test bezpecnostnych dveriBezpečnostné dvere chránia váš domov a rodinu pred vlámaním a lúpežami. Ich pevná konštrukcia dokáže odolať všetkým klasickým nástrojom, ktoré lúpežníci používajú pri pokuse o vlámanie. Zároveň odoláva fyzickej sile, ak by sa cez dvere niekto snažil dobiť napríklad kopaním, búchaním alebo sekerou.

Pri výbere bezpečnostných dverí je potrebné venovať pozornosť nielen materiálom, z ktorých sú dvere vyrobené, ale aj rámu dverí, typu kľučky a množstvu skla. Ako majitelia domov máme tendenciu preferovať dvere, ktoré dovnútra prepúšťajú svetlo, ale estetika by nemala prevažovať nad pocitom bezpečia.

Najhoršími materiálmi, ktoré si môžete vybrať, je práve kombinácia dreva a skla. Zlodej môže sklo jednoducho rozbiť a otvoriť si dvere zvnútra, pokiaľ z presklenej časti dosiahne ku kľúčom. Drevené dvere zase jednoducho rozbije akýmkoľvek ostrým nástrojom. Lúpež, samozrejme, nie je jediná hrozba, ľudia sa k nám môžu vlámať z rôznych dôvodov.

V našom teste bezpečnostných dverí nájdete tipy na tie najlepšie bezpečnostné dvere. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Obsah článku

Test – TOP 7 najlepších bezpečnostných dverí

Ako si vybrať tie najlepšie bezpečnostné dvere

Ponuka bezpečnostných dverí sa neustále rozširuje, pretože globálne rastie miera kriminality a čoraz viac ľudí chce ochrániť svoj majetok a v krajnom prípade aj svoj život pred nečakanými hrozbami. Bezpečnostné dvere dostupné na slovenskom trhu sa od seba líšia nielen značkami, ale aj vlastnosťami a cenou. Aby ste sa v nich dokázali jednoduchšie zorientovať, pripravili sme pre vás zoznam všetkých dostupných možností, ktoré vám pomôžu zvoliť bezpečnostné dvere šité na mieru vašim potrebám. Pri ich výbere dôkladne zvážte nasledujúce parametre:

1. Bezpečnostná trieda dverí

Najdôležitejším parametrom bezpečnostných dverí je bezpečnostná trieda, do ktorej konkrétny model patrí. Výrobca si ju nemôže k dverám priradiť podľa ľubovôle, dvere musia absolvovať test v autorizovanej skúšobni. Existuje celý zoznam noriem, ktoré musia pri teste bezpečnosti spĺňať a následne sú zaradené do jednej zo šiestich tried. Čím vyššia trieda, tým dlhšie bude zlodejom alebo násilníkom trvať, kým dvere prekonajú. Pri nižších triedach bude tento čas kratší, ale stále vám poskytne možnosť úniku iným východom, zavolania polície alebo spustenia alarmu, ak nie ste práve doma.

Pre bežných zákazníkov sú určené bezpečnostné triedy 1, 2 a 3. S rastúcou triedou rastie nielen úroveň ochrany, ale aj cena. Vydržia vám však desiatky rokov a táto investícia sa vám vráti v podobe pokojného spánku a pocitu istoty. Pri výbere bezpečnostnej triedy si odpovedzte najmä na tieto dve otázky:

 • Aká vysoká je miera kriminality na mieste, kde žijete? Ak niekedy platilo, že zlodeji sa zameriavali na byty, ktorých majitelia sú práve na dovolenke, dnes si nemôžeme byť istí tým, že je kriminalita vyššia v meste ako na vidieku a podobne. Napriek tomu máte určite prehľad o tom, či sa niekto vlámal k vašim susedom, alebo žijete v komunite blízkych ľudí s nízkou mierou kriminality. V druhom prípade môžete zvoliť bezpečnostné dvere nižšej triedy.
 • Koľko vchodov do domu máte? Pri byte je to jednoduché – okrem spoločného vchodu, ktorý by mal byť taktiež bezpečný, musíte myslieť hlavne na vstupné dvere, prípadne na zabezpečenia balkóna. Ak ste majiteľom domu, myslite na všetky možné vstupy – vedú do vášho domu dvere cez garáž? Máte extra vstup do pivnice? V ideálnom prípade by mali byť vo všetkých vstupoch bezpečnostné dvere v rovnakej bezpečnostnej triede. Môžete ich však rozvrhnúť podľa svojich finančných možností – vyššiu triedu pri vonkajších vstupoch a nižšiu vnútri domu.
A. Bezpečnostná trieda 1 (BT-1 – jednoduchá ochrana)

Ide o základnú ochranu domácnosti kombinovanú s protihlukovou bariérou. Znižujú riziko požiaru a odolávajú fyzickej sile bez použitia špeciálneho náradia – teda kopancom, búchaniu a podobne. Nehodia sa ako vstupné dvere, ale je možné ich použiť vnútri domu, napríklad pri prechode z garáže do domu alebo pri vstupe z pivnice do domu – pokiaľ máte na pivnici okno, ktoré sa dá rozbiť. Tieto miesta totiž bývajú obľúbeným spôsobom vlámania sa do nehnuteľnosti.

B. Bezpečnostná trieda 2 (BT-2 – vyššia ochrana)

Kvalitné a odolné dvere, ktoré však dokážu zlodeji prekonať pomocou menšieho náradia. Cena je veľmi priaznivá a vyrábajú sa v rôznych dizajnoch, takže dokážu uspokojiť estetické potreby rôznych zákazníkov. Hodia sa do pokojných oblastí, kde sa kriminálna činnosť vyskytuje iba sporadicky. Využívajú ich napríklad ľudia žijúci v nízkych obytných domoch, kde majú uzatvorené chodby a iba niekoľkých priamych susedov. V domoch ich ľudia využívajú na zadných vchodoch, pokiaľ je pri nich umiestnený pes, alebo majú zapojený alarm. V tomto prípade je vhodné mať vysokú bránu, ktorú je možné zamykať.

C. Bezpečnostná trieda 3 (BT-3 – vysoká ochrana)

Tretia trieda zahŕňa najpredávanejšie bezpečnostné dvere určené pre bežných zákazníkov – ide o najbezpečnejšie vchodové dvere pre byty a domy. Na ich prekonanie potrebujú lúpežníci zložitejšie pomôcky, ako napríklad vŕtačky, kladivá a páčidlá. Násilné otvorenie týchto dverí trvá veľmi dlho, preto majú obyvatelia dostatok času na zavolanie polície. Ak práve nie sú doma, je pravdepodobné, že si kriminálnu aktivitu všimne nejaký sused. Ide o najlepšiu voľbu pre majiteľov nehnuteľností, ktorí v domácnosti neskladujú veľmi vzácne predmety.

D. Bezpečnostná trieda 4 (BT-4 – veľmi vysoká ochrana)

Táto kategória dverí je určená pre miesta vyžadujúce vysokú ochranu, pretože sa v nich nachádzajú vzácne objekty, veľké sumy peňazí, zlato alebo zbrane. Dajú sa otvoriť iba pomocou špeciálneho náradia a ich násilné prekonávanie je spojené s hlukom a trvá dlho. Preto si ich zakupujú banky, veľké firmy alebo držitelia zbraní bývajúci v rodinných domoch. Niekedy ich využívajú aj štátne inštitúcie, ktoré skladujú citlivé dokumenty.

E. Bezpečnostná trieda 5 (BT-5 – trezorová ochrana)

Ako napovedá názov, dvere bezpečnostnej triedy 5 sú využívané v trezoroch. Najčastejšie sa teda nachádzajú v bankách. Odolávajú aj násilnému vniknutiu, pri ktorom sa snažia lúpežníci prestreliť zámok. Niekedy ich využívajú aj veľké firmy, pokiaľ k ich podnikaniu patrí uchovávanie citlivých dokumentov, väčších súm peňazí alebo vzácnych predmetov.

F. Bezpečnostná trieda 6 (BT-6 – najvyššia ochrana)

Využíva sa pre trezory v bankách, ale aj v múzeách, kde sú skladované najvzácnejšie exponáty.

2. Materiál bezpečnostných dverí

Bezpečnostné dvere sa skladajú z rámu, ktorý je zvarený vcelku, aby bol dostatočne pevný. V samotných dverách sa nachádzajú výstuže v podobné mrežiam, ktoré zabezpečujú ich odolnosť. Vpredu a vzadu sú navyše kovové pláty, teda dvere sú mohutnejšie a pevnejšie. Najčastejšie sa na výrobu rámu a dverí používa oceľ.

Medzi kovovými prvkami je protipožiarna výplň. Môže to byť minerálna vlna. Posledný materiál má estetickú funkciu – laminátový povrch v rôznych dekoroch dreva. Pri kúpe si overte, že výplň dverí netvorí preglejka a ich povrch nie je dekorovaný iba fóliou.

Materiály bezpečnostných dverí majú spĺňať nasledujúce podmienky:

 • odolávajú vŕtaniu,
 • odolávajú vysokým teplotám, sú protipožiarne,
 • tlmia hluk,
 • odolávajú píleniu.

3. Konštrukcia bezpečnostných dverí

Najrizikovejšou časťou každých dverí je zámok. Najhoršie je, ak je možné ich otvoriť pomocou kľúča, ktorý si zlodej mohol okopírovať. Bezpečnostné zámky majú aj bezpečnostné kľúče, na ktorých je uvedená informácia zakazujúca vytvárať kópie. Zámok by mal byť jednoznačne v rovnakej alebo vo vyššej bezpečnostnej triede ako samotné dvere, nikdy nie v nižšej triede.

V konštrukcii dverí sú dôležité aj aktívne a pasívne istiace prvky, ktoré nazývame aj čapy. Pasívne sú na závesnej strane dverí a nehýbu sa. Aktívne sa pohybujú podľa toho, či sú dvere odomknuté alebo zamknuté – pri zamknutí počujete zvuk, keď sa čapy zasunú na svoje miesto. Prirodzene predpokladáme, že viac čapov znamená vyššiu mieru bezpečnosti, nie je to však tak. Rozhoduje ich veľkosť a pevnosť materiálu – najčastejšie je to rovnako ako v prípade zvyšku dverí oceľ.

4. Správny dodávateľ

Pri výbere bezpečnostných dverí zohráva veľkú úlohu aj servis v rámci záručnej doby, ale aj po nej, keďže dvere si kupujeme na celé desaťročia. Pred nákupom je vhodné prečítať si recenzie, poradiť sa so známymi, ktorí už bezpečnostné dvere majú, prípadne navštíviť kamenné predajne. Na Slovensku patria medzi najspoľahlivejších dodávateľov značky Adlo, Securido a Sherlock.

5. Protipožiarna ochrana

Bezpečnostné dvere nie sú automaticky protipožiarne. Pri nákupe sa preto na túto vlastnosť zvlášť opýtajte alebo pri opise produktu hľadajte skratky EI a EW. EI znamená požiarna odolnosť, ktorá bráni šíreniu tepla. EW zase označuje požiarnu odolnosť, ktorá obmedzuje šírenie tepla. Za týmito skratkami vždy nájdete číslo, ktoré vyjadruje koľko minút bude protipožiarna ochrana dverí fungovať, najčastejšie ide o polhodinu.

6. Cena bezpečnostných dverí

Cena dverí vás bude pravdepodobne najviac zaujímať. Výrobcovia a dodávatelia do nej zahŕňajú cenu za dvere, zárubňu a za montáž. Je lákavé ušetriť a montáž si zabezpečiť samostatne. Myslite však na to, že ide o špeciálne mechanizmy, ktoré majú byť nainštalované profesionálne a nesprávna manipulácia môže viesť k nižšej bezpečnosti. Vyberte si, ktorá cenová hladina vám bude vyhovovať:

 • do 500 eur – najčastejšie ide o dvere prvej a druhej triedy.
 • od 500 do 1 000 eur – dvere tretej triedy vhodné pre domy, byty aj firmy, nedajú sa prekonať bez náradia a môžu mať doplnkové vylepšenia, napríklad automatický zámok,
 • nad 1 000 eur – zvyčajne ide o dvere, s ktorými dostanete aj zárubňu zaliatu betónom. Okrem bezpečnosti poskytujú aj funkcie navyše – napríklad digitálne kukátko, zvýšenú protihlukovú ochranu a podobne.

7. Protihluková ochrana

Zvýšenú ochranu proti hluku potrebujete najmä v prípade, že bývate blízko rušnej ulice. Bezpečnostné dvere môžu znížiť hlučnosť vonkajšieho prostredia od 28 až do 40 decibelov, teda až o polovicu.

8. Najlepšie značky dostupné na Slovensku

Pri výbere bezpečnostných dverí je dôležitý lokálny dodávateľ, pretože iba ten dokáže zabezpečiť servis dverí dostatočne rýchlo. Na slovenskom trhu ide najmä o tieto značky:

 • Securido – bezpečnostné dvere populárne medzi majiteľmi bytov v panelákoch, majú rôzne povrchové úpravy a širšiu škálu farieb. V porovnaní s inými značkami ide o tzv. zlatú strednú cestu.
 • SIKO – bezpečnostné dvere tejto značky sú obľúbené najmä pre ich nižšiu cenu. Sú zamerané na protipožiarnu ochranu a hodia sa skôr do bytov alebo do vnútorných priestorov rodinných domov. Vyrábajú sa v 2. bezpečnostnej triede.
 • Adlo – vyžadujú vyššiu investíciu, ale môžu byť vyrobené na mieru do akéhokoľvek priestoru. Majú 9-36 istiacich bodov. Samozrejmosťou je protipožiarna ochrana, znižovanie hluku okolia a exkluzívna ponuka – vyrábajú sa vo všetkých bezpečnostných triedach, okrem triedy 6.

Najčastejšie otázky o bezpečnostných dverách

Je potrebné kvôli bezpečnostným dverám vymeniť zárubňu?

Existujú modely, ktoré sa dajú osadiť na existujúcu zárubňu, vo všeobecnosti sa to však neodporúča. Toto riešenie je síce lacnejšie, ale menej bezpečné. Zárubňa je kľúčovou súčasťou bezpečnostných dverí – mala by byť zabetónovaná, kompatibilná s dverami a zosilnená v mieste bezpečnostnej vložky a kovania. Práve na tomto mieste sa snažia kriminálnici dvere vypáčiť. Betón zabezpečuje okrem pevnosti aj tepelnú odolnosť.

Sú lacnejšie bezpečnostné dvere menej kvalitné?

Ako už bolo spomenuté, existujú rôzne bezpečnostné triedy a v niektorých oblastiach je riziko kriminality nižšie – teda postačujú aj lacnejšie modely dverí. Vyššia cena však väčšinou zahŕňa aj lepší servis. Teda ak sa napríklad vymknete, niektorá časť dverí sa poškodí alebo budete mať iný problém, rýchlo k vám príde servisný technik. Preto je dôležité vyberať také značky, ktoré majú dobré zastúpenie na Slovensku a dostupné služby v mieste vášho bydliska.

Čo sa stane, keď sa vymkneme alebo stratíme kľúče od bezpečnostných dverí?

Ani tie najbezpečnejšie dvere vás nedokážu ochrániť, pokiaľ niekto cudzí od nich získa kľúče. Je potrebné čo najskôr zavolať technickej podpore, najčastejšie je vyslaný autorizovaný technik na miesto vášho bydliska. Vymení cylindrickú vložku v dverách a odovzdá vám nové kľúče.

Môžu mať bezpečnostné dvere aj elektronické vylepšenia? Napríklad automatické otváranie dverí, čítačku čipov a podobne?

Bezpečnostné dvere je možné prepojiť s akýmikoľvek inteligentnými systémami. Okrem automatickej zámky a čítačky čipov na otváranie dverí, môže ísť aj o digitálne kukátko alebo bezpečnostný alarm. Dôležité je, aby váš byt či dom tieto funkcie podporoval.

Je možné vyrobiť aj dvere neštandardných rozmerov?

Výrobcovia bezpečnostných dverí dokážu vytvoriť aj zárubne a dvere na mieru, dodanie je však dlhšie a spája sa to s vyššou cenou.

Môžu mať bezpečnostné dvere sklenené časti?

Vo všeobecnosti sa sklenené prvky na bezpečnostných dverách neodporúčajú. Ak na tom trváte, je potrebné zvoliť extrémne pevné plexisklo a mali by tvoriť len do 10% z celkovej plochy dverí. Ideálne je však zvoliť dvere bez takýchto prvkov.

Vyžadujú bezpečnostné dvere nejakú údržbu?

V údržbe sa nelíšia od bežných dverí – stačí z nich utierať prach a vyhýbať sa silným znečisteniam. Je tiež dôležité raz za polroka namazať zámok, aby sa v ňom nehromadili nečistoty a jednoducho sa otváral. Ak bývate v oblasti, kde je silné znečistenie napríklad kvôli priemyselným budovám, je potrebné dvere čistiť častejšie. Inak žiadnu extra údržbu nevyžadujú.

Ako dlho trvá inštalácia bezpečnostných dverí?

Závisí to od toho, či si volíte dvere s novou zárubňou, alebo do už existujúcej zárubne. V prvom prípade je potrebných viac hodín na tvrdnutie betónu. V druhom prípade to trvá iba dve až tri hodiny. Dodanie samotných dverí od výrobcu trvá približne dva týždne.

Čo znamená tepelná ochrana bezpečnostných dverí?

Tepelná ochrana vám ušetrí peniaze podobne ako zateplenie stien. Zaisťuje, že cez dvere neuniká priveľa tepla do exteriéru. Teda vnútri ostáva príjemná teplota v zime, ale funguje to aj opačne – v lete sa zase cez dvere nedostáva priveľa tepla.

Môžu sa bezpečnostné dvere namontovať aj do vnútorných priestorov bytu alebo domu?

Bezpečnostné dvere si teoreticky môžete dať namontovať kdekoľvek. Vo vnútorných priestoroch sú vhodnejšie bezpečnostné dvere nižšej triedy (prvej alebo druhej). Klienti si ich najčastejšie nechávajú namontovať v spálni, keďže sa chcú ochrániť počas spánku a zároveň v spálni často odkladajú šperky alebo iné cennosti. Základom je mať všetky vchodové dvere vyššej triedy.

Je možné na prvý pohľad rozoznať, že ide o bezpečnostné dvere?

Na prvý pohľad sa bezpečnostné dvere veľmi nelíšia od obyčajných dverí. Je to tak preto, aby sa potenciálni zlodeji nemohli pripraviť na ich otváranie a aby ich kvalita dvier zaskočila. Vy sami si môžete všimnúť rozdiel v tom, že bezpečnostné dvere sú o niečo ťažšie, čo však nemá vplyv na jednoduchosť otvárania.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 3 Priemerne: 4.7]