ako zosilnit wifi signalSlabý WiFi signál je nočnou morou nie jedného používateľa internetu. Ten zvyčajne spôsobuje pomalé načítanie internetových stránok, ale aj výpadky internetu. Na silu tohto signálu vplýva viacero faktorov, pričom ich vie každý používateľ ovplyvniť.

Zosilniť signál vašej WiFi siete nie je ťažké a zvládne to aj človek, ktorý nie je veľmi technický typ. Existuje viacero techník, ktoré môžu pomôcť dosiahnuť kvalitnejší a silnejší WiFi signál. V tomto článku sa dozviete 5 základných tipov na zosilnenie WiFi signálu, ktoré zabezpečia vyššiu rýchlosť internetu.

Umiestnenie Wifi routera

Ak chcete mať dostatočne silný WiFi signál, treba vybrať vhodné miesto pre váš router. Odporúča sa, aby neboli v blízkosti hrubé steny (tie bránia prenosu signálu), žiadne kovové predmety (tie sú najväčším rušičom WiFi signálu) a zariadenia (rôzne spotrebiče), ktoré vyžarujú elektromagnetické vlny.

Za najlepšie miesto, teda oblasť s rovnomerným pokrytím WiFi signálu, sa považuje stred domácnosti alebo priestoru. Router by nemal byť priamo na podlahe, ale odporúča sa ho dať o niečo vyššie.

Umiestnenie WiFi routera je najzákladnejšou a zároveň najjednoduchšou technikou, ktorá môže pomôcť zosilniť WiFi signál. Mnohých by to ani nenapadlo, ale rozdiel jedného metra v umiestnení môže byť zásadný a v konečnom výsledku môže mať vplyv na slabý, priemerný alebo silný signál.

wifi router

Aplikácie na podporu WiFi signálu

Existujú špeciálne aplikácie, ktoré zobrazujú silu pokrytia Wi-Fi signálu v podobe mapy signálov. Fungujú podobne, ako bežné mapy, ktoré ukazujú oblasti s nízkymi a vysokými teplotami.

Takáto aplikácia vám pomôže vytvoriť vizuálnu mapu pokrytia vašej WiFi siete, na ktorej bude jasne viditeľné, kde je potrebný silnejší signál. Na základe toho si viete overiť, či jednotlivé techniky na zosilnenie signálu WiFi aj naozaj fungujú. Aplikácia dokáže veľmi jednoducho a rýchlo určiť miesto, ktoré je pre váš wifi router najvhodnejšie.

Navyše, tieto špeciálne aplikácie dokážu odhaliť, ktoré wifi kanály sú preťažené (to znamená, že sa nadmerne používajú) a pomôžu sa im vyhnúť. Niektorí možno nevedia, prečo je dôležité vedieť, ktoré kanály sa najviac používajú a ako to celé funguje. Pre lepšie pochopenie si uvedieme príklad.

Wifi kanály sú ako vymedzené jazdné pruhy na diaľnici. Keď všetky autá jazdia iba v jednom jazdnom pruhu, je viac ako pravdepodobné, že budú vznikať zápchy a tým pádom budú automobily jazdiť veľmi pomaly alebo budú stáť. Ak by však niektoré z tých automobilov prešlo do iného, voľnejšieho pruhu (na inú linku), v takom prípade môže zvýšiť rýchlosť jazdy, pretože v tomto jazdnom pruhu nie je toľko automobilov a tak sa nevytvoria dlhé kolóny a zápchy. Na takom istom princípe fungujú aj WiFi kanály. To znamená, že ak je jeden upchatý viac ako druhý, je lepšie použiť ten voľnejší.

Existujú viaceré aplikácie na podporu a posilnenie WiFi signálu. Medzi najlepšie a najznámejšie patrí NetSpot, Wireshark, Acrylic Wi-Fi Home a Wi-Fi Analyzer.

WiFi extender

WiFi extender alebo opakovač WiFi signálu je malé prenosné bezdrôtové zariadenie, ktoré zosilňuje Wifi signál a rozširuje tak oblasť pokrytia vo vašej domácnosti. Pre uvedenie do prevádzky je potrebné toto zariadenie zapojiť priamo do elektrickej zásuvky a spárovať s WiFi routerom. Párovanie prebieha zvyčajne pomocou stlačenia tlačidiel na oboch zariadeniach. Takže pre zapojenie nepotrebujete žiadne káble a nie je nutná ani komplikovaná inštalácia.

Na trhu sú dostupné rôzne modely extenderov, ktoré sa líšia výrobcom, tvarom a veľkosťou. Ich funkcia je rovnaká – umožňujú rozšíriť dosah a silu WiFi signálu. Vo všeobecnosti platí, že extendery treba zapojiť dostatočne blízko k WiFi routeru, ale zároveň dostatočne blízko k “mŕtvej zóne“ (oblasť, kde nie je dostatočný WiFi signál), aby prijímali solídny a spoľahlivý signál.

Nevýhodou používania týchto zariadení je, že pri prechode z jedného konca domu na druhý musíte zmeniť WiFi sieť, pretože extendery zvyčajne majú svoje vlastné SSID.

Pravidelne resetujte WiFi router

Bežným používaním routera sa môže WiFi signál postupne znižovať. Vhodným riešením je občas toto zariadenie reštartovať (vypnúť a zapnúť). Reštart vymaže pamäť routra a zabezpečí inštaláciu aktualizácií.

Odporúča sa vypnúť WiFi router aspoň na desať sekúnd a až následne ho zapnúť. Ak budete vidieť zlepšenie, môžete WiFi router resetovať pravidelne, pokojne aj každý deň.

Uistite sa, že vašu WiFi sieť nebudú používať iní používatelia

Na silu WiFi signálu vplýva aj to, koľko používateľov a zariadení je súčasne pripojených. Ak ich je viac, tak sa tento signál môže výrazne spomaliť. Preto si treba ustrážiť, či sa na vašu WiFi sieť môžu pripájať aj iní používatelia (nie používatelia v domácnosti, ale tí neželaní, napríklad vaši susedia).

Riešenie je veľmi jednoduché – vytvorte pre svoju WiFi sieť heslo, ktoré bude dostatočne silné. Vďaka takémuto zabezpečeniu sa na vašu WiFi nepripojí neželaný hosť, ale iba ten, kto použije správne heslo.

Ak je váš WiFi signál pomalý, ako prvé by ste si mali overiť. či sa niekto na vašu sieť niekto pravidelne nepripája. Zoznam zariadení pripojených k vašej sieti je možné zistiť pomocou mobilnej aplikácie WiFi routera alebo prostredníctvom ovládacieho panela správcu na počítačovom zariadení.

Zdroje

https://www.businessinsider.com/guides/tech/how-to-boost-wifi-signal

https://www.forbes.com/sites/danabrownlee/2020/04/13/use-these-5-simple-tips-to-boost-your-home-wifi-performance/

https://www.netspotapp.com/wifi-troubleshooting/best-wifi-booster-apps.html#How_Can_an_App_Help_to_Boost_WiFi_Signal

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]