test detskych cyklosedaciekDetská sedačka na bicykel, tiež známa pod slovným spojením detská cyklosedačka, je inštalovateľná sedačka určená pre deti. Táto sedačka sa inštaluje na konštrukciu bicykla a je teda určená pre pánske, dámske a unisex bicykle. Vďaka detskej sedačke si tak rodič dokáže zabicyklovať aj s dieťaťom na jeho bicykli, a s kvalitnou detskou sedačkou sa rodič nemá čoho obávať, nakoľko je dieťa po celú jazdu v bezpečí cyklosedačky.

Vo svojej podstate si je cyklosedačka veľmi podobná s autosedačkou a máločím sa líši – má operadlo, opierky, sediacu plochu a bezpečnostné pásy. Hlavným rozdielom je nainštalovanie sedadla na vozidlo. Zatiaľ čo detská autosedačka by mala ako pravidlo byť nainštalovaná na zadné sedadlo auta (až na výnimočné situácie), a to z opodstatneného bezpečnostného dôvodu, v prípade bicykla si dokážete cyklosedačku nainštalovať aj dopredu.

Náš test cyklosedačiek vám predstavuje rebríček tých najlepších detských cyklosedačiek, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

TOP 7 najlepšie cyklosedačky

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
Thule RideAlong
cyklosedacka Thule RideAlong
98 %; 76 recenzií139€
Hamax Caress
cyklosedacka Hamax Caress
93 %; 9 recenzií129€
Thule Yepp Nexxt Mini
cyklosedacka Thule Yepp Nexxt Mini
98 %; 9 recenzií129€
4.
Hamax Siesta
cyklosedacka Hamax Siesta
90 %; 35 recenzií99€
5.
Thule RideAlong Lite
cyklosedacka Thule RideAlong Lite
95 %; 10 recenzií99€
6.
Urban Iki predná sedačka
cyklosedacka Urban Iki predná sedačka
92 %; 9 recenzií59€
7.
Polisport Koolah
cyklosedacka Polisport Koolah
90 %; 21 recenzií49€

Ako vybrať tú najlepšiu cyklosedačku?

Na čo pozerať pri kúpe a ako si zvoliť tú správnu?

1. Pohodlnosť

Detské sedačky na bicykel môžu byť niečo, čo vaše dieťa bude milovať, alebo neznášať. Ak ste milovníkom/milovníčkou dlhšieho bicyklovania, pravdepodobne si tieto dlhé jazdy budete chcieť užiť s dobrou náladou ako aj vy, tak aj s vašim dieťaťom.

V tomto prípade je pohodlie vášho dieťaťa tou hlavnou prioritou.

Hľadajte sedačku, ktorej poťahový materiál, sedadlo a opierka sú najergonomickejšie a najpríjemnejšie na dotyk

  • Na sedadle by sa dieťa nemalo nadmerne potiť, niektoré umelé látky dokážu skutočne akumulovať teplo, čo dieťaťu výrazne znepríjemňuje zážitok z bicyklovania s vami, vrcholiac počas teplých letných dní. Nakoľko dieťa musí mať na hlave aj prilbu, pocit sálavého tepla sa môže len zvýšiť. Dbajte teda na to, aby materiál/látka efektívne odvádzala teplo aj vzduch.
  • Sediaca plocha/podložka musí byť nie príliš mäkká, ani príliš tvrdá, čo je veľmi dôležité pre správnu podporu chrbtice (a to platí obzvlášť platí u detí), nakoľko je ich chrbtica vo vývine.
  • Operadlo sedadla musí byť ergonomické, nemalo by dieťa tlačiť v nijakej oblasti, čo môže byť problémom u niektorých detských autosedačiek – často tlačia napr. v oblasti krku, to môže následne kriviť držanie tela vášho dieťaťa. Na to, aby ste zabránili takémuto vykriveniu, je nevyhnutné, aby ste zvolili správnu veľkosť sedačky pre vaše dieťa. Správna výška operadla by mala siahať až po hlavu.
  • Bezpečnostné pásy by sa nemali zarezávať, kvalitné pásy sú teda často vyčalúnené mäkkými chráničmi, ktoré dieťaťu spríjemňujú bezpečnú jazdu.
  • Opierky rúk sú skutočne užitočné, a nemali by ste ich podceňovať. Nie všetky cyklosedačky sú vybavené opierkami. Na týchto opierkach si je dieťa schopné odpočinúť svoje ruky, no opierky taktiež dopomáhajú k správnemu držaniu tela dieťaťa. Zvyšuje sa teda celková pohodlnosť a potenciálna ergonómia sedadla.

TIP: Ak ste však rodič, ktorý chce bicykel využívať z času na čas, a to najmä na kratšie trasy, na ktorých vaše dieťa strávi v sedačke len minúty alebo pár desiatok minút, tak v tom prípade vám určite padne vhod aj priemerná, rozpočtová no zároveň kvalitná, detská cyklosedačka. Každopádne, určite zvážte čo najvyšší komfort sedačky pre vaše dieťa.

2. Odolnosť materiálu a konštrukcie

Samotný materiál detskej cyklosedačky nemá byť len komfortný, no taktiež aj odolný. Je teda dôležité, aby sedačka bola pevná v jej základoch, a aby jej prípadná modulárnosť nebola jej slabosťou.

3. Váha sedačky

Vertikálnosť bicykla dodáva bicyklu mnohé plusy, no taktiež aj mínusy. Jedným z mínusov je práve šanca prevrátiť sa. Tá sa zvyšuje priamo úmerne s tým, čím viac je váš bicykel zaťažený. Nadmerná váha na bicykli môže nakoniec viesť k pádu, či už v stacionárnej polohe, alebo v pomalých rýchlostiach, kedy musíte urýchlene ubrzdiť. Je teda dôležité, aby ste váš bicykel príliš nezaťažovali, nakoľko sú vaše svaly vycibrené na určitú váhu bicykla, ako aj potrebnú silu šliapania na pedál pre jeho vybalansovanie. Z toho dôvodu sa snažte siahnuť po takej detskej cyklosedačke, váha ktorej je čo najnižšia, aby celková váha bicykla po uložení dieťaťa do tejto cyklosedačky nebola príliš vzdialená od tej, na ktorú ste zvyknutí.

4. Nosnosť

Každá detská cyklosedačka má určitú odporúčanú nosnosť. V súvislosti s rýchlym rastom dieťaťa zvážte kúpu cyklosedačky s vyššou nosnosťou, aby ste nemuseli o rok kupovať ďalšiu. Vďaka tomu nebudete prekvapení, ak za niekoľko mesiacov bude nosnosť cyklosedačky veľmi rýchlo dosiahnutá.

5. Výška a váha dieťaťa

Dbajte na to, aby bola sedačka vášmu dieťaťu primerane veľká, aby ho kvôli jeho výške netlačila, a podobne.

Váha dieťaťa je ďalším dôležitým faktorom. Váha totižto ovplyvňuje manipulovanie s kormidlom bicykla, zároveň je v prípade vyššej váhy potrebné zvážiť nosnosť samotnej cyklosedačky.

6. Upevnenie a kompatibilita

Detské sedačky na bicykel je možné upevniť na prednej alebo zadnej časti bicykla. Oba spôsoby upevnenia majú vplyv na ovládanie bicykla, no taktiež majú vplyv na komfort a bezpečnosť dieťaťa. Spôsob upevnenia je teda pravdepodobne tým najdôležitejším faktorom, ktorý budete musieť pri kúpe cyklosedačky zvážiť.

Predné upevnenie

Výhody predného upevnenia
+ Dieťa máte neustále na očiach
+ S dieťaťom sa dokážete rozprávať
+ Dieťa má skvelý výhľad
+ Vhodné najmä na krátke vzdialenosti a nenáročné scenérické túry
Nevýhody predného upevnenia
– Nepohodlné miesto, dieťaťu môže vadiť kormidlo
– Poloha sedačky môže negatívne ovplyvniť vašu mobilitu na bicykli
– V prípade fúkania silnejšieho vetra mu dieťa bude vystavené
– V prípade kolízie je dieťa v nebezpečnej pozícii

Zadné upevnenie

+ Voľný priestor vpredu, všeobecnejšie pohodlnejšia jazda pre jazdca ako aj dieťa
+ Komfortnejšie pre dieťa, čo umožňuje dlhšie cyklotúry
+ V prípade, že sedačka umožňuje sklopenie, dieťa si môže ľahnúť a zaspať
+ Opierka môže byť vyššia, neblokujúc výhľad rodičovi
+ Pri náraze nie je riziko, že spadnete na sedačku s dieťaťom

– Nedokážete sa na dieťa pozrieť bez toho, aby ste zastavili
– Váš chrbát musí častokrát byť voľný, bez batohu
– Môže dôjsť k obíjaniu piet o nižšiu časť sedadla (odskúšajte si pred kúpou, prečítajte si recenzie)
– Kvôli závažiu na zadnej časti bude bicykel o niečo menej kontrolovateľný, najmä pri zatáčaní

Výhody zadného upevnenia
+ Voľný priestor vpredu, všeobecnejšie pohodlnejšia jazda pre jazdca ako aj dieťa
+ Komfortnejšie pre dieťa, čo umožňuje dlhšie cyklotúry
+ V prípade, že sedačka umožňuje sklopenie, dieťa si môže ľahnúť a zaspať
+ Opierka môže byť vyššia, neblokujúc výhľad rodičovi
+ Pri náraze nie je riziko, že spadnete na sedačku s dieťaťom
Nevýhody zadného upevnenia
– Nedokážete sa na dieťa pozrieť bez toho, aby ste zastavili
– Váš chrbát musí častokrát byť voľný, bez batohu
– Môže dôjsť k obíjaniu piet o nižšiu časť sedadla (odskúšajte si pred kúpou, prečítajte si recenzie)
– Kvôli závažiu na zadnej časti bude bicykel o niečo menej kontrolovateľný, najmä pri zatáčaní

7. Reflexné prvky

Reflexné prvky sú dôležitou súčasťou. Ak tieto prvky na cyklosedačke chýbajú, môžete si ich rôznymi spôsobmi na cyklosedačke doplniť. Najlepšie je však mať cyklosedačku, ktorá má tieto prvky už zabudované (máte istotu, že nehrozí riziko odpadnutia týchto prvkov, a že sú na skutočne na viditeľnom, premyslenom mieste). Tieto reflexné prvky dokážu pomôcť vodičom už v šere rozoznať váš bicykel s dieťaťom, a to najmä ak je cyklosedačka vášho dieťaťa nainštalovaná na zadnej strane.

8. Bezpečnostné pásy/postroje

Hoci sme už bezpečnostné pásy spomenuli v článku vyššie, musíme ich opäť spomenúť, a to kvôli jednému zásadnému dôvodu – bezpečnosť. Vďaka kvalitnému pásu je vaše dieťa neustále v bezpečí. Správny bezpečnostný pás by mal byť uchytený minimálne na troch bodoch (niektoré poskytujú aj 5-bodové bezpečnostné pásy), a mal by poskytovať poistku voči tomu, aby dieťa nebolo schopné rozopnúť sa samo.

9. Izolovanie nôh

Dieťa je v cyklosedačke neustále vystavené pohyblivým častiam bicykla. Je teda pre jeho bezpečnosť dôležité, aby nohy nelietali z boku na bok, pričom by mohlo dôjsť ku kolízii. Môžeme teda povedať, že správna a bezpečná sedačka poskytuje izoláciu priestoru pre nohy, chrániac ich od pohyblivých častí bicykla. Mnohé kvalitnejšie sedačky taktiež poskytujú aj nastaviteľnosť upevnenia, čo robí sedačku univerzálnou ako pre ťažšie, tak aj pre chudšie deti.

10. Recenzie

Recenzie užívateľov sa môžu z času na čas mýliť, no v prípade recenzií produktov sú ľudia po väčšine féroví a objektívni. Ak sa ľuďom produkt nezapáči, ak má neintuitívne prevedenie, mylné a klamlivé technické špecifiká, nekvalitné zostrojenie a iné problematické črty, ľudia (sklamaní zákazníci) to dajú najavo v recenziách. Pre nás, ako spotrebiteľov, sú tak tieto recenzie kľúčovými. Nie všetky recenzie sú však plnohodnotné. Čítajte recenzie, ktoré sú objektívne skonštruované, poukazujú na plusy ako aj mínusy a píšu o svojich skúsenostiach profesionálnejšie.

Tip: Čo môžem spraviť pre to, aby som si mohla užiť cestovanie s dieťaťom v cyklosedačke?

Je potrebné, aby dieťaťu bolo sedenie komfortné. Zaistite, že zakúpená detská cyklosedačka dieťaťu vyhovuje – od ergonómie, po použité materiály.

Často kladené otázky (FAQ)

Otázka: Je detská sedačka na bicykel vhodná pre moje dieťa? Kedy by som mohla začať s dieťaťom chodiť na menšie cyklistické túry po parkoch?

Odpoveď: Túto otázku si kladie mnoho rodičov. Vo všeobecnosti, by dieťa malo mať dostatočný vek na to, aby mohlo sedieť dlhší čas. Cyklosedačky sú povolené pre deti od deviatich mesiacov. Ak to chcete „vsadiť na istotu,“ nad detskou cyklosedačkou uvažujte, až keď vaše dieťa dosiahne vek osemnástich mesiacov. Avšak dieťa od dieťaťa je iné a preto sa to môže líšiť.

Otázka: Na základe čoho by som sa mala rozhodnúť medzi kúpou zadnej alebo prednej cyklosedačky?

Odpoveď: V prípade predného sedadla máte svoje dieťa neustále na očiach, všímate si teda jeho činnosť, dokážete ho poprípade upokojiť. Je to veľké plus, no detská cyklosedačka upevnená na prednej časti bicykla má svoje nevýhody, ktoré sme už spomenuli vyššie. Je teda na vás, či preferujete predné, alebo zadné upevnenie na bicykli.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]