test bicyklovBicykle sú dnes bežnou súčasťou veľkého množstva ľudí, ktorí majú radi zdraviu prospešný spôsob prepravy. Sú jednoduché na ovládanie, dokážu ísť pomerne vysokou rýchlosťou a nepotrebujú žiadne pohonné látky. Vhodné sú pre ľudí všetkých vekových kategórií, ktorí sú aktívni a majú radi šport. Na to, aby ste sa však mohli bicyklovať, nejaký model potrebujete. V prípade, že vám doma chýba, vám radi pri výbere pomôžeme.

V dnešnej dobe nájdete na trhu veľké množstvo bicyklov. Odlišujú sa nielen tým, ako vyzerajú, ale taktiež tým, aké vlastnosti a funkcie poskytujú.  Pri ich výbere je potrebné sledovať jednotlivé parametre a to, na čo ich budete využívať. Výber bicyklov si môžete zjednodušiť, ak budete vedieť, ako na to. Poďme sa spoločne pozrieť, čo celý výber a nákup obnáša.

Náš test bicyklov vám predstavuje rebríček tých najlepších bicyklov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

TOP 15 bicyklov je rozdelených do troch kategórií podľa hlavného delenia bicyklov:

Test – TOP 5 najlepšie horské bicykle

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.CTM Rambler 3.0 2022
horske bicykle CTM Rambler 3.0 2022
95 %; 2 recenzie779€
2.Ghost Kato Essential 2021
horske bicykle Ghost Kato Essential 2021
90 %; 1 recenzie489€
3.Romet Rambler R9.1 2022
horske bicykle Romet Rambler R9.1 2022
96 %; 6 recenzií359€
4.Capriolo Oxygen 2021
horske bicykle Capriolo Oxygen 2021
100 %; 8 recenzií319€
5.CTM Willy 2.0 2022
horske bicykle CTM Willy 2.0 2022
100 %; 3 recenzie259€

Test – TOP 5 najlepšie cestné bicykle

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Cannondale Super Six Evo Disc Ultegra 2021
cestne bicykle Cannondale Super Six Evo Disc Ultegra 2021
-5 099€
2.Kross Esker 6.0 2021
cestne bicykle Kross Esker 6.0 2021
90 %; 1 recenzie2 079€
3.Lapierre Pulsium 5.0 2021
cestne bicykle Lapierre Pulsium 5.0 2021
-1 549€
4.Frog Bikes Road 70 Tour de France 2021
cestne bicykle Frog Bikes Road 70 Tour de France 2021
-1 099€
5.Capriolo Urban Tour 2020
cestne bicykle Capriolo Urban Tour 2020
-409€

Test – TOP 5 najlepšie detské bicykle

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Ghost Lanao Essential 2021
chladnicka Ghost Lanao Essential 2021
349€
2.CTM Terrano 1.0 2021
chladnicka CTM Terrano 1.0 2021
319€
3.Kreativ 2441
detsky bicykel Kreativ 2441 2019
179€
4.Kreativ 2013 2019
chladnicka Kreativ 2013 2019
149€
5.Dino Bikes 414UZ 2017
chladnicka Dino Bikes 414UZ 2017
109€

Ako vybrať ten najlepší bicykel?

1. Parametre bicyklov

Neskúsený užívateľ môže hľadať všeobecné parametre, ktorých by sa mal pri výbere držať. Naopak, skúsení jazdci vedia, že bicykle je potrebné najprv rozdeliť do jednotlivých skupín a následne sledovať parametre, ktoré majú.

Bicykel je pomerne komplikovaný, dá sa deliť do mnohých skupín a podľa rôznych typov využitia. Preto je dôležité najprv zistiť, aký potrebujete a až potom sledovať jednotlivé parametre.

2. Rozdelenie bicyklov

Poďme teda na samotné delenie bicyklov. Ako sme spomenuli, dajú sa deliť podľa rôznych kategórií a spôsobov využitia. My si však spomenieme to hlavné a základné delenie. Bicykle sa tak delia na tri skupiny a to:

 • Horské
 • Cestné
 • Detské

Každý typ má iné parametre a je vhodný pre iné využitie. Preto si o každom type povieme niečo viac.

A) Horské bicykle

Horské bicykle, občas nazývané aj MTB (Mountain Bike) sú jedny z najpoužívanejších a najobľúbenejších modelov. Sú to modely s kvalitnou a odolnou konštrukciou. Spravidla sa využívajú na horách alebo na túrach po nerovnom povrchu. Ľudia ich však často využívajú aj na cyklotrasách alebo trasách s dlhšou vzdialenosťou.

Niektorí tieto bicykle používajú aj na bežné premávanie po meste. Bicykel to, samozrejme, zvládne, no ak s ním neplánujete chodiť do ťažšieho terénu, je zbytočné kupovať ho. Má funkcie, ktoré by ste v meste nevyužili.

test horskych bicyklov_2

Horské bicykle sa dajú deliť na ďalšie kategórie. Najčastejšie sa delia na:

 • Modely s pevným rámom
 • Celoodpružené modely

Celoodpružené modely sú do nerovných a ťažkých terénov omnoho lepšie. Majú odpruženú prednú vidlicu a rám. To umožňuje lepšie používanie napríklad na kopcoch alebo rôznych lesných cestičkách.

Modely s pevným rámom sú taktiež vhodné do terénu. Najlepšie sú však pre ľudí, ktorí schádzajú jednoduchšie trasy a nepotrebujú bicykel pre veľmi náročné úseky.

test horskych bicyklov

Medzi hlavné parametre, ktoré je dôležité sledovať pri horských bicykloch, sa radia:

 • Odpruženie
 • Materiál
 • Riadidlá
 • Brzdy
 • Veľkosť kolies
 • Pohlavie
 • Značka
 • Dizajn
 • Príslušenstvo

Poďme si o každom povedať niečo viac.

1. Odpruženie

Základným a jedným z najdôležitejších parametrov horských bicyklov je odpruženie. Líši sa nielen model od modelu, ale najmä od dvoch základných typov, ktoré sme si vyššie spomenuli. Modely s pevným rámom majú iné odpruženie ako celoodpružené modely.

Prvý typ má odpruženú len prednú vidlicu. Práve preto je vhodný skôr na jednoduchšie terény a občasné presuny po meste. Vďaka tomu, že nie sú celoodpružené, sú ľahšie ako na riadenie, tak aj na zdvíhanie. Pri jazdení na nich nie je cítiť nerovný povrch, pretože majú odpruženú prednú vidlicu. V tomto smere však majú celoodpružené modely navrch.

Celoodpružené modely majú odpruženú nielen prednú vidlicu, ale taktiež tlmiče vzadu. Sú preto vhodné do extrémnych podmienok či dokonca na pretekárske použitie. Vďaka celotelovému odpruženiu necítite pri jazde nerovný povrch. Tento model taktiež redukuje nárazy.

2. Materiál

Materiál bicykla je rovnako dôležitý ako odpruženie. Ak je pri výrobe použitý kvalitný materiál, môžete si byť istí, že bicykel toho zvládne omnoho viac. Nehovoriac o tom, že vám dlhšie vydrží.

Treba si však uvedomiť aj to, že niektoré materiály sú ťažšie, ako tie druhé. Preto napríklad pri oceli musíte počítať s tým, že bicykel bude o niečo ťažší ako ten z hliníka.

Pri výrobe horských bicyklov sa najčastejšie využívajú:

 • Oceľ – ťažší, no veľmi odolný materiál vhodný aj do extrémnych podmienok
 • Hliník – ľahký, no v porovnaní s oceľou menej kvalitný materiál. Nie je tak pružný.
 • Karbón – považuje sa za najlepší materiál, ktorý dnes na trhu nájdete. Je ľahký, pevný a pružný. Treba však počítať s vyššími nákladmi.

3. Riadidlá

Na to, aby sa vám na bicykli dobre jazdilo, potrebujete správne riadidlá. Pri horských bicykloch sa rozlišujú dva základné typy a to:

 • Flat bar – majú mierny uhol a sú vhodné najmä pre športovcov a pretekárov
 • Rise bar – na rozdiel od flat bar sú jemne prehnuté a vhodné pre voľnočasové jazdenie.

4. Brzdy

Kvalitný horský bicykel musí mať aj kvalitné brzdy, ktoré ho vedia v prípade potreby zastaviť. Najčastejšie sa môžete stretnúť s:

 • Kotúčové brzdy – sú bežným typom, ktorý sa nachádza v mnohých horských bicykloch. Ide o brzdové doštičky, ktoré priliehajú na stred kolesa. Delia sa na dve podskupiny:
  • Hydraulické kotúčové brzdy – sú výkonnejšie a pokročilejšie. Doštičky sa menej opotrebovávajú.
  • Lankové brzdy – je potrebné manuálne ich nastaviť, no sú lacnejšie na výmenu.
 • Ráfikové brzdy – v tomto prípade ide o špalíky, ktoré priliehajú ku kolesu. Najčastejšie sa objavujú len pri základných typoch.

5. Kolesá

Veľkosť kolies ovplyvňuje to, ako sa vie bicykel na teréne správať a či dokáže odolávať aj ťažšiemu terénu. Delia sa do troch základných skupín a udávajú sa v palcoch.

 • 26′‚ – menšie kolesá sú vhodné skôr pre jednoduchší povrch. Na druhej strane, pre skúsenejších a profesionálejších jazdcov sú vhodné, pretože sú obratnejšie a jednoducho sa s nimi robia rôzne skoky.
 • 27,5“ – táto veľkosť sa dá považovať za zlatú strednú cestu. Vhodné sú nielen pre jednoduchší, ale aj pre náročnejší terén. Na svoje si prídu nielen pokročilí, ale taktiež začiatočníci.
 • 29“ – najväčšie kolesá sú aj najrýchlejšie a najvhodnejšie pre nerovný a zlý povrch. Jednoducho ho zdolávajú a poradia si s takmer všetkým.

6. Pohlavie

Pohlavie je dôležitým parametrom, na ktorý netreba zabúdať. Mužské bicykle majú iný tvar a taktiež veľkosť ako tie ženské. Je preto potrebné vyberať modely aj s prihliadnutím na tento detail. Ak by ste ho vynechali, neskôr by mohol robiť problémy.

7. Značka

Značka je vedľajším, no celkom dôležitým parametrom. Ovplyvňuje cenu nielen pri bicykloch, ale pri takmer každom jednom výrobku. Na trhu dnes nájdete desiatky známych aj menej známych značiek.

Ak preferujete nejakú značku, pokojne si vyberajte z jej ponuky. Nezabúdajte však na spomínané parametre a na to, že nie každý príliš drahý model znamená, že je ten najlepší a poskytuje tie najlepšie vlastnosti.

8. Dizajn

Moderné horské bicykle sú štýlové a v rôznych farbách. Ich dizajn by ste však nikdy nemali vyberať prvý. Práve naopak, mal by byť len príjemným dodatkom, ktorý by vás nemal nijako pri kúpe ovplyvniť.

Človek si však často kupuje práve tie výrobky, ktoré sa mu páčia a dizajn preto často ovplyvní to, čo si kúpime. Myslite na to, že vzhľad je síce dôležitý, no to, ako sa vám bude na bicykli jazdiť nijako neovplyvní.

9. Príslušenstvo

Príslušenstvo na bicykli by malo byť od jednej značky. Tak zaručíte tú najpohodlnejšiu a najlepšiu jazdu. Nehovoriac o tom, že keď budete potrebovať niečo na bicykli vymeniť, bude to omnoho jednoduchšie.

Príslušenstvo ako napríklad pedále či prevodovky by mali byť z kvalitného materiálu. Pri základných a lacnejších modeloch sa využíva plast. Pri drahších zas karbón či dokonca titán. Nezabudnite na to, že materiál ovplyvňuje celkovú hmotnosť bicykla.

10. Zhrnutie

Horské bicykle sú bicyklami do horských a náročných terénov. Sú stavané tak, aby vyhoveli aj tým najnáročnejším podmienkam. Na trhu ich nájdete spravidla vo vyššej cenovej kategórií, no v prípade, že chodíte radi na túry alebo jazdíte po náročných trasách, sa do nich rozhodne oplatí investovať. Ak však túžite po bicykli na mestské využitie, mali by ste prejsť na ďalšiu kategóriu, ktorou sú cestné bicykle.

B) Cestné bicykle

Kým v minulosti sa využívali najmä horské bicykle a cestné boli v úzadí, dnes je všetkému inak. Ľudia sa čoraz viac stránia autu či autobusu a vyberajú si viac ekologickú cestu, ktorou sú cestné bicykle či kolobežky.

Prečítajte si aj: Test elektrických kolobežiek

test cestnych bicyklov

Cestné bicykle sú omnoho jednoduchšie ako tie horské. Neposkytujú toľko funkcií a možností, pretože po ceste v meste či mimo neho ich ani nepotrebujete. Sú vytvorené tak, aby sa vám na nich dobre sedelo a jazdilo.

Ako však už z ich názvu vyplýva, sú vhodné na cestu a nie na nerovný terén. Môžete ich so sebou vziať na cyklotrasy, bežné cesty alebo do mesta. Sú určené na dynamickú a ničím nerušenú rýchlu jazdu.

test cestnych bicyklov_2

Pri výbere je dôležité sledovať parametre ako:

 • Materiál
 • Veľkosť rámu
 • Prevody
 • Brzdy
 • Príslušenstvo
 • Značka
 • Dizajn

1. Materiál

Materiál je jeden z najdôležitejších parametrov. Len keď je kvalitný, dokáže splniť všetko, čo od bicykla požadujete. A, rovnako ako pri horských bicykloch, aj pri cestných platí, že čím je materiál kvalitnejší, tým bicykel vydrží dlhšie.

Najčastejšie sa využíva:

 • Karbón – drahší materiál, ktorý je však zlatou strednou cestou. Je kvalitný, má nízku hmotnosť, pohlcuje vibrácie a vie sa prispôsobiť každému cyklistovi.
 • Hliník – najväčšou výhodou hliníku je jeho nízka cena a pomerne dobrá prispôsobivosť. Nie je však tak kvalitný ako iné materiály. Po určitej dobe používania sa opotrebuje a bicykel budete musieť vymeniť.
 • Dural – v prípade tohto materiálu ide o zliatinu hliníka, medi a horčíka. Je ľahký, odolný a dokáže absorbovať vibrácie. Jeho cena je približne medzi cenami za hliník a karbón.

2. Veľkosť rámu

Veľkosť rámu sa odvíja od vás a vašej výšky. Označuje sa v palcoch a v obchodoch špecializovaných na bicykle sa môžete stretnúť s veľkostnou tabuľkou, ktorá udáva veľkosti v rozmedzí od S po XXL. Podľa nej sa môžete riadiť a vybrať si ten najlepší bicykel pre vás.

3. Prevody

Cestné bicykle využívajú bežné prevody, s ktorými ste sa už rozhodne ako cyklisti stretli. Ide o prevody 18, 20, 27 alebo 30. Okrem toho sa môžete stretnúť aj v inými prevodníkmi. Všetko však závisí od značky a modelu.

Prevody nie sú tak výrazným a dôležitým parametrom, pretože bicykle sa využívajú spravidla na jednoduchých terénoch.

4. Brzdy

Pri brzdách sa stretnete s rovnakými typmi ako pri horských bicykloch. Ide o:

 • Kotúčové brzdy – bežný typ, najčastejšie používaný na bicykloch.
 • Ráfikové brzdy – špalíky, ktoré priliehajú ku kolesu. Najčastejšie sa objavujú len pri základných typoch. Sú nenáročné na údržbu a nazývajú sa aj V-brake alebo véčkové brzdy.

5. Príslušenstvo

K cestnému bicyklu viete nájsť aj rôzne príslušenstvo. Aj tu platí, že by malo byť od rovnakej značky a kvalitného materiálu. Vydrží vám dlhšie a jednotlivé súčiastky sa vám budú kupovať ľahšie.

6. Značka

Značka často ovplyvňuje cenu. Ak si za bicykel nechcete zbytočne priplatiť, tak by ste sa nemali orientovať na drahé a svetové značky. Často platíte skôr za meno ako za kvalitu bicykla. Samozrejme, nie je to pravidlom.

7. Dizajn

Dizajn nie je tak dôležitý parameter, no často ovplyvňuje kúpu. Myslite naň až po zvážení všetkých ostatných spomenutých parametrov. Väčšina cestných bicyklov je však štýlová a poskytuje buď jednofarebný alebo zaujímavý dizajn.

8. Zhrnutie

Cestné bicykle sú určené na jazdenie po rovnom teréne. Sú preto jednoduchšie a často aj lacnejšie. Pri ich výbere nezabudnite na základné parametre, ktoré sme spomenuli. Môžu vám pomôcť vybrať ten najlepší model, na ktorom sa vám bude skvelo jazdiť. Ak potrebujete bicykel pre svoje dieťa, prejdite v článku nižšie.

C) Detské bicykle

Poslednou, treťou základnou kategóriou, do ktorej sa bicykle delia, sú detské bicykle. Ide o veľmi obľúbený typ, po ktorom siahajú mnohí rodičia. Deti je potrebné orientovať na šport už od nízkeho veku a bicykle sú jedným z najlepších riešení. Poskytujú deťom prostriedok na prepravu, zábavu na dlhé letné dni a množstvo ďalšieho.

test detskych bicyklov

Pri výbere detského bicykla by sme mohli hovoriť o viacerých parametroch, na ktoré je potrebné pozerať. Najdôležitejšie sú však tieto tri:

 • Veľkosť
 • Materiál
 • Jednotlivé komponenty

1. Veľkosť

Veľkosť bicykla je tým najdôležitejším parametrom vôbec. Dôvod je ten, že dieťa potrebuje kvalitný bicykel, na ktorom udrží rovnováhu, dobre sa mu bude na ňom sedieť a dosiahne nohami na zem. Spravidla sa udáva pravidlo, že dieťa by malo mať po obkročení bicykla aspoň 5 cm medzi horným rámom a rozkrokom.

Príliš veľký bicykel bude robiť problém s nasadnutím aj zosadnutím. Malý bicykel by robil problémy ešte väčšie.

Následne, po kúpení bicykla, je ešte rozhodujúcim faktorom aj nastavenie sedadla. To by malo byť nastavené tak, aby dieťa dosiahlo špičkami nôh na zem.

Veľkosť bicykla sa udáva v palcoch a v obchodoch špecializovaných na bicykle často nájdete orientačnú tabuľku. Tá vám môže pomôcť pri správnom výbere. Spravidla však platí, že:

 • 12″,14″ a 16″ modely sú najmenšie a vhodné pre deti od 2 do maximálne 8 rokov. Brzdenie je najčastejšie spôsobom, že dieťa zaberie pedálmi dozadu. Nenachádza sa tu prehadzovačka.
 • 20“ modely sú vhodné pre väčšie deti od 7 do 10 rokov. Tieto bicykle už majú prehadzovačku a pákové brzdy.
 • 24″, 26″ modely sú najväčšie, aké v detskej kategórií nájdete. Sú podobné tým klasickým, pre dospelých. Majú ručné brzdy, prehadzovačku a dokonca aj odpruženie.

2. Materiál

Materiál detských bicyklov je veľmi podobný ako pri horských bicykloch. Najčastejšie sa používa:

 • Hliník – jeden z najvhodnejších materiálov pre deti. Je lacný, ľahký a pružný. Skvelo sa s ním manipuluje. Dôležité je však myslieť na to, že hliník nie je tak kvalitný. Bude ho potrebné vymeniť. Na druhú stranu, deti rýchlo rastú a bicykle bude potrebné po určitom veku tak či tak vymeniť.
 • Karbón – tento materiál je jeden z najdrahších, no pritom najkvalitnejších. Je ľahký, odolný a pružný. Vhodný je pre každé dieťa.
 • Oceľ – nie je až taká vhodná pre menšie deti, pretože bicykel je príliš ťažký. Deťom by sa s ním mohlo zle manipulovať. Tento model je však veľmi odolný a vydrží dlhé roky.

Materiál vždy dobre zvážte. Mal by byť ľahký a pružný, aby sa na bicykli dieťaťu dobre jazdilo. Vyhnite sa príliš ťažkým modelom.

3. Jednotlivé komponenty

Tak ako pri horských a cestných, tak aj pri detských platí jednoduché pravidlo a to, že jednotlivé komponenty by mali pochádzať od jedného a toho istého výrobcu. Najlepšie od výrobcu samotného bicyklu.

Príslušenstvo by malo byť taktiež z kvalitného materiálu. Plast vedia deti jednoducho zlomiť, preto sa mu vyhýbajte. Siahnite skôr po inom materiáli. Vyhnite sa však aj oceli, tá je zas ťažká.

4. Zhrnutie

Detské bicykle by mali spĺňať najmä parameter veľkosti a váhy. Dieťaťu sa na bicykli musí dobre sedieť, malo by dosiahnuť na zem a taktiež by sa mu s bicyklom malo dobre pohybovať. Práve preto sa zamerajte na kvalitný, no pritom ľahký materiál, ktorý bude odolný voči pádom.

Často kladené otázky

Aký je rozdiel medzi horským a cestným bicyklom?

Horské bicykle sú určené na schádzanie náročných trás. Majú veľké množstvo funkcií, ako napríklad odpruženie, desiatky prevodov a podobne, aby uľahčili celé jazdenie. Naopak, cestné bicykle na niečo takéto vhodné nie sú. Sú dynamické a rýchle, no na druhej strane jednoduché. Poskytujú len zopár prevodov a spravidla nie sú tak odolné.

Oplatí sa investovať stovky eur do bicykla? 

Ak ho plánujete využívať pravidelne, tak rozhodne áno. Cestné bicykle bývajú lacnejšie ako horské. Keď však chodíte neustále na túry a nebojíte sa nerovného terénu, rozhodne do bicykla investujte. Vyplatí sa vám to.

Koľko stojí horský bicykel?

Cena kvalitného horského bicykla sa odvíja od množstva parametrov. Niektoré stoja 300 – 400 €. Niektoré 3 000 – 4 000 €. Práve preto je pri výbere dôležité sledovať, čo model poskytuje, aké má vlastnosti a z čoho je vyrobený.

Dajú sa bicykle deliť ešte do ďalších kategórií?

Áno dajú. Sú to však zväčša podkategórie tých, ktoré sme spomenuli v článku. Patria sem napríklad mestské bicykle, ktoré by sa dali zaradiť do kategórie cestných. Následne elektrobicykle či BMX.

Aká je nosnosť bicyklov?

Nosnosť mestských bicyklov býva do 120 kilogramov a horských 140 kilogramov.  Pri detských je to 50 kilogramov. Samozrejme, nájdete aj vyššie váhové kategórie. Pri výbere treba sledovať, akú váhu bicykel unesie.

Aká je hmotnosť bicyklov?

Ani tento parameter sa nedá zodpovedať všeobecne. Spravidla však majú horské a cestné bicykle pre dospelých okolo 13 – 15 kilogramov. Vyššia hmotnosť by vám mohla robiť pri bicyklovaní problémy.

Ako si nastaviť správnu výšku sedadla?

Keď si vyberiete bicykel, dôležité je nastaviť si správnu výšku sedadla. To si nastavte tak, aby ste po sadnutí naň dosiahli špičkami na zem. Z bicykla sa vám bude dobe zosadať a naopak, aj nasadať. K sedadlu je dôležité správne nastaviť riadidlá. Nemali by byť príliš nízko, aby ste sa pri jazdení nehrbili.

Záver

Každý bicykel je iný. Líšia sa od seba nielen tým, ako vyzerajú, ale taktiež svojimi vlastnosťami, hmotnosťou, výškou, kolesami či príslušenstvom. Pri výbere sledujte každý detail a jednotlivé modely porovnávajte. Ak plánujete do bicykla investovať, váš výber by mal byť premyslený. Pokojne bicykel vyberajte aj niekoľko dní. Všetko si premyslite a až následne uskutočnite kúpu. Vyhnete sa tak nepremyslenému a príliš rýchlemu nákupu.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 12 Priemerne: 4.8]