test tlakových hrncovTlakový hrniec je kuchynský riad využívajúci fyzikálne javy na urýchlenie a zefektívnenie varenia potravín. Varenie je účinnejšie vďaka tlaku pary vo vnútri hrnca. Para vzniká zohrievaním tekutiny vo vnútri, tá sa vyparuje no zo začiatku neuniká. To vytvára úmerne zvyšujúci sa tlak, ktorý vedie k zvýšeniu vnútornej energie a teda tepla.

Vo vnútri tak dochádza k vysokým varným teplotám (nad 120° C, teda vyššie hodnoty než štandardných 100° C), ktoré vedú k časovo účinnejšiemu tepelnému upraveniu potravín vo vnútri hrnca.

Tlak (para) je regulovaný ventilmi, aby hrniec mohol byť bezpečne otvorený bez rizika náhleho uvoľnenia tlaku. Nakoľko sa narába s vysokým tlakom vo vnútri malého objektu, tlakový hrniec je vybavený aspoň jedným bezpečnostným ventilom (poistkou) ktoré ho robia úplne bezpečným a skvelým riadom aj pre nováčikov vo varení.

Vďaka tomu, že tlakový hrniec je počas varenia uzavretý, dochádza k účinnejšiemu vareniu, no taktiež chutnejšiemu, nakoľko sa pachy a chute nevytrácajú von do kuchynského priestoru. Výsledok je teda čerstvý, chutný a rýchlejší.

Náš test tlakových hrncov vám predstavuje rebríček tých najlepších tlakových hrncov. Premýšľate akú značku tlakového hrnca by ste mali zvoliť alebo v akej cenovej relácii je najlepší tlakový hrniec z hľadiska pomeru cena a kvalita? Skúste sa inšpirovať našim testom tých najlepších a najobľúbenejších tlakových hrncov.

 

Test – TOP5 najlepšie tlakové hrnce

Ako si vybrať ten správny tlakový hrniec

Ceny tlakových hrncov sa pohybujú od desiatok eur (40 €) po stovky eur (od 200 € po 400 €). To všetko naznačuje tomu, že tlakový hrniec nie je vôbec lacnou záležitosťou, a teda spotrebiteľ by mal uvažovať nad tlakovým hrncom ako investíciou do budúcnosti. Tak ako v prípade iných riadov, kvalita je veľmi dôležitým faktorom.

Nízka kvalita tlakového hrnca sa môže odraziť na jeho bezpečnosti, materiáli, absencii funkcií, nepresnom indikátore tlaku atď. Preto odporúčame pri kúpe tlakového hrnca popremýšľať najmä nad tými kvalitnejšími, teda aj mierne drahšími modelmi.

Bezpečnosť pri používaní

Nakoľko sa narába s vysokým tlakom, tlakový hrniec musí byť zabezpečený. Tie lacné často obsahujú len jedinú poistku, zatiaľ čo tie kvalitnejšie obsahujú nezlyhateľné a záložné bezpečnostné mechanizmy (ventily a tesnenia uvoľňujúce prikrývku po tom, ako klesne tlak), čím odstraňujú riziká.

Kvalitnejšie hrnce obsahujú veľmi presné indikátory tlaku, ktoré dosiahnutie určitej úrovni tlaku oznámi rôznymi spôsobmi.

V časti -> údržba a čistenie tlakových hrncov sa dočítate viac o bezpečnom používaní tlakových hrncov.

Veľkosť/Objem – aký objem tlakového hrnca zvoliť?

V tomto prípade musí spotrebiteľ zvážiť pre koľkých ľudí plánuje variť. Pre seba, pre štvorčlennú rodinu alebo bude tlakový hrniec využívaný len pre špeciálne udalosti, kedy sa zíde celá rodina? Na trhu sa nachádzajú tlakové hrnce ktoré sú určené pre jedincov, tie sa pohybujú v objeme okolo 4 litrov. Hrnce so 6 litrami pokojne vystačia trojčlennej rodine.

Na trhu je možné nájsť praktické sady, ktoré túto dilemu vyriešia za spotrebiteľa. Pozor: tlakové hrnce by sa nemali napĺňať doplna. Jedlá sa nafukujú a zväčšujú, čo môže viesť k upchatiu bezpečnostných ventilov a iných prvkov, a teda k rôznym technickým problémom. Pri jedlách, ktoré sa nafukujú a penia, je doporučené naplniť hrniec len do polovice. V prípade ostatných jedál je v poriadku, ak sa naplní do dvoch tretín.

Najštandardnejší objem a najčastejšie nájditeľná varianta na trhu je práve 6 litrová.

Tip: Veľký hrniec uvarí aj malé množstvo jedla, no malý hrniec neuvarí veľké množstvo. Nikdy nie je na škodu mať pri varení rezervu.

Materiál tlakových hrncov

Najčastejším a najvhodnejším materiálom je práve nerez, vďaka jeho nezávadným vlastnostiam (výdrž voči fyzickému poškodeniu, neabsorbuje chute ani pachy a tak neovplyvňuje chuť pripravovaných jedál). Nerez taktiež umožňuje umývanie tlakového hrnca v umývačke riadu a aj ručné umývanie je vďaka nerezu jednoduché. Ale pozor! Nikdy neponárajte pokrývku tlakového hrnca do vody, keďže to môže poškodiť bezpečnostné ventily!

Pozor: nie každý nerez je rovnaký. Detailne rozpísaný tlakový hrniec bude obsahovať aj kompozíciu nerezovej ocele, popisujúca obsah chrómu a niklu. Nerezová oceľ musí obsahovať minimálne 10,5% chrómu na to, aby mohla byť považovaná za nerezovú a teda bola odolná voči korózii. Nikel zlepšuje ochrannú vrstvu chrómu, zároveň pridáva riadu lesklosť. Samotný nerez má skvelú tepelnú vodivosť, no tá záleží na kvalite nereze.

Na trhu sa môžete stretnúť aj s inými materiálmi – rôzne kovové zmesi pre lepšie vodivé a iné vlastnosti, hliník či keramika ako povrchová úprava.

Rúčka tlakového hrnca by mala byť z nevodivého materiálu, teda kvalitného plastu či iného materiálu.

Je dôležité brať na vedomie aj druh vašich sporákových platní. Indukčné platne nie sú kompatibilné s tlakovými hrncami, no našťastie sa na trhu nachádzajú hrnce špeciálne upravené na práve takýto druh sporáku.

Údržba a čistenie tlakových hrncov

Pozor: Ak tlakový hrniec obsahuje rôzne funkcionality – indikátory a iné elektronické súčiastky ako je časovač – do umývačky riadu by sa vkladať nemal.

Oddeľte tesnenie od prikrývky a umyte ho osobitne v teplej vode s jemným čistiacim prostriedkom. Použite hubku alebo utierku. Umyte hrniec a prikrývku s jemným čistiacim prostriedkom s pomocou neabrazívnej hubky. Následne ich poriadne opláchnite. Všetky časti následne dôkladne vyčistite a presne zarovnajte tesnenie na prikrývku.

Pozor: Niektorí výrobcovia navrhujú rozobratie a následné čistenie po každom použití. Pozorne si preštudujte manuál.

Pozor: Nikdy neponárajte prikrývku tlakového hrnca do vody, nakoľko to môže poškodiť bezpečnostné ventily.

Pozor: Nie každý tlakový hrniec je navrhnutý na umývanie v umývačke riadu. Čiastočky z jedál či samotný čistiaci prostriedok sa môže akumulovať a upchať regulátor tlaku a bezpečnostné ventily.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 14 Priemerne: 4.6]