test stavebnych miesaciek na betonBetón sa v stavebníctve využíva na celom svete a radí sa k základným a obľúbeným materiálom. Má všestranné využitie, či už pri rôznych stavebných projektoch na stavbách alebo rôznych prácach v okolí domu. Ten, kto si ho vyskúšal ručne miešať, tak vie, že je to dostatočne vyčerpávajúce. Perfektným riešením je stavebná miešačka na betón. A čo to vlastne je a podľa čoho sa rozhodovať pri jej kúpe si povieme v tomto článku.

Stavebná miešačka na betón je zariadenie, ktoré mieša cement, nejaký druh kameniva (napríklad štrk alebo piesok) a vodu. Tieto stavebné materiály sa vo vhodných pomeroch vložia do rotačného bubna, v ktorom sa rovnomerne zmiešajú, čím sa vytvorí jednotná zmes rôznej pevnosti, nazývaná betón.

V našom teste stavebných miešačiek na betón nájdete tipy na tie najlepšie stavebné miešačky. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepších stavebných miešačiek na betón

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Güde GBM 160
miesacka na beton Güde GBM 160
100 %; 2 recenzie449€
2.SCHEPPACH MIX 180
miesacka na beton SCHEPPACH MIX 180
85 %; 54 recenzií339€
3.Hecht 2141
miesacka na beton Hecht 2141
90 %; 23 recenzií249€
4.Strend Pro CMX16
miesacka na beton Strend Pro CMX16
88 %; 6 recenzií249€
5.Scheppach MIX 125
miesacka na beton Scheppach MIX 125
83 %; 20 recenzií229€
6.HECHT 2117
miesacka na beton HECHT 2117
81 %; 49 recenzií199€
7.Strend Pro CMX12
miesacka na beton Strend Pro CMX12
96 %; 8 recenzií199€

Ako vybrať tú najlepšiu stavebnú miešačku na betón?

Parametre, ktoré si treba pri výbere stavebnej miešačky na betón všímať

Pri výbere akéhokoľvek zariadenia zaujímajú ľudí najmä dva hlavné atribúty, a to cena a kvalita. Stavebné miešačky na betón nájdete v rôznych obchodoch a zvyčajne sa líšia výrobcom, cenou a samozrejme aj ďalšími parametrami. Ak sa však medzi jednotlivými modelmi nevyznáte, vybrať si kvalitnú stavebnú miešačku na betón nebude veľmi jednoduché.

My vám chceme tento výber uľahčiť a preto sme si pre vás pripravili analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si pri kúpe mali všímať. Predtým, ako si zakúpite svoju stavebnú miešačku, zamerajte sa hlavne na nasledovné parametre a vlastnosti:

1. Pohon

Miešačky na betón využívajú tri druhy pohonu. Na základe toho, akým motorom sú vybavené, ich možno rozdeliť na elektrické, spaľovacie a hydraulické. Najviac využívané sú prvé dve. Nižšie sa dozviete, ako fungujú a aké majú výhody či nevýhody:

 • Elektrické stavebné miešačky na betón – na prevádzku je potrebné zapojiť ich k zdroju napájania. Väčšina z nich beží na jednofázovú elektrinu (500 – 1500 W), tie výkonnejšie na trojfázovú (1500 W+). To znamená, že zvyčajne je potrebné štandardné zapojenie do 220V zásuvky. Niektoré modely si vyžadujú trojfázovú zásuvku s napätím 380 V. Tento druh je dostupný za nižšiu cenu, vyžaduje si minimálnu údržbu, nemá na ne vplyv vonkajšia teplota, sú ľahšie, vďaka čomu sa s nimi lepšie manipuluje. Nevýhodou je, že je potrebný zdroj napájania a nie sú určené na intenzívne používanie.
 • Stavebné miešačky na betón so spaľovacím motorom – sú poháňané benzínom alebo naftou, takže nie sú závislé od zdroja napájania. V porovnaní s elektrickými sú hlučnejšie a ťažšie. Avšak spaľovacie motory sú výkonnejšie a robustnejšie ako elektromotory a majú dlhšiu životnosť. (zdroj: https://paragontools.com.au)
 • Hydraulické stavebné miešačky na betón – sú poháňané tlakovou hydraulickou kvapalinou a prenášajú rotačnú kinetickú energiu na mechanické zariadenia. Sú určené pre veľké staveniská, výstavbu ciet a mostov.

2. Objem bubna

Tento parameter nám udáva množstvo betónu, ktoré je možné v stavebnej miešačke pripraviť, respektíve koľko sa do nej zmestí pri jednom miešaní. Hodnota sa udáva v litroch a pohybuje sa v rozmedzí zhruba od 60 až do 250 litrov.

Tu je celkom dôležité poznamenať, že kapacita miešačky je približne 80% celkového objemu bubna. To znamená, že napríklad 150 litrový bubon dokáže vytvoriť približne 120 litrov betónu. A preto je veľmi dôležité skontrolovať, či výrobca uvádza celkový objem bubna alebo množstvo betónu, ktoré je možné pripraviť pri jednom miešaní. Každý výrobca môže uvádzať iný údaj.

Veľmi dôležité je dbať na stanovený objem bubna. Ak by ste stavebnú miešačku na betón preplnili, môže to mať negatívny vplyv na pevnosť betónu. V opačnom prípade, ak bubon naplníte nedostatočne, zmes sa prilepí na stenu.

Správna veľkosť miešačky, respektíve ideálny objem bubna závisí nielen od druhu vykonávanej práce (stavby či projektu), ale aj od frekvencie používania. Preto je pri výbere dôležité sa zamyslieť, na čo budete miešačku používať a ako často.

Pri výbere je vhodné sa riadiť týmito všeobecnými tipmi:

 • Malá stavebná miešačka na betón s objemom od 50 do 60 litrov je ideálna pre menšie práce v okolí domu alebo na stavbe (napríklad omietky na stenách alebo kladenie obkladov)
 • Pre väčšie stavebné práce (napríklad postavenie garáže) je vhodné voliť miešačky s objemom od 65 do 100 litrov
 • Na stavbu domu je ideálna stavebná miešačka s objemom od 100 do 200 litrov
 • Stroje s objemom nad 200 litrov sú určené pre veľké stavby, kde je potrebný dostatočne veľký výkon a veľké množstvo betónu
 • Pre príležitostné používanie postačuje aj menší objem bubna okolo 60 až 120 litrov
 • Pre častejšie alebo pravidelné používanie je vhodné zvoliť objem bubna minimálne od 160 litrov a viac.

(zdroj: www.prodyogi.com, www.pdquipment.com)

3. Zdroj napájania

Pri výbere miešačky je potrebné si zvoliť vhodný zdroj napájania. Mal by vyhovovať vašim požiadavkám a byť k dispozícií. Vybrať si môžete elektrické napájanie alebo prostredníctvom spaľovacieho motora. Elektrické stavebné miešačky na betón (jednofázové alebo trojfázové) potrebujú napájací zdroj (elektrinu), stavebné miešačky na benzín / naftu pracujú nezávisle od zdroja napájania.

Modely stavebných miešačiek, ktoré potrebujú trojfázovú zásuvku sú silnejšie v porovnaní s jednofázovými, avšak na úkor spotreby elektrickej energie. Najviac využívané sú jednofázové, ktoré sú oveľa viac ekonomickejšie. Ak potrebujete stavebnú miešačku na betón a nemáte v dosahu prístup k elektrine, výbornou voľbou je miešačka so spaľovacím motorom.

4. Spôsob ovládania

Ovládanie stavebnej miešačky na betón nie je náročné. Obsluhuje sa pomocou tlačidiel, ktoré slúžia na zapnutie / vypnutie. Čo sa týka naklápania bubna, ten je možné ovládať dvoma spôsobmi. Najbežnejším a zároveň obľúbeným riešením je veľké otočné koleso, pri ktorom  musí obsluhujúci vynaložiť viac úsilia (existujú aj modely s prevodovkou, kedy je ovládanie jednoduchšie). V lacnejších modeloch a miešačkách betónu na domáce použitie sa na naklápanie bubna používa otočná páka. (zdroj: www.isprzet.pl)

5. Výkon

Výkon akejkoľvek stavebnej miešačky závisí od pomeru výkonu motora k objemu jej bubna. To znamená, že ak je slabý motor a vy budete chcieť miešať väčšie množstvo betónu, tak miešačka nebude schopná otáčať bubon pri požadovanej rýchlosti, čiže následne bude rýchlosť nižšia. V konečnom dôsledku to môže spôsobiť poškodenie stroja. Aby ste sa takejto situácií vyhli, je potrebné si pred kúpou stavebnej miešačky premyslieť, aké množstvo betónu budete potrebovať.

6. Použité materiály

Stavebná miešačka by mala byť kvalitná a dostatočne odolná, pretože tak ako každý stroj na stavbe, tak i tento sa postupne opotrebuje. Práve použité materiály vplývajú na funkčnosť a trvácnosť. Uprednostnite model, ktorý je dostatočne pevný a robustný, vďaka čomu miešačka vydrží aj niekoľko rokov.

Kvalitná konštrukcia stavebnej miešačky je zvyčajne vyrobená z ocele, čo zabezpečuje dostatočnú pevnosť a zaručuje, že sa pri používaní nezdeformuje. Lacnejšie a menej kvalitné materiály nezaručia dostatočnú kvalitu a výdrž.

Bubon stavebnej miešačky sa zvyčajne vyrába z ocele alebo plastu. Oceľové bubny majú dlhšiu trvácnosť, sú však ťažšie a vyžadujú si silnejší motor. Plastové bubny sú ľahšie a ich čistenie vám zaberie menej času.

7. Príkon

Tento parameter nám vypovedá o tom, aké množstvo energie je spotrebovanej za jednotku času. Na základe tohto údaju vieme zistiť, aká je účinnosť stavebnej miešačky. Hodnota sa vyjadruje vo Wattoch. Na trhu sú dostupné stavebné miešačky na betón s rôznym príkon, zvyčajne od 220 až do 1050 W.

8. Hlučnosť

Pri výbere stavebnej miešačky na betón je dobré si zistiť, akú hlučnosť generuje. Ak budete tento stroj používať v interiéri (v byte), je vhodnejšie voliť modely s nižšou úrovňou hluku, aby ste zbytočne nerušili susedov viac, ako to je potrebné. V exteriéri si môžete vybrať výkonnejší model, ktorý produkuje aj vyšší hluk. Zvyčajne na stavbách sú pracovníci a ostatní ľudia na to zvyknutí.

9. Rozmery a hmotnosť

Rozmery a hmotnosť sú úzko prepojené so samotným používaním a skladnosťou stavebnej miešačky. Tieto parametre sú dôležité najmä vtedy, ak budete stavebnú miešačku na betón častejšie premiestňovať. Okrem toho, treba si uvedomiť, či máte na uskladnenie tohto stavebného stroja dostatok priestoru.

Malé miešačky kompaktnejších rozmerov dosahujú hmotnosť zhruba od 40 do 55 kg. Ich výhodou je, že zaberajú menej miesta, ľahšie sa prenášajú a sú skladnejšie, v porovnaní s väčšími. Takéto modely ľahko prepravíte aj v aute s objemnejším kufrom. Väčšie stavebné miešačky na betón určené na profesionálne použitie vážia väčšinou od 60 do 90 kg, pričom niektoré modely sú aj oveľa ťažšie.

Čo sa týka samotného výberu stavebnej miešačky, tak majte na pamäti, že i prázdna miešačka je sama o sebe ťažká. Pre domáce použitie je vhodné voliť menšie a kompaktnejšie modely. Sú praktické, poskytujú primeraný výkon a ich cena je prijateľná. Rozmernejšie a ťažšie modely stavebných miešačiek sú vhodné pre profesionálne použitie.

10. Kolesá

Konštrukcia (respektíve rám) na miešačke môže byť vybavená praktickými prídavnými kolieskami, ktoré umožnia jednoduchý pohyb a presun po stavenisku. Súčasťou by mal byť spoľahlivý uzamykací bezpečnostný systém, ktorý zabráni náhodnému pohybu stroja počas prevádzky.

Dôležitá je kvalita kolies, keďže v miešačke je prítomný ťažký betón. Nízka kvalita môže mať vplyv na používanie a samotnú výdrž stroja. Kolesá by teda mali byť dostatočne veľké a hrubé.  Platí jednoducho pravidlo – pre ľahšie modely sú postačujúce menšie kolesá a pri väčších stavebných miešačkách sú nevyhnutné väčšie a kvalitnejšie kolesá.

11. Miešacie lopatky

Vo vnútornej časti bubna sa nachádzajú lopatky, respektíve nože, ktoré môžu byť stacionárne alebo rotačné. Vybrať si treba v závislosti od toho, ako rýchlo chcete, aby miešačka betónu pracovala. Tie rotujúce zvyčajne miešajú betón rýchlejšie a efektívnejšie, výsledkom čoho je dokonalá konzistencia. (zdroj: https://housegrail.com)

Vo všeobecnosti však platí, že čím viac miešacích lopatiek alebo nožov bubon má, tým je zmes rýchlejšie a rovnomernejšie rozmiešaná. Dvojité alebo trojité lopatky sú teda oveľa viac efektívne.

12. Trvácnosť

Stavebná miešačka na betón musí byť dostatočne odolná, hlavne čo sa týka vonkajších vplyvov, ako je napríklad slnko alebo dážď. V súčasnosti sú dostupnú rôzne moderné technológie, ktoré bránia poškodeniu stroja. Veľmi obľúbená je elektrostatická technológia lakovania, ktorá znižuje vplyv ultrafialového žiarenia či vznik korózie, ktorá je spôsobená hrdzou. Vďaka tomu bude vaša miešačka trvácna a vydrží aj niekoľko rokov.

13. Overené značky

Populárna značka nemusí hneď znamenať kvalitu, vždy je bezpečnejšie si vybrať produkty, ktoré sú overené reálnymi zákazníkmi. Stavebné miešačky na betón sú dostupné na trhu od viacerých výrobcov. Medzi najznámejšie značky týchto stavebných strojov patrí:

 • AL-KO
 • CEV
 • Güde
 • Hecht
 • Lescha
 • Max
 • M.A.T.
 • Scheppach
 • Strend
 • Zipper

Poradie značiek je uvedené podľa abecedy, netreba v ňom hľadať inú súvislosť.  Jednotlivé modely sa od seba líšia nielen značkou, ale aj vo vyššie popísaných parametroch a vlastnostiach. Na základe toho sa odvíja ich obstarávacia cena.

14. Cena, pomer ceny a kvality

Pri výbere stavebnej miešačky na betón by ste si mali stanoviť maximálnu cenu, ktorú ste ochotní do nej investovať. V obchodoch sú dostupné rôzne cenové kategórie, ktoré sa líšia hlavne dostupnými parametrami, vlastnosťami a značkou. Nie každý potrebuje najvýkonnejší a najdrahší model profesionálnej miešačky na betón, mnohým bude stačiť základný model miešačky na domáce použitie. Najdôležitejšie je vybrať si stavebnú miešačku, ktorá v sebe kombinuje vynikajúci pomer ceny a kvality.

Tie najlacnejšie stavebné miešačky na betón, sú zvyčajne určené na jednoduché práce v okolí domu. Majú k dispozícií objem bubna v rozmedzí od 60 do 120 litrov. Ich príkon je zvyčajne do 550 W a 230 V napätie. Kúpiť ich môžete od 180 do 250 eur.

Najlepší pomer ceny a kvality poskytujú stavebné miešačky od 250 do 600 eur. Majú dostatočne veľký objem bubna (zhruba od 120 do 180 litrov), vďaka ktorému je možné pripraviť väčšie množstvo betónu. Ich príkon je okolo 1000 W a výkon motora vyšší. V tejto cenovej kategórií je samozrejmosťou aj kvalitná konštrukcia.

Najdrahšie modely stavebných miešačiek stoja od 600 eur a viac. Sú určené na intenzívne používanie a zvyčajne sa jedná o profesionálne stavebné stroje používané na stavbe. Ich výhodou je veľká kapacita, rôzne vylepšenia bubna či prítomnosť viacerých bezpečnostných prvkov.

Tipy, ktorým sa vyvarovať pri práci so stavebnou miešačkou na betón

Pri práci so stavebnými strojmi  je vo všeobecnosti potrebné dodržiavať určité pokyny a pravidlá, na ktoré upozorňuje výrobca. Okrem toho, ak chcete, aby vaša stavebná miešačka vydržala čo najdlhšie, tak by ste pri jej prevádzke nemali zabúdať na nasledovné:

 1. Nepreťažujte objem bubna a to za žiadnych okolností. Ak by ste chceli pripraviť viac betónu, ako je miešačka schopná premiešať, odrazí sa to v jeho konzistencii a dokonca sa môže stroj pokaziť (napríklad zlomiť rameno konštrukcie).
 2. Dôležitá je pravidelná údržba. Ak je potrebné (najmä ak využívate stavebnú miešačku pravidelne), tak aspoň raz do týždňa premažte pohyblivé časti. Držte sa odporúčaní a návodu od výrobcu.
 3. Nikdy nenechajte v miešačke betón zaschnúť. Vždy po skončení domiešania a následného vyliatia betónu je nutné celú miešačku (konštrukciu, bubon a aj jej vnútorné časti) dôkladne očistiť. Ak zanedbáte čistenie, tak betón v bubne zaschne a stvrdne, čo môže poškodiť miešačku.
 4. Do bubna miešačky nebúchajte žiadnym pracovným náradím (napríklad lopatou alebo rýľom) a ani iným predmetom, aby ste odstránili zvyšky zatvrdnutého betónu. Možno sa vám betón podarí odstrániť, ale pravdepodobne aj deformovať tvar bubna a tým sa poškodí miešačka. (zdroj: www.goscor-power-products.co.za)

Často kladené otázky o stavebných miešačkách na betón

Čo je stavebná miešačka betónu?

Miešačka betónu je stavebný stroj a jeho funkcia je viditeľná v názve – mieša betón, respektíve všetky materiály, z ktorých sa skladá. Pozostáva z rotujúceho bubna, motora, otočného kolesa (používa sa na naklápanie bubna do rôznych polôh, v závislosti od požiadaviek vykonávanej práce), stabilnej konštrukcie a kolies.

Oplatí sa investovať do stavebnej miešačky na betón?

Ak budete vykonávať jednoduché stavebné práce (napríklad používať betón na malej ploche), v takom prípade nie je nutné hneď kupovať stavebnú miešačku. Ak však plánujete väčšie stavebné práce (či už sa jedná o stavbu alebo práce na záhrade či v okolí domu), v takom prípade sa oplatí do tohto stroja investovať. Uľahčí vám nielen prácu, ale aj ušetrí čas.

Aké sú hlavné výhody používania stavebnej miešačky betónu?

Medzi hlavné výhody určite patrí to, že miešačka betónu dokáže namiešať betón takmer bez akejkoľvek pomoci, iba s minimálnym úsilím pracovníka a za rýchly čas. Okrem toho, vplýva na lepšiu kvalitu betónu, pretože všetky zložky, respektíve pracovné materiály mieša rovnomerne, čím vznikne kvalitný a pevný betón.

Aké napájanie si vyžaduje elektrická stavebná miešačka na betón?

Elektrické miešačky na betón pre domáce použitie sa bežne zapájajú do elektrickej siete, teda do 220 V zásuvky. Niektoré profesionálne modely elektrických miešačiek je potrebné zapojiť do trojfázovej siete s 380 V napätím.

Aký výkon by mala mať stavebná miešačka na betón?

Výkon stavebnej miešačky na betón závisí od pomeru výkonu motora k objemu jej bubna. Takže napríklad pre stavebné miešačky s objemom bubna od 60 do 100 litrov je dostatočný výkon 500 W. Pre stavebné miešačky s objemom bubna nad 200 litrov je vhodnejší vyšší výkon, ideálne od 1500 W a viac. Vďaka vyššiemu výkonu je zabezpečená maximálna produktivita stroja, aj pri plnom zaťažení bubna betónom. To zabezpečí na stavbe neustálu prácu a chod.

Ktoré stavebné miešačky na betón sú lepšie – elektrické alebo modely poháňané spaľovacím motorom?

Stavebné miešačky s elektromotorom sú spoľahlivejšie, menej hlučnejšie, lacnejšie a nie je potrebná ich pravidelná údržba. Ak však nemáte v dosahu elektrinu, v takom prípade je určite lepším riešením miešačka so spaľovacím motorom.

Môže sa stavebná miešačka na betón pokaziť?

Každý stavebný stroj sa pri nedodržaní prevádzkových pokynov môže pokaziť. Rovnako to je aj v prípade miešačky. Ak však dodržujete všetko, čo výrobca odporúča, aj v takom prípade sa môže miešačka pokaziť. Medzi najčastejšie poruchy patrí roztrhnutie remeňa alebo poškodenie vnútorných lopatiek. Šikovný človek si dokáže vymeniť remeň aj sám, ale vždy je lepšie obrátiť sa na autorizovaný servis, ktorý vám stroj starostlivo a najmä odborne opraví.

Oplatí sa kúpiť si cenovo dostupnejší model stavebnej miešačky alebo radšej investovať do profesionálneho modelu?

Pri výbere je potrebné zvážiť, ako často budete miešačku na betón používať. Tie, ktoré sú cenovo dostupnejšie sú vyrobené z ľahkých materiálov. Drahšie modely sú vyrobené z kvalitných materiálov a sú odolnejšie. Pre občasné používanie vám bude stačiť jednoduchý model miešačky za dostupnejšie ceny. Ak však budete stavebnú miešačku používať pravidelne, v takom prípade investujte a zaobstarajte si kvalitný profesionálny model miešačky. V každom prípade, treba brať do úvahy váš rozpočet a vybrať si model, ktorý ponúka vynikajúci pomer ceny a kvality.

Ako často je potrebné vyčistiť bubon miešačky?

Po každom použití je potrebné dôkladne vyčistiť bubon miešačky, ale aj jej vonkajšiu časť. Odporúča sa použiť zmes vody a štrku. Jedná sa bezpečný a nákladovo efektívny spôsob čistenia, ktorý je bez použitia rôznych chemikálií, ktoré by mohli poškodiť miešačku. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov, teda dôkladného čistenia, sa odporúča zmes miešať v stroji okolo 15 až 20 minút. Potrebné je neustále polohovať bubon miešačky, vďaka čomu sa aj z ťažko prístupných miest odstránia všetky zvyšky betónu.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]