test ohrievacov s nizkou spotrebouCeny energií niektorým z nás vynárajú v hlave otázku, ako ušetriť na kúrení. Jednou z možností, ako znížiť celkové náklady za kúrenie je zaobstarať si ohrievač s nízkou spotrebou. Čo to je a podľa čoho sa rozhodovať pri jeho kúpe si povieme v tomto článku.

Ohrievač s nízkou spotrebou je zariadenie, ktoré produkuje a vyžaruje teplo, ktoré slúži na zvýšenie teploty v miestnosti alebo priestore. Už podľa názvu je zrejmé, že sa jedná o typ vykurovacieho zariadenia, ktoré má prevádzkové náklady nižšie, v porovnaní s účtami za energie, respektíve za vykurovanie domova.

Elektrické ohrievače s nízkou spotrebou síce nepatria k cenovo najefektívnejším možnostiam vykurovania, na druhej strane sa však jedná o pohodlné a hlavne bezpečné riešenie, vhodné do interiérov. Navyše, s inštaláciou tohto zariadenia sa nespájajú žiadne náklady, pretože modely sú zvyčajne prenosné. Pri výbere správneho elektrického ohrievača, v kombinácií s jeho rozumným používaním, je možné zabezpečiť, aby bolo kúrenie nielen efektívne, ale zároveň aj úspornejšie.

V našom teste ohrievačov s nízkou spotrebou nájdete tipy na tie najlepšie ohrievače. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepších ohrievačov s nízkou spotrebou

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.AENO GH1S
ohrievac s nizkou spotrebou AENO GH1S
88 %; 3 recenzie229 €
2.AENO GH2S
ohrievac s nizkou spotrebou AENO GH2S
94 %; 3 recenzie229 €
3.TESLA Smart Heater HTR300
ohrievac s nizkou spotrebou TESLA Smart Heater HTR300
-149 €
4.Solight KP01 Wifi
ohrievac s nizkou spotrebou Solight KP01 Wifi
100 %; 1 recenzie109 €
5.Teesa TSA8051
ohrievac s nizkou spotrebou Teesa TSA8051
98 %; 5 recenzií109 €
6.Elíz EQH 12 W
ohrievac s nizkou spotrebou Elíz EQH 12 W
97 %; 6 recenzií59 €
7.Dema QH 1200 W
ohrievac s nizkou spotrebou Dema QH 1200 W
96 %; 5 recenzií30 €

Ako vybrať ten najlepší ohrievač s nízkou spotrebou?

Parametre, ktoré si treba pri výbere ohrievača s nízkou spotrebou všímať

Pri výbere akéhokoľvek zariadenia nás zvyčajne zaujímajú dva hlavné atribúty, a to cena a kvalita. Na našom trhu sa nachádza široký výber ohrievačov od rôznych výrobcov, v rôznych cenových hladinách a s odlišnými parametrami. Vybrať si z množstva modelov, ktoré sú k dispozícií je veľmi ťažké, obzvlášť, ak hľadáte taký, ktorý bude mať nízku spotrebu. Aby sme vám výber uľahčili, urobili sme za vás analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si pri kúpe mali všímať. Pred kúpou ohrievača s nízkou spotrebou sa zamerajte najmä na nasledovné parametre a vlastnosti:

1. Typy ohrievačov podľa druhu napájania

Pre vykurovanie priestorov sa používajú rôzne typy ohrievačov. Rozoznať ich môžete podľa toho, aký sa používa zdroj napájania. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Poznáme tieto typy ohrievačov:

 • Elektrické ohrievače – jedná sa o najbežnejší typ ohrievačov, ktoré sa ľahko používajú. Pre vykurovanie miestnosti je potrebné tieto zariadenia zapojiť do elektrickej zásuvky.
 • Plynové ohrievače – musia byť napojené na priamy zdroj plynu alebo na fľašu s propán-butánom. Pri mnohých modeloch je nutné mať zabezpečený priamy odvod spalín. Na ich chod nie je potrebná elektrina a neobmedzuje ich ani dĺžka napájacieho kábla. Ich prevádzka je spomedzi všetkých ohrievačov najlacnejšia. Nevýhodou je, že pri ich používaní je zvýšené riziko vzniku požiaru alebo výbuchu. Sú vhodné do menších priestorov, ktoré musia byť dobre vetrané. V porovnaní s elektrickými majú dlhšiu životnosť a sú výkonnejšie, pričom dokážu priestor alebo miestnosť vykúriť rýchlejšie.
 • Infračervené ohrievače – na prevádzku využívajú elektrinu, ale fungujú inak ako bežné elektrické ohrievače. Infračervené ohrievače neohrievajú priestor, ale prostredníctvom vysielania elektromagnetických vĺn do vzduchu zahrievajú prítomné fyzické predmety (nábytok, koberce, steny), ľudí a zvieratá. Sú energeticky účinné a neprodukujú žiadny hluk. Netvoria a ani nevíria žiadne škodlivé častice, vďaka čomu sú bezpečné aj pre ľudí s alergiami alebo astmou.

Pred kúpou si treba ujasniť, na čo má ohrievač slúžiť – na vykurovanie vnútorných priestorov alebo ako vonkajší ohrievač, ktorý zabezpečí teplo na terase. V prípade, že hľadáte priestorový ohrievač s nízkou spotrebou, vyhnite sa plynovým ohrievačom.

2. Elektrické ohrievače s nízkou spotrebou

Na našom trhu sa nachádza slušný výber elektrických ohrievačov. Vybrať si z nich jeden ohrievač priestoru, ktorý bude mať zároveň nízku spotrebu, nie je vôbec jednoduché. Obzvlášť preto, že každá domácnosť je špecifická a jeden typ nie je vhodný pre každú z nich. Tu vám ponúkame prehľad konkrétnych typov ohrievačov s nízkou spotrebou:

 • Konvektory – sú elektrické ohrievače, ktoré fungujú na princípe konvekcie (teplý vzduch stúpa a studený klesá). Fungujú tak, že do spodnej časti ohrievača sa nasáva studený vzduch a putuje pozdĺž vykurovacieho telesa, kde sa ohrieva, a následne vystupuje z ohrievača v hornej časti. Používateľ necíti teplo okamžite, ale trvá to nejaký čas. Sú vhodné najmä na vykurovanie malých a stredne veľkých miestností. Ich nevýhodou je, že pri používaní je zvýšená prašnosť.
 • Halogénové ohrievače – produkujú okamžité teplo. Ich názov je odvodený podľa halogénového prvku, ktorý sa nachádza v lampe (žiarovke) ohrievača. Fungujú zapojením do elektriky a poskytujú sálavé teplo. To znamená, že ohrievače zohrejú priestor priamo pred nimi. Tieto typy ohrievačov sú ideálne, ak chcete dosiahnuť rýchle teplo, no nie pre rovnomerné vykúrenie celej miestnosti.
 • Olejové radiátory – pripomínajú bežné radiátory, pričom rozdielom je, že sú zvyčajne na kolieskach (prípadne nožičkách) a v ich vnútri sa nachádza špeciálny olej. Fungujú tak, že ohrievajú olej na požadovanú teplotu. Keď sa radiátor zapne, miestnosť sa vyhrieva prúdením a aj sálaním tepla. Ich výhodou je, že udržujú teplo oveľa lepšie ako iné ohrievače – po vypnutí olejového radiátora bude z neho vyžarovať teplo ešte nejaký čas. Okrem toho majú tichý chod a sú bezpečné aj pre domácnosti, v ktorých sú deti alebo domáce zvieratá. Tieto ohrievače s nízkou spotrebou sú ideálne pre dlhotrvajúce teplo.
 • Ventilátorové ohrievače – samotný názov napovedá, že tieto ohrievače vzduchu fungujú pomocou ventilátora. Studený vzduch vstupuje zo zadnej strany ohrievača, prechádza cez vykurovacie teleso a následne je vyfúknutý cez ventilátor. V porovnaní s inými ohrievačmi môžu rýchlejšie vykúriť miestnosť, pretože ventilátor vyfúkne teplý vzduch rýchlejšie do väčšej vzdialenosti. Nevýhodou je, že ventilátor pri prevádzke vytvára hluk. Sú vhodné na rýchle zohriatie malých priestorov.
 • Keramický ohrievač – je poháňaný elektrinou a používa keramické vykurovacie teleso (keramickú platňu), ktoré dobre vedie teplo. Ich výhodou je, že veľmi rýchlo vyhrejú miestnosť a sú ľahko prenosné i skladné.
 • Infražiariče – sú to infračervené ohrievače, ktoré využívajú neškodné infračervené žiarenie na ohrev osôb a predmetov v ich blízkosti. Pre uvedenie do prevádzky sa musia zapojiť do elektrickej zásuvky. Sú tiché (neprodukujú hluk) a netvoria žiadny prach a nečistoty.

3. Príkon

Príkon je parameter, ktorý vypovedá o tom, aká je energetická náročnosť zariadenia za časovú jednotku. Udáva sa vo wattoch za hodinu. To znamená, že príkon udáva, koľko wattov spotrebuje daný model ohrievača za hodinu. Na našom trhu sú dostupné ohrievače, ktoré môžu dosahovať príkon zvyčajne od 300 až do 3000 W.

Veľmi užitočné je, ak ohrievač ponúka rôzne nastavenia príkonu. Práve takéto nastavenie môže pomôcť dosiahnuť energeticky efektívne vykurovanie.

4. Veľkosť vykurovaného priestoru

Pri kúpe ohrievača s nízkou spotrebou je dôležité vedieť, aká je veľkosť miestnosti (prípadne priestoru), ktorú budete chcieť vykurovať. Dôvod je celkom jednoduchý – správna veľkosť vykurovaného priestoru vplýva na konečnú spotrebu. V opačnom prípade, teda ak by bol ohrievač nesprávnej veľkosti, by mohol narobiť viac škody ako osohu.

Pre jednoduchšie pochopenie si to vysvetlíme. Ak bude ohrievač malý, tak nebude schopný generovať dostatok tepla a zvýšia sa tak náklady na energiu, pretože sa bude snažiť ohriať priestor nad svoju kapacitu. A naopak, ak je príliš veľký, budete platiť za dodatočnú vykurovaciu kapacitu, ktorú nikdy nevyužijete.

Aby ste si vybrali ideálnu veľkosť ohrievača pre váš priestor, musíte vziať do úvahy aj ďalšie faktory, medzi ktoré patrí napríklad stupeň izolácie, výška stropu v miestnosti, okná či vonkajšia teplota.

5. Vykurovací výkon

Podľa veľkosti miestnosti je potrebné zvoliť správny výkon ohrievača. Dôležité je zohľadniť aj iné aspekty, ako napríklad izolačné vlastnosti danej miestnosti alebo tepelné straty.

Vykurovací výkon je parameter, ktorý vypovedá o výhrevnosti a udáva sa vo wattoch. Vo všeobecnosti platí, že čím väčší priestor treba vykúriť, tým výkonnejší má byť ohrievač. Orientačne sa môžete riadiť aj podľa nasledujúcej tabuľky:

Veľkosť miestnosti (priestoru) Výkon
Malá miestnosť (5 – 20 m 2 ) 1000 – 1500W
Stredná miestnosť (20 – 30 m 2 ) 2000 – 2500W
Veľká miestnosť (30 – 50 m 2 ) minimálne 2500W +

(zdroj: www.canstarblue.com.au)

6. Spôsob umiestnenia a použitie

Pred samotným nákupom ohrievača je nutné zvážiť, či máte dostatočný priestor alebo vhodné miesto na jeho umiestnenie. Ohrievače s nízkou spotrebou môžu byť:

 • voľne stojace – umiestňujú sa do priestoru,
 • nástenné – treba ich pripevniť na stenu
 • stropné – inštalujú sa na strop.

Okrem toho, je dôležité myslieť aj na to, aký druh napájania využívajú. Elektrické musia mať v dosahu zásuvku. Plynové ohrievače by sa mali situovať na miesta, kde cirkuluje dostatočné množstvo vzduchu (ideálne pod okno).

Čo sa týka použitia, treba si vybrať správny druh ohrievača. Existujú rozličné modely ohrievačov, ktoré sú určené do rôznych priestorov. Zvyčajne sú vhodné do interiéru, no dostupné sú aj špeciálne modely, ktoré sa dajú využiť v kúpeľni.

7. Úroveň hluku

Priestorové ohrievače môžu produkovať pri prevádzke rôznu intenzitu hluku. V súčasnosti existuje viacero modelov, ktoré sú maximálne tiché, teda neprodukujú žiadny hluk.

Obzvlášť obozretní buďte v prípade, ak si vyberáte ohrievač do spálne alebo inej miestnosti, v ktorej spávate, prípadne pracujete. V takomto prípade by hlučnejší model nebol správnou voľbou.

8. Rozmery a hmotnosť

Rozmery a hmotnosť ohrievača sú úzko spojené s veľkosťou priestoru, do ktorého ho chcete umiestniť. Pre menšie miestnosti sú vhodnejšie kompaktné rozmery a pre väčšie priestory môžete voliť pokojne aj ohrievače veľkých rozmerov.

Čo sa týka hmotnosti, tá je dôležitá najmä v prípade, ak budete ohrievač pravidelne premiestňovať alebo vykladať či schovávať. Na našom trhu nájdete ohrievače rôznej hmotnosti. Vybrať si môžete modely, ktoré vážia zvyčajne v rozmedzí od 2 do 10 kg. Niektoré modely vážia menej ako 2 kg a nájsť môžete aj veľmi ťažké ohrievače, ktoré vážia viac ako 15 kg.

9. Možnosti ovládania

Ohrievače sa môžu ovládať manuálne, prostredníctvom diaľkového ovládania, prípadne cez mobilnú aplikáciu alebo hlasových asistentov. V zásade platí, že čím modernejšie ovládanie, tým je ohrievač drahší.

Pri výbere je vhodné sa poobzerať po modeloch, ktoré sú vybavené reguláciou teploty, časovačom a termostatom. Tieto funkcie pomôžu ustriehnuť prevádzkové náklady pri používaní ohrievača.

10. Materiál a dizajn

Materiál a dizajn nie sú primárne parametre, ktoré je nutné pri výbere zohľadniť. Pokiaľ chcete ohrievač zladiť s interiérom, treba na tieto parametre taktiež prihliadať.

Dostupné sú modely ohrievačov niekoľkých farieb a tvarov, ktoré sú zvyčajne vyrobené z plastu alebo kovu. Nájsť môžete aj dizajnové kúsky, ktoré na pohľad ani nevyzerajú ako ohrievač, ale za takéto modely si priplatíte viac.

Ak budete priestorový ohrievač pravidelne premiestňovať alebo častejšie schovávať a vykladať, v takom prípade je vhodné sa poobzerať po modeloch, ktoré majú kolieska. Tie uľahčia manipuláciu so zariadením.

11. Bezpečnostné prvky

Pri prevádzke každého ohrievača je veľmi dôležitá bezpečnosť. To znamená, že svoj ohrievač treba mať pri prevádzke pod kontrolou. Nemyslíme však kontrolu typu, že budete naňho neustále hľadieť alebo stáť pri ňom. Máme na mysli užitočné funkcie či rôzne prvky, ktoré zabezpečia bezpečnosť pri používaní ohrievača.

Mnohí výrobcovia automaticky vybavia ohrievače týmito bezpečnostnými prvkami a funkciami, vďaka ktorým je používanie zariadenia bezpečné. Vďaka tomu nie je nutné byť neustále v jeho blízkosti. Medzi bezpečnostné prvky, ktoré výrazne znižujú riziko požiaru a prehriatia patria nasledovné:

 • Poistka proti prehriatiu – táto bezpečnostná poistka funguje ako senzor, ktorý keď zaznamená nebezpečnú (hraničnú) teplotu, tak sa ohrievač automaticky vypne. Vďaka tomu sa zariadenie neprehreje , a to ani v prípade, ak ho necháte zapnutý dlhší čas na plný výkon.
 • Poistka proti prevrhnutiu – pri používaní niektorých ohrievačov sa môže stať, že sa prevrátia (môžete o ohrievač zakopnúť alebo ho môže zrútiť dieťa, prípadne domáce zviera). V takom prípade je veľmi užitočná bezpečnostná poistka, ktorá v prípade prevrátenia ohrievača ho automaticky vypne.
 • Cool-Touch Housing – niektoré typy ohrievačov môžu byť na dotyk veľmi horúce a môžu spôsobiť popáleniny. V takom prípade je užitočné, aby bol ohrievač vybavený nehorľavým krytom, ktorý sa neprehrieva a na dotyk nie je horúci.
 • Ochrana proti zamrznutiu – vynikajúca funkcia s názvom “Anti-freeze“,  prostredníctvom ktorej ohrievač v miestnosti udržuje minimálnu teplotu a tým chráni okolité predmety proti zamrznutiu.

12. Ekologické teplotné režimy

Niektoré ohrievače len jednoducho zapnete a fungujú, iné sú vybavené rôznymi režimami. Pokiaľ si plánujete zaobstarať ohrievač s nízkou spotrebou, odporúča sa vyberať modely, pri ktorých sú dostupné ekologické teplotné režimy.

Takéto režimy využívajú technológiu, ktorá automaticky prispôsobí vykurovací výkon potrebám vykurovania. V závislosti od modelu ohrievača a jeho výrobcu môžu mať tieto režimy rôzne názvy, ako napríklad Smart ECO, Eco Energy, Eco Smart, Eco Efficient a podobne.

13. Funkcie ohrievačov

Existujú funkcie, ktoré môžu uľahčiť používanie ohrievača alebo ho efektívnejšie využívať. Mnohé z nich dokážu ušetriť aj náklady za energie. Medzi takéto funkcie patria:

 • Termostat – slúži na zabezpečenie optimálnej teploty v miestnosti a navyše šetrí energiu (a teda aj peniaze), pretože keď ohrievač dosiahne spomínanú optimálnu teplotu, zariadenie sa vypne.
 • LED displej – niektoré modely ohrievačov sú vybavené praktickým LED displejom, vďaka ktorému používateľ vidí rôzne parametre, vrátane hodnoty teploty.
 • Diaľkové ovládanie – zvyčajne drahšie modely ohrievačov je možné ovládať na diaľku, prostredníctvom diaľkového ovládania. Dostupné sú bežné úkony, ako zapnutie a vypnutie ohrievača a reguláciu teploty. To uľahčuje celkové používanie zariadenia a zabezpečí komfort pri používaní.
 • Časovač – praktická funkcia, ktorá umožní automaticky zapnúť / vypnúť ohrievač v stanovený čas.
 • Ventilátor – ak má ohrievač dostupnú funkciu ventilátora, tak môže pomôcť urýchliť nápor teplého vzduchu a tým pádom rýchlejšie zohriať miestnosť.
 • Regulácia výkonu – táto funkcia je užitočná najmä v prípade, ak budete ohrievač využívať v rôznych priestoroch. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia miestnosť je, tak tým väčší výkon je potrebný.
 • Wi-Fi pripojenie a inteligentné ovládanie – niektoré ohrievače je možné ovládať cez aplikáciu v telefóne (je potrebné Wi-Fi pripojenie) alebo pomocou moderného hlasového ovládania (prostredníctvom hlasových asistentov).
 • Detská poistka – v prípade malých detí je užitočný tzv. detský zámok, ktorý keď sa aktivuje, tak nebude možné ohrievač ovládať.

(zdroj:www.expertreviews.co.uk)

14. Overené značky ohrievačov

Dobrá značka nemusí byť zárukou vyššej kvality. Vždy je lepšie si vybrať akýkoľvek produkt podľa toho, či sú s ním zákazníci spokojní. Preto je vhodné staviť na recenzie ľudí, ktorí si dané zariadenie vyskúšali a následne zhodnotili. Ohrievače sú na trhu dostupné od viacerých výrobcov. Medzi najznámejšie značky ohrievačov na trhu patria:

 • Dimplex
 • Eliz
 • Fenix
 • Klarstein
 • Sencor
 • Somogyi a ďalšie.

15. Cena, pomer ceny a kvality

Ak sa rozhodnete zaobstarať si ohrievač priestoru, ako prvé by vás mala zaujímať maximálna cena, ktorú ste ochotní doňho investovať. V obchodoch si môžete vyberať z rôznych cenových hladín, pričom na cenu vplýva značka, dostupné funkcie a parametre.

Ak ste si nestanovili maximálnu cenu, ktorú ste ochotní za ohrievač zaplatiť, tak okrem zhodnotenia všetkých parametrov vás bude zaujímať aj výška ceny. Ak vám bude stačiť základný model ohrievača, tak najlacnejší model kúpite do 100 eur. Väčšina ľudí sa uspokojí s modelmi, ktoré možno označiť za zlatú strednú cestu, kde je vo veľmi dobrom pomere kvalita a cena. Takéto ohrievače priestoru kúpite od 100 do 300 eur. A najdrahšie ohrievače priestoru stoja viac ako 300 eur. Sú však špičkou medzi ohrievačmi a sú vybavené viacerými funkciami, ktoré dokážu ušetriť náklady za energie.

Základné bezpečnostné tipy pri používaní ohrievačov

Používanie ohrievačov priestoru je bezpečné. Pri ich prevádzke je však nutné dodržiavať základné pravidlá, ktoré by pre každého používateľa mali byť všeobecne známe. Medzi tieto základné pravidlá možno zaradiť nasledujúce bezpečnostné tipy:

 • Nikdy nenechávajte ohrievač v prevádzke bez dozoru, ani keď odchádzate z miestnosti alebo idete spať.
 • V tesnej blízkosti ohrievača nie je vhodné mať žiadny horľavý materiál, ako napríklad papiere, oblečenie, nábytok, závesy a podobne.
 • Žiadny ohrievač by sa nemal zapájať prostredníctvom predlžovacieho kábla.
 • Ohrievač je nutné umiestniť na stabilný a rovný povrch, kde sa zníži riziko prevrátenia.
 • Elektrický ohrievač nepoužívajte v blízkosti vody a ani sa ho nedotýkajte, ak ste mokrí.
 • Uistite sa, že ohrievač má funkciu automatického vypnutia. Funkcia zabezpečí, že keď zariadenie dosiahne hraničnú teplotu, tak sa ohrievač automaticky vypne.

Často kladené otázky o ohrievačoch s nízkou spotrebou

Čo je elektrický ohrievač priestoru?

Elektrický ohrievač priestoru je prenosné zariadenie, ktoré je určené na vykurovanie miestností. Je skvelou voľbou ako doplnkový zdroj k hlavnému zdroju tepla (zvyčajne k ústrednému kúreniu). Ale využiť sa dá aj ako primárny zdroj tepla.

Spotrebúvajú ohrievače veľa elektriny?

Priestorové ohrievače sú obľúbeným spôsobom, ako zostať v teple počas chladnejších mesiacov. Skutočnosť je taká, že väčšina ohrievačov priestoru spotrebuje značné množstvo elektriny, ale sú dostupné aj ohrievače s nízkou spotrebou. Čo je však dôležité – ohrievač sa nemá používať nepretržite, v opačnom prípade spotrebuje veľké množstvo energie. Okrem toho, ak nemáte v domácnosti dostatok tepla, mali by ste si overiť, či je dom alebo bytovka správne utesnená a izolovaná.

Ktorý typ ohrievača priestoru je energeticky najúčinnejší?

Priestorové ohrievače sú zvyčajne nákladným spôsobom vykurovania domácnosti, ale pri správnom používaní môžu byť niektoré typy aj energeticky účinné. Medzi energeticky najúčinnejšie ohrievače priestoru patria napríklad infračervené ohrievače, olejové radiátory, keramické ohrievače a konvektory. V každom prípade, výber treba dôkladne zvážiť, najmä v závislosti od potrieb a požiadaviek konkrétnej domácnosti.

Aká funkcia je najužitočnejšia?

Medzi najužitočnejšie funkcie patrí časovač, ktorý vám umožní nastaviť kúrenie na konkrétne časové úseky. Počas nich bude ohrievač v prevádzke bez toho, aby ste ho museli zapínať. Ideálne je nastaviť čas napríklad 15 minút pred zobudením a vypnutie nastaviť približne v čase, keď sa budete obliekať. To isté platí aj v noci – nastavte si časovač na vypnutie vykurovania približne hodinu pred spaním.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]