mala mať vyznačené veľkosti základnej dosky písmenkami, ako napr. A (ATX), M (Micro-ATX) či I (Micro-ITX). Ide o veľkosť základnej dosky, ktorú ste si vybrali. Skrutky zaskrutkujete do zodpovedajúcich dier.

Krok 1 z 2: Vezmite IO pliešok, vyzerá takmer identicky ako to, čo vidíte na spodnej časti obrázku nižšie. Ten musíte primontovať k zadnej časti skrinky. V neskorších krokoch s ním zarovnáte základnú dosku a jej konektory (horná časť obrázku). Uistite sa, že pliešok je poriadne zaistený.

io pliesok

Krok 2 z 2: Opatrne vezmite a položte základnú dosku ku skrinke. Začnite pripájať jednotlivé káble vychádzajúce zo skrinky do základnej dosky a pravidelne sa odkazujte na manuál. Názvy káblov zodpovedajú ich funkciám. Napríklad, kábel s názvom H.D.D. LED je kábel zodpovedný za vysvietenie svetielka kedykoľvek úložisko zapisuje alebo číta dáta.

Ak máte problémy zorientovať sa, kde patrí ktorý kábel, nezúfajte a hlavne sa nenáhlite. Miesta na základnej doske, ako aj káble majú označené jednotlivé káble či relevantné miesta písmenkami. Zodpovedajúce sloty označené písmenkami musíte nájsť na základnej doske a zapojiť do nich konektor. Okrem písmenok dbajte aj na rovnaký počet pinov (kolíky). Nezabúdajte sa pozerať na manuál od základnej dosky.

💡 Na čo sú tieto káble? Tieto káble vám umožnia napr. zapnúť počítač stlačením tlačidla, reštartovať ho, spustiť ventilátory, otvoriť DVD mechaniku a pod. Rovnako umožnia vysvietiť skrinku pri zapnutí počítača, či spúšťať rôzne zvukové efekty v prípade, že niečo je nesprávne zapojené, a pod.

4. Vloženie procesoru do základnej dosky

Teraz sa vrhnime na procesor.

Krok 1 zo 4: Nájdite na základnej doske miesto na procesor a odstráňte odtiaľ plastový ochranný kryt, ten je zaistený cez pružinový mechanizmus s páčkou. Danú páčku musíte posunúť doprava a následne ju zdvihnúť, čím sa kryt uvoľní. Vyberte teraz už uvoľnený plastový kryt a uvidíte voľný priestor, zvaný socket, do ktorého zarovnaný procesor vložíte.

Krok 2 zo 4: Vybaľte procesor z jeho plastového obalu a manipulujte s ním opatrne.

Pozor: Zatiaľ čo AMD procesory majú kolíky (piny) na sebe, Intel procesory nie (tieto kolíky sa nachádzajú na základnej doske). Môže sa teda stať, ak máte AMD procesor, že tieto kolíky procesoru prídu ohnuté, ba odlomené. V jednom či druhom prípade odporúčame dať procesor reklamovať.

Krok 3 zo 4: Procesor priložte k socketu a zarovnajte ho na základe malých bočných výrezkov. Po správnom zarovnaní ho budete môcť zasunúť do socketu s ľahkosťou. Pokojne ním trošku pohnite, aby bol na mieste citeľne usadený, no netlačte.

Krok 4 zo 4: Akonáhle je procesor zasunutý, plastový kryt procesora vložte naspäť ako bol a použite páčkový mechanizmus na uzamknutie procesora na mieste.

5. Inštalácia chladiču na procesor

Krok 1 zo 4: Vyberte chladič na procesor z obalu. Otočte ho a pozrite sa na jeho kovovú časť. Táto časť vodí teplo z procesora a ventilátorom ho odháňa mimo skrinky. Ak zbadáte, že táto kovová časť je rovnomerne pokrytá striebristým krémom, nemusíte robiť nič.

Krok 2 zo 4: Ak tam však nič nevidíte, len holý kov, je nutné, aby ste na tú časť aplikovali tzv. teplovodivú pastu. Ide o jednoduchý proces, stačí priamo do stredu vytlačiť z malej fľaštičky (ktorá je súčasťou balenia) veľmi malý oriešok tejto pasty. Tento oriešok pasty sa rovnomerne rozotrie pozdĺž procesora pri nainštalovaní chladiča na základnú dosku.

Krok 3 zo 4: Ak má ventilátor štandardný štvorkolíkový dizajn (ak ide o chladič, ktorý bol dodaný spoločne s procesorom, mal by patriť do tejto kategórie) zarovnajte všetky štyri kolíky s otvormi na základnej dosky okolo procesora a to tak, aby stred chladiča bol priamo na procesore. Uistite sa, že kolíky zapadajú do otvorov, potom zatlačte kolíky zhora.

Stlačte najprv pravý horný a ľavý dolný kolík, kým nezapadnú na miesto, potom stlačte ľavý horný a pravý dolný. Teraz jemným zatlačením skontrolujte, či je chladič dostatočne zaistený. Ak ste si kúpili chladič dodatočne, alebo máte chladič od spoločnosti AMD, tento krok môže byť odlišný. Nezabudnite sa pozrieť aj na manuál v prípade pochybností.

Krok 4 zo 4: Vezmite 4-pinový kábel, ktorý je pripojený k chladiču CPU, zapojte ho do neďalekého portu pre ventilátor, ten je zvyčajne označený ako „CPU FAN“.

6. Vloženie pamäte RAM do základnej dosky

Krok 1 z 3: Nájdite voľné sloty na pamäte RAM a zatlačte západky v hornej a dolnej časti slotu (prípadne slotov), do ktorého sa chystáte nainštalovať pamäť RAM.

Krok 2 z 3: Ak má vaša základná doska štyri sloty RAM, ale plánujete nainštalovať len dve, nainštalujte ich do 2. a 4. slotu. Vezmite pamäť RAM a zarovnajte ju do slotu. Pozor, jedna časť RAM bude viditeľne kratšia kvôli zárezu, druhá bude dlhšia, od toho sa odvíja, ktorým smerom ju zapojíte do slotu.

Krok 3 z 3: Po uistení sa RAMku zatlačte na jednom konci nadol, kým nezapadne do slotu, potom stlačte druhý koniec.Takto postupujte pri všetkých pamätiach RAM, ktoré máte. Ak sa západky vrátia na ich pôvodné miesto, je to znak toho, že sú v slote správne zaistené.

7. Uloženie zdroju do skrinky

Krok 1 z 5: Ak je váš napájací zdroj plne modulárny, budete musieť nájsť 12-pinový napájací kábel ATX. Zapojte ho do zdroja.

Krok 2 z 5: To isté urobte s káblom pre procesor.

Krok 3 z 5: Teraz zapojte druhý koniec káblov do príslušných slotov na základnej doske. Napájací kábel ATX sa zvyčajne zapája do veľkého slotu na pravej strane základnej dosky, zatiaľ čo kábel od procesora zvyčajne nájdete smerom k ľavej hornej časti základnej dosky, pomerne blízko pri procesore. Nezabudnite sa vždy odkazovať na manuál, ak si nieste istý.

Krok 4 z 5: Nájdite kábel SATA dodaný s napájacím zdrojom a zapojte ho do jedného zo 6-pinových slotov určených pre zdroj. Teraz pripojte druhý koniec do pevného disku (diskov).

Krok 5 z 5: Nainštalujte napájací zdroj. Tento krok sa môže individuálne líšiť, preto je vhodné pravidelne sa obracať na manuál. Zvyčajne sa v zadnej spodnej časti skrine nachádza otvor, kde sa má zdroj nainštalovať. Umiestnite napájací zdroj do skrine a uistite sa, že ventilátor smeruje nadol a port pre napájací kábel je na vonkajšej strane skrine. V napájacom zdroji budú otvory na skrutky, takto pripevníte zdroj k skrini. Dané skrutky by mali byť súčasťou balenia PC skrine.

8. Inštalácia/montáž pevného disku

Krok 1 zo 4: Teraz nájdite kábel SATA, ktorý bol dodaný so základnou doskou, a pripojte ho k pevnému disku.

Krok 2 zo 4: Druhý koniec zapojte do základnej dosky do slotu s označením SATA, ktorý sa zvyčajne nachádza na pravom okraji základnej dosky. Ak máte viacero úložných jednotiek, budete musieť pripojiť jednotlivé SATA káble do základnej dosky.

Krok 3 zo 4: Upevnite pevný disk (alebo disky) do skrinky. Tento krok sa môže výrazne líšiť, disky sú však bežne uložené vo vyhradených miestach, priskrutkované alebo pripevnené na gumových tesneniach. Tento krok si pravdepodobne budete musieť prezrieť v manuáli.

Krok 4 zo 4: Uistite sa, že je disk ako aj káble dostatočne pripevnené.

9. Inštalácia/montáž základnej dosky do skrine

Krok 1 zo 4: Teraz nainštalujte základnú dosku do skrinky.

Krok 2 zo 4: Zasuňte ju na miesto tak, aby všetky porty na ľavej strane dosky vyčnievali cez jednotlivé otvory IO pliešku, ktorý ste namontovali ešte v prvých krokoch. Všetky otvory pre skrutky na základnej doske by mali byť rovnako zarovnané so všetkými otvormi na skrinke. Správne umiestnenie základnej dosky si môže vyžadovať trochu sily.

Krok 3 zo 4 : Keď je základná doska na mieste, upevnite ju pomocou skrutiek dodaných so skrinkou. Utiahnite ich po troške a dbajte na to, aby boli skrutky pevne, ale nie príliš utiahnuté, pretože by pri priveľkom tlaku mohlo dôjsť k prasknutiu základnej dosky.

Krok 4 zo 4: Základná doska je dostatočne pripevnená vtedy, keď sa nepohne po tom, ako na ňu zatlačíte zhora.

10. Zasunutie grafickej karty do základnej dosky

Krok 1 z 5: Najprv odstráňte ochranný kryt slotu PCIe, ak tam kryt je. Vo väčšine prípadov sa môžete stretnúť s panelom, ktorý sa nachádza na zadnej strane skrine, hneď naľavo od PCIe slotov. Tento panel odskrutkujte a následne odskrutkujte aj kovovú lištu, ktorá je na tej istej úrovni ako PCIe slot, do ktorého chcete nainštalovať grafickú kartu. Ak sa vám niečo v tomto kroku nezdá alebo to nezodpovedá tomu, čo vidíte vy, odkazujte sa na manuál skrinky.

Krok 2 z 5: Slot PCIe zvykne mať podobný západkový mechanizmus ako sloty na RAM, preto musíte jednotlivé západky stlačiť na uvoľnenie slotu. Teraz grafickú kartu správne zarovnajte so slotom.

Krok 3 z 5: Po zarovnaní grafickú kartu zatlačte najprv do ľavej strany, kým nezapadne na miesto, následne zatlačte na pravej strane. Ak bočné mechanizmy, ktoré ste pred zarovnaním stlačili vyskočia naspäť na svoje miesto, znamená to, že sa grafická karta správne usadila do slotu.

Krok 4 z 5: Pomocou skrutiek dodaných so skrinkou grafickú kartu zaistite vo všetkých potrebných miestach, v tomto kroku sa musíte pozrieť do manuálu základnej dosky či grafickej karty, aby ste sa uistili, že je v náležitých miestach správne zaistená.

Krok 5 z 5: Ak si grafická karta vyžaduje externý zdroj napájania, zapojte 6-pinový kábel do zdroja a podľa potreby káble pripojte ku grafickej karte.

11. Dodatočné zapájanie

Krok 1 zo 6: Nasaďte bočný panel skrinky späť.

Krok 2 zo 6: Zapojte napájací kábel do zdroja.

Krok 3 zo 6: Zapojte internetový ethernet kábel z routra do základnej dosky (všetky tieto porty sa nachádzajú na zadnej strane základnej dosky, ktorá teraz vyčnieva cez IO pliešok)

Krok 4 zo 6: Zapojte kábel HDMI (alebo DisplayPort) z monitora priamo do grafickej karty a všetky periférne zariadenia ako napr. klávesnicu a myš, ktoré chcete pripojiť, rovnako do základnej dosky. Ak sa počítač spustil bez pípania, gratuľujeme. Znamená to, že ste ho zapojili správne.

Krok 5 zo 6: Pre istotu však pozerajte na točenie ventilátorov procesoru, grafickej karty ako aj skrinky. Rovnako pozerajte na jednotlivé svetelné indikátory a otestujte, či fungujú tlačidla na počítačovej skrinke.

Krok 6 zo 6: Môže sa však stať, že sa chladiče nespustia či základná doska začne vydávať rôzne zvuky. Pôjde o zvukovú diagnostiku, ktorá vám naznačuje, v ktorej časti mohlo dôjsť k chybe. V takom prípade si budete musieť pozrieť manuál základnej dosky, ten bude obsahovať súpis líšiacich sa od seba zvukových signálov, ktoré vám umožnia nájsť dôvod poruchy.

Medzi najčastejšie problémy patria:

    1. Nesprávne zapojené alebo nezapojené káble (napr. CPU FAN)
    2. Nedostatočne zatlačená pamäť RAM (západky sa musia vrátiť po zatlačení pamäte RAM na ich pôvodné miesto)

12. Počítač je pripravený!

Teraz zostáva nainštalovanie operačného systému, väčšina z tohto kroku je automatická a vy si len vyberáte z možností. Ovládače pre jednotlivé komponenty sa rovnako zvyknú inštalovať samé. Zvyknú prichádzať v balení aj v DVD formáte, tieto ovládače sú však častokrát zastaralé, preto je lepšie, ak ich Windows nainštaluje automaticky.

13. Vylepšovanie vašej zostavy

Pri vylepšovaní počítača nezabudnite na to, že nové komponenty musia rešpektovať maximálnú záťaž zdroja:

V praxi si vyberáte zdroj nasledovne:

200 W grafická karta + 120 W procesor + zhruba 30 W všetky ostatné komponenty

= 350 W * 1,3 (násobte číslom 1,3)

= 455 (toto číslo zaokrúhlite na najbližší násobok čísla 50)

≈ 500 W

Akonáhle nejaký z nových komponentov bude výraznejšie presahovať tento výkon, bude len vhodné dokúpiť si aj nový zdroj, nakoľko môže dochádzať k náhlym vypínaniam počítača či dokonca permanentnému poškodeniu komponentov.

V prípade, že má vaše úložisko primalú kapacitu, čo sa častokrát stáva ak chcete na niečom zo zostavy ušetriť, vždy máte možnosť dokúpiť si externý disk, ktorý si môžete so sebou zobrať prakticky kdekoľvek.

14. Dokupovanie herných periférnych zariadení

Vysokovýkonný počítač a kvalitné herné periférie idú jednoducho spolu. Prečo si ich však zaobstarať? Okrem toho, že zvyknú vyzerať modernejšie, poskytujú aj viacero iných výhod:

  • Kvalitné herné myši umožnia rýchlu odozvu, plynulý pohyb myši po monitore a ich výhodou je robustná kvalita, ergonómia, kvalitný senzor a dlhodobá životnosť (počet klikov). Okrem toho je výhodné mať viac, než len tri tlačidla.
  • Herné klávesnice vyššej kvality zvyknú mať kvalitné mechanické klávesy, ktoré budú znieť výrazne inak od klávesov lacných, kancelárskych klávesníc. Okrem toho môžu byť ťažšie, pretože ich konštrukcia môže byť v niektorých častiach kovová.
  • Herné slúchadlá od poctivých výrobcov zvyknú mať kvalitný, hlboký zvuk, modulárne nastavenie pre väčšie či menšie hlavy a hlavne poskytujú dlhoročnú životnosť.
  • Herné monitory sú monitory, ktoré sa vyznačujú vysokou obnovovacou frekvenciou, čím zaručujú neuveriteľne plynulý obraz. Reakčný čas hráča sa tak výrazne znižuje.

Najčastejšie kladené otázky v súvislosti so zostavovaním PC (FAQ)

Čo sa stane, ak zapojím káble do nesprávneho miesta?

Základná doska a mnohé iné komponenty počítača sú viac, než len primitívny elektrický obvod. Obsahujú v sebe častokrát ochrany, inštrukcie a koniec koncov môžu byť schopné diagnostiky. Ak dôjde k nesprávnemu zapojeniu, je šanca, že vás maximálne vystraší pípanie základnej dosky, ktorá bude zvukom poukazovať na nesprávne zapojenie. Napriek tomu platí, že každý krok zapájania káblov a komponentov musí byť premyslený a robený s istotou. Takmer všetky káble a relevantné zásuvky, sockety budú označené rovnakými písmenami a manuály častokrát veľmi jednoducho a presne znázorňujú postup a poradie zapájania. Pokiaľ budete pozorne sledovať manuál, ako aj náš článok, prípadne si to pre istotu overíte YouTube videami, nehrozí vám nič.


Mám problém nájsť koreň problému a zistil som, že som stratil/-a manuál ku komponentu. Čo ďalej?

Manuály zvyknú byť našťastie pre jednotlivé modely komponentov k dispozícii aj v elektronickej forme. Je zároveň pomerne vysoká šanca toho, že na YouTube nájdete video zodpovedajúce vášmu komponentu, alebo komponentu, ktorý mu je veľmi blízky a líši sa len v pár veciach.


Mám si kúpiť aj zvukovú kartu?

Kvalitné zvukové karty sú dnes integrované do základných dosiek počítačov, preto pokiaľ nie ste človekom, ktorý si potrpí na najvyššej možnej kvalite zvuku, nie je potrebné hľadať a kúpiť ju dodatočne.


Je možné mať dve grafické karty alebo dve procesory?

V minulosti sa technológia dvoch grafických kariet rozvíjala, no postupom času hlavní vývojari zistili, že to viedlo do slepej uličky. Ide o zjednodušené vysvetlenie toho, čo sa stalo. V súčasnosti, jediní ľudia využívajúci dve grafické karty naraz sú ľudia zodpovední za 3D vykresľovanie a na podobné tomu operácie. Čo sa týka zostavy s dvoma procesormi, písať o tom je zložitejšie, no koniec koncov ešte zložitejšie bolo niečo také vôbec vytvoriť. Aj preto máme napriek desaťročiam vývoja komponentov základné dosky len s podporou jediného procesora.


Bude gamepad od hernej konzoly fungovať s počítačom?

Áno. Mnohé gamepady fungujú už po zapojení a môžete ich využiť na hranie rôznych hier, od racingoviek po bojové hry, lietanie helikoptér v určitých hrách, a pod.


Aký je výkonný rozdiel medzi notebookom a počítačom?

Záleží od komponentov vo vnútri, no vo všeobecnosti sú počítače výkonnejšie a majú menej problémov. Okrem toho sú modulárnejšie. Pravidelné problémy notebookov, a to platí aj v prípade herných notebookov je prehrievanie sa pri dlhodobej záťaže. Ide o fenomén, kedy sa komponenty zahrievajú natoľko, že notebook začne mať výkonnostné problémy a v hrách sa to prejavuje pravidelným a častým zasekávaním. Vyriešiť to môžete chladiacimi podložkami, no nerieši to koreň problému – komponenty v notebookoch majú primalý prívod chladného a odvod teplého vzduchu.


Môžem mať na počítači Wi-Fi?

A: Bezdrôtové pripojenie Wi-Fi si môžete zaobstarať dodatočne za pomoci Bluetooth adaptérov, prípadne niektoré matičné dosky môžu mať vstavaný Wi-Fi adaptér. V prípade, že budete mať problémy so signálom, porozmýšľajte nad Wifi zosilňovačom.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]