test grafickych tabletovGrafický tablet je vstupné zariadenie, ktoré konvertuje informácie z ručného dotykového pera. Podobne, ako keď umelec kreslí ceruzkou na papier, používateľ kreslí na grafickom tablete dotykovým perom. Počítač potom prevedie ťahy kresby do digitálnej podoby a zobrazí ich na displeji.

Pomocou grafického tabletu môžete vytvárať bohaté vizuály a úžasné umelecké diela. Či už ste nováčik, alebo skúsený digitálny umelec, vďaka tomuto typu tabletu je ilustrácia jednoduchá a kreativita nekonečná, pričom každý ťah pera môžete prispôsobiť vašej umeleckej vízii.

A bez ohľadu na to, či ho kupujete prvýkrát, alebo ste skúsený používateľ, výber nového grafického tabletu môže byť zložitý. Na výber je jednoducho príliš veľa možností.

„Viac možností“ je pre koncového používateľa síce pozitívum, ale tiež robí celý proces výberu mätúcim. Existuje celý zoznam funkcií, ktoré je potrebné zvážiť a porovnať, a ak o nich nemáte ani poňatia, bude to chvíľu trvať. Aby ste ušetrili čas, náš dnešný článok vám poskytne všetky informácie a porovnávacie body, ktoré potrebujete, aby ste vybrali ten správny grafický tablet pre vaše potreby.

V našom teste grafických tabletov nájdete tipy na tie najlepšie grafické tablety. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepších grafických tabletov

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.XP-PEN Artist 15.6 Pro A15P
graficky tablet XP-PEN Artist 15.6 Pro A15P
100 %; 4 recenzie489 €
2.XP-PEN Artist 12 Pro A12P
graficky tablet XP-PEN Artist 12 Pro A12P
100 %; 2 recenzie320 €
3.Wacom Intuos Pro M
graficky tablet Wacom Intuos Pro M
91 %; 8 recenzií320 €
4.HUION Kamvas 13
graficky tablet HUION Kamvas 13
90 %; 2 recenzie320 €
5.Wacom Intuos S Bluetooth
graficky tablet Wacom Intuos S Bluetooth
98 %; 5 recenzií79 €
6.XP-PEN Deco 01 V2
graficky tablet XP-PEN Deco 01 V2
96 %; 5 recenzií69 €
7.Wacom Intuos S
graficky tablet Wacom Intuos S
89 %; 8 recenzií69 €

Ako vybrať ten najlepší grafický tablet?

Pozrime sa teda na kľúčové funkcie, ktoré by ste mali zvážiť predtým, ako sa rozhodnete.  Tieto aspekty vám pomôžu urobiť informované rozhodnutie a nájsť správnu možnosť pre vašu kreatívnu prácu.

1. Rozlíšenie

Najdôležitejšou vlastnosťou grafického tabletu je jeho rozlíšenie merané v riadkoch na palec (lpi). Toto označenie sa vzťahuje na počet rôznych polôh pera, ktoré je pracovná plocha tabletu schopná zachytiť v rámci jedného palca v oboch smeroch. Viete si to predstaviť ako porovnanie HD so 4K.

Čím vyšší je indikátor lpi, tým citlivejší bude digitizér a tým presnejšie sa bude odrážať pohyb vášho ramena.

Rozlíšenie amatérskych grafických tabletov zvyčajne predstavuje 2000 lpi, zatiaľ čo rozlíšenie profesionálnych tabletov začína od 5000 lpi. Pre začínajúcich umelcov stačí amatérsky model. Majte však na pamäti, že lacnejšie, menej známe značky často neuvádzajú rozlíšenie a ďalšie parametre tabletu. V ich prípade teda buďte pripravení dostať to, za čo zaplatíte.

2. Citlivosť na tlak

Keď si niekto kúpi grafický tablet, zvyčajne si ho kupuje pre konkrétne zručnosti. V závislosti od konkrétneho štýlu ilustrácie, alebo kreslenia potrebujete rôzne citlivý a responzívny povrch na kreslenie.

Grafické tablety zachytávajú pohyb pera, ako aj informácie o tlaku. Úrovne tlaku predstavujú počet rôznych bodov, ktoré je hrot digitálneho pera schopný rozpoznať. Čím vyššia je citlivosť na tlak, tým lepšie viete ovládať hmotnosť čiary (hrubé a nepriehľadné čiary závisia od toho, ako silno stlačíte tablet perom), čím získate plynulejší zážitok z kreslenia.

Čím vyšší je tento indikátor, tým viac budú vaše kresby „ručne kreslené“ a tým jemnejšie budú línie. Táto funkcia je signifikantne dôležitá pre tých, ktorí chcú tvoriť vysoko detailné umenie.

Dotykové perá s väčším množstvom úrovní tlaku umožňujú jemnejšie kolísanie hrúbky čiary, ktorá je ovplyvnená intenzitou tlaku. Hodnota 1024 je štandard. Vysoko kvalitné modely ponúkajú až 8192 úrovní tlaku pre obzvlášť presné kreslenie. Nižšie sa možnosti znižujú na polovicu, t.j. 4096, 2048, 1024.

3. Veľkosť tabletu / aktívna oblasť kreslenia

Rovnako ako výber monitora alebo notebooku, výber veľkosti grafického tabletu závisí od vašich preferencií a potrieb.

Väčšina tabletov má dve odlišné miery:

 • jednou z nich je veľkosť celého tabletu
 • druhá je skutočná oblasť kreslenia, t.j. plocha, na ktorú budete kresliť.

Pri výbere je potrebné vziať do úvahy obe.

Aktívna oblasť je miesto, kde tablet reaguje na dotykové pero a kreslí. Aktívna oblasť je namapovaná presne na displej. To znamená, že ak napríklad kliknete na ľavú dolnú časť tabletu, kurzor preskočí do ľavej dolnej časti obrazovky. Bez ohľadu na veľkosť monitora, keď pohnete perom na tablete z ľavého okraja doprava, kurzor sa presunie z ľavého okraja obrazovky k pravému okraju.

Čím menšia je aktívna oblasť, tým menej sa musí vaša ruka pohybovať, aby ste vedeli manipulovať kurzorom na obrazovke. To môže znamenať menšiu únavu rúk, ale keď pracujete na veľkých (alebo viacerých) displejoch, možno budete musieť zoomovať, aby ste vedeli pracovať s jemnými detailmi, alebo mapovať aktívnu oblasť na časť obrazovky. Ak ste zvyknutí robiť veľké ťahy, alebo uprednostňujete prácu na celej obrazovke na monitore väčšom ako 20 palcov, môže byť pre vás väčší tablet vhodnejší.

Malé grafické tablety, ako napríklad tablet XPPen Star G640 A6 , sú veľké asi ako podložka pod myš (s aktívnou plochou 6 x 4 palce) a sú vysoko prenosné. Stredne veľké tablety formátu A5 (8 x 5 palcov) ako XPPen Deco MW a veľké grafické tablety formátu A4 (10 x 6 palcov) ako XPPen Star 03 sú široké asi ako klávesnica bez numerickej klávesnice a sú vhodnejšie pre špecializovanú grafickú prácu.

Väčšina tabletov má aktívnu oblasť jasne označenú, no vždy je dôležité skontrolovať veľkosť obrazovky. Nezabudnite hľadať výraz „active area“ a potom špecifikácie. V závislosti od špecifického rozhrania nemusíte nevyhnutne potrebovať príliš veľkú plochu na prácu. Mala by však byť dostatočne veľká, aby umožnila prispôsobiť sa vášmu špecifickému štýlu bez toho, aby vám došiel priestor.

4. Report Rate (RPS)

Keď tablet a počítač alebo laptop komunikujú, tablet odošle takzvanú „správu“ o polohe pera. Rýchlosť správ odoslaných za sekundu je známa ako RPS a je to dôležité meranie, pretože môže ovplyvniť kvalitu vášho zážitku z kreslenia.

Vysoká RPS umožňuje presnejšie sledovanie pohybu pera, vytvára hladšie línie. Avšak, čím vyššie je RPS, tým dlhšie trvá, kým počítač alebo notebook zaregistruje pohyb pera, čo môže mať za následok priťažujúce oneskorenie.

RPS tabletu, ktorý si vyberiete, by mala byť kompatibilná s hardvérom vášho počítača a softvérom, ktorý budete používať.

Tablety s nižšou odozvou vytvárajú zubaté, alebo hrubé čiary. Ak si toho nie ste vedomí, možno vyberiete nesprávny model. V dôsledku toho budú vaše peniaze zbytočne vyhodené. Mali by ste zvoliť tablet s vyššou mierou odozvy.

5. Typ a kvalita dotykového pera (stylusu)

Aj keď si možno myslíte, že dotykové pero je dotykové pero, pokiaľ ide grafický tablet, ani nemôžete byť ďalej od pravdy. Môžete si vybrať medzi stylusom na batérie, stylusom s elektromagnetickou rezonanciou (EMR), alebo nabíjacím perom.Sú to rozdielne typy, ale všetky sú špeciálne navrhnuté tak, aby napodobňovali pocit z kreslenia normálnou ceruzkou alebo perom.

 • Stylus EMR je napájaný pomocou EMR (elektromagnetickej rezonancie), kedy sa energia bezdrôtovo prenáša do pera z povrchu tabletu.Tieto perá sú bez batérií, čo znamená, že ich nikdy nemusíte nabíjať ani vymieňať batérie.
 • Dotykové pero napájané z batérie sa spolieha vnútornú lítiovú batériu. Eliminácia potreby napájania pera znamená, že takéto tablety môžu neustále počúvať signály pera, pretože nemusia striedať režimy vysielania a príjmu, čo môže viesť k menšiemu chveniu. Perá, ktoré vyžadujú batérie, nemajú ďalšie funkcie, ale áno, z dlhodobého hľadiska vyžadujú dodatočné náklady.
 • Dobíjacie pero vyžaduje nabíjačku a je zvyčajne dosť tenké, vďaka čomu sa pohodlne drží a na pocit pripomína skutočnú ceruzku.

Špičkou pera je hrot a podobne ako hrot ceruzky, aj tento sa môže časom opotrebovať. Z tohto dôvodu sa uistite, že tablet, ktorý si vyberiete, je dodávaný s extra hrotmi.

6. HotKeys (Klávesové skratky)

Keďže sa tablety neustále vyvíjajú, nie je nezvyčajné nájsť klávesové skratky zabudované priamo do tabletu. Znamenajú úsporu času a zefektívnenie pracovného procesu, pretože nebudete tráviť čas hľadaním najpoužívanejších aplikácií. Môžete si ich prispôsobiť a naprogramovať podľa svojich obľúbených skratiek. Niektoré tablety automaticky stiahnu najpoužívanejšie skratky do svojich klávesových skratiek.

Niektoré modely ponúkajú klávesy okolo oblasti kreslenia, zatiaľ čo iné majú klávesy na pere. Funkčné klávesy na pere šetria čas a umožňujú získať skratky a obľúbené nastavenia priamo bez navigácie v tablete.

7. Rozpoznávanie naklonenia

Rozpoznávanie naklonenia vám umožňuje vytvárať rôzne typy ťahov na základe uhla, v ktorom pero držíte a ponúka tak trochu kreatívnejšiu kontrolu nad čiarami.

Toto je jeden z prínosných aspektov tabletu a nie všetky touto fukciou disponujú. Majú ju iba niektoré vysokovýkonné tablety ako napríklad XPPen Deco 01 V2. Nakloňte stylus a získajte hrubé alebo tenké čiary podľa svojich potrieb.

8. Multitouch

Viacdotyková technológia, napríklad u XPPEN Artist Pro 16TP, umožňuje dotykovej obrazovke alebo trackpadu vnímať vstup z dvoch alebo viacerých kontaktných bodov súčasne. To umožňuje používať gestá viacerých prstov na vykonávanie vecí, ako je zoštipnutie obrazovky alebo trackpad na priblíženie, roztiahnutie prstov na oddialenie a otočenie prstov na otočenie upravovaného obrázka.

Multitouch vám umožňuje používať prsty na tablete ako na touchpade – napríklad približovanie alebo otáčanie 3D modelov.

9. Bezdrôtová podpora – Bluetooth alebo kábel

Mnoho tabletov (iba bezobrazovkového typu), ako je napríklad XPPen Deco LW Bluetooth, prichádza s bezdrôtovými funkciami a opäť ide o osobnú voľbu.

 • Káblový tablet vám pri práci poskytuje menej priestoru na manévrovanie. Avšak, ponúka priame a stabilné pripojenie k monitoru, alebo pracovnému priestoru.
 • Mať tablet s podporou bezdrôtového pripojenia a kompatibilitou Bluetooth môže znamenať veľký rozdiel, pretože ponúka väčšiu flexibilitu, čím vytvorí zážitok, ktorý je oveľa bližší kresleniu perom na papier. Musíte si však dávať pozor na vzdialenosť medzi tabletom a pracovným priestorom, pretože nebudete mať nevyhnutne stabilné pripojenie.

10. S displejom, alebo bez displeja

Tablety, ktoré nemajú obrazovku používate kreslením na tablete pri pohľade na obrazovku monitora. Vyžadujú si trochu zvyku a cviku – rozvíjať koordináciu ruka-oko. Ale akonáhle ich budete používať niekoľko dní, stanú sa veľmi komfortnými.

Tieto tablety sú najviac k začiatočníkom – priateľské, pretože sú veľmi lacné.

Väčšina digitálnych umelcov začína s takýmito tabletmi. Dokonca ich uprednostňujú aj niektorí profesionáli. Wacom Intuos, Xp Pen Deco Pro, Huion Inspiroy sú modely, s ktorými budete zaručene spokojní.

Grafické tablety s monitorom sú podstatne drahšie a väčšinou ich používajú stredne pokročilí a profesionálni umelci. Celkový zážitok z kreslenia na týchto tabletoch je veľmi pútavý a príjemný. Ide o špičkové tablety skvelé pre profesionálnu prácu a preto sú považované aj za priemyselný štandard. Sú však o niečo chúlostivejšie ako tablety bez displeja, pretože ich monitory sa môžu poškodiť a oprava, alebo kúpa nového môže byť nákladná.

Ceny týchto modelov sa môžu líšiť v závislosti od ich veľkosti, rozlíšenia a presnosti farieb. Existuje však veľa dostupných možností, ako napríklad Huion Kamvas 13 a Wacom One.

Niektorí umelci však tieto tablety nemajú radi, pretože ich dlhodobé používanie môže viesť k zlému držaniu tela, svalovým kŕčom a napätiu v krku. Toto je dôvod, prečo mnohí uprednostňujú tablety bez displeja.

11. Kompatibilita

Jednou z najdôležitejších kritérií výberu tabletu je, či je kompatibilný s vaším operačným systémom. Či už chcete tablet používať s počítačom, notebookom, alebo smartfónmi so systémom Android, musíte si byť istí, že zakúpený tablet je s nimi kompatibilný.

V súčasnosti je väčšina grafických tabletov kompatibilná so systémami Mac a Windows 7/8/10/11, ale vždy je najlepšie skontrolovať špecifikácie produktu a zistiť, či je konkrétny model kompatibilný s vaším operačným systémom.

 • Uistite sa, že tablet, ktorý si vyberiete, zahŕňa verziu vášho systému, Windows, Mac, Chrome OS, Android alebo Linux / ubuntu.
 • Uistite sa, že je kompatibilný aj s vaším kresliacim alebo animačným softvérom. Opäť platí, že väčšina tabletov je navrhnutá tak, aby fungovala s majoritnými menami ako sú Corel Draw / Painter , Clip Studio Paint, Photoshop, Paint Tool SAI a ďalšie, ale vždy je dobré to skontrolovať.

12. Kvalita prevedenia

Dôležitým faktorom je aj to, z čoho je tablet vyrobený. Množstvo grafických tabletov je vyrobených z lacných plastov. Je zrejmé, že je výhodou, ak vonkajšia strana obsahuje viac kovu ako plastov, pretože poskytuje dodatočnú pevnosť. Nevýhodou kovovej konštrukcie je, že je ťažšia a v chladnom prostredí priťahuje kondenzáciu zo vzduchu.

Aktívna plocha je ešte dôležitejšia ako rám a v tomto prípade nejde ani tak o použitý materiál, ako o textúru materiálu. V ideálnom prípade by mal byť povrch čo najhladší.

Niektoré z najlacnejších tabletov majú takmer zrnitú štruktúru povrchu na kreslenie, čo rozhodne ovplyvňuje hladkosť, s akou môže pero kĺzať po povrchu.

13. Batéria

Ak sa chystáte s tabletom aj cestovať, uistite sa, že má výdrž batérie aspoň 3-4 hodiny.

Výdrž batérie sa bude líšiť v závislosti od niekoľkých faktorov, vrátane spôsobu používania tabletu, veku batérie a dokonca aj počasia. Je však dobré mať aspoň predstavu o celkovej očakávanej výdrži batérie tabletu na jedno nabitie.

14. Značka

Je všeobecne známe, že Wacom je lídrom na trhu už niekoľko desaťročí, no jeho slávne časy bez konkurencie sú dávno preč, pretože XPen rastie z minúty na minútu a vydáva extrémne konkurencieschopné grafické tablety za doslova zlomok ceny, ktorú si účtuje Wacom.

V niektorých prípadoch Wacom ešte stále vyrába tie najlepšie zariadenia, najmä špičkové super profesionálne, ale u iných, lacnejších modelov, spoločnosti ako XPPen nepochybne premosťujú medzeru.

15. Podpora

Či už budete hľadať podporu pre konkrétnu krajinu, ľahko dostupnú zákaznícku linku alebo interaktívne fórum, to všetko môže zlepšiť vašu používateľskú skúsenosť.

Ak si kúpite málo známy tablet, riskujete, že v prípade problému sa nebudete mať na koho obrátiť.

Je to frustrujúce a naruší to váš workflow, kým problém nevyriešite.

16. Cena grafických tabletov

Či už ste profesionálny grafik, alebo len milovník digitálnych kreácií, nájsť vhodný grafický tablet s najlepším pomerom ceny a kvality je kľúčové pre zabezpečenie optimálneho výkonu bez zaťažovania vašej peňaženky. Našťastie trh ponúka množstvo možností, ktoré vyhovujú rôznym potrebám a rozpočtom.

 • Špičkové tablety za 800 až 4000+ eur – v tejto kategórii nájdete prevažne tablety Wacom Cintiq. Všetky produkty Wacom Cintiq sú najlepšie vo svojej triede a jedinou prekážkou pre nových používateľov je astronomická cena.
 • Vyššia stredná trieda za 400 až 800 eur – v tejto kategórii nájdete vysokokvalitné modely, niektoré aj s displejom. Vyberú si tu aj profesionáli.
 • Stredná trieda za 200 až 400 eur – v tomto cenovom rozmedzí sú dostupné kvalitné modely bez displeja a dobrou hodnotou lpi, ako aj základné modely s displejom
 • Lacné tablety do 200 eur – vhodné pre základné použitie a skvelé na jednoduché kreslenie manga alebo podobné úlohy. Menšie rozmery, nižšie lpi.

Pri zvažovaní ceny sa tiež pozrite na to, čo nie je zahrnuté, pretože niektoré značky vynechávajú stojan na kreslenie a dokonca aj náhradné hroty zo svojich lacných balíčkov.

Často kladené otázky ku grafickým tabletom

Akú veľkosť grafického tabletu potrebujem?

Mali by ste zvážiť priestor na pracovnom stole, veľkosť monitora a osobné preferencie. Dobrým pravidlom je vybrať si veľkosť tabletu, ktorá zodpovedá pomeru vašej obrazovky a umožní vám kresliť bez namáhania ruky, alebo zápästia. Veľmi záleží na tom, čomu sa dizajnér/umelec venuje profesionálne.

Kedy by som mal používať grafický tablet?

Účelom grafického tabletu je nahradiť kresliaci stôl, ceruzku, kriedu či štetce a najmä zjednodušiť život kreatívnym ľuďom, ktorí si môžu svoju prácu bez problémov uložiť alebo upraviť. Grafický tablet totiž umožňuje preniesť všetky diela z „analógovej“ dielne do digitálneho priestoru.

Aké sú nevýhody grafického tabletu?

Nevhodné na všeobecné použitie – grafický tablet, aj keď vytvára úchvatné detailné obrázky, má nedostatky v oblastiach, kde je potrebné ukazovať a klikať. Keďže väčšina rozhraní na stolnom počítači alebo notebooku vyžaduje myš a klávesnicu, používanie dotykového pera môže byť dosť zložité, najmä v prípadoch dlhodobého používania.

Aká je životnosť grafického tabletu?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože závisí od toho, ako často sa tablet používa a od podmienok, v ktorých sa skladuje. Lacné majú zvyčajne životnosť približne 3-5 rokov.

Aký program potrebujem pre môj grafický tablet?

Množstvo výrobcov dodáva k svojmu zariadeniu aj vlastný softvér, alebo vám ponúkne spoluprácu s vývojárom softvéru. Napríklad s Wacom Intuos získate až tri rôzne programy od Corelu. Napriek tomu lídrom na trhu je a zostáva Adobe. Bez ohľadu na to, či chcete upravovať obrázky alebo vytvárať kresby, v Creative Cloud od Adobe vždy nájdete to, čo hľadáte.

Čo všetko sa dá robiť s grafickým tabletom?

S grafickým tabletom môžete robiť digitálne kreslenie, maľovanie, skicovanie, retušovanie fotografií, vytváranie animácií, navrhovanie log a grafiky, vytváranie 3D modelov a mnoho ďalšieho. Umožňuje precíznu prácu a je obľúbený najmä u umelcov, grafikov a fotografov.

Zdroje informácií:

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]