test elektrobicyklovElektrobicykel je nový trend modernej doby, ktorý spája evergreenový bicykel, s modernou technológiou vysokokapacitných batérií. Vďaka prítomnosti batérie je elektrobicykel schopný pomôcť v prípade záťaže a únavy, alebo dokonca spohodlniť celú cestu. Vysoká kapacita batérie pritom zaručí neprestajnú asistenciu. Elektrobicykle sú čoraz populárnejšie, a to vďaka boomu v elektrických vozidlách, ktoré priamo nevydávajú emisie. Vďaka tomu sú elektrobicykle považované za ďalší ‚zelený‘ prostriedok, no tento poskytuje aj možnosť poriadne si zacvičiť a spáliť kalórie, či zlepšiť si kondičku.

Elektrobicykel funguje na princípe spolupráce niekoľkých súčasti: elektromotora, batérie, snímača/senzora a displeja. Batéria (tiež sa využíva pojem akumulátor) dodáva elektromotoru potrebnú energiu na pohon. Snímače sa delia na snímač krútiaceho momentu, ktorý je inteligentnejší a má rýchlejšiu odozvu, a rýchlostný snímač, ktorý je jednoduchší a počas bicyklovania sa automaticky zapne a asistuje.

Náš test elektrobicyklov vám predstavuje rebríček tých najlepších elektrobicyklov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

TOP 7 najlepšie elektrobicykle

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
CTM Areon Xpert 2023
elektrobicykel CTM Areon Xpert 2023
100 %; 1 recenzie2 799 €
Kellys Tygon R50 P 2023
elektrobicykel Kellys Tygon R50 P 2023
-2 799 €
Crussis One-Pan Largo 9.8-M 2023
elektrobicykel Crussis One-Pan Largo 9.8-M 2023
93 %; 3 recenzie2 599 €
4.
Crussis e-Cross 9.7-S 2022
elektrobicykel Crussis e-Cross 9.7-S 2022
96 %; 4 recenzie1 899 €
5.
Crussis e-Largo 7.8 2023
elektrobicykel Crussis e-Largo 7.8 2023
90 %; 3 recenzie1 599 €
6.
Crussis e-Guera 5.8 2023
elektrobicykel Crussis e-Guera 5.8 2023
-1 399 €
7.
Crussis e-Largo 5.8 2023
elektrobicykel Crussis e-Largo 5.8 2023
-1 399 €

Ako vybrať najlepší elektrobicykel?

1. Typ elektrobicykla

Pri výbere elektrobicykla je potrebné pozerať najmä na jeho špecializáciu. Rôzne druhy elektrobicyklov sú totižto navrhnuté na rôzne požiadavky a rôzne terény, nie každému teda bude vyhovovať napr. horský bicykel, ktorý je určený na členité a náročné terény.

Mestské elektrobicykle

Mestské elektrobicykle sú určené na mestské oblasti, kde povrch je rovinatejší a menej náročný. Tieto bicykle sú teda vybavené pre najmenej náročný terén, čomu zodpovedá ich cena a jednoduchosť. Sú skvelou voľbou pre ľudí, ktorí chcú dochádzať do práce, obchodu či na návštevu ekologicky, rýchlo, zdravo a bez spotenia sa. Zároveň sú veľmi užitočnými aj pre seniorov, ktorí určite ocenia prostý dizajn, jednoduchú obsluhu a nízky nástup na sedadlo. Je to práve nízko položená monotubná konštrukcia, ktorá tento nízky nástup poskytuje.

Ich vybavenie zodpovedá mestským podmienkam, menovite sa jedná o blatníky, ktoré chránia jazdca pred mokrou cestou, nosič, nachádzajúci sa v zadnej časti a svetlá, ktoré môžu pomôcť najmä počas tmavých večerných hodinách zimného obdobia.

Výhody mestských elektrobicyklov
+ Najnižšia obstarávacia cena zo všetkých druhov
+ Nízky nástup je veľmi užitočný najmä pre seniorov
+ Nosič pomôže pri nákupoch
+ Svetlá napomôžu v osvetľovaní tmavej cesty
+ Konštrukcia je vďaka jednoduchému dizajnu ľahšia
+ Vhodná aj do náročnejších, neopravených rovinatých terénov, ako napr. staré chodníky ale aj do poľných ciest
Nevýhody mestských elektrobicyklov
– Nevhodný na náročnejšie terény
– Nižší dojazd môže vo väčších mestách spôsobiť miernu nepríjemnosť
💡 Štúdia vplyv elektrobicyklov na cestovné správanie: E-bicykle nielenže zvyšujú frekvenciu a trvanie bicyklovania v porovnaní s konvenčnými bicyklami, ale tiež významne prispievajú k zníženiu závislosti na motorových vozidlách, čím pozitívne ovplyvňujú životné prostredie aj osobné zdravie.
Horské elektrobicykle

Elektrobicykle špecializované na náročný terén sú označované ako horské bicykle. Práve kvôli ich špecializácii sú horské ‚e-biky‘ charakteristické svojou vyššou váhou, ktorú ovplyvňuje kvalitná, pevná konštrukciamasívne, vysokokvalitné brzdy. Ich dizajn je určený na skutočne extrémne bicyklovanie po horách a nerovných terénoch a práve preto sú horské elektrobicykle zostrojené tak, aby jazdcovi poskytovali pri jazde čo najväčšiu kontrolu nad vozidlom, najpresnejšiu asistenciunajvyššiu možnú bezpečnosť.

Kontrola, inteligentná asistencia a bezpečnosť idú pri horských elektrobicykloch ruka v ruke. Kde kontrola nad bicyklom a inteligentná asistencia je ovplyvňovaná jednou jedinou súčiastkou – citlivým senzorom, ktorý zapája elektromotor v tých najdôležitejších momentoch, a to v presne vymeraných dávkach. Medzitým, bezpečnosť horského elektrobicykla je zvyšovaná a zaručovaná nielen tuhou konštrukciou a silnými brzdami, no taktiež aj minimalizovaním akýchkoľvek nežiadúcich zásahov elektromotora do vášho riadenia. Vďaka tomuto získavate nad horským elektrobicyklom úplnú kontrolu a nemusíte sa obávať nečakanej straty kontroly kvôli nepresnému senzoru.

Väčšina horských elektrobicyklov zároveň poskytuje tri rôzne režimy:

 1. režim elektropohonu, kedy elektromotor je aktívny po celú dobu, v takomto režime dokážete za veľmi krátky čas nadobudnúť vysokú rýchlosť
 2. asistent šliapania, elektromotor pomáha pri šliapaní, užitočné, ak si chcete dopomôcť v zdolaní obťažného vrchu
 3. manuálne šliapanie, skvelé pre udržiavanie či vybudovanie si kondičky

Pri návrhu horských elektrobicyklov dbali aj na elektromotor, ktorý je chránený pred všetkými možnými faktormi – od dažďa, po prach, blato ale aj nárazy. Rovnako chránené sú gumy, ktoré sú chránené odolným, protišmykovým plášťom. To všetko robí z horského elektrobicykla skvelým bicyklom aj na downhillové jazdy.

Výhody horských elektrobicyklov
+ Odolná konštrukcia
+ Výkonný elektromotor
+ Presný, inteligentný senzor
+ Nováčikom môžu napomôcť v zdolaní náročných terénov
+ Vysokokapacitná batéria
+ Elektromotor je chránený pred vonkajšími podmienkami
+ 3 režimy šliapania
+ Skvelé pre vypracovanie si kondičky
+ Odolný a protišmykový plášť na gumách
+ Vhodné aj pre downhill
+ Široké kolesá sú skvelé do terénu
Nevýhody horských elektrobicyklov
– Vysoká váha
– Obstarávacia cena
– Niektoré modely majú elektromotor vzadu, čo spôsobí v určitých situáciách nerovnováhu
Trekové/Krosové elektrobicykle

Trekové elektrobicykle sú svojím využitím najuniverzálnejším typom elektrobicyklov, určeným nielen na bicyklovanie na cestách a cyklotrasách, no taktiež aj na improvizovaných cestách či cestičkách, na ktoré môžete naraziť počas túry. Svojou odolnosťou a špecializáciou nepripomínajú horské ‚e-biky‘, no napriek tomu sú viac než schopné a pokojne zvládnu miernestredne náročné terény.

Ich výbava však zodpovedá skôr mestským štandardom a je identická mestským elektrobicyklom, než horským. Trekové elektrobicykle sú teda vybavené svetlom, blatníkminosičom, ktorý sa tradične nachádza vzadu. To z nich nerobí práve najlepšiu voľbu do zablatených prostredí. Svojím dizajnom pripomínajú typický bicykel.

Výhody trekových elektrobicyklov
+ Univerzálnosť je skvelá pre túry ale aj mestské prechádzky
+ Cenovo dostupnejšie
+ Dizajnovo elegantné
Nevýhody trekových elektrobicyklov
– Privysoký nástup, nevhodný pre seniorov
Skladacie elektrobicykle

Skladacie elektrobicykle sú navrhnuté pre čo najlepšie presúvaniemobilitu. Vďaka svojej skladateľnosti je ich možné jednoducho spratať do auta, vďaka čomu nebudú zaberať veľa priestoru a môžete si ich teda vziať aj na dovolenku k moru. Svojou konštrukciou sú skutočne ľahké a teda aj agilné, čo z neho robí skvelým adeptom na mestské jazdy po rovných plochách. Kvôli malým kolesám a slabším elektromotorom nie skladacie elektrobicykle vhodné do nerovných, náročných terénov.

Výhody skladacích elektrobicyklov
+ Ľahké
+ Ľahko ovládateľné
+ Skladné
+ Cenovo dostupnejšie
Nevýhody skladacích elektrobicyklov
– Malé kolesá môžu spôsobiť problémy na nerovných plochách

2. Pánske elektrobicykle

Elektrobicykle navrhnuté práve pre mužov sú zostrojené s rámom, ktorý ide od riadidiel priamo pod sedadlo.

3. Dámske elektrobicykle

Ženské elektrobicykle sú navrhnuté s nižším rámom. Tieto rámy sú typické práve pre mestské, skladacie a značné percento trekových elektrobicyklov.

4. Detské elektrobicykle

Elektrobicykle pre deti sú navrhnuté a zostrojené pre čo najvyššiu bezpečnosť, kvôli čomu sú elektrobicykle pre deti obvykle bez prevodovky alebo s jednoduchou prevodovkou.

5. Dojazd

Faktor dojazdu nemusí byť pre jazdcov každého druhu rovnako dôležitým. Zatiaľ čo pri horských túrach môže vyšší dojazd byť dôležitejším, najmä pre zdolanie skutočne náročných terénoch, v prípade cyklistických túr cez mesto nie je dojazd tak významným faktorom.

Dojazd elektrobicykla závisí na vyťaženosti elektromotora a kapacity batérie. Pokiaľ je elektromotor dlhodobo zaťažený, vyžaduje si mnoho energie a koniec koncov môže úplne ‚vyšťaviť‘ nízkokapacitnú batériu. Pri kúpe je teda potrebné zohľadniť kapacitu batérie (udávaná v ampérhodinách – Ah).

Výkon elektromotora priamo ovplyvňuje to, ako veľmi dokáže elektromotor pri záťaži využívať akumulovanú energiu v batérii. Čím viac teda zaťažíte váš výkonný elektromotor, tým rýchlejšie bude spaľovať energiu v batérii.

Ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú vyťaženie elektromotora a následné aj spaľovanie energie, pri dojazde elektrobicykla sú:

 • váha jazdca
 • štýl jazdenia
 • členitosť terénu
 • využívaný režim asistencie
 • stav batérie (koľkokrát už bola nabíjaná)
 • typ elektrobicykla

TIP: Pre dosiahnutie čo najvyššej dojazdu musíte pri jazdení dbať na faktory, ktoré môžete obmedziť. Táto šetrnosť sa môže v dlhodobom horizonte odraziť aj na tom, ako rýchlo sa batéria elektrobicykla opotrebovala.

Štandardný dojazd pre najlacnejšie elektrobicykle sa pohybuje okolo 60 kilometrov. Nasledujú elektrobicykle strednej triedy, ktoré poskytujú dojazdy už okolo 90 kilometrov a tie najdrahšie modely môžu poskytovať dojazd od 120 až 150 km. Tento ‚dojazd na papieri‘ závisí najviac práve od kapacity batérie, ktorá sa udáva v Ah.

Približný dojazd na základe kapacity batérie elektrobicykla rozpíšeme nižšie, jedná sa však o orientačné čísla, ktoré závisia od vyššie spomenutých faktorov.

 • 60 km a viac: 9-10 Ah batérie
 • 80 km a viac: 11-12 Ah batérie
 • 100 km a viac: 13-14 Ah batérie
 • 120 km až 150 km: 15+ Ah

6. Typ batérie

Takmer všetky batérie pre elektrobicykle sú lítiového druhu. Existujú však rôzne druhy lítiových batérií, medzi ktorými sú rozdiely nielen v ich zložení, no je potrebné s nimi rôznymi spôsobmi zaobchádzať a niektoré sú veľmi toxické pre prírodu, čo zelenému elektrobicyklu jednoznačne nepristane.

Li-Ion – Lítiovo-iónová batéria je pravdepodobne najrozšírenejším druhom batérie elektrobicyklov, poskytuje vysokú hustotu energie v pomere s objemom batérie, čo ju robí skvelou voľbou pre zariadenia akými sú napr. elektrobicykle. Batéria netrpí pamäťovým efektom a odohráva sa v nej len minimálne samovybíjanie. Teplotný rozsah je od -20 °C až po 60 °C. Batéria má vysokú životnosť, od 500 až po 3000 cyklov nabíjaní.

Ich recyklácia je však v súčasnej dobe problematická. Pri poškodení môže skratovať a pri prílišnom nabití z dôvodu privysokej úrovne energie dokonca explodovať, ak teda v batérii chýba interná ochrana. Rovnako jej vadí úplne vybitie.

LiPo – Lítiovo-polymérové batérie sú v dnešnej dobe asi najrozšírenejšie batérie elektronických zariadeniach akými sú napr. smartfóny či notebooky. U výrobcov sú obľúbené vďaka svojej hustote, ktorá zaručuje vysokú kapacitu. Tieto batérie sú nielenže ľahké, nemusia taktiež byť chránené ťažkým ochranným plášťom, čo znižuje celkovú váhu elektrobicykla. Poskytuje zlatý stred medzi kapacitou, cenou a výkonom. Životnosť sa orientačne pohybuje okolo 400 cyklov. Teplotný rozsah batérie je od -10 °C až po 50 °C, čo je skvelé pre letné počasia či mierne zimy. Podporuje rýchlonabíjanie.

Problémom batérie je, že pri dlhodobom nepoužívaní môže stuhnúť, kedy je veľmi obťažné batériu oživiť. Toto nepoužívanie sa môže odraziť aj na strate kapacity.

7. Životnosť batérie

Každá batéria má svoju životnosť. Tie nenabíjateľné sa vyhadzujú hneď po využití, tým druhým a čoraz populárnejším typom sú nabíjateľné batérie využívané práve elektrobicyklami, životnosť ktorých je rovnako nezvratným faktorom. Životnosť batérie je obvykle určovaná v popise daného elektrobicykla a spomína sa slovným spojením „dobíjací cyklus“. Čím vyššie číslo dobíjacích cyklov batéria má, tým dlhšie bude batéria v zdravom, využiteľnom stave.

Čím dlhšie a častejšie sa batéria využíva a opätovne nabíja, tým výraznejšie stráca svoju kapacitu. Z toho dôvodu sa môže váš elektrobicykel po roku aktívneho využívania vybiť značne skôr, než hneď po kúpe.

Predĺženie životnosti:  Životnosť batérie je možné značne predĺžiť, je však potrebné pravidelne sa starať o bicykel a pri každom použití dbať na to, ako s daným typom batérie zaobchádzať.

8. Umiestnenie batérie

Umiestnenie batérie vplýva na vzhľad ale aj vyváženosť elektrobicykla. V prípade horských bicyklov sa odporúča mať batériu práve na ráme, kde nebude spôsobovať anomálie pri zatáčkach, šmykoch a pod.

V prípade mestských a ďalších, nešportových druhov elektrobicyklov, je umiestnenie batérie skôr problémom dizajnovým. Pri týchto elektrobicykloch je batéria umiestnená obvykle za sedadlovou tyčou či pod nosičom, tzv. nosičová batéria.

9. Elektromotor

Hlavnou súčiastkou elektrobicykla je práve jeho elektromotor, ktorý svojou kvalitou môže výrazne spríjemniť vaše jazdy, či už mestom alebo lesnými cestičkami. Pri výbere je však potrebné dbať na nasledovné veci:

10. Nominálny výkon

Výkon elektromotora je určený vo wattoch. Toto číslo sa v prípade elektrobicykloch na Slovensku v drvivej väčšine pohybuje okolo 250 wattov, nakoľko výrobcovia musia dodržiavať legislatívu o pozemných komunikáciách (cestný zákon). Akékoľvek iné elektrobicykle s výkonom vyšším než 250 W musia mať výkon znížený. To v praxi znamená, že pri 250 W nebudete takýto elektromotor vyťažovať naplno, čo sa pozitívne odrazí na dlhšej životnosti motora.

11. Pohon

Pohon na prednom kolese – vhodný pre jazdu na rovinatých plochách, menovite v meste, poskytuje rovnomerné rozloženie váhy a obstarávacia cena je nižšia.

Pohon v strede bicykla – tento pohon je najideálnejší práve pre horské bicykle, u ktorých je potrebné dosiahnuť čo najvyšší balans medzi predkomzadnou časťou elektrobicykla. Takýto pohon zároveň poskytuje bicyklu tie najlepšie jazdné vlastnosti ako aj najrýchlejšiu reakciu motora na požiadavku od senzora ohľadom došliapavajúcej asistencie. Elektrobicykle s týmto pohonom zvyknú mať vyššiu obstarávaciu cenu.

Pohon na zadnom kolese – tento druh pohonu pridáva elektrobicyklu na váhe práve v zadnej časti, čo nevyhovuje horským bicyklistom. Sú však vhodné na mierne terény, s ktorými si poradia práve trekové elektrobicykle. Elektrometer vzadu je skvelý v tom, že dobre prenáša krútiaci moment na koleso.

12. Rám

Rám je hlavnou konštrukčnou časťou elektrobicykla a je dôležité zohľadniť aj jeho vlastnosti.

Veľkosť rámu

Veľkosť rámu spotrebiteľovi napomôže zvoliť si veľkostne správny elektrobicykel. Jedná sa o prakticky identický postup, ktorý sa využíva aj pri výbere klasického bicykla.

Materiál rámu – pružnosť a váha

Oceľ

Oceľové rámy sú pevné, pružnénízkonákladové. Najväčším problémom je ich váha, no tá sa môže znížiť za pomoci rôznych kovových zmesí, tzv. zliatín.

Z uhlíkového vlákna (karbon)

Uhlíkové vlákno je materiál dosiahnutý zložitým výrobným procesom. Jeho výsledkom je efektívny, pevný a zároveň ultraľahký materiál. Nakoľko je náročný na výrobu a poskytuje užitočné kvality, elektrobicykel s takýmto rámom je drahší.

Hliník

Hliník je materiál pevnýľahký, problémom hliníka je však jeho nepružnosť, resp. minimálna pružnosť. Cenovo je drahší, než oceľ.

13. Priemer kolies

Priemer kolies je udávaný v palcoch. Tento údaj vám môže dopomôcť v zvolení si výškovo správneho elektrobicykla pre vaše dieťa.

Výška dieťaťa Priemer kolies
82 – 100 cm 12″
98 – 106 cm 14″
104 – 122 cm 16″
120 – 130 cm 20″
127 – 142 cm 24″
140 – 158 cm 26″

14. Cena

Elektrobicykle sú výrazne drahšie, než klasické bicykle a to najmä kvôli drahej vysokokapacitnej batérii, elektromotoru a senzoru. Z toho dôvodu sú elektrobicykle pre mnohých ľudí pridrahé. Ak to s cyklistikou myslíte vážne a nevadí vám zaplatiť niekoľko tisíc eur za poriadny horský elektrobicykel, jednoznačne si prídete na svoje. Ak sa však chcete zmestiť pod 1000 €, nájdete elektrobicykle mestského, skladacieho či krosového typu.

Často kladené otázky o elektrobicykloch (FAQ)

Musím na elektrobicykli šliapať na pedále?

Vo väčšine prípadoch áno. Niektoré elektrobicykle však môžu poskytovať autonómny pohon, no drvivá väčšina elektrobicyklov ráta s manuálnym šliapaním na pedále. 

Aká je maximálne povolená rýchlosť elektrobicykla, ak je vôbec stanovená?

Legislatíva stanovuje maximálnu povolenú rýchlosť elektrobicykla spoločne s výkonom motora. Maximálna rýchlosť teda nesmie presahovať 25 km/h a výkon motora nesmie presahovať 250 W. 

Je možné motor odblokovať?

Je to možné. No v prípade takého odomknutia, bicykel môže dosahovať rýchlosti vyššie než 25 km/h, kedy sa stáva „bicyklom s nízkym výkonom.“ Takéto vozidlo si vyžaduje príslušnú dokumentáciu a to v podobe evidenčného čísla a registrácie. Avšak akékoľvek odblokovania motora bude mať negatívny dopad na všetky súčiastky elektrobicykla.

Čo sa stane, ak elektrobicykel premokne?

Všetky na vodu citlivé komponenty elektrobicykla sú chránené od vonkajšieho prostredia, nie je preto za potreby sa obávať kaluží alebo dažďa.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 10 Priemerne: 4.6]