test stanovOddych či dovolenka v prírode sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené a vyhľadávané. Ubytovanie si viete zabezpečiť v prírodných chatách, penziónoch alebo hoteloch, ale stanovanie v prírode pod holým nebom má nepochybne svoje čaro. V tomto článku sa dozviete, čo to je stan a získate užitočné informácie, ktoré vám pomôžu pri výbere ideálneho stanu pre vás. Jeho výber je dôležitý, pretože od neho závisí, aký bude pobyt v prírode.

Stan je prenosný prístrešok, ktorý primárne slúži na pobyt v prírode pod holým nebom. Skladá sa z konštrukcie nazývanej rám, na ktorej je uchytený materiál. Aby rozložený stan zostal na svojom mieste, je nutné ho niečím pripevniť. Slúžia na to pevné šnúry uchytené o stan, ktoré sa pripevnia kolíkom zarazeným do zeme. Jeho úlohou je chrániť dobrodruhov pred vonkajšími nepriaznivými a poveternostnými vplyvmi.

Využiteľnosť stanu je všestranná. Je perfektným spoločníkom na turistiku, dobrodružné cestovanie, ale využiť sa dá aj v kempoch, na rodinných výletoch, festivaloch či doma na záhrade. Stan by mal byť súčasťou povinnej výbavy každého milovníka prírody.

Náš test stanov vám predstavuje rebríček tých najlepších stanov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie stany

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Ferrino Sling 2
zimne pneumatiky Ferrino Sling 2
159€
2.Coleman Rock Springs 4
zimne pneumatiky Coleman Rock Springs 4
129€
3.Highlander Blackthorn 1
zimne pneumatiky Highlander Blackthorn 1
69€
4.Zajo Montana 2
zimne pneumatiky Zajo Montana 2
59€
5.High Peak Minipack
zimne pneumatiky High Peak Minipack
39€
6.Cattara Bovec 2
zimne pneumatiky Cattara Bovec 2
39€
7.Cattara Army
zimne pneumatiky Cattara Army
39€

Ako vybrať ten najlepší stan?

Parametre, ktoré si treba pri výbere stanu všímať

Pri výbere stanu mnoho ľudí zvyčajne zaujímajú dva hlavné atribúty, ktorými sú cena a kvalita. Na trhu nájdete stany od rôznych výrobcov a v rôznych cenových hladinách. Líšia sa prevažne parametrami a vlastnosťami. Pre neznalých je veľmi ťažké sa vyznať medzi jednotlivými druhmi stanov a vybrať si ten najlepší. My vám chceme výber čo najviac uľahčiť a tak vám ponúkame podrobnú analýzu hlavných parametrov, ktoré je dôležité si pri kúpe všímať. Predtým, ako si kúpite svoj stan, zamerajte sa na nasledujúce parametre a vlastnosti:

 1. Typy stanov podľa použitia

Pri výbere stanu je dôležité si ujasniť, na aký účel má slúžiť. Na základe použitia sa stany rozdeľujú na tri základné kategórie:

 • Rodinné stany – už podľa názvu je zrejmé, že tieto typy stanov sú určené pre rodiny na kempovanie či pobyt v prírode. Zvyčajne sú navrhnuté pre minimálne tri osoby a viac. Vyznačujú sa maximálnym komfortom a pohodlím. Charakteristickými sú veľké rozmery a vyšší strop, vďaka čomu je možné sa v stane postaviť. K dispozícií je viac oddelených častí, predsieň a krytá terasa. Tieto typy stanov majú robustnejšiu konštrukciu a zvyčajne sú náročnejšie na postavenie (musí ich stavať viac ľudí naraz). Nevýhodou je, že sú ťažké a najmenej skladné – aj po zložení sú väčších rozmerov. Preto je ideálne ich prepravovať v kufri auta.
 • Turistické stany – jedná sa o univerzálne stany, ktoré sú navrhnuté pre 2, 3 alebo 4 osoby. Sú určené hlavne na kempovanie, turistiku, festivaly alebo pre rybárov. K dispozícií sú väčších a aj menších rozmerov a tvorené z rôznych materiálov. Výhodou týchto typov stanov je skladnosť (sú menšie a ľahšie v porovnaní s rodinnými stanmi) a ich jednoduchá konštrukcia, ktorá umožňuje rýchle zloženie / rozloženie.
 • Expedičné stany – jedná sa o najodolnejšie stany a zároveň najdrahšie. Tieto typy stanov sú určené do extrémnych podmienok. Sú tvorené z kvalitných, pevných a zároveň ľahkých materiálov, ktoré sú vhodné do mrazivého, veterného a aj daždivého počasia. Stany sú navrhnuté pre 1 až 2 osoby. Výhodou je nielen odolnosť, ale aj ich skladnosť a rýchlosť zloženia / rozloženia. Tieto stany sú ideálne pre vysokohorskú turistiku.
 1. Typy stanov podľa prevedenia stien

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere stanu je prevedenie stien. To určuje, z koľkých vrstiev je stan tvorený. Na základe toho vieme určiť, do akého počasia je stan vhodný. Existujú dva typy:

 • Jednoplášťové stany – stany sú vyrobené z ľahkých materiálov a sú tvorené z jednej vrstvy (bez vnútorného stanu). Hodia sa na občasné použitie do menej extrémnych podmienok.
 • Dvojplášťové stany – sú tvorené z vonkajšej vrstvy (tzv. tropiko), na ktorej je uchytená vnútorná vrstva z priedušného materiálu. Tento materiál musí byť schopný prepúšťať vzduch a vodnú paru, aby sa nehromadili vo vnútornej časti stanu.Tento druh stanov je vhodný aj do extrémnych podmienok.
 1. Stany podľa typu a tvaru konštrukcie

Stany je možné rozdeliť aj podľa typu a tvaru konštrukcie. Tá predurčuje, aký konečný tvar bude mať postavený stan. Najčastejšie sú na výber tri druhy konštrukcie:

 • Stan v tvare “A“ – konštrukcia stanu je tvorená dvoma tyčami, ktoré pripomínajú tvar strechy. Tento typ stanu sa zvyčajne skladá z jednej vrstvy. Aby ste stan postavili, tak sa musí napnúť za pomoci upínacích laniek a zaistiť kolíkmi (prípadne kovovými sponkami). Výhodou je ľahké rozloženie / zloženie. Nevýhodou je horšia odolnosť voči dažďu, nedostatok vnútorného priestoru a nedostatočná stabilita. Tento typ stanov je v súčasnosti menej bežný až ojedinelý, väčšinou sa vyrábajú v retro verziách.
 • Kopulovitý stan – konštrukciu tvoria dve ohybné tyče, ktoré sa ťahajú z rohov podlahovej časti a pretínajú sa v najvyššom bode stanu. Pre vyššiu stabilitu a odolnosť voči poveternostným podmienkam sa používajú aj ďalšie ohybné tyče. Tento tvar stanov možno prirovnať ku kupole alebo k eskimáckemu iglu. Ich jednoznačnou výhodou je pevnosť konštrukcie, jednoduchá skladnosť a perfektné vnútorné využitie priestoru. Patria k najpopulárnejším stanom súčasnosti.
 • Tunelový stan – už podľa názvu je jasné, že tento druh stanov pripomína tvar tunelu. Konštrukcia je tvorená z prútových oblúkov, ktoré sa rovnomerne osadia a tým vytvoria predĺžený tunel. Konštrukciu je nutné upevniť pomocou klinov alebo kolíkov. Výhodou týchto stanov je nízka hmotnosť, vynikajúca priestrannosť a ich výška.
 1. Vodný stĺpec

Pri výbere stanu je tento údaj veľmi dôležitý. Treba si vybrať taký model stanu, ktorý ponúka dostatočne vysoký vodný stĺpec. Vďaka tomu môžete stan využívať aj v mesiacoch, kedy sú zrážky bežné.

Vodný stĺpec udáva, aká je vodeodolnosť stanu. To znamená, že predstavuje údaj, ktorý hovorí o nepremokavosti materiálu, z ktorého je vyrobený stan. Hodnota vodného stĺpca sa udáva v milimetroch. Platí, že čím je hodnota vyššia, tak tým je stan odolnejší voči vode a premoknutiu.

Vodeodolnosť alebo nepremokavosť stanu sa dosiahne impregnáciou materiálu za pomoci špeciálneho prípravku na to určeného. Tým sa však zvyšuje hmotnosť a znižuje priedušnosť materiálu.

Vodný stĺpec sa udáva samostatne pre tropiko a podlážku (čo je podkladová vrstva stanu), takže sú k dispozícií dva údaje. Aké hodnoty vodného stĺpca sú vyhovujúce? V našich podmienkach sú ideálne nasledujúce hodnoty:

 • Vodný stĺpec tropika: 1500 – 2500 mm
 • Vodný stĺpec podlážky: do 5000 mm

Ako môžete vidieť, tak hodnota vodného stĺpca podlážky je o dosť vyššia. Dôvodom je, že si musí poradiť s tlakom, ktorý je na ňu v stane vyvíjaný. Ľudia vytvárajú na podkladovú vrstvu stanu oveľa väčší tlak ako dážď na tropiko.

 1. Podkladová vrstva stanu – podlážka

Podkladová vrstva stanu sa nazýva podlážka. Mala by byť kvalitná a odolná, pretože od nej závisí pohodlie v stane. Môže byť vyrobená z rôznych syntetických materiálov, akými sú napríklad PVC, polyester a polyamid. Nevýhodou PVC podlážky je, že používaním sa môže poškodiť (najčastejšie stráca na pevnosti alebo praská) a tak môže začať do stanu zatekať voda. Kvalitnejšie, ale zároveň i drahšie sú podkladové vrstvy stanu, ktoré sú vyrobené z polyesteru a polyamidu.

 1. Veľkosť a dĺžka stanu

Pre dostatočné pohodlie a komfort pri spaní v stane je dôležitá jeho veľkosť a dĺžka. Výrobcovia väčšinou uvádzajú pre koľko osôb je stan určený. Na jednu dospelú osobu sa priemerne počíta s minimálnou šírkou 60 – 70 cm. Treba si však uvedomiť, že tam nie je zahrnutý priestor na osobné veci a batožinu. Nehovoriac o tom, ak sú osoby pevnejšej postavy. Preto odporúčame vybrať si taký stan, ktorého kapacita bude aspoň o jednu alebo dve osoby väčšia, ako bude reálne stan využívať. Dosiahnete tak nielen väčší priestor, ale aj maximálny komfort v stane.

Rovnako ako veľkosť je dôležitá aj dĺžka stanu, hlavne v prípade, ak ho budú využívať aj vyšší ľudia. Všeobecne platí, že dĺžka stanu by mala byť dlhšia minimálne o 20 cm ako je najvyššia osoba, ktorá sa bude v stane  nachádzať. Vďaka dostatočnej dĺžke sa každý člen stanu pohodlne vyspí.

 1. Hmotnosť stanu

Pri výbere stanu je dôležité brať do úvahy aj samotnú hmotnosť. Rozhodujúcimi faktormi sú dve veci –  ako budete stan prenášať a na čo ho chcete využívať.

Pre pešiu turistiku, cykloturistiku alebo pobyt pri vode sú praktickejšie stany s nízkou hmotnosťou. Ideálne sú ľahké alebo ultraľahké stany. Pre kempovanie na dovolenke sú vhodnejšie väčšie rodinné stany. Tie sú síce oveľa ťažšie, ale na druhej strane viac priestrannejšie a komfortnejšie.

Ak plánujete nosiť stan v ruksaku na svojich pleciach, tak určite nám dáte zapravdu, že čím bude ľahší, tým lepšie. Nízka hmotnosť je obzvlášť užitočná pri náročných túrach. Pokiaľ budete stan prevážať v kufri auta, v takom prípade sa nebojte investovať aj do finančne náročnejšieho rodinného stanu s vyššou hmotnosťou.

 1. Vstup do stanu

Ďalšou dôležitou vecou, ktorú si pri nákupe treba všímať je vstup do stanu. Je nepohodlné, ak je veľmi nízky alebo príliš úzky. Pri vstupe do stanu platí, že čím je priestrannejší, tým lepšie.

K dispozícií môže byť jeden vchod alebo dva. Menšie stany sú zvyčajne vybavené jedným vchodom. Praktickejšie však je, keď má stan dva vchody, vďaka čomu je uľahčený prístup do stanu a zaistené aj lepšie vetranie.

Vstup do stanu môže byť voľný alebo uzatvárateľný. Lepšie a komfortnejšie riešenie je, ak je vstup do stanu kvalitne zabezpečený a uzatvárateľný. Slúži na to zips, ktorý by mal byť nielen odolný, ale aj dostatočne kvalitný. Nezabudnite ho pred kúpou skontrolovať.

V prípade stanovania pri vode oceníte moskytiéru čiže sieťku, ktorá zabraňuje vstúpiť nepríjemnému hmyzu do interiéru stanu.

 1. Kvalita švov

Mnoho ľudí nenapadne, že práve švy na stane sú veľmi dôležité. Ich kvalita je rozhodujúca. Ak nie sú kvalitné a dostatočne podlepené špeciálnou nepriepustnou páskou, v takom prípade sa môže stať, že v nepriaznivom počasí vám bude cez švy zatekať.

 1. Konštrukcia stanu

Konštrukcia je základným prvkom, bez ktorého by stan nemohol byť postavený. Je tvorená z prútov, pričom veľmi dôležitá je odolnosť materiálu, z ktorých sú vyrobené. Existujú dva základné druhy materiálov:

 • prúty z laminátu – sú ťažšie a náchylnejšie na poškodenie, takže s nimi treba zaobchádzať veľmi opatrne
 • duralové prúty – jeden z najlepších materiálov a najdrahších zároveň. Sú však kvalitné, ľahké a dokážu odolávať aj extrémnym vplyvom počasia
 1. Vnútorné vrecká

Vnútorné vrecká sú praktickým riešením. Môžu sa použiť na odkladanie rôznych drobností, ktoré chcete mať poruke a nestratiť. Niektoré modely stanov majú priamo zabudované vnútorné vrecká, iné umožňujú si ich dokúpiť a dodatočne pripevniť do interiéru stanu.

 1. Farba stanu

Výber farby stanu nie je len vecou vkusu. Jedná sa o celkom podstatný parameter, pretože farba stanu slúži na rôzne účely. Svetlé prevedenie stanov v porovnaní s tmavými dokážu lepšie odrážať svetlo a tým je vnútro stanu menej zahrievané. Navyše, svetlé farby vzbudzujú opticky väčší priestor, takže v interiéri stanu nebudete mať pocit stiesnenosti. Na druhej strane, tmavšie farby zaistia, aby vás skoro ráno nezobudili prvé ranné lúče.

 1. Príslušenstvo a doplnky k stanu

Mnoho výrobcov pri drahších modeloch nezabúda pribaliť k stanom aj užitočné doplnky a príslušenstvo. V niektorých prípadoch, napríklad pri základných modeloch, si však človek musí príslušenstvo a rôzne doplnky dokúpiť zvlášť. Medzi takéto vybavenie patria kolíky, upínacie lanká, prúty a tyčky, dodatočné predsiene, prídavné vrecká a siete, impregnačné spreje, opravné sady a ďalšie.

 1. Najlepšie značky stanov

Na našom trhu sa nachádza široká ponuka značiek, ktoré ponúkajú rôzne druhy stanov. Medzi najobľúbenejšie patria nasledujúce:

 • Husky – jedná sa o českú značku, ktorá vznikla v roku 1997. Ponúka outdoorové a kempingové vybavenie, turistické oblečenie a batohy. Vo svojej ponuke má na výber viacero turistických stanov, ktoré vynikajú hlavne svojím zaujímavým dizajnom.
 • Coleman – americká značka, ktorej vznik siaha až do roku 1901. Zameriava na predaj outdoorového vybavenia s použitím najmodernejších technológií. V ich ponuke nájdete kvalitné turistické stany rôznych tvarov a veľkostí. Sú vhodné pre dobrodruhov, ale aj ľudí, ktorí radi kempujú.
 • Loap – jedná sa o českú značku, ktorá ponúka cenovo dostupné turistické, rekreačné či rodinné stany
 • Ďalšie značky – Hannah, Hilleberg, High Peak, Jurek, Salewa, Ferrino, Vango, Quechua, Robens, Trimm, Crossroad, Naturehike..
 1. Cena, pomer ceny a kvality

Ak sa rozhodnete pre kúpu svojho nového stanu, ako prvé by ste si mali ujasniť cenu, ktorú ste ochotní doňho investovať.  Ponuka stanov je široká a môžete si vybrať nielen z rôznych cenových hladín, ale aj podľa parametrov, vlastností a značiek. Niekto si želá vyslovene najnovší model na trhu bez ohľadu na cenu, inému stačí aj základný model s prijateľnou cenou.

Ak nemáte pevne stanovenú cenu, ktorú ste ochotní za nový stan zaplatiť, určite vás bude zaujímať vyvážený pomer ceny a kvality. Pre mnohých ľudí je práve tento pomer rozhodujúcim faktorom. Väčšinou platí, že čím je stan drahší, tým je aj kvalitnejší a odolnejší. Nie je to však podmienka.

 • Lacný stan si dokážete kúpiť za 20 alebo 30 eur, no postačí vám akurát tak pre stanovanie doma na záhrade. Treba si však dať pozor na dážď, pretože v cene je odrazená aj kvalita materiálu, z ktorých je stan vyrobený.
 • Turistický stan so základným vybavením môžete kúpiť v cenovej hladine od 70 do 140 eur.
 • Základné prevedenie rodinných stanov si môžete zakúpiť v cene od 150 do 300 eur.
 • Kvalitné expedičné stany vo výbornom pomere cena a kvalita vás môžu vyjsť na 350 až 400 eur.
 • Pokiaľ máte záujem o to najlepšie, tak si vyberte prvotriedne expedičné stany z kvalitných odľahčených materiálov, ale počítajte s tým, že ich cena môže dosahovať aj niekoľko tisíc eur.

Pri výbere stanu je dobré si overiť či daný výrobca má vo svojej ponuke náhradné komponenty. Vďaka tomu si nebudete musieť každú sezónu kupovať nový stan, ale si len dokúpite, čo sa poškodí.

Užitočné tipy pri kúpe stanu

Ak ste sa rozhodli pre kúpu nového stanu, určite vás bude zaujímať, ako si vybrať najlepší stan, aby ste neskôr nemuseli ľutovať, že ste zbytočne vyhodili kopec peňazí za stan, ktorý nedokážete naplno využívať.

Ako teda vybrať správny stan? Najzákladnejšími parametrami sú účel využitia stanu, ako často a v akých podmienkach sa bude používať. Pozrite sa na nasledujúce užitočné tipy, ktoré vám pri výbere stanu pomôžu:

 1.     Prečo si kupujete stan? Chcete ho využívať na rodinné pobyty v kempe alebo ho využijete na stanovanie počas turistiky? Podľa odpovede budete vedieť, ktorý typ stanu bude pre vás najvhodnejší.
 2.     Kde a kedy budete najviac stan využívať? Pokiaľ ho budete využívať v našich oblastiach, v takom prípade sa nemusíte zamerať na stany s vysokým vodným stĺpcom. Dôležité je však poznať odpoveď, v ktorom ročnom období ho budete najviac využívať.
 3.     Plánujete viac cestovať a premiestňovať sa so stanom? V tomto prípade je veľmi dôležité zloženie a rozloženie stanu. Tu je dôležité, aby konštrukcia stanu bola zhotovená z kvalitnej a odolnej konštrukcie.
 4.     Koľko ľudí bude v stane spať? Stan si vyberte podľa počtu ľudí, ktorí v ňom budú prespávať a nezabúdajte pri tom na rezervu jednej alebo dvoch osôb. Vďaka tomu bude mať každý človek v stane dostatočný priestor.
 5.     Chcete stan využívať na prespanie počas turistiky? Vyberajte si menšie a ľahšie stany, pretože ho pravdepodobne ponesiete v batohu na pleciach. Pri náročných túrach zaručene nižšiu váhu oceníte.
 6.     Potrpíte si na komfort a pohodlie? Pri výbere dbajte na počet vstupov, dostatočne vysoké vnútro stanu, na dostatočnú odolnosť podlážky a tropika, do úvahy berte aj vetranie a pre koľko ľudí je stan určený. To všetko ovplyvňuje komfort pri používaní.
 7.     Budete mať so sebou veľa batožiny? V tomto prípade nezabúdajte, že i batožinu treba niekam uskladniť.
 8.     Akú farbu stanu preferujete? Chcete tmavší alebo svetlejší interiér stanu? Farba je taktiež dôležitým parametrom pri výbere stanu.

Často kladené otázky

Čo znamenajú nasledujúce výrazy pri výbere stanu?

 • Tropiko – je to vonkajšia vrstva (plášť) stanu, ktorá je pokrytá vodeodolnou úpravou, čím je stan chránený pred namočením.
 • Podlážka – je to podkladová vrstva stanu, ktorá sa nachádza na zemi vo vnútri stanu. Mala by byť vyrobená z kvalitného, nepremokavého a dostatočne odolného materiálu. Najlepšie sú podlážky vyrobené z polyesteru a polyamidu.
 • Vodný stĺpec – určuje, aká je vodeodolnosť alebo nepremokavosť stanu. Hodnota stĺpca sa udáva v milimetroch. Tu platí pravidlo, že čím je vyššia hodnota, tak tým je stan odolnejší voči vode.

Aký  je ideálny vodný stĺpec stanu?

Na naše bežné podmienky na Slovensku vám bude celkom stačiť vodný stĺpec tropika od 1500 mm do 2500 mm. V prípade podlážky je vodný stĺpec vhodný do 5000 mm. Ak chcete stanovať v náročnejších podmienkach (napríklad na horách), vyberajte si stany s vodným stĺpcom s hodnotou od 6000 mm a viac. Pri vyššej hodnote je dôležité dostatočné vetranie, pretože vďaka vyššiemu vodnému stĺpcu je znížená priedušnosť v stane.

Je kvalitnejšia konštrukcia z laminátových alebo duralových prútov?

Tu jednoznačne vyhrávajú duralové prúty, ktoré sú pevnejšie, kvalitnejšie a majú nižšiu hmotnosť. Za tento druh konštrukcie si síce zaplatíte, ale vydrží vám niekoľko rokov.

Je pri stanovaní potrebný opravný set na stany?

Opravný set na stany by mal byť povinnou výbavou každého človeka, ktorý stanuje. Pomôže vám ochrániť stan pred poškodením a celým zničením. Súčasťou opravného setu by mali byť minimálne záplaty na plachtu a podlážku, ihla a niť pre opravu švov a pevná lepiaca páska pre dočasné zlepenie prútov.

Ako sa starať o stan?

Dôkladná starostlivosť dokáže výrazne ovplyvniť životnosť každého stanu. Aký je správny postup, vďaka ktorému bude mať stan čo najdlhšiu životnosť? Držte sa nasledujúcich zásad:

 • Zabezpečte, aby sa počas používania v stane pravidelne vetralo
 • Po každom stanovaní, a to aj v prípade, že počas stanovania nepršalo, je dôležité stan dôkladne vyčistiť a následne vysušiť, aby nevznikli nepríjemný zápach a plesne
 • Žiadny stan sa nikdy nesmie prať v práčke a ani sušiť v sušičke prádla (ak neuvádza výrobca inak)
 • Špinu zo stanu odstráňte za pomoci špeciálnych prostriedkov určených na stany alebo pomocou mydla a teplej vody a nezabudnite na jeho vysušenie
 • Stan je vhodné skladovať na suchom, tmavom a najlepšie chladnom mieste
 • Ak objavíte na stane čo i len malú dierku, okamžite ju opravte a zaplátajte (slúži na to set na opravu stanov)
 • Občas premažte zipsy silikónovým sprejom, čím tak predĺžite ich životnosť

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 16 Priemerne: 4.9]