test ergonomickych vertikalnych mysiErgonomická vertikálna myš, tiež zvaná ako vertikálna alebo ergonomická myš, je špeciálne navrhnutá myš určená pre ergonomické, teda pohodlné držanie a narozdiel od typickej, horizontálnej myši, je navrhnutá s dôrazom na anatómiu ľudskej ruky a dbá na prevenciu vzniku alebo minimalizovanie prejavu symptómov syndrómu karpálneho tunela. Vzhľadom na čoraz častejšie sa vyskytujúce kancelárske práce, pri ktorých človek trávi na počítači hodiny, naskytol sa dopyt ľudí po myši práve takéhoto typu.

Ergonomická vertikálna myš je na rozdiel od klasickej myši vyššia, než je širšia. Samotná myš má ešte k tomu oproti typickej myši oblúkovitý tvar, čím sa zefektívni jej držanie (tzv. ‘grip’). Takýto ergonomický dizajn jej dodáva unikátny tvar, ktorý zaručuje zníženie záťaže a spomaľuje tak opotrebovanie zápästia, čím môže používateľ predísť vzniku vyššie spomenutého syndrómu. Je dôležité poznamenať, že pri kúpe vertikálnej myši musíte zvážiť, či konečný používateľ takejto myši je ľavákom alebo pravákom.

Náš test ergonomických (vertikálnych) myší vám predstavuje rebríček tých najlepších ergonomických myší, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie ergonomické (vertikálne) myši

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
Logitech MX Vertical Ergonomic Mouse 910-005448
vertikalna ergonomicka mys Logitech MX Vertical Ergonomic Mouse 910-005448
93 %; 21 recenzií89€
Logitech Lift Vertical Ergonomic Mouse 910-006474
vertikalna ergonomicka mys Logitech Lift Vertical Ergonomic Mouse 910-006474
100 %; 2 recenzie69€
Trust Voxx Rechargeable Ergonomic Wireless Mouse 23731
vertikalna ergonomicka mys Trust Voxx Rechargeable Ergonomic Wireless Mouse 23731
96 %; 6 recenzií49€
4.
Connect IT GAME FOR HEALTH CMO-2800-BK
vertikalna ergonomicka mys Connect IT GAME FOR HEALTH CMO-2800-BK
91 %; 7 recenzií25€
5.
Connect IT FOR HEALTH CMO-2510-BK
vertikalna ergonomicka mys Connect IT FOR HEALTH CMO-2510-BK
92 %; 16 recenzií19€
6.
Niceboy Office M40 Vertical
vertikalna ergonomicka mys Niceboy Office M40 Vertical
100 %; 4 recenzie19€
7.
Connect IT CMO-2600-BK
vertikalna ergonomicka mys Connect IT CMO-2600-BK
90 %; 22 recenzií15€
💡 Niekedy býva táto myš označovaná ako „myš proti karpálnemu tunelu„, čo je však nie úplne presné. Tieto myši slúžia skôr ako prevencia proti karpálnemu tunelu, alebo minimalizujú prejavy symptómov karpálneho tunela.

Anatomická myš je navrhnutá tak, aby zabezpečila prirodzené umiestnenie a pohyb ruky a zápästia, čím znižuje riziko vzniku bolesti a iných problémov spojených s dlhodobým používaním tradičnej myši.

Ako vybrať tú najlepšiu ergonomickú (vertikálnu) myš?

Špecifiká na zváženie

Aj pri kúpe ergonomickej vertikálnej myši je potrebné zohľadniť jej vlastnosti, nakoľko žiadna si nie je na 100% rovná. Rovnako vzhľadom na to, že ide o vaše zdravie a komfort, pri jej dlhodobom a pravidelnom používaní sa akékoľvek nedostatky myši či vaše výčitky voči nej budú pripomínať s každým dňom.

1. Cena

Myš, či už vertikálna alebo typická, nemusí vyjsť draho. Jedná sa totižto o prakticky tú istú technológiu, len s iným tvarom a mierne iným rozložením tlačidiel. Preto nie je za potreby, aby ste pri jej kúpe zbytočne míňali priveľa peňazí. Túto myš je však možné klasifikovať ako ortopedickú pomôcku, čo by mohlo prípadnú vyššiu cenu odôvodniť.

Cena ergonomických vertikálnych myší sa teda obvykle pohybuje v rovnakých číslach, ako to je pri klasických myšiach. Nájdu sa však aj také, cena ktorých sa môže šplhať až k stovke eur alebo ju dokonca aj prevyšovať. Dôvodov pre takéto prudké cenové navýšenie je niekoľko, prevažne však ide o profesionálne bezdrôtové modely s precíznym senzorom, ľahkou váhou a kvalitným materiálom. Nie každému však takéto privysoké ceny vyhovujú a dokonca aj 15 eurová vertikálna myš môže skvelo a postačujúco poslúžiť pri jednoduchej kancelárskej práci.

2. Myš pre ľavákov alebo pravákov

Kvôli jej asymetrickému tvaru, vertikálna myš zatočená doľava nie je vhodná pre ľavákov, zatiaľ čo vertikálna myš zatočená doprava nie je vhodná pre pravákov. Preto ešte pred kúpou dbajte na ich tvar.

3. Drôtová alebo bezdrôtová

Vzhľadom na ich skôr kancelárske využitie, napojenie ergonomických myší do notebooku či počítača nemusí mať priveľký dopad na konečné používanie, no človek si môže potrpieť na bezkáblovom pracovnom stole.

Drôtové myši

Poskytujú najnižšiu odozvu zo všetkých možných spôsobov pripojenia, energia pre senzor a iné elektronické časti sa dodáva káblom priamo z počítača. Drôtové myši môžu mať vonkajší obal drôtu buď pogumovaný alebo z tkaniny. Niektoré pogumované obaly môžu používateľa znervózňovať svojím jednoduchým zachytávaním sa o čokoľvek, o čo sa trú. Obaly z tkaniny sú štýlovejšie a oveľa ľahšie sa rozmotávajú pri prípadnom zauzlení, taktiež nemajú problém so zachytávaním sa o rôzne materiály.

Drôtové myši sú vďaka napájaniu z počítača podstatne ľahšie, práve kvôli neprítomnosti bateriek.

 • Zvyknú byť ľahšie než bezdrôtové, niektoré výrazne
 • Okamžitá odozva
 • Nižšia obstarávacia cena
 • Kábel môže zavadzať a zachytávať sa o papiere či iné objekty na stole
 • Menšia prenosnosť

Bezdrôtové myši

Využívajúc menšie baterky, bezdrôtové myši sú schopné pracovať bez potreby akéhokoľvek drôtového pripojenia. Pre dodávanie energie využívajú baterky a pre odosielanie dát určených na pohyb šípky používajú bezdrôtové technológie – či už je to Wi-Fi alebo Bluetooth (či svoje vlastné patentované technológie, napr. technológia ‘Unifying’ od Logitech)

Odozva bezdrôtových myší: každá bezdrôtová myš má odozvu, ktorá môže byť menej alebo viac citeľná. Najmenej kvalitné myši môžu mať túto odozvu privysokú do takej miery, kedy je to citeľné ba až očividné, čo môže koniec koncov znepríjemniť používanie danej myši.

 • Prenosnosť
 • Zaberajú USB port
 • Potreba nabíjať/zakupovať baterky
 • Častokrát vyššia váha
 • Môže mať vysokú odozvu
 • Vyššia cena

Hybridy

Hybridné myši sú skôr bezdrôtové myši. Sú však schopné využívať aj drôtové pripojenie. Voľba vhodná pre ľudí, ktorí sú neradi prekvapovaní vybitými baterkami alebo ľudí, ktorí chcú z času na čas využiť voľnosť poskytovanú bezdrôtovými technológiami.

 • Zlatý stred
 • Univerzálnosť
 • Prenosnosť
 • Vyššia cena

4. Senzor a DPI

Senzor myši môže byť citlivejší alebo menej citlivý, môže presnejšie zachytávať tie najmenšie pohyby alebo menej presne. Nie je to však všetko, čo kvalita senzoru ovplyvňuje. Napríklad, senzor nemusí byť schopný presne zaznamenať veľmi prudký posun myši, čo môže spôsobiť anomálie (šípka na monitore sa nepohne vo vami určenej trajektórii, no môže sa úplne náhodne stočiť). V prípade kancelárskej práce nie je kvalita senzoru úplne podstatná a jedná sa skôr o doplnok, prípadne to padne vhod, ak chcete hrať rýchlejšie FPS, RTS či iné druhy hier s vašou vertikálnou myšou.

DPI je mnohým doposiaľ neznámy marketingový ťah výrobcov myší. DPI (Dots per inch, teda počet bodov na palec), je ukazovateľ ‘presnosti’ senzoru. Pri všeobecne štandardnej 400 DPI, myš nebude počas maľovania v skicári schopná vykonať presné, hladké kontúry, zatiaľ čo pri 8000 DPI si môžete všimnúť, ako krásne vyhladené kontúry línii sú, avšak takéto vysoké DPI rovnako zvyšuje rýchlosť presúvania šípky na obrazovke.

Využitie vysokej DPI v kancelárskom ale dokonca aj v hráčskom prostredí je absolútne minimálne, a túto vlastnosť, prípadne schopnosť myši zmeniť DPI hodnotu na tisícové hodnoty môžete pokojne odignorovať.

5. Veľkosť

Vertikálne/ergonomické myši sú v porovnaní so štandardnými myšami väčšie, preto je podstatné ešte pred ich kúpou zohľadniť ich rozmery.

Veľkosti a zodpovedajúca dĺžka ruky (cm)

S         17 cm a menej

M         17 – 19 cm

L          19 – 21 cm

XL       21 cm+

6. Povrch myši

Modely myši sa môžu líšiť svojou povrchovou úpravou. Vlastnosti jednotlivých materiálov môžu výraznejšie ovplyvniť využívanie myši, preto je potrebné zohľadniť aj takúto vlastnosť. Tieto povrchové úpravy majú nasledujúce dopady:

 • Môžu zlepšovať či zhoršovať držanie (tiež známe ako ‘grip’, teda ako pevne sa drží v dlani bez vyšmyknutia a ako ľahko sa s ňou počas držania manipuluje)
 • Môžu zmierňovať prípadne zhoršovať zachytávanie mastnoty, prachu a iných nečistôt
 • Môžu spôsobovať nadmerné potenie dlane

Pogumovaný

Pogumované povrchy sú užitočné najmä svojim pevným gripom. Guma je totižto skvelá pre bezproblémové a jednoduché presúvanie myši a to aj so spotenou rukou. Problémom je, že gumený povrch sa jednoducho zamasťuje a dokáže akumulovať na sebe množstvo nečistôt. Pogumované povrchy môžete nájsť najmä pri drahších myšiach.

TIP: Skvelým prostriedkom na odstránenie mastnoty a nečistôt je akýkoľvek dezinfekčný prostriedok, najvhodnejší je však prípravok založený na akomkoľvek alkohole. Pri čistení klaďte dôraz na to, aby sa tekutina nedostala cez štrbiny na jednotlivé elektronické obvody, ktoré vo vnútri v drvivej väčšine nie sú nijakým spôsobom izolované!

 • Skvelý grip
 • Ľahko sa zamasťuje a znečistí
 • Ruka sa môže na syntetickom povrchu nadmerne potiť

Povrch s tenkou vrstvou gumy či matným plastovým povrchom

Niektoré myši môžu mať na sebe len veľmi tenkú vrstvu gumy. Z toho dôvodu sa oproti gumenému povrchu zamasťuje slabšie a poskytuje mierne lepší grip na rozdiel od čisto plastovej. Pri spotenej ruke sa môže držanie kvôli plastu zhoršiť, no matný plastový povrch či tenká gumená vrstva grip zlepšujú.

 • Mierne lepší grip
 • Oproti gume miernejšie potenie počas držania
 • O čosi viac zachytáva mastnotu a iné nečistoty než čisto plastové

Plastový s pogumovanými bokmi

Záležiac od prevedenia, plastové povrchy môžu byť naozaj užitočné. Iné, lacnejšie, môžu počas používania spôsobovať len problémy. Tie kvalitnejšie myši majú dôležitejšie časti (po bokoch, kde záleží na ‘gripe’) častokrát pogumované, zatiaľ čo tie menej podstatné majú plastovú povrchovú úpravu. Tým sa dosahuje kvalitné držanie a len zriedkakedy musí používateľ celú myš očistiť od mastnoty. Problém však nastáva vtedy, ak dané pogumované časti sa zamastia, čo je len otázkou času. V takom prípade sa grip myši zhoršuje a je potrebné túto časť zbaviť mastnoty.

 • Guma je tam, kde ju skutočne treba
 • Ruka sa menej potí
 • Skvelý grip
 • Pogumované časti sa zamastia jednoduchšie a vtedy sa grip automaticky zhoršuje

Plastový lesklý povrch

Najštandardnejšie prevedenie. Ak sa vaše dlane potia, plastové prevedenie môže zhoršiť držanie myši. Vertikálne myši sú však navrhnuté takým spôsobom, že plastový povrch nemusí nijako výrazne spôsobovať problémy.

Počas horúcich dňoch je však plast skvelým pomocníkom, nakoľko sa počas niekoľkohodinového držania, narozdiel od gumy, nezohrieva tak ľahko, vďaka čomu sa dlaň nepotí nadmerne.

 • Ruka sa najčastejšie potí najmenej práve na lesklom plastovom povrchu
 • Ak je však ruka spotená, s myšou sa manipuluje ťažko
 • Slabý grip

7. Optická alebo laserová

V skratke: senzory týchto druhov nemajú žiaden extra dopad na používanie, kedysi bola laserová svojou presnosťou neporovnateľne presnejšia oproti vtedy zastaralej optickej technológii, avšak optické senzory za posledné roky riadne pokročili a častokrát dobiehajú alebo predbiehajú svojou presnosťou a výkonom tie laserové.

Optický senzor

Využíva diódu a kameru, kde svetlo z diódy zachytáva svetlocitlivá kamera a procesor v myši následne ráta zmeny v polohe. Tieto zmeny zasiela do počítača. Mnohé optické myši majú viditeľné optické signály (infračervené), niektoré však nemusia mať svoje svetlo viditeľné, neberte to teda za jednoznačný spôsob, ako ich rozlíšiť. Preto pre istotu dôkladne prečítajte vlastnosti modelu myši na stránke obchodu alebo výrobcu.

Optický senzor má však problémy zachytávať svetlo vyprodukované diódou na lesklých povrchoch. Je preto vhodné dokúpiť si akúkoľvek matnú podložku pod myš, najlepšie textilnú.

 • Kvalitný optický senzor je veľmi presný
 • Nekvalitné myše môžu mať zastaralý, problematický optický senzor
 • Nevhodný na lesklé povrchy

Laserový senzor

Laser je tenký lúč (teda prúd) svetla, ten z myši smeruje na povrch a z povrchu sa odráža naspäť do kamery, funguje teda prakticky na tom istom spôsobe, ako optický senzor. Výhodou laserového senzoru je však tá, že laser je vďaka svojim vlastnostiam schopný odrážať sa od takmer všetkých možných povrchoch a môže teda fungovať dokonca aj na sklenenom povrchu. To má však aj svoje nevýhody – laser môže preniknúť hlbšie do povrchu kde nastáva lámanie lúču a následne odrážanie lúču môže posúvať mikroprocesoru v myši nesprávne informácie. Táto nepresnosť sa pri náhlych mykoch laserovej myši môže ešte viac zhoršiť. Takáto vlastnosť môže napovedať aj o kvalite (teda presnosti) senzora.

 • Presný a použiteľný aj na lesklých povrchoch
 • Laser môže zažívať problémy na určitých, niekoľkovrstvových povrchoch
 • Menej kvalitný laserový senzor môže byť nepresnejší pri náhlych pohyboch

8. Počet tlačidiel a ich naprogramovanie cez ovládač myši

Najštandardnejšie a najlacnejšie myši majú klasické tri tlačidla – pravé a ľavé tlačidlo a koliesko, ktoré sa môže otáčať dopredu a dozadu. Tie pokročilejšie môžu mať dodatočných tlačidiel mnoho, záleží od výrobcu a modelu – niektoré môžu obsahovať dokopy viac než 10 tlačidiel, iné sú minimalistickejšie a ponúkajú používateľovi len 2 navyše.

V prípade, že pracujete v kancelárii a častokrát potrebujete vykonávať určitú operáciu (alebo klávesovú skratku) v programoch ako napr. Microsoft Office, dodatočné tlačidlá myši vám môžu výrazne napomôcť v produktivite, zjednodušiť častokrát frustrujúce, opakujúce sa kroky, ktoré by ste zvládli jediným kliknutím namiesto naťahovania prstov na klávesnice. Jedná sa o takzvané ‘makrá’, čo sú prakticky inštrukcie posielané z myši do počítača a po ich zvládnutí a zapamätaní si vám môžu napomôcť vo zvýšení produktivity.

Makrá sú nastaviteľné cez ovládač modelu myši. Niektorí výrobcovia majú skutočne ťažkopádne a zbytočne zložité ovládače (menovite sa jedná o výrobcov z Číny a iných ázijských krajín, kde si na dizajn nepotrpia a chcú dostať na obrazovku čo najviac obsahu), iní výrobcovia poskytujú jednoduchú, pestrú a priehľadnú nastaviteľnosť či už myši alebo tlačidiel. Ak má myš svoj softvér/ovládač, musí byť pribalený aj so samotnou myšou. Ak však kvôli neznámej príčine nie je, jednoznačne musí byť online. Zvoľte správny model myši a následne stiahnite ovládač. Pribalené CD/DVD môže mať staršiu verziu ovládača, ktorá vo vás nemusí vyvolať ten najlepší dojem, preto je najlepšie predsa len siahnuť po ovládači z OFICIÁLNEJ stránky výrobcu myši.

TIP: Pre pokročilejších používateľov sa naskytuje možnosť napísať si vlastné makrá, teda vlastné inštrukcie pre určité klávesové skratky či úkony. Zorientovanie sa v prostredí ovládača a spôsobom ako to programovať môže chvíľu trvať, no výsledkom bude zvýšenie efektivity.

9. Podsvietenie

Kancelárske myši obvykle nemajú podsvietenie. Je to skôr znak toho, že myš je určená na hranie. Ak si však potrpíte na estetike: myš môže mať viacero druhov podsvietení.

Myši s najlacnejším podsvietením majú svoje podsvietenie nevýrazné a farba je obmedzená do základných farieb, ktoré svojou sýtosťou nemusia skutočne reprezentovať zvolenú farbu. Takéto myši majú vo svojom vnútri obvykle len jednu jedinú diódu.

Potom tu je “RGB backlight”. Síce sa už nejedná o novinku, no RGB podsvietenie je možné nájsť práve v drahších modeloch známych výrobcov. Známi výrobcovia herných a profesionálnych myší (SteelSeries, Corsair, Razer a pod.), ktorí obľubujú RGB podsvietenia však takmer plne absentujú na trhu vertikálnych myší, preto je dostať sa k RGB podsvieteniu u vertikálnych myší skutočne obťažné.

10. Frekvencia (Polling rate)

Udávaná v Hz, určuje ako často sa zmeny v polohe odosielajú z myši do počítača. V teórii to zlepšuje presnosť posunu šípky. Pre kancelárske prostredie je táto vlastnosť prakticky zbytočná.

Štandardom je frekvencia od 100, 250 do 500 Hz. Od 500 až po 1000 Hz sa jedná skôr o čísla, ktoré využívajú skúsenejší hráči počítačových hier.

TIP: Zaujímavosťou a dôležitou informáciou je aj to, že pri 1000 Hz sa môže slabší procesor počas rýchlych pohyboch myši výrazne zaťažiť (aj o desiatky percent svojej výpočtovej kapacity). Preto ak to nepotrebujete, môžete pokojne frekvenciu nastaviť za pomoci ovládača na 100 či 250 Hz pre minimalizovanie záťaže.

Často kladené otázky (FAQ)

Q: Kvôli dlhému hraniu trpím karpálnym syndrómom. Je vertikálna myš vhodná aj na hranie?

A: Najväčšou prekážkou pri používaní takejto myši na hry je práve jej sklon a výška. Vybudovaná svalová pamäť počas používania štandardných myší sa pri ergonomických vertikálnych myšiach nebude prejavovať naplno. Z teoretického hľadiska je možné využívať tento druh myši na akékoľvek hranie, avšak ak ju plánujete využívať na hranie rýchlych FPS alebo RTS hier, kde je potrebné mikromanažovať jednotky a budovy v rýchlom slede, všimnete si, že takýto tvar myši nie je práve najadekvátnejším na rýchle a presné presuny. Senzor je pravdaže rovnaký ako u štandardných myší, problémom je však spôsob, ako sa daná myš drží a ako sa klikajú dané tlačidlá. Po rokoch držania štandardnej myši môže byť váš mozog ako aj vaše svaly prekvapené, ak sa v dlani odrazu ocitne vertikálna myš. No tak ako to bolo so štandardnou myšou či joystickom, s postupom času si vy a vaše svaly zvyknú a takzvané “mikroúpravy” sa budú s vertikálnou myšou robiť čoraz jednoduchšie, čím sa exponenciálne zlepší vaša presnosť.

Objektívnou skutočnosťou je však to, že vertikálne myši nie sú primárne navrhnuté na hranie, no na jednoduché kancelárske/domáce využitie a z toho dôvodu nemusia spĺňať špecifické podmienky pre náročné hranie.

Q: Netrpím syndrómom karpálneho tunela, no tvar myši ma zaujal. Poskytuje nejaké iné výhody oproti štandardnej myši?

A: Vertikálna myš je navrhnutá takým spôsobom, aby zmiernila záťaž na svaly a šľachy v oblasti zápästia, čím predchádzate potenciálnemu vývinu tohto syndrómu, prípadne zmierňujete jeho symptómy. Jedná sa o hlavný marketingový bod, ktorý má predávať daný druh myši. Je ťažké nájsť iné plusy, nakoľko štandardná myš si rovnako prešla svojou evolúciou a na trhu sa nachádza kvantum rôznych tvarov štandardných horizontálnych myší, ktoré vám svojim tvarom a inými doplnkami môžu vyhovovať viac. Vertikálne myši sú však plnohodnotnou myšou rovnako ako je to v prípade horizontálnych. Po čase si vaša dlaň a vy zvyknete tak na jej presúvanie, ako aj klikanie. Ohlasy na tento druh myší sú veľmi pozitívne, nejedná sa totižto o akýsi experiment, samotný dizajn a vytvorenie takejto myši má svoje vedecké opodstatnenie.

Q: Ako sa starať o myš?

A: Myš je zariadenie, ktoré chytáme dennodenne a držíme ju v dlani niekoľko hodín do dňa. Je teda skvelým fomitom (zdrojom baktérií a iných patogénov). Myš nielenže poskytuje baktériám skvelé prostredie vo forme nečistého povrchu tvoreného z mastnoty, prachu a iných nečistôt, no taktiež je daný povrch zohrievaný našou dlaňou a dodávame mu vlhko našim potom. Z toho dôvodu je hlavným bodom starania sa o myš hygiena. Je dôležité dezinfikovať klávesnicu a myš pravidelne, najlepšie s dezinfekčnými prostriedkami, ktoré obsahujú vyšší podiel alkoholu. Povrch je potrebné zanechať mokrým po dobu okolo jednej minúty. Iné, ťažko dostupné záhyby je dobré vyčistiť napr. vatovou tyčinkou namočenou v danom prostriedku.

Z hardvérovej stránky dbajte na čistotu povrchu, na ktorom sa nachádza myš, aby senzor fungoval správne a aby sa vo vnútri myši neakumuloval prach a iné nečistoty, ktoré neskôr môžu spôsobiť problém so senzorom, tlačidlami či kolieskom.

V neposlednom rade je potrebné spomenúť tzv. ‘skejty’. Sú to nálepky najčastejšie vyrobené z gumy, ktoré sú nalepené na spodku myši. S myšou bez skejtov sa manipuluje veľmi ťažko, pretože neposkytuje plynulý pohyb, čo môže používateľa frustrovať. Skejty sa veľmi jednoducho opotrebujú trením v prípade, že sú využívané na povrchu inom než textilná či plastová podložka.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 9 Priemerne: 4.8]