testy indukcnych varnych dosiekV mnohých domácnostiach už klasické plynové sporáky nahradili nové, modernejšie, elektrické ku ktorým nepochybne patria aj indukčné varné dosky. Vrátane príťažlivého dizajnu zaujmú predovšetkým rýchlym zahriatím a zároveň nízkou spotrebou elektrickej energie. Fungujú na princípe elektromagnetickej indukcie, to znamená, že po zapnutí a položení špeciálneho hrnca na varnú dosku sa automaticky v doske aktivuje indukčná cievka, vďaka čomu prechádza takmer všetko teplo, cca 90% priamo na dno nádoby.

V porovnaní s plynovými šporákmi sa teda obsah nádoby zohreje podstatne rýchlejšie, ušetríte tak nielen množstvo času, ale aj energie. Naviac, po zapnutí varnej dosky  teplo putuje ihneď na dno hrnca, samotná varná doska je zohriata iba minimálne, čo je veľkým benefitom najmä z bezpečnostného hľadiska.

Podobne ako pri ostatných kuchynských spotrebičoch aj v prípade indukčných varných dosiek si môžete vyberať zo širokej ponuky modelov rôznych cenových kategórií. Vrátane ceny a dizajnu však nezabúdajte ani na parametre, ktoré vám pomôžu vybrať tú správnu indukčnú varnú dosku.

Náš test indukčných varných dosiek vám predstavuje rebríček tých najlepších indukčných varných dosiek, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie indukčné varné dosky

Názov modeluHodnotenieOrientačná cena
1.Electrolux EIV634
indukcna varna doska Electrolux EIV634
369€
2.Electrolux LIV63431BK
indukcna varna doska Electrolux LIV63431BK
349€
3.Whirlpool WL B1160 BF
indukcna varna doska Whirlpool WL B1160 BF
289€
4.Bosch PUE611BB1E
indukcna varna doska Bosch PUE611BB1E
259€
5.Electrolux LIR60430
indukcna varna doska Electrolux LIR60430
249€
6.Electrolux EHH 6240 ISK
indukcna varna doska Electrolux EHH 6240 ISK
209€
7.Candy CH 64 CCB
indukcna varna doska Candy CH 64 CCB
149€

Porovnanie parametrov indukčných varných dosiek

Electrolux EIV634 indukcna varna doska Electrolux EIV634 Electrolux LIV63431BK indukcna varna doska Electrolux LIV63431BK Whirlpool WL B1160 BF indukcna varna doska Whirlpool WL B1160 BF Bosch PUE611BB1E indukcna varna doska Bosch PUE611BB1E Electrolux LIR60430 indukcna varna doska Electrolux LIR60430 Electrolux EHH 6240 ISK indukcna varna doska Electrolux EHH 6240 ISK Candy CH 64 CCB indukcna varna doska Candy CH 64 CCB
Maximálny príkon 7350 W 7350 W 7200 W 4600 W 7350 W 6600 W 5700 W
Materiál dosky sklo sklo sklokeramika sklo sklo sklokeramika
Hmotnosť 10.64 kg 10 kg 9.7 kg 11.371 kg 11 kg 10.5 kg 12 kg
Rozmery 4.4 x 56 x 49 cm 5.4 x 59 x 51 cm 5.1 x 59.2 x 52.2 cm 4.4 x 56 x 49 cm 59 x 52 x 6 cm 5 x 59 x 52 cm
Šírka 56 cm 56 cm 59 cm 56 cm 56 cm 59 cm 59 cm
Hĺbka 49 cm 52 cm 51 cm 49 cm 49 cm 52 cm 52 cm
Typ varnej dosky indukčné indukčné indukčné indukčné indukčné indukčné indukčné
Typ ovládania dotykové dotykové dotykové dotykové dotykové dotykové dotykové
Indikátor zbytkového tepla/zapnutia ano ano ano ano ano ano ano
Detská poistka ano ano ano ano ano ano
Napätie 220 – 240 V 220 – 240 V 220 – 240 V 220 – 240 V
Časovač ano ano ano ano ano ne ano
Eco časovač ano ano ne ne
Frekvencia 50 / 60 Hz 50 / 60 Hz 50 / 60 Hz
Podsvietenie ano ano ano ano

Ako vybrať tú najlepšiu indukčnú varnú dosku?

Medzi najdôležitejšie parametre pri výbere indukčnej varnej dosky patrí:

1. Príkon

čím je vyšší, tým viac energie ušetríte. Nenechajte sa preto zlákať iba nízkou cenou indukčnej varnej dosky, ale myslite predovšetkým na jej príkon. Najlacnejšie modely disponujú veľmi slabým príkonom max. 2000W, čo na úsporné a rýchle varenie nestačí. Ak teda chcete efektívne hospodáriť s energiou a naplno tak využiť potenciál indukčných varných dosiek, rozhodne uprednostnite modely s minimálnym príkonom 7000W.

2. Počet indukčných platní

v súčasnosti si môžete vybrať z dvoch typov indukčných varných dosiek. K prvému typu patria tie, ktoré disponujú dvoma indukčnými platňami.  Ich hlavným benefitom je nielen nízka cena, ale aj menšia veľkosť. V kuchyni teda nezaberú veľa miesta. Sú však vhodné max. do dvojčlennej domácnosti. V prípade, že často varíte celej rodine bude pre vás ideálny druhý typ so štyrmi indukčnými platňami a flexi zónou. Môžete tak variť naraz v 4 hrncoch s rôznym výkonom, v závislosti od potrebnej tepelnej úpravy jednotlivých surovín.

3. Energetická trieda spotreby energie

ako sme už spomínali najväčšou výhodou indukčných varných dosiek je práve nízka spotreba elektrickej energie. Výberom správnej energetickej triedy však dokážete ušetriť ešte viac. Pri kúpe si teda nezabudnite všimnúť na prilepenom energetickom lístku, písmeno, ktoré označuje mieru úspory energie. Najúspornejšie modely sú označené písmenom A+++, pričom posledné písmeno G znamená najmenej úsporné modely.

4. Spôsob ovládania

v prípade indukčných varných dosiek sa stretnete s dvoma základnými typmi ovládania. Posuvné ovládanie (slider) je modernejšie a na prvý pohľad jednoduchšie. Jemným posúvaním prsta môžete kedykoľvek zvýšiť, alebo naopak znížiť výkon indukčnej platne. Mokré, alebo mastné ruky vám však v porovnaní s dotykovým ovládaním môžu jednotlivé úkony značne skomplikovať.  Pre tých z vás, ktorí varíte každý deň väčšie množstvo jedál je klasické dotykové ovládanie rozhodne praktickejšie a šetrnejšie na čas. Ku komfortu pri varení prispieva aj postavenie ovládacieho panela, ktorý môže byť umiestnený buď z boku, alebo vpredu, pred indukčnými platňami.

5. Funkcie

vrátane vyššie spomínaných výhod indukčných varných dosiek, disponujú aj celou radou ďalších funkciou. Jednou z nich aj časovač, vďaka ktorému sa indukčná platňa po dovarení jedla automaticky vypne. Nemusíte tak stáť celú dobu pri sporáku a kontrolovať aby sa nič nepripálilo, či neprevarilo. Čas vám výrazne ušetrí aj funkcia Power Booster, ktorá umožňuje rýchle ohriatie jednotlivých platní na maximum. Modernejšie modely sa môžu pochváliť funkciou rozpoznávania veľkosti hrncov či automatickým nastavením teploty potrebnej na varenie cestovín, grilovanie, alebo vyprážanie.

6. Bezpečnostné funkcie

pri kúpe indukčnej varnej dosky si nezabudnite skontrolovať či poskytuje ochranu proti prepätiu a podpätiu, predídete tak možnému riziku jej poškodenia. V domácnosti s deťmi sa určite zíde aj detská poistka, ktorá zabráni neúmyselnému zapnutiu indukčnej dosky. K ďalším bezpečnostným vlastnostiam patrí ochrana proti vznieteniu oleja, alebo rozpoznanie množstva surovín v hrnci a následnej regulácií teploty tak, aby sa jednotlivé suroviny nepripálili.

Výhody indukčných varných dosiek oproti sklokeramickým a plynovým

Vrátane indukčných varných dosiek nájdete na trhu aj sklokeramické a plynové varné dosky. V porovnaní s nimi však indukčné varné dosky  ako sme už naznačili disponujú množstvom výhod:

  • Rýchlosť ohrevu – kým pri plynovej, sklokeramickej doske sa zahrievajú najskôr platne, v prípade indukčnej ide teplo priamo na dno nádoby. Voda v hrnci sa tak začne variť podstatne skôr.
  • Nízka spotreba elektrickej energie – keďže u indukčnej varnej dosky neprichádza najskôr k ohrevu samotnej platne, ale nádoby, energia sa využíva efektívne, nedochádza k žiadnej zbytočnej strate ako u plynovej, sklokeramickej doske  kde sa ohrievajú aj platne.
  • Komfort – indukčné varné dosky vám umožňujú regulovať výkon a teplotu jednoduchým stlačením tlačidla, prípadne posunutím prsta. Naviac poskytujú množstvo ďalších funkcií, ktoré vás odbremenia od nekonečného státia pri sporáku.
  • Bezpečnosť – jednotlivé indukčné platne sa nezahrievajú, môžete tak na ne položiť ruku bez toho, aby ste sa popálili. Pri sklokeramickej, či plynovej varnej doske sa zahrievajú platne, alebo špirály na veľmi vysokú teplotu, hrozí vám tak riziko popálenia.
  • Jediným obmedzením indukčných varných dosiek je, že či už používate obyčajný hrniec, tlakový hrniec alebo akýkoľvek riad, musíte používať špeciálny feromagnetický riad, teda riad s kovovým dnom, ktorý kúpite takmer v každom obchode s kuchynskými spotrebičmi.

Údržba indukčných varných dosiek

Čo sa týka údržby indukčnej varnej dosky, tá je úplne jednoduchá. Keďže jednotlivé platne sa nezahrievajú, po kvapnutí na indukčnú varnú dosku sa jedlo nepripáli. Na čistenie vám tak stačí čistá, mokrá handra z mikrovlákna, ktorou jemne prejdete po povrchu jednotlivých platní. V prípade mastnejších škvŕn siahnite po špeciálnom čistiacom prostriedku, alebo šťave z citróna. V žiadnom prípade nepoužívajte drôtenku s ktorou by ste  jednotlivé platne poškriabali.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 10 Priemerne: 4.6]