test kotlov na tuhe palivaV energetike stále nezastupiteľnú úlohu zohrávajú kotly na tuhé palivo. Práve po týchto kotloch často krát siahajú obyvatelia Slovenska, krajiny, ktorá je známa relatívne studenými a tuhými zimami. Okrem toho sa častokrát stretávame s chladnými a vlhkými vetrami zo severného mora, Škandinávie ako aj ruskej časti Arktídy. Pre slovenské domácnosti je preto udržiavanie tepla v domácnosti prioritou, ktorá zvyčajne začína od jesene a končí až koncom jari. Ide o dlhé mesiace, počas ktorých musia slovenské domácnosti platiť nemalé peniaze za teplo.

Vďaka správne informovanej kúpe kotla však dokážete zabiť dve muchy jednou ranou, pretože vysoko efektívny kotol na tuhé palivo si bude vyžadovať menej paliva a bude vyhrievať dlhšie. Už od začiatku však musíte považovať takýto kotol za dlhodobú a nemalú investíciu, ktorá bude pri správnej údržbe súčasťou vašej domácnosti desaťročia. Za taký dlhý čas vám kvalitný kotol ušetrí mnoho peňazí, ktoré môžete následne využiť na iné, dôležité veci a potreby. Ako si však vybrať ten správny kotol? Poďme sa pozrieť bližšie na najdôležitejšie parametre a tipy pri výbere.

V našom teste kotlov na tuhé palivo nájdete tipy na tie najlepšie kotly na tuhé palivo. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepších kotlov na tuhé palivo

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Attack SLX 55 Profi 55SLXP
kotol na tuhe palivo Attack SLX 55 Profi 55SLXP
-4 099€
2.Atmos DC 32 S
kotol na tuhe palivo Atmos DC 32 S
-3 199€
3.Atmos C 18 S
kotol na tuhe palivo Atmos C 18 S
93 %; 2 recenzie3 199€
4.Atmos DC 22 S
kotol na tuhe palivo Atmos DC 22 S
81 %; 3 recenzie2 899€
5.Atmos DC 18 S
kotol na tuhe palivo Atmos DC 18 S
80 %; 8 recenzií2 799€
6.Attack DPX 25 Profi 25DPXP
kotol na tuhe palivo Attack DPX 25 Profi 25DPXP
76 %; 3 recenzie2 499€
7.Opop H 416 Eko-U 1573184U
kotol na tuhe palivo Opop H 416 Eko-U 1573184U
-1 899€

Ako vybrať ten najlepší kotol na tuhé palivo?

Na aké parametre sa zamerať?

Výber kotla určite nie je jednoduchou záležitosťou. V prvom rade musíte vedieť vaše preferencie, vašu domácnosť a vaše potreby. Ste ochotní investovať väčší obnos peňazí pre čo najefektívnejšie spaľovanie? Nemáte problém spracovávať drevo samostatne napriek tomu, že tým budete tráviť priveľa času? Máte dostatočne veľký priestor na skladovanie dreva?

Nižšie pre vás rozoberieme jednotlivé faktory, ktoré by ste určite mali zvážiť pre voľbu čo najoptimalnejšieho kotla na tuhé palivá.

1. Materiál

Pri výbere materiálu kotla na tuhé palivo je potrebné zvážiť niekoľko faktorov, ako napr. odolnosť, schopnosť zadržiavať teplo, energetická účinnosť a celkové náklady. Nižšie je porovnanie najbežnejších materiálov používaných pri výrobe kotlov na tuhé palivo, spolu s ich výhodami a nevýhodami.

Liatina

Liatina je obľúbeným materiálom pre kotly na tuhé palivo vďaka svojej odolnosti a vlastnostiam udržiavania tepla. Liatinové kotly sú zvyčajne ťažké a pri správnej údržbe môžu vydržať mnoho rokov. Môžu však byť drahšie ako iné materiály a časom môžu byť náchylné na koróziu.

Výhody:

 • Vysoká odolnosť a dlhá životnosť
 • Efektívne udržiavanie tepla
 • Možnosť opravovania, renovácie
 • Esteticky príjemné

Nevýhody:

 • Vysoká obstarávacia cena
 • Náchylné na koróziu
 • Ťažké a ťažko premiestniteľné
Oceľ

Oceľ je ďalším bežným materiálom pre kotly. Oceľové kotly sú zvyčajne lacnejšie ako liatinové kotly a môžu byť energeticky účinnejšie. Nemusia však udržiavať teplo tak dobre ako liatinové kotly a záležiac od kvality môžu byť náchylnejšie na koróziu.

Výhody:

 • Lacnejšie ako liatinové kotly
 • Ľahšie oproti liatine, ľahšie prenosné
 • Energeticky účinnejšie ako liatinové kotly

Nevýhody:

 • Nemusia udržiavať teplo tak dobre ako liatinové kotly
 • Časom môžu byť náchylné na hrdzavenie

2. Rozmery

Ešte pred kúpou jednoznačne porozmýšľajte o jednotlivých rozmeroch kotla. Väčší kotol bude mať vyšší objem a má spravidla vyššiu výhrevnosť, ak však máte problémy s priestorom v pivnici alebo v iných miestnostiach kde plánujete uložiť kotol, porozmýšľajte aj nad kompromisom.

3. Hmotnosť

Kotle zvyknú byť masívnej konštrukcie. Obvykle platí, že čím robustnejší (napr. liatinové), tým dlhšie kotol vydrží. To však neznamená, že sa oň netreba starať, nakoľko korózia a iné vplyvy ho môžu jednoznačne časom vyradiť z prevádzky.

4. Náklady na inštaláciu a pripojenie

Cena inštalácie a pripojenia kotla na tuhé palivo môže byť relatívne vysoká v závislosti od firiem, ktoré dané služby poskytujú ako aj od komplexnosti kotla. Nechajte si preto ešte vopred vypracovať odhady od miestnych dodávateľov s ohľadom na vašu konkrétnu situáciu. Inštalácie zložitejších kotlov budú prirodzene stáť viac.

5. Ročné náklady na palivo

Je pomerne dôležité si ešte vopred vyčísliť celkovú výšku nákladov za tuhé palivo, ktoré plánujete kupovať, či už ide o uhlie alebo drevo. V danom prípade ide hlavne o odhad, resp. rozsah ceny. Nie je potrebné a ani možné presne zistiť výšku nákladov, nakoľko je v danej rovnici priveľa premenných, ako napr. druh paliva, dodávateľ, príplatky za dopravu, obdobie kedy kupujete, inflácia, dopyt, stavy dreva a pod.

💡TIP: Nakupujte mimo vykurovacej sezóny, aby ste získavali palivo so skutočne veľkými zľavami. Okrem takých brikiet rovnako môžete ušetriť tým, že budete kupovať normálne nespracované drevo či odrezky, pre istotu sa však u dodávateľov spýtajte, či sú dané odrezky zo spracovaného, penetrovaného či lakovaného dreva. Ich spodiny sú vysoko karcinogénne a ich ťažké kovy a iné škodliviny sa dostávajú do vášho blízkeho okolia, odkiaľ sa vo veľkom množstve dostanú len konzumáciou plodín, ktoré tieto toxické látky absorbujú počas rastu.

Na internete je možné nájsť cenu za tonu (najčastejšie) alebo za X kg paliva (pelety, brikety, polená atď.) vo vašej oblasti, na to môžete použiť napr. bazos.sk alebo firemné stránky dodávateľov vo vašom okolí. Nezabudnite sa spýtať ohľadom ceny dopravy, prípadne iné palivá, ak už nie je potrebné kúriť tak často alebo kúriť palivom so silnou výhrevnosťou.

POZOR: Dbajte na to, že lacnejšie kotly zvyknú byť menej účinné a budú mať preto vyššiu spotrebu paliva, čo má za následok vyššie ročné náklady. Aj z toho dôvodu je potrebné považovať kotol za investíciu, ktorá na seba za niekoľko rokov zarobí.

6. Náklady na údržbu a opravy

Kvalitnejšie vyrobené a prepracovanejšie kotly si zvyčajne vyžadujú menej častú a teda menej nákladnú údržbu, prípadne opravy. Z toho dôvodu by lacnejšie kotle mohli v konečnom dôsledku stáť viac kvôli nakopeniu rôznych servisných poplatkov, najmä ak si s kotlom neviete poradiť vy sám alebo ste ho zanedbali na dlhšiu dobu a teraz si vyžadujete služby profesionálna.

O kotol je potrebné starať sa dôkladne a pravidelne pre čo najefektívnejšie spaľovanie, teda prenos energie z kotla do domácnosti. Okrem toho, že pravidelním čistením vnútra od sadze a iných usadenín získate podstatne viac uvoľnenej energie z paliva, zaručíte aj to, že kotol si nebude vyžadovať profesionálny zásah, prípadne sa vyhnete katastrofálnym škodám na majetku v dôsledku požiaru.

Pravidelná a profesionálna revízia kotla (raz za tri roky) ako aj komína (podľa zákona aspoň raz ročne) a komínovej vložky vám môžu zachrániť živobytie. Okrem vlastnej údržby preto nezanedbajte na aj profesionálnu kontrolu či prípadnú opravu.

TIP: Oheň je dobrý sluha ale zlý pán, jednoznačne preto netreba podceňovať kúpu kvalitných kéf, ostrejšie predmety pre narušenie povrchu usadenín, spaľovač sadzí, pár pracovných rukavíc, ochranné okuliare.

7. Typ a druh paliva

Druh kotla na tuhé palivo je nesmierne dôležitým výberom, nakoľko má dopady na obstarávaciu cenu, na pravidelnosť údržby ako aj osobné preferencie. V prípade, že chcete mať flexibilitu a otvorené dvere pre rôzne tuhé palivá, existujú aj také kotle na trhu.

Zvážte typ paliva:

Pri výbere kotla na tuhé palivo je v prvom rade potrebné zvážiť typ paliva, ktoré chcete používať.

Drevo je najčastejšie používané palivo v kotloch na tuhé palivo, ale možno použiť aj uhlie, pelety a iné tuhé palivá, ako napr. biomasa. Každý typ paliva má svoje výhody a nevýhody, preto je dôležité vybrať si palivo, ktoré najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Ak máte napríklad ľahký prístup k drevu a chcete obnoviteľný zdroj paliva, kotol na drevo môže byť najlepšou voľbou. Ak chcete palivo, ktoré je účinnejšie a vyžaduje si menej údržby, lepšou voľbou môže byť uhlie alebo pelety.

Na výrobu tepla v kotle na tuhé palivo možno použiť drevo, uhlie, pelety a iné druhy tuhého paliva. Každý typ paliva má však svoje výhody a nevýhody. Tu je porovnanie spaľovania dreva s uhlím, peletami a inými pevnými palivami:

A. Kotol na drevo

Takýto kotol je špecializovaný na spaľovanie dreva. Vo všeobecnosti to môže byť vašou najvhodnejšou voľbou, je potrebné si však sčítať a zvážiť jednotlivé plusy ako aj mínusy.

Drevo je obnoviteľný zdroj paliva, ktorý je široko dostupný a relatívne lacný a to najmä na Slovensku. V závislosti od druhu dreva môže takýto kotol vytvárať pomerne príjemnú no zdraviu škodlivú vôňu. Popol ako vedľajší produkt spaľovania dreva je možné použiť pre dodanie živín pôde, nesmie sa však pridávať pričasto a ani priveľa.

TIP pre záhradkárov: Živiny z popola sa stanú dostupnými až po mesiacoch dlhého procesu. Buďte trpezliví a neprežeňte to, môže sa stať, že pôde a obsahu dusíka v pôde zbytočne uškodíte. Pôda je plná mikroorganizmov a priveľkým množstvom tých alebo iných prvkov narúšate rovnováhu.

S kvalitne narúbaným drevom sa ľahko manipuluje a skladuje. V prípade, že plánujete siahnuť po kotli určenom na drevo, budete mať na výber dve cesty:

 1. kupovať vopred spracované drevo – dodatočné príplatky pre profesionálne spracované drevo
 2. kupovať drevo, ktoré si spracujete vy – pílou a sekerou alebo prípadne aj kalačom
  • Ide teda o dodatočné náklady na obstaranie si kvalitného, bezpečného náradia ako aj ochrannej výbavy
  • Nespracované drevo je síce lacnejšie, no jeho spracovávanie vás môže zbytočne zaneprázdniť a to dlhodobo
  • Rovnako vám nemusí vyhovovať jeho skladovanie, ktoré môže byť relatívne náročné na priestranstvo
  • Správne vysušené drevo by sa zároveň malo skladovať pod strechou a nad zemou, je dôležité ho chrániť pred vlhkosťou a zeminou
  • Nevysušené drevo by sa malo skladovať na slnku, nie v tieni, naukladané tak, aby vietor spoločne s priamym slnečným svetlom zefektívnili stratu vnútornej vlhkosti dreva

Drevo má nižšiu energetickú hustotu ako iné tuhé palivá, produkuje teda v porovnaní s inými palivami menej tepla, čo koniec koncov znamená, že ho budete potrebovať viac. To si následne vyžaduje viac priestoru na skladovanie. Vykurovanie drevom tiež znamená, že si kotol bude vyžadovať častejšie dopĺňanie paliva, zároveň produkuje viac emisií ako iné pevné palivá. Medzi ďalšie mínusy dreva je aj potreba jeho sušenia na zníženie prítomnosti vlhkosti, či prítomnosť nadmerného množstva smoly a živice v prípade mäkkých ihličnatých driev, čo vytvára decht. Ten je vysokotoxický a rakovinotvorný.

TIP: Ak ste si nie istí vnútornou vlhkosťou dreva a záleží vám na kvalitnom a efektívnom pálení dreva, ako aj na tom, aby ste nemuseli zbytočne a pričasto vykonávať údržbu kotla, odmerajte ju za pomoci merača vlhkosti. Ten môžete zakúpiť aj online, je však dôležité ho používať správne: Pre čo najpresnejšie meranie zakaždým z dreva odrežte dostatočne hrubú časť, na danom mieste následne použite merač.

B. Kotol na uhlie

Uhlie je neobnoviteľný zdroj paliva, ktorý má väčšiu energetickú hustotu ako drevo.

Výhodou uhlia je to, že na jednotku hmotnosti je schopné produkovať viac tepla. Je teda efektívnejšie ako drevo a zároveň produkuje menej emisií. Ďalším plusom je jeho skladnosť a vďaka vyššej účinnosti nemusíte vyhradiť priveľké miesto. Uhlie zároveň nie je najťažším palivom a môžete ho relatívne ľahšie presúvať.

Problémom je jeho uskladňovanie, vyžaduje si teda rôzne nádoby, vedrá, či ohradu. Na rozdiel od dreva uhlie sa zvykne vhadzovať do kotla lopatou čo nie je práve najintuitívnejšie.

Medzi väčšie a dôležitejšie mínusy patrí toxicita uhlia, jeho prachu a nepríjemne páchnuceho dymu, ktorý produkuje. V uhlí sa nachádzajú toxické a ťažké kovy (ortuť, olovo, arzén, a pod.), ktoré sa z komína vetrom šíria navôkol, usádzajú sa však najčastejšie priamo do zeme, odkiaľ sa dostávajú do plodín. [Dopady olova].

Uhlie zvykne byť drahšie ako drevo a na Slovensku už nie je tak široko dostupné, ako kedysi. Produkuje tiež viac popola a kotol na uhlie si zvykne vyžadovať viac údržby ako drevo.

C. Kotol na pelety

Pelety sa vyrábajú zo stlačených pilín a iných vedľajších produktov z dreva. Majú vyššiu energetickú hustotu ako drevo, čo znamená, že na jednotku hmotnosti produkujú viac tepla. Sú tiež účinnejšie ako drevo a produkujú menej emisií. Pelety sa ľahko skladujú a manipuluje sa s nimi a vyžadujú menej časté dopĺňanie paliva ako drevo. Pelety sú však drahšie ako drevo a ich dostupnosť môže byť v niektorých oblastiach obmedzená.

D. Kotol na biomasu

Obšírne zvaná “biomasa”, môže sa jednať o nasledovné palivá: kukurica, obilie a odpadové produkty, ako sú škrupiny orechov alebo olivové jadrá. Tieto palivá môžu byť lacnejšie ako drevo, uhlie alebo pelety a v niektorých regiónoch môžu byť ľahšie dostupné (aj cenovo). Spravidla majú nižšiu energetickú hustotu ako drevo alebo uhlie a zároveň môžu produkovať viac emisií. Ich spaľovanie si môže vyžiadať pravidelnejšiu starostlivosť a údržbu kotla vzhľadom na prítomnosť iných látok, ktoré môžu zaniesť tak dymovod ako aj kotol samotný.

Na záver možno konštatovať, že každý typ tuhého paliva má svoje jedinečné výhody a nevýhody. Výber paliva závisí od faktorov, ako sú dostupnosť, náklady, hustota energie, účinnosť a emisie. Je dôležité vybrať si palivo, ktoré je vhodné pre vaše potreby a váš kotol na spaľovanie tuhých palív, aby sa zabezpečila efektívna a bezpečná prevádzka.

E. Kotol na všetky tuhé palivá

Na trhu sa nachádzajú kotly schopné spaľovať väčšinu foriem tuhého paliva, ako napr. uhlie, drevo, brikety a pod. Ide o skvelú voľbu najmä v prípade, že ste už v minulosti mali skúsenosti s vysoko kolísavou cenou vami preferovaných palív. Takýto kotol je zároveň skvelý v prípade, že musíte vyhrievať domácnosť v zimných ale aj jarných či jesenných mesiacoch, kedy nebude potrebné páliť brikety či uhlie a vystačí aj mäkké lacné drevo. Pri takýchto kotloch si budete musieť prispôsobiť vaše čistiace návyky vzhľadom na teraz spaľované palivo.

8. Dotácie a stimuly

Slovenská vláda môže periodicky vydávať nové dotácie či stimuly pre domácnosti, ktoré si chcú zameniť kotol za kvalitnejší a ekologickejší. Je vhodné sa pravidelne informovať alebo hľadať informácie relevantné pre dotovanie výmeny kotla.

Je potrebné podotknúť, že ministerstvo životného prostredia však nedotuje kúpu moderného kotla na tuhé palivo.

9. Doba návratnosti

Odhadnite, ako dlho vám môže trvať, kým sa vám počiatočná investícia vráti vďaka úsporám nákladov na energiu. Kratšia doba návratnosti znamená, že kotol vám môže ušetriť peniaze skôr. Lacné kotly však môžu mať dlhšiu návratnosť.

Na záver možno dodať, že hoci je nižšia počiatočná cena lákavá, nepozerajte sa len na počiatočné náklady. Určite si celkový rozpočet na kúpu, inštaláciu a prevádzku kotla na tuhé palivo a to počas celej jeho odhadovanej životnosti. Porovnajte celkové náklady viacerých možností, aby ste našli cenovo najdostupnejšie riešenie, ktoré bude vyhovovať vašim potrebám a rozpočtu. Cenovka je síce dôležitá, nemala by však byť jediným faktorom pri vašom rozhodovaní.

10. Menovitý tepelný výkon kotla (kW)

Menovitý výkon udávaný v kilowattoch je definovaný ako maximálny výkon, ktorý dokáže zariadenie vydať bez toho, aby došlo k jeho poškodeniu. V prípade kotla ide o jeho maximálne vydávané teplo produkované spaľovaním paliva. Výkon kotla je potrebné vybrať v závislosti od veľkosti vykurovaných miestností.

11. Priemer dymovodu

Priemer dymovodu je dôležitým faktorom pri výbere kotla na tuhé palivo, ovplyvňuje totižto účinnosť kotla a množstvo produkovaného dymu ako aj silu ťahu.

Aké dopady môže mať priemer dymovodu?

Ťah: Priemer dymovodu ovplyvňuje ťah alebo prúdenie vzduchu cez kotol. Väčší priemer dymovodu môže zabezpečiť silnejší ťah, čo môže zvýšiť účinnosť spaľovania a naopak znížiť riziko neúplného spaľovania a teda produkcie škodlivých plynov, ako je oxid uhoľnatý.

Prenos tepla: Väčší priemer dymovodu môže tiež umožniť prenos väčšieho množstva tepla zo spalín do okolitej vody alebo vzduchu. To môže zlepšiť celkovú účinnosť kotla a znížiť spotrebu paliva. Nezabudnite však, že teplo uniká komínom, preto po kvalitnom rozpálení ohniska musíte prívod uškrtiť, nie však natoľko, aby sa v kotli začal nadmerne akumulovať kreosol.

Hromadenie sadzí: Väčší priemer dymovodu však môže viesť aj k väčšiemu hromadeniu sadzí, pretože väčší povrch môže umožniť priľnutie väčšieho množstva častíc na dymovod. Výsledkom je zníženie účinnosti kotla a zvýšiť riziko vzniku požiarov ako aj produkcie oxidu uhoľnatého. Je dôležité čistiť jednotlivé časti kotla, dymovodu a komína pravidelne.

Akú veľkosť mám zvoliť?

Ak je dymovod príliš malý, môže spôsobiť hromadenie dymu a sadzí v komíne, čo môže viesť k nebezpečenstvu požiaru. Môže to tiež znížiť účinnosť kotla, pretože spaliny nemusia dostatočne rýchlo odchádzať.

Na druhej strane, ak je dymovod príliš veľký, môže do komína vpustiť príliš veľa vzduchu, čo môže znížiť teplotu v komíne a spôsobiť kondenzáciu spalín, čo vedie ku korózii a poškodeniu komína.

Je preto dôležité vybrať si kotol s priemerom dymovodu, ktorý zodpovedá veľkosti a typu používaného tuhého paliva, ako aj veľkosti a konštrukcii komína. Kvalifikovaný vykurovací technik vám jednoznačne poradí, aký priemer dymovodu je ten najvhodnejší pre vaše konkrétne potreby.

12. Objem zásobníka pre palivo

Niektoré kotle poskytujú možnosť uskladnenia paliva do zásobníka, odkiaľ sa palivo dostáva priamo do ohniska pre udržiavanie ohňa a teda aj tepla v domácnosti a to aj po dobu niekoľkých dní. Podávanie zvykne byť automatické a jeho frekvencia a množstvo pravidelného podávania záleží od nastavenia používateľom. V inom prípade je potrebné pravidelne prikladať palivo do kotla ručne.

Čím vyšší objem zásobníka, tým dlhšie si bude môcť kotol prikladať palivo sám. Okrem toho, že nemusíte v noci vstať pre doloženie bude kotol efektívnejšie narábať s palivom než v prípade ručného dokladania.

V prípade prítomnosti zásobníka sa však uprednostňujú pelety, uhlie alebo iné, rozmerovo jednorodé palivá pre čo najefektívnejšie podávanie paliva do ohniska kotlom.

13. Objem zásobníka pre vodu

Určité kotly dokážu produkovať teplú úžitkovú vodu, ak máte záujem o takúto vlastnosť, určite nepriehladnite prítomnosť a veľkosť zásobníka na vodu.

14. Cena

Cena je častokrát prvou vecou, ktorú ľudia pri kúpe akéhokoľvek výrobku zvažujú. Kotly na tuhé palivo jednoznačne nie sú výnimkou vzhľadom na ich nemalú obstarávaciu cenu. V súvislosti s cenou je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí:

Počiatočná kúpna cena

Ide o priame náklady na kúpu samotného kotla. Kotly s vyššou cenou však nemusia byť nevyhnutne kvalitnejšie alebo účinnejšie, zvyknú byť ale sofistikovanejšie, komplikovanejšie, (čo môže spôsobovať problémy s údržbou) no za to bezpečnejšie. Očakávajte však zároveň aj kvalitnejšie materiály a celkové prevedenie.

V danom prípade musíte nájsť správny pomer funkcií a ceny pre vaše potreby a preferencie.

Všeobecné rady a tipy pre prevádzku a údržbu kotla na tuhé palivo

 • Používajte výlučne určený typ a vysokokvalitné palivo pre váš kotol. Vyhnite sa mokrému, vlhkému palivu, ktoré môže spôsobiť usadzovanie dechtu a znížiť účinnosť. Vyhýbajte sa plastom, smole, horľavým látkam, iným plynom ako aj impregnovanému, nalakovanému drevu, paletám, oknám a pod. Tieto látky sa dostávajú do vašej domácnosti a vášho tela, uškodíte tak okoliu, vám, vašim blízkym ako aj domácim miláčikom a to po celý život.
 • Palivo udržiavajte suché a skladujte ho na bezpečnom a vetranom mieste mimo zdrojov ohňa. Udržiavajte okolie pece čisté, nenechávajte palivo v blízkosti kotla.
 • Pravidelne kontrolujte dymovod a komín pre akumuláciu usadenín, kreosolu a pod. Zvlášť dávajte pozor na izoláciu, možné poškodenia, trhliny a pod. Aspoň raz ročne ich musíte dať overiť certifikovaným kominárom.
 • Pravidelne čistite popolník a ohnisko, aby ste zabránili hromadeniu popola a zvýšili efektívnosť spaľovania paliva. Nezabudnite na kvalitné ochranné pomôcky.
 • Nastavujte a kontrolujte klapky, dvierka na reguláciu množstva vzduchu, ktoré vstupuje do ohniska. Príliš veľa vzduchu môže spôsobiť prehriatie kotla, vody v ňom, prehriatie dymovodu a ide o plytvanie palivom, kedy uniká obrovské množstvo energie komínom. Naopak, príliš málo vzduchu môže spôsobiť nedokonalé a neúplné spaľovanie a teda uvoľňovanie dymu, čo spôsobuje akumuláciu vysokotoxického a rakovinotvorného kreosolu ako aj iných látok. Tieto látky jednoznačne zlikvidujte a nepoužívajte ich v kompostovisku či kdekoľvek inde.
 • Sledujte teplotu vody a tlakomery, aby ste sa uistili, že váš kotol pracuje správne. Ak spozorujete neobvyklosti alebo možné poruchy, kontaktujte servis.
 • Je vhodné si každoročne vykonať servis kotla kvalifikovaným technikom, ktorý môže skontrolovať jeho bezpečnosť ako aj účinnosť, opýtajte sa pre rady a otázky.

Často kladené otázky o kotloch na tuhé palivo (FAQ) 

Aké sú výhody a nevýhody kotlov na tuhé palivo?

Dokážu poskytovať spoľahlivý a nezávislý zdroj tepla, ich prevádzka môže byť lacnejšia ako prevádzka plynových alebo iných kotlov, v prípade použitia kvalitných palív môžu znížiť emisie a vytvoriť útulnú a tradičnú atmosféru napriek extrémnym teplotám vonku. Medzi nevýhody možno spomenúť ich rozmernosť a potrebu vyhradenia priestoru pre palivo, ich prevádzka si taktiež vyžaduje viac manuálnej práce a údržby. Zvyknú produkovať viac dymu a popola.

Aké sú vplyvy takýchto kotlov na životné prostredie?

Daný druh kotlov môžu mať okrem nám známych negatívnych vplyvov aj kladné vplyvy, v závislosti od druhu a zdroja paliva, ktoré používajú. V prípade používania obnoviteľných a uhlíkovo neutrálnejších palív, ako napr. drevené pelety či biomasy, je možné znížiť emisie skleníkových plynov a podporiť udržateľné lesné hospodárstvo. Kotly, ktoré používajú fosílne palivá, ako napríklad uhlie, môžu výraznejšie prispievať k zmene klímy ako aj znečisteniu ovzdušia. Naopak kotly, ktoré využívajú odpadové materiály, ako sú piliny pretransformované do brikiet alebo iné biomasy, môžu pomôcť odkloniť odpad zo skládok a vyrábať užitočnú energiu. Všetky kotly na tuhé palivá však môžu produkovať dym, popol a častice, ktoré môžu koniec koncov ovplyvniť kvalitu ovzdušia ako aj zdravie obyvateľov.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]