test cyklotrenazerovPatríte medzi nadšencov bicyklovania, ale vonku práve nie sú ideálne podmienky? Vyskúšajte cyklotrenažér, ktorý vám jazdu na bicykli dokonale nahradí. Čo to vlastne je a podľa čoho sa rozhodovať pri jeho kúpe si povieme v tomto článku.

Cyklotrenažér je fitness zariadenie alebo posilňovací stroj, ku ktorému sa pripája bicykel. Je určený na simuláciu jazdy na bicykli. Používa sa podobne ako bežný bicykel – sadnete si na sedadlo a začnete na ňom šliapať. Zásadný rozdiel je ten, že cyklistický trenažér sa nehýbe, ale stojí na mieste. (zdroj: https://www.vingo.fit)

Cyklotrenažéry sa využívajú najmä v čase, keď je vonku nepriaznivé počasie alebo v zimnom období, kedy je obmedzenejšie denné svetlo. Ocenia ich aj ľudia, ktorí nemajú dostatok času na cvičenie, pretože tréning na bicykli je časovo veľmi efektívny. Je to plnohodnotná náhrada za bicyklovanie v exteriéri, pričom je možné nastavovať rôzne úrovne záťaže. Tieto posilňovacie stroje sú určené na cvičenie v posilňovni alebo v domácom prostredí.

V našom teste cyklotrenažérov nájdete tipy na tie najlepšie cyklistické trenažéry. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepších cyklotrenažérov

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
Tacx NEO 2T Smart
cyklotrenazer Tacx NEO 2T Smart
98 %; 10 recenzií1 099€
Elite Direto XR-T
cyklotrenazer Elite Direto XR-T
93 %; 8 recenzií619 €
Elite Suito-T
cyklotrenazer Elite Suito-T
97 %; 10 recenzií499 €
4.
HouseFit Racer 50
cyklotrenazer HouseFit Racer 50
98 %; 4 recenzie499 €
5.
Acra BC 4660
cyklotrenazer Acra BC 4660
92 %; 5 recenzií299 €
6.
Acra BC4630
cyklotrenazer Acra BC4630
95 %; 2 recenzie249 €
7.
Master X-14
cyklotrenazer Master X-14
87 %; 4 recenzie249 €

Ako vybrať ten najlepší cyklotrenažér?

Parametre, ktoré si treba pri výbere cyklotrenažéra všímať

Pri výbere akéhokoľvek zariadenia, vrátane posilňovacieho stroja, je dôležité brať na zreteľ dva atribúty, a to cenu a kvalitu. Na slovenskom trhu sú dostupné cyklotrenažéry od rôznych výrobcov, v rôznych cenových hladinách a s odlišnými parametrami či funkciami. Ak sa v týchto zariadeniach nevyznáte, bude pre vás veľmi ťažké si vybrať jeden model. My vám chceme tento výber uľahčiť, preto sme za vás urobili analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si pri kúpe mali všímať. Ak sa rozhodnete kúpiť si cyklistický trenažér, zamerajte sa najmä na nasledovné parametre a vlastnosti:

1. Typy cyklotrenažérov

Výber cyklistických trenažérov je široký. Vybrať si môžete jednoduché modely, ktoré sú zvyčajne vhodné na domáce použitie alebo špičkové stroje, ktoré sú určené na profesionálne použitie do fitnescentier. Hneď na začiatku si vysvetlíme, aké existujú typy cyklistických trenažérov:

A) Valčekové cyklotrenažéry

Skladajú sa z obdĺžnikového rámu a v ňom sú tri valce (jeden vpredu a dva vzadu) spojené pásom, ktorý umožňuje otáčanie pod kolesami bicykla. Používajú sa v kombinácií so skutočným outdoorovým bicyklom, pričom je zabezpečený priamy kontakt s jeho oboma kolesami.

Funguje tak, že používateľ šliape do pedálov a valčekový cyklotrenažér udržiava bicykel od zeme. Počas jazdenia dochádza k veľkému kolísaniu zo strany na stranu, pretože bicykel nie ja k trenažéru nijako prichytený. Vďaka tomu je zabezpečený realistickejší pocit z bicyklovania, ale na druhej strane je tam aj vyššie riziko spadnutia.

Tento typ cyklistického trenažéra si vyžaduje vyššiu úroveň zručností a praxe – jazda na takýchto valcoch nie je jednoduchá a je potrebná dostatočná rovnováha, takže zvládnutie tejto techniky interiérového bicyklovania môže nejaký čas trvať. Patria k najlacnejším cyklotrenažérom a navyše si nevyžadujú žiadne zložité nastavenie.

B) Cyklotrenažéry s priamym pohonom

Fungujú tak, že sa z bicykla odstráni zadné koleso a takto sa bicykel pripojí cez kazetu priamo k trenažéru. Vďaka tomuto uchyteniu sú označované aj ako Direct Drive cyklotrenažéry. Zabezpečujú skutočne autentický zážitok z jazdenia na bicykli, pretože mnohé modely dokážu napodobňovať reálne sklony ako pri outdoorovom bicyklovaní.

Väčšina týchto cyklotrenažérov sú inteligentné (majú bluetooth a dajú sa spárovať s rôznymi aplikáciami) a sú vybavené rôznymi pokročilými funkciami či meračmi výkonu. Tento typ cyklistických trenažérov patrí síce k tým najdrahším, ale cena sa odráža v jeho kvalite. V porovnaní s inými je tichší a dokáže vygenerovať dostatočne veľký odpor.

C) Kolesové / trecie cyklotrenažéry

Aplikujú odpor (elektromagnetický, proti vetru alebo kvapaline) na zadné koleso outdoorového bicykla. Nie je nutné z bicykla odstraňovať žiadne koleso. Na tento cyklistický trenažér stačí zacvaknúť bicykel a môže sa hneď používať. Zaraďujú sa k najlacnejším typom cyklistických trenažérov. Medzi ich výhody patrí jednoduchá obsluha a kompaktné rozmery.

2. Systém brzdenia

Pri výbere cyklistického trenažéra sa môžete stretnúť s tromi rôznymi systémami brzdenia. Každý z nich má svoje výhody a rovnako aj nevýhody. V závislosti od typu brzdenia rozlišujeme:

 • Čeľusťový systém brzdenia – jedná sa o najzákladnejší systém brzdenia. Označuje sa aj ako kotúčové alebo prítlačné brzdy. Funguje tak, že zotrvačník je brzdený čeľusťovými brzdami (doštičky tlačia na zotrvačník), vďaka čomu je možné cyklotrenažér mechanicky zabrzdiť. Medzi výhody tohto brzdenia patrí neobmedzená vysoká záťaž, plynulá regulácia a jeho nízka obstarávacia cena. Nevýhodou je, že po určitom čase (zhruba po niekoľkých rokoch – pri pravidelnom tréningu) je nutné vymeniť doštičky. V porovnaní s ďalšími systémami brzdenia dosahujú mierne vyššiu hlučnosť.
 • Magnetický systém brzdenia – patrí k najobľúbenejším systémom brzdenia. Cyklistické trenažéry s magnetickou brzdou využívajú na brzdenie permanentný magnet, ktorý sa od zotrvačníka vzďaľuje alebo sa k nemu približuje. Tým sa mení brzdný účinok. Platí jednoduché pravidlo – čím bližšie sú magnety k zotrvačníku, tým vyšší je odpor. Medzi výhody tohto systému brzdenia patrí nízka hlučnosť a minimálna údržba či servis. Po rokoch sa neopotrebuje a tým pádom ho nie je nutné ani po rokoch vymieňať. Nevýhodou je obmedzené nastavenie záťaže (pre bežného používateľa je však dostačujúce) a vyššia obstarávacia cena.
 • Indukčný systém brzdenia – patrí medzi najmodernejšie systémy brzdenia. Funguje tak, že u zotrvačníka je cievka s elektromagnetom, cez ktorý prechádza prúd (vytvára magnetické pole). Celý tento systém, respektíve jeho prevádzku riadi počítač. Označuje sa aj ako elektromagnetický systém brzdenia. Výhodou indukčnej brzdy je veľmi nízka hlučnosť, mimoriadne vysoká záťaž a jej presná regulácia.  Nevýhodou je, že tento systém je zložitý a náročný na opravu. To znamená, že v prípade poruchy sú vyššie náklady za opravu.

3. Ovládanie záťaže

Pri používaní cyklotrenažéra sa bežne reguluje záťaž alebo sa nastavuje nejaký program. Ovládanie záťaže, respektíve spôsob jej nastavenia je možné vykonať dvoma spôsobmi:

 • Manuálne – veľmi jednoduché ovládanie pre reguláciu záťaže pomocou klasického otočného kolieska alebo zriedkakedy pomocou posuvného regulátora (páky). Sú nimi vybavené lacnejšie cyklotrenažéry.
 • Elektronicky – moderné elektronické ovládanie záťaže, ktoré je riadené prostredníctvom počítača za pomoci praktického displeja. V tomto prípade je možné nastaviť rôzne programy či režimy. Tento spôsob regulácie záťaže sa odrazí vo vyššej obstarávacej cene cyklistického trenažéra.

4. Zotrvačník a prevod

Súčasťou každého cyklotrenažéra je zotrvačník, ktorý vplýva na pocit z jazdy – vytvára realistický pocit šliapania, akoby ste bicyklovali vonku. Je to záťažové koleso, ktoré sa otáča, keď šliapete do pedálov. Dynamika postupne narastá, pričom zotrvačník zabezpečuje plynulú a stabilnú jazdu.

Zotrvačníky majú rôznu hmotnosť. Keď je zotrvačník ťažší, jazdec musí vynaložiť väčšie množstvo energie, aby sa roztočil. Platí tu jednoduché pravidlo – čím ťažší je zotrvačník, tým je pocit z jazdy realistickejší. Funguje to podobne ako cestný bicykel – cyklisti  musia vynaložiť dostatok úsilia, aby sa rozbehli a presunuli z bodu A do bodu B. Takže keď sú zotrvačníky ťažšie, tak napodobňujú spôsob fungovania cestného bicykla.

Hmotnosť zotrvačníka je dôležitá najmä pre cyklistov, ktorí potrebujú trénovať aj v nepriaznivom počasí. Keď narastá hybnosť, tak ťažší zotrvačník umožní pohodlnejšiu a hladšiu jazdu. Ľahšie zotrvačníky sa síce ľahšie rozbiehajú, ale jazda nie je taká hladká. A v prípade vysokého výkonu môže ľahký zotrvačník spôsobiť, že pedálovanie bude nielen neprirodzené, ale aj veľmi nepríjemné. (zdroj:www.energym.io)

Okrem toho, je veľmi dôležité, aký prevod má zotrvačník. Môže byť:

 • Zotrvačník bez voľnobehu – cyklotrenažéry majú pedále spojené so zotrvačníkom. To znamená, že keď cvičiaci prestane šliapať, pedále sa nezastavia, ale točia sa ďalej. U začiatočníkov sa môžu stať nepríjemné úrazy či zranenia, najmä v prípade, ak majú svoje nohy v pedáloch zabezpečené. Tento prevod je vhodnejší pre ľudí, ktorí majú v obľube spinning.
 • Zotrvačník s voľnobehom – správa sa podobne ako klasický bicykel. To znamená, že ak prestanete šliapať, tak sa pedále zastavia takmer okamžite a nebudú sa ďalej točiť. A to všetko nezávisle na zotrvačníku (ten sa dotočí). Cyklotrenažéry, ktoré majú zotrvačník s voľnobehom sú vhodné pre športovcov a nadšencov klasickej cestnej cyklistiky. (zdroj: www.treadmillreviewguru.com)

5. Šliapací stred

Šliapací stred je časť z cyklotrenažéra, ktorá nám zvyčajne udáva životnosť a do veľkej miery ovplyvňuje hlučnosť pri prevádzke. Existujú dva druhy:

 • Miskový stred – má jednoduchú konštrukciu a jedná sa o lacné prevedenia. Nachádza sa v najlacnejších modeloch cyklistických trenažérov. Jeho nevýhodou je, že sa musí pravidelne nastavovať a je náchylný na opotrebenie (keď je nutné ho vymeniť, bude zvýšená hlučnosť pri prevádzke cyklotrenažéra).
 • Stred s ložiskami a kľučkami na štvorhran – toto riešenie môžete poznať z outdoorového bicykla. Jedná sa o kvalitnejší a trvácnejší šliapací stred, ktorý nie je potrebné nastavovať. Jeho výhodou je, že zaistí dostatočne tichý chod a je v podstate bezúdržbový.

6. Kompatibilita s bicyklom

Pri výbere cyklotrenažéra je nevyhnutné zistiť, či bude váš bicykel s ním kompatibilný. V súčasnosti sú cyklistické trenažéry kompatibilné s rôznymi druhmi bicyklov a veľkosťami kolies. V každom prípade je nutné si kompatibilitu pred kúpou overiť. Je dobré vedieť, aký typ bicykla vlastníte (horský alebo cestný), akú má veľkosť kolies  a či má pevnú os alebo rýchloupínanie.

V prípade, ak váš bicykel nie je kompatibilný s cyklotrenažérom, treba si overiť, či nie sú u výrobcu dostupné adaptéry alebo kazety, vďaka ktorým bude možné váš bicykel použiť.

7. Hlučnosť

Tento parameter je dôležitý najmä v prípade, ak budete chcieť cvičiť skoro ráno alebo neskoro večer, prípadne v čase, kedy je dôležité dodržať ticho. Pokiaľ však budete cvičiť v priestore, v ktorom nikoho nebudete rušiť, nie je dôležité dbať na nízku hlučnosť cyklotrenažéra. Vo všeobecnosti cyklotrenažéry s priamym pohonom dosahujú najnižšiu hlučnosť.

Niektorí výrobcovia radi uvádzajú, že cyklotrenažér je tichý. To však nemusí byť celkom pravda. Pretože na hlučnosť stroja vplývajú aj iné faktory, ako zvuk hnacieho ústrojenstva, šliapanie do pedálov alebo ak budete chcieť používať pri cvičení ventilátor a podobne. To znamená, že hlučnosť sa zvyšuje s narastajúcim výkonom a rýchlosťou zotrvačníka. Pokiaľ si skutočne potrpíte na nízkej hlučnosti, je vhodné si daný model cyklistického trenažéra vyskúšať alebo pozrieť viaceré recenzie používateľov. (zdroj: www.bikeradar.com)

8. Nosnosť

Pri používaní fitness stroja je dôležité dodržiavať určité odporúčania, vrátane doporučenej maximálnej nosnosti. V opačnom prípade môžete riskovať nielen vaše zranenie, ale aj trvalé poškodenie stroja. To znamená, že pri používaní každého cyklotrenažéra sa odporúča dodržať maximálnu nosnosť. Do úvahy treba brať hmotnosť každého používateľa – ak bude cyklotrenažér používať viac ľudí, treba počítať s hmotnosťou najťažšieho.

Vo všeobecnosti platí, že čím je cyklotrenažér ťažší, tým je i nosnosť vyššia. Nosnosť cyklistických trenažérov sa pohybuje zhruba od 100 do 150 kg. Okrem toho, je dôležité si skontrolovať, či je uvádzaná iba maximálna záťaž jazdca alebo nosnosť jazdca vrátane bicykla.

9. Hmotnosť a veľkosť

Tento parameter je kľúčovým najmä vtedy, ak plánujete svoj cyklotrenažér pravidelne prenášať. Zvyčajne nižšiu hmotnosť a veľkosť ocenia ľudia, ktorí majú doma nedostatok voľného  miesta alebo niektorí jazdci, ktorí radi využívajú tento fitness stroj ako rozcvičku pred cyklistickými pretekmi. Tie sa zvyčajne konajú na miestach, kde sú obmedzené možnosti bicyklovania (počas pretekov sú zvyčajne okolité cesty a trasy nedostupné alebo ťažšie prístupné).

To znamená, že ak je pre vás dôležitá mobilita cyklotrenažéra, určite si pred kúpou skontrolujte jeho hmotnosť a rozmery. Vyberajte si ľahšie a skladnejšie modely. V prípade, ak plánujete cyklotrenažér umiestniť na jedno miesto (a máte ho dostatok), v takom prípade nie sú pre vás tieto parametre primárne rozhodujúce.

10. Uvedenie do prevádzky a nastavenie

Každý model cyklotrenažéra si na prevádzku vyžaduje iné nastavenia. Môžu byť jednoduché, ale aj náročnejšie. Vo všeobecnosti platí, že čím je cyklotrenažér komplikovanejší, tým je potrebné aj náročnejšie nastavenie.

Medzi najjednoduchšie modely patria valčekové cyklistické trenažéry. V prípade týchto typov stačí na valčeky položiť bicykel, posadiť sa naň a už len začať šliapať. Nič netreba nastavovať, ale na druhej strane je nutná prax a dobré vyváženie.

Kolesové cyklotrenažéry majú tiež jednoduché nastavenie – treba nastaviť svorky tak, aby pasovali na váš bicykel a následne ho zaistiť. Potom sa nastaví valček, aby sa dotýkal zadného kolesa a môžete začať cyklistický trenažér používať.

Cyklotrenažéry s priamym pohonom sú najviac náročné na prevádzku. Najprv musíte zo svojho bicykla demontovať zadné koleso a následne ho pripevniť na kazetu cyklotrenažéra. Pokiaľ však máte inteligentný cyklistický trenažér, počiatočné nastavenia, prípadne spárovanie s aplikáciami sú na začiatku nevyhnutné. (zdroj: www.gearjunkie.com)

11. Konektivita

Pokiaľ chcete z cyklotrenažéra vyťažiť maximum, je vhodné pred kúpou myslieť na kompatibilitu s aplikáciami a zariadeniami. Vďaka aplikáciám môžete mať zážitky z virtuálnej jazdy, perfektnú kontrolu nad tréningom a spätnú väzbu o kondícii, ako je rýchlosť, kadencia, výkon, údaje o srdcovej frekvencii a ďalšie. Niektoré aplikácie dokonca umožňujú zdieľať trasu s inými používateľmi.

Medzi najobľúbenejšie aplikácie patrí Zwift , TrainerRoad, The Sufferfest, Rouvy a mnohé ďalšie. Ak máte svoju obľúbenú aplikáciu, ktorú chcete používať, pred samotnou kúpou je dôležité si overiť, či daný model cyklotrenažéra je s aplikáciou kompatibilný. (zdroj: www.rei.com)

K aplikáciám, respektíve k zariadeniam (na ktorých sú nainštalované) ako je smartfón alebo tablet, sa cyklotrenažéry pripájajú automaticky pomocou protokolu ANT+, ANT+ FE-C, Wi-Fi alebo Bluetooth. (zdroj: www.cyclistshub.com/)

12. Príslušenstvo

Existuje rôzne príslušenstvo, ktoré môže zlepšiť zážitok z bicyklovania v interiéri alebo dokonca vplývať na lepší výkon. Tu je krátky zoznam:

 • Ventilátor – je ideálnym doplnkom pre ochladenie. Vďaka tomu budete schopní dlhší čas podávať dobrý výkon
 • Uterák – je užitočný pre utieranie nadmerného potu
 •  Podložka na ochranu podlahy – vďaka špeciálnej podložke bude chránená vaša podlaha od potu alebo pred opotrebením. A okrem toho slúži aj na tlmenie vibrácií a hlučnosti, ktoré vznikajú pri používaní cyklotrenažéra  (ocenia to najmä vaši susedia, ktorí bývajú o poschodie nižšie). Vyrába sa z vysoko odolných materiálov.
 • Tréningové koleso – ak trénujete na cyklotrenažéry s priamym pohonom, odporúča sa používať tréningové koleso. Sú dostatočné hrubé a odolné voči opotrebovaniu, vďaka čomu vydržia dlhší čas a šetria kvalitné kolesá bicykla.
 • Opora predného kolesa – väčšina cyklotrenažérov dvíha zadnú časť bicykla, čím je vytvorený pocit, akoby ste jazdili z kopca. Aby ste tomu zabránili, je vhodné použiť oporu predného kolesa, ktorá slúži na udržanie vodorovnej polohy a stability.
 • Držiak na telefón/tablet a bezdrôtové slúchadlá – ideálne príslušenstvo v prípade, ak nemá váš cyklotrenažér televízor. (zdroj: www.bikeexchange.co.nz)

13. Overené značky

Dobrá značka nemusí vypovedať a vysokej kvalite. Preto je bezpečnejšie si vybrať produkt takej značky, ktorý si vyskúšali samotní zákazníci a potvrdili jeho kvalitu. Cyklotrenažéry sú na našom trhu dostupné od mnohých výrobcov. Medzi najznámejšie značky týchto fitness strojov patria:

 • Acra
 • Bc-elec
 • BH Fitness
 • Decathlon
 • Elite
 • Garmin
 • Hop-Sport
 • Horizon Fitness
 • HouseFit
 • Kettler
 • Kinetic
 • Master
 • Saris
 • Tacx

14. Cena, pomer ceny a kvality

Ak sa rozhodnete pre kúpu nového cyklotrenažéra, ako prvé by ste si mali ujasniť maximálnu cenu, ktorú ste ochotní doňho investovať. V obchodoch sú dostupné rôzne cenové kategórie, na ktoré vplýva značka či dostupné parametre. Dôležité je vybrať si model, ktorý ponúka vyvážený pomer ceny a kvality.

Ceny za jednotlivé modely cyklistických trenažérov sa medzi výrobcami veľmi odlišujú.

Základné modely s jednoduchým nastavením sú tie najlacnejšie. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí od 150 do 300 eur.

Najlepší pomer ceny a kvality poskytujú cyklotrenažéry od 300 do 800 eur. Tie zvyčajne ponúkajú aj rôzne funkcie ako meranie pulzu, meranie kalórií alebo nastavenie výšky riadidiel.

A najdrahšie cyklistické trenažéry vás môžu stáť od 1000 až do 3000 eur. Sú však top triedou, čo sa týka kvality. V tejto najvyššej cenovej kategórií sú dostupné rôzne modely prepracovaných cyklotrenažérov, ktoré sú určené aj pre tých najnáročnejších jazdcov či profesionálnych športovcov. Samozrejmosťou je realistický pocit z jazdy, ťažký zotrvačník, masívna konštrukcia či rôzne inovatívne programy a funkcie. Tieto modely sa môžu spárovať so smartfónom, vďaka čomu je zabezpečené podrobné sledovanie tréningu.

Aký je rozdiel medzi rotopedom (stacionárnym bicyklom) a cyklotrenažérom?

Rotoped, známy aj ako stacionárny bicykel, je navrhnutý pre klasické domáce cvičenie a umožňuje manuálne alebo elektronicky ovládané záťaže.

Na druhej strane, cyklotrenažéry, často využívané profesionálnymi športovcami, poskytujú oveľa presnejšie a citlivejšie nastavenie záťaže a dokážu skoro dokonale simulovať skutočnú jazdu na bicykli.

Často kladené otázky o cyklotrenažéroch

Môže sa použiť horský bicykel na cyklotrenažér?

Horský bicykel sa bežne používa na tréning s cyklotrenažérom. Avšak pred samotnou kúpou si treba overiť, či je bicykel kompatibilný s daným modelom cyklistického trenažéra

Môže cyklotrenažér poškodiť bicykel?

Ak pripojíte a nastavíte bicykel s cyklistickým trenažérom podľa pokynov z používateľskej príručky, nemal by sa bicykel poškodiť. Skutočnosť je však taká, že môže byť vyvinutý tlak na niektoré komponenty, ktoré prichádzajú do kontaktu s trenažérom. Ak sa bojíte poškodenia alebo opotrebenia svojho bicykla, používajte starší alebo lacnejší bicykel. (zdroj: www.cnet.com)

Zabezpečí cyklistický trenažér dobrý tréning?

Keď cvičíte na cyklistickom trenažéri, musíte šliapať proti jeho odporu. To znamená, že bicyklovanie v interiéri je oveľa viac náročnejšie ako bežné bicyklovanie.

Je cyklistický trenažér vhodný na cvičenie?

Áno, je vhodný na cvičenie, najmä pri vysoko intenzívnom tréningu. Výhodou je, že tréning na ňom je efektívny, bezpečný, nezávislý od počasia a navyše časovo flexibilný. Mnoho športovcov ho dokonca využíva aj na tréning v letných mesiacoch. A okrem toho, ak umožňujú pripojenie k aplikáciám, tak samotný tréning je oveľa viac zaujímavý.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]