test celoviekAk potrebujete zdroj svetla pri outdoorových aktivitách alebo pri práci a zároveň mať voľné ruky, tak vynikajúcim pomocníkom je čelovka. Na trhu nájdete niekoľko druhov čeloviek, preto sa oplatí pred výberom poznať základné parametre. Čo to vlastne a je a podľa čoho sa rozhodovať pri jej kúpe si povieme v tomto článku.

Čelovky sú malé flexibilné zariadenia, tvorené zo svetla a popruhu, ktoré nosí používateľ na čele. Svetlo na čelovke svieti v smere pohľadu. Ich výhodou je, že eliminujú potrebu držania baterky alebo iného svetelného zdroja a tým pádom umožňujú voľný pohyb rúk.

Čelovky sa používajú pri rôznych outdoorových aktivitách, ktoré sa vykonávajú v noci alebo počas slabej viditeľnosti. Sú vhodné napríklad na beh, turistiku, horolezectvo alebo cyklistiku. Čelovky využívajú aj niektorí pracovníci v rôznych profesiách, vrátane pracovníkov v podzemnej ťažbe, záchranári a pátrači, lekári a iní pracovníci, ktorí potrebujú zdroj svetla a zároveň mať voľné ruky.

V našom teste čeloviek nájdete tipy na tie najlepšie čelovky. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepších čeloviek

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Nitecore HC65 V2
celovka Nitecore HC65 V2
100 %; 1 recenzie99 €
2.Fenix HM61R
celovka Fenix HM61R
96 %; 17 recenzií89 €
3.Nitecore UT27
celovka Nitecore UT27
-69 €
4.Petzl Actik Core 600
celovka Petzl Actik Core 600
100 %; 2 recenzie69 €
5.Ledlenser SEO 7R
celovka Ledlenser SEO 7R
97 %; 4 recenzie49 €
6.Petzl Tikkina 2
celovka Petzl Tikkina 2
90 %; 38 recenzií29 €
7.Extol 43180
celovka Extol 43180
100 %; 2 recenzie19 €

Ako vybrať tú najlepšiu čelovku?

Parametre, ktoré si treba pri výbere čelovky všímať

Pri výbere akéhokoľvek zariadenia sú rozhodujúce zvyčajne dva hlavné parametre a to cena a kvalita. Na našom trhu sú čelovky dostupné od rôznych výrobcov a v rôznych cenových hladinách, pričom jednotlivé modely sa odlišujú svojimi parametrami. Vybrať si jeden model môže byť veľmi náročné, najmä ak sa do čeloviek nevyznáte. Aby sme vám výber uľahčili, urobili sme za vás analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si pri kúpe mali všímať. Predtým, ako si kúpite svoju čelovku, zamerajte sa hlavne na nasledujúce parametre a vlastnosti:

1. Rozdelenie čeloviek podľa účelu

Pred kúpou čelovky je dôležité si ujasniť, na čo ju budete používať. Budete ju potrebovať pri práci alebo vo voľnom čase na nejakú outdoorovu aktivitu? V závislosti od účelu použitia čelovky sú pri výbere dôležité vždy iné parametre. Čelovky sa delia podľa účelu nasledovne:

A) Čelovky na denné použitie

Tento druh je možné využiť napríklad pri večernom venčení psa, prípadne na opravu umývadla pod drezom a podobne. Čelovka na každodenné používanie nemusí byť vybavená špičkovými parametrami, medzi ktoré patrí jas, vysoká výdrž batérie či vodotesnosť. Pre tento typ účelu sú vhodné jednoduché modely so základnými parametrami.

B) Čelovky pre rybárčenie, stanovanie, camping a turistiku

Ak sa cez noc vyberiete do lesa, čelovka je nevyhnutným vybavením. Pre rybárčenie, stanovanie, camping či turistiku postačujú ľahké a skladné modely čeloviek, ktoré dosahujú svetelný tok zhruba od 50 do 200 lúmenov. Užitočná je aj funkcia regulácie do šírky a diaľky, prípadne nastavenie červeného svetla, vďaka ktorému môžete čítať počas noci knihu bez rušenia iných.

C) Čelovky na behanie

Väčšina vášnivých bežcov uprednostňuje beh v noci. Bežecká čelovka by mala byť hlavne ľahká a odolná proti otrasom. Potrebný je svetelný tok na krátke vzdialenosti, ktoré sú vhodné na osvetlenie rôznych potenciálnych prekážok, vrátane obrubníkov, dier, koreňov a skál. Kvalitná čelovka na behanie by mala byť vybavená zadným červeným svetlom.

D) Čelovky pre horolezectvo

V každej výbave horolezca by sa mala nachádzať kvalitná čelovka. Vhodné sú modely s vysokým svetelným tokom, dostatočnou výdržou batérie a veľmi užitočná je aj regulácia svietenia do šírky a diaľky. Je vhodné si vybrať model čelovky, ktorá má systém zapínania z dvoch popruhov – jeden je základný, ktorý sa obopína okolo hlavy používateľa a prídavný stredový popruh slúži pre bezpečnejšie uchytenie. Za zváženie stojí aj píšťalka, užitočná v prípade, keď človek potrebuje pomôcť. Ak používate jednu konkrétnu prilbu a na ňu sa uchytáva čelovka, je vhodné si overiť, či je kompatibilná s daným modelom.

E) Čelovky pre cyklistiku

Jazda na horskom bicykli vo večerných alebo nočných hodinách je pre mnohých zábavou. Treba však myslieť na bezpečnosť a práve správny model čelovky môže byť nápomocný. Vyberajte si modely, ktoré dosahujú vysoký svetelný tok a sú vybavené reguláciou dosvitu a šírky ohniska, vďaka čomu bude trasa pred cyklistom lepšie osvetlená. Podobne, ako v prípade horolezectva, tak aj v prípade čelovky na cyklistiku je vhodné zvoliť model, ktorý má systém zapínania z dvoch popruhov pre dosiahnutie lepšej bezpečnosti. A ak máte prilbu, kde sa uchytáva čelovka, daný model by s ňou mal byť kompatibilný.

F) Čelovky pre prácu

Mnoho ľudí používa čelovky aj pri práci, napríklad v dielni. Zvyčajne stačí jednoduchý model so svetelným tokom v rozmedzí od 70 do 100 lúmenov a krátkym dosvitom. Výhodou je nízka obstarávacia cena. Čo sa týka profesionálnych čeloviek pre baníkov a všetkých, ktorí pracujú pod zemou, tie musia byť najmä spoľahlivé, bezpečné a dostatočne odolné. V tomto prípade je dôležitý vysoký svetelný tok, dostatočne dlhá doba prevádzky a je vhodné aj minimálne krytie IP67, určené na použitie v drsných a nebezpečných prostrediach.

G) Čelovky pre deti

Na trhu sú dostupné aj čelovky pre najmenších. Detská čelovka nemusí byť vybavená množstvom režimov, postačuje nižší svetelný tok do 50 lúmenov, odporúča sa kvalitnejšia konštrukcia a užitočný je základný stupeň vodotesnosti.

2. Svetelný tok

Kľúčovým a teda najdôležitejším parametrom pri výbere čelovky je svetelný tok alebo svetelný výkon. Jedná sa o parameter, ktorý udáva, akú intenzitu svietenia bude mať čelovka. Svetelný tok sa vyjadruje v lúmenoch.

Vo všeobecnosti platí, že čím vyšší počet lúmenov má čelovka, tým je svetlo jasnejšie. Niektoré modely čeloviek umožňujú zmeniť intenzitu svietenia, čo môže pomôcť ušetriť výdrž batérie.

Svetelný tok sa pohybuje v rozmedzí od 20 až do 1000 lúmenov a viac. Čelovka, ktorá dosahuje svietivosť okolo 100 až 200 lúmenov je vhodná na univerzálne použitie. Ak však potrebujete kvalitnejšie svetlo (mapríklad pre horolezcov), vyberte si čelovku, ktorá má svetelný tok od 300 do 500 lúmenov. (zdroj:www.sunnysports.com/)

3. Dosvit

Tento parameter udáva dosvit (dosah svetla), teda vzdialenosť, do akej čelovka dosvieti. Vyjadruje sa v metroch. Všeobecne platí, že čím výkonnejšia čelovka je, tak tým vyšší dosvit má, ale zvyčajne to má vplyv aj na výdrž batérie.

Dosvit sa pohybuje v rozmedzí od 15 m až do 240 metrov a viac. Pre domáce a denné použitie postačí dosvit čelovky do 50 m Do prírody, napríklad pri chytaní rýb je ideálne voliť čelovky s dosvitom v rozmedzí od 50 do 100 m. Dosvit nad 100 m majú prevažne kvalitnejšie čelovky, ktoré sú primárne určené pre horolezectvo alebo iné extrémne športy.

4. Dĺžka svietenia čelovky

Ďalším parametrom, s ktorým sa pri výbere čelovky môžete stretnúť je dĺžka svietenia. Udáva maximálnu dobu, počas ktorej bude čelovka svietiť. Označuje sa aj ako maximálna doba svietenia alebo maximálna výdrž. Doba svietenia sa zvyčajne pohybuje od 2 hodín až do 130 hodín. Treba si však overiť, či výrobca uvádza dobu svietenia v úspornom režime alebo za maximálneho výkonu.

5. Hmotnosť

Hmotnosť čeloviek sa líši v závislosti od konkrétneho modelu a zvyčajne stúpa s počtom funkcií. To znamená, že ľahšie modely majú menej funkcií a ťažšie viac. Najľahšie čelovky vážia menej ako 80 g a ťažšie modely môžu dosiahnuť hmotnosť 300 g a viac. Ak by ste chceli čo najľahšiu čelovku, vyberajte si model, ktorý je napájaný litiovými batériami. Tie sú v porovnaní s alkalickými a NiMH ľahšie, ale zároveň i drahšie. (zdroj:www.mec.ca)

Na trhu nájdete aj modely čeloviek, ktoré sú vybavené doplnkový popruhom a externou batériou, ktoré zvýšia celkovú hmotnosť čelovky. Jedná sa o špeciálne čelovky, ktoré sú určené hlavne pre špecifické športy, ako napríklad horolezectvo.

6. Farba svetla

Čelovky sú vybavené klasickým bielym svetlom. Kvalitnejšie modely umožňujú zmenu farby svetla. Najbežnejšia farba je červená, oranžová, modrá alebo zelená. Farebné svetlo nie je také intenzívne ako biele, a navyše nespôsobuje zmenšenie zreničiek.

Nastavenie farebného svetla je menej rušivé. Umožňuje voľný pohyb (napríklad počas stanovania) a neoslepuje ostatných. Vďaka farebnému svetlu si môžete večer čítať v stane a oceníte ho aj v prípade, ak počas noci potrebujete ísť na toaletu.

7. Napájanie čelovky

Pri výbere čelovky vás určite bude zaujímať, akým spôsobom bude fungovať svetlo, respektíve, ako sa bude dobíjať. V závislosti od modelu čelovky môžu byť použité rôzne spôsoby napájania:

 • Štandardné batérie AA / AAA – väčšina čeloviek je napájaná štandardnými batériami AA / AAA. Tie sú zvyčajne umiestnené v prednej časti s hlavným telom svetla, ale môžu byť umiestnené aj vzadu (tieto modely majú zvyčajne systém dvoch popruhov, ktorý zabezpečí bezpečné a stabilné uchytenie čelovky). Výhodou je, že ak sa vám čelovka vypne, jednoducho stačí vymeniť staré batérie za nové. Nevýhodou je, že treba nosiť pri sebe náhradné batérie, ktoré treba neustále kupovať nové.
 • Vstavaný akumulátor – na trhu nájdete aj čelovky, v ktorých sú zabudované akumulátory. Tie sa dajú dobíjať prostredníctvom adaptéra alebo cez napájací USB kábel. Výhodou je, že nemusíte neustále dokupovať bežné batérie, pretože tieto modely čeloviek sa dobíjajú. Nevýhodou je, že ak sa čelovka vybije, musíte mať pri sebe powerbanku, prípadne iný zdroj, ktorý zabezpečí nabíjanie.

Okrem vyššie spomínaných dvoch možností sú na trhu aj modely čeloviek, ktoré používajú kombináciu oboch napájaní. Za takéto modely si ale priplatíte viac peňazí.

8. Odolnosť

Každý model čelovky by mal mať určitý stupeň odolnosti. Nikto si neželá, aby čelovka prestala fungovať, keď omylom spadne na zem. Preto si vyberajte modely, ktoré sú tvorené z kvalitných a dostatočne odolných materiálov, ktoré vydržia otrasy a mierne pády.

Pri používaní čelovky sa môže stať, že vás zastihne búrka (keďže sa zvyčajne používa v prírode) alebo vám omylom padne do vody. V takýchto prípadoch sa cení odolnosť, najmä voči vode. Označuje sa medzinárodným označením IP a príslušným stupňom krytia. Základom by mala byť minimálna odolnosť voči vode IPx4. Kvalitnejšie modely majú vodotesnosť vyššiu ako IPx7 a v takom prípade čelovka vydrží aj krátke ponorenie do vody.

9. Popruhy pre uchytenie

Popruhy na čelovke sú dostupné v rôznych tvaroch, veľkostiach a prevedeniach. Tradičné prevedenie je jednoduchý elastický nylonový pásik, ktorý sa ovinie po obvode hlavy. Existujú aj modely čeloviek, ktoré majú dvojitý popruh – tvoria ho dva remienky, jeden základný a druhý prídavný, ktorý prechádza pozdĺžne spredu dozadu cez temeno hlavy. Tento typ slúži pre bezpečnejšie uchytenie.

10. Funkcie čeloviek

Čelovky môžu byť vybavené rôznymi funkciami. Niektoré sú nápomocné a uľahčujú celkové používanie, no mnohé z nich človek používať ani nebude a zbytočne sa tým čelovka predraží. Pri výbere treba dôkladne premyslieť, čo od čelovky vyžadujete. Tu je krátky zoznam funkcií, ktoré sú užitočné, ale pri výbere je potrebné zvážiť či sú skutočne nevyhnutné:

 • Smerovanie svetla – praktická funkcia, ktorá umožňuje nastaviť svetlo na určité miesto, zvyčajne smerom nahor/nadol a bez toho, aby ste museli pohnúť hlavou.
 • Blokovanie proti neúmyselnému zapnutiu – zabráni náhodnému zapnutiu čelovky. Táto funkcia je užitočná, ak si čelovku hodíte do batohu (nie je nič horšie, ako keď vytiahnete čelovku a zistíte, že bola v batohu zapnutá celý čas a práve nefunguje).
 • Rôzne režimy svietenia – zvyčajne existujú tri nastavenia jasu (nízky, stredný a vysoký), ktoré je možné jednoducho prepínať nepretržitým ťuknutím na tlačidlo zapnutia/vypnutia. K dispozícii je tiež režim blikania, ktorý je vynikajúci ako núdzový signál (blikač), ktorý upozorní ostatných, že máte problém.
 • Zoom – umožňuje zmeniť veľkosť svetelného lúča na krátku dobu (zhruba 10-20 sekúnd), čo je užitočné, najmä keď ste zvedaví, čo spôsobuje ten šum v kríkoch. Tento režim značne zaťažuje batérie.
 • Indikátor stavu nabitia – informuje o stave nabitia a vďaka nemu budete vedieť, kedy je nutné vymeniť alebo dobiť batérie.
 • Píšťalka – ideálna pomôcka najmä v prípade, ak používateľ utrpí zranenie.
 • Pohybový senzor – zapnutie čelovky môžete vykonať bez stlačenia tlačidla a to iba jednoduchým pohybom (napríklad mávnutím ruky).
 • Stroboskop –  intenzívne blikanie, respektíve svetelné signály, ktoré slúžia ako upozornenie na používateľa (vhodné ako ochrana pred zrážkou so zverou).

11. Overené značky

Pri výbere akéhokoľvek zariadenia je lepšie sa riadiť dostupnými recenziami od používateľov, ako samotnou značkou. Čelovky sú dostupné od viacerých výrobcov. Medzi najznámejšie značky týchto kompaktných zariadení patrí:

 • ArmyTek
 • Black Diamond
 • Extol
 • Fenix
 • Ledlenser
 • Nitecore
 • Olight
 • Petzl
 • Solight a ďalšie.

Jednotlivé modely čeloviek sa od seba líšia dostupnými funkciami a vlastnosťami, ktoré sú popísané vyššie. A zároveň sa od nich odvíja aj ich cena.

12. Cena, pomer ceny a kvality

Ak sa rozhodnete kúpiť si čelovku, určite vás bude zaujímať jej cena. V obchodoch si môžete vybrať rozličné modely, ktoré sú dostupné v rôznych cenových kategóriách. Na obstarávaciu cenu vplývajú dostupné funkcie a parametre, ale aj to, akej značky sú.

Cena za čelovky sa pohybuje od pár eur až do niekoľkých stoviek eur. Nie každý potrebuje špičkový model na profesionálne použitie, niektorým bude stačiť základný model s dostatočným svietením, ktorý bude za prijateľnú cenu.

Jednoduché modely čeloviek, vrátane detských kúpite do 30 eur. Najlepší pomer ceny a kvality poskytujú čelovky od 50 do 100 eur. Čelovky drahšie ako 100 eur sú spoľahlivé a poskytnú maximálnu bezpečnosť v tmavom prostredí. Špičkové a najdrahšie modely kúpite za niekoľko stoviek eur, ale sú určené pre najnáročnejších užívateľov.

Často kladené otázky o čelovkách

Čo je to čelovka?

Čelovka je malé flexibilné zariadenie. Je to vlastne svetlo na popruhu, ktoré sa používa na hlave (čele používateľa). Použitím čelovky je umožnený voľný pohyb rúk.

Aký je najdôležitejší parameter pri výbere čelovky?

Pri výbere čelovky je najdôležitejším parametrom svetelný tok alebo svetelný výkon, ktorý udáva, akú intenzitu svietenia bude mať čelovka. Vo všeobecnosti platí, že čím vyšší svetelný tok má čelovka, tým viac svetla z čelovky svieti.

Aký dosvit (dosah svetla) vybrať pri čelovke?

Neexistuje jedna správna odpoveď, pretože dosvit pri čelovke závisí od toho, na čo ju budete používať. Čelovky na domáce použitie by mali mať dosah svetla do 50 m. Na rybačke sa hodí čelovka, ktorá má dosvit v rozmedzí od 50 do 100 m. A profesionálne čelovky, napríklad pre horolezcov, by mali mať dosah viac ako 100 m.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 2 Priemerne: 5]