ako namontovat nainstalovat kameru do autaŠtatisticky sa každému priemernému vodičovi prihodí jedna autonehoda za šesť rokov. Táto štatistika však neberie do úvahy závažnosť danej nehody, pričom škoda sa môže líšiť od mierneho poškrabania až po vážnejšie nehody. V takýchto prípadoch je pre políciu dôležité vyšetriť a následne správne skonštatovať okolnosti, ktoré viedli k nehode. Vaša kamera nainštalovaná na čelné sklo vám v takomto prípade dokáže veľmi pomôcť.

Kamery do áut nie sú len obyčajné kamery, poskytujú totižto mnoho užitočných, zautomatizovaných funkcií, ktoré vám neskomplikujú cestu ani nepredĺžia prípravu auta na jazdu. Nie všetky kamery do áut sú si však rovnaké, niektoré nemusia poskytovať rôzne funkcie, ako napríklad:

  • automatické spustenie kamery a jej natáčania v momente naštartovania auta
  • zautomatizovaný proces uloženia úseku videa v momente, ako kamera pocíti otrasy a vyhodnotí to ako nehodu; tento úsek videa sa stane neprepísateľným súborom
  • detekcia pohybu
  • a mnohé iné

Proces namontovania a zapojenia kamery do auta

1. Zvoľte si vhodný spôsob zaistenia kamery na čelné sklo

V prípade, že máte možnosť zvoliť si z rôznych typov nainštalovania kamerového stojana na čelné sklo, zvoľte si typ, ktorý vám najviac vyhovuje. Obľúbené sú prísavky, ktoré sú na okne pevne zaistené podtlakom a nezanechávajú na skle žiadne vedľajšie látky. V prípade presunu kamery je možné prísavku ľahšie odstrániť. Menej populárne sú stojany na kamery, využívajúce lepiace držiaky. V tomto prípade to nie je podtlak, ktorý drží, ale skutočne silná, adhezívna látka, veľmi pevne lepiaca stojan o čelné sklo. Táto látka však môže na skle zanechávať stopy, ktoré je potom potrebné vyčistiť za pomoci kvalitného čistiaceho prostriedku. Takýto stojan sa odstraňuje zložitejšie, než v prípade prísavky, no zaručuje skutočne pevné držanie kamery.

2. Vyberte vhodné miesto pre stojan a kameru

Vyhláška o vodičovi a jeho výhľade hovorí o tom, že vo výhľadovom poli vodiča sa nesmú nachádzať predmety, ktoré môžu odvádzať pozornosť od bezpečného vedenia vozidla. Toto výhľadové pole však nie je konkrétne definované, nakoľko u každého vodiča sú rôzne premenné, akými sú napríklad výška postavy, spôsob sedenia a pod. Napriek tomu je dôležité nájsť takú polohu pre kameru, kde kamera:

  1. a) nebude zavadzať vo výhľade
  2. b) nebude na očiach, aby neodvádzala pozornosť
  3. c) bude na čo najlepšom mieste, na ktorom dokáže zachytiť motorové vozidla pohybujúce sa okolo vášho vozidla z rôznych strán a to čo najefektívnejšie a najrovnomernejšie

Mnohí českí a slovenskí vodiči si volia miesto pred spätným zrkadlom na čelnom skle. Ak sa jedná o malú kameru, tá môže byť za zrkadlom úplne skrytá a nijako nebude vyčnievať. Vďaka tomuto centrálnemu miestu uhol kamery plne a rovnomerne pokrýva predok vozidla ako aj strany. To, ako veľmi dokáže kamera pokryť strany, závisí na tom, aký pozorovací uhol kamera má. Pre zachytenie čo najviac detailov v prípade nehody padnú vhod kamery s pozorovacím uhlom od 110° po 150°.

Prečítajte si aj: Test kamier do auta

3. Čelné sklo dôkladne umyte

Čistota čelného skla môže ovplyvniť to, ako dlho a ako pevne je stojan na kameru pripevnený. Rôzne nečistoty, čiastočky a mastnoty môžu zapríčiniť slabšiu lepivosť látky či slabší podtlak prísavky. Pre čo najjasnejší obraz zo záznamov kamier sa taktiež odporúča udržiavať čelné sklo čo najčistejšie, a to z oboch strán. Je to z dôvodu, akým spôsobom digitálna kamera funguje a ako sa následná nahrávka tzv. „komprimuje“. Digitálne kamery natáčajú jednotlivé pixely (body), tieto body sú niekedy „zlievané“ dokopy, aby nahrávka zaberala čo najmenšiu veľkosť na SD karte, šetriac tak vaše úložisko. Väčšie nečistoty tak môžu občas zhoršiť konečnú kvalitu záznamu, zbytočne znásobujúc „zlievanie“ pixelov.

4. Stojan pevne nalepte

Stojan dôkladne pripevnite/nalepte, odskúšajte pevnosť priľnutia miernym potiahnutím smerom nadol a z boka na bok. Ak je cítiť čo i len mierny pohyb znamená to, že stojan nie je rovnomerne nalepený/pripevnený, je teda potrebné stojan odpojiť a znovu pripevniť.

5. Kameru pevne a dôkladne nasaďte na stojan

Niektoré kamery majú jednoduchý spôsob nasadenia na stojan, iné majú o niečo sofistikovanejšie spôsoby upevnenia kamery. Je dôležité, aby bola kamera na stojane úplne nasadená, aby sa pri výmoľoch a na nekvalitných cestách príliš netriasla, niektoré lacné kamery totižto nemajú žiadnu softvérovú stabilizáciu a aj pri kamerách s kvalitnejšou stabilizáciou sa môžu vyskytnúť prípady, kedy trasenie kamery čo i len mierne zhoršuje počas pozerania nahrávky prehľad nahratej situácie.

6. Napojte napájací kábel do kamery

Pribalený kábel (konektor) jednoducho napojte do portu pre nabíjanie. Tento kábel potiahnite do zapaľovania, odkiaľ bude kamera brať energiu pre jej beh. Štatisticky, najčastejšie je kamera zapnutá práve vtedy, keď je napojená priamo do zapaľovania a z toho dôvodu môže nejeden vodič považovať kvalitnú, vysokokapacitnú batériu za zbytočnosť. Opak však môže byť pravdou. Brať do úvahy aj samotnú kapacitu batérie sa častokrát zíde a kapacita batérie je dôležitá napr. vtedy, ak plánujete ponechať kameru zapnutú aj počas toho, ako máte auto zaparkované, alebo je na kamere zapnutá funkcia „detekcia pohybu“.

7. Napájací kábel dôkladne skryte

Hoci je tento krok nepotrebný, je len vhodné mať skrytú kabeláž, a to nielen z estetických, ale aj z tých praktických. Vďaka modulárnosti interiéru áut je v mnohých autách možné tento kábel naťahovať pozdĺž/popod panely, vďaka čomu nebude kábel ani zavadzať, ani nebude na očiach.

8. Kábel zapojte do zapaľovania

Za pomoci 12-24V adaptéru zapojte kameru do zapaľovania auta.

Prečítajte si aj: Test autokamier

9. Zapnite kameru

Ak je auto naštartované a kamera zapojená, je možné, že sa kamera automaticky zapne. Ak sa tak nestalo, budete musieť stlačiť tlačidlo pre zapnutie/vypnutie. Pri privítacej obrazovke obvykle nastavujete prvé, primárne nastavenia akými sú jazyk, čas a pod.

10. Nastavte rôzne dôležité nastavenia

Kamera do auta môže mať mnoho užitočných funkcií, ktoré sa vám občas zídu alebo zefektívňujú narábanie so záznamami a samotnou kamerou.

Nastavte jazyk, teda lokalizáciu, ktorú bude rozhranie kamery využívať (niektoré kamery to už môžu mať prednastavené).

Veľmi dôležité je nastavenie času, ktoré musí byť presné čo i len na sekundu, to v prípade nehody umožní presné časovanie udalostí predchádzajúcich zrážke.

Ak máte kvalitnejšiu kameru, je možné, že vám umožní pozmeniť kvalitu nahrávky. V tomto prípade chcete čo najkvalitnejší, najčistejší záznam, kde Full HD/1080p (1920×1080) úplne postačuje na identifikáciu ŠPZ a iných čŕt auta zatiaľ čo HD rozlíšenie, teda 720p (1280×720), môže byť mnohokrát rozmazané (čím nižšie rozlíšenie, tým výraznejšie digitálne artefakty a to najmä pri zníženom svetle a rýchlych sledoch udalostí!). Tu je potrebné spomenúť aj množstvo zaznamenávaných obrázkov za sekundu, tzv. FPS. Čím vyššia hodnota, tým plynulejšia nahrávka. Niektoré skutočne lacné kamery môžu zachytávať len niekoľko obrázkov za sekundu, čo nie je takmer nikdy vyhovujúce, najštandardnejšími sú však kamery poskytujúce 24 FPS (čo je štandard filmov), 30 FPS alebo až 60 FPS. Pokiaľ vaša kamera umožňuje nastaviť Full HD rozlíšenie a 60 FPS, určite si tieto nastavenia zvoľte. Pozor na veľkosť záznamov a miesto, ktoré zaberajú na SD karte.

Avšak: Veľkosť jednotlivých záznamov nemusí byť pri niektorých kamerách dôležitá, nakoľko sa záznamy, ktoré nezachytili nič dôležité, môžu neustále prepisovať novými.

Nastavenie automatického spustenia, ak prítomné, umožní automaticky kameru spustiť v momente, ako sa auto naštartuje. Kamera môže taktiež poskytovať funkciu detekcie pohybu, kedy sa pri zaznamenaní pohybu kamera zapne a začne natáčať. Takýmto spôsobom vám kamera dohliada na auto v prípade, že ste si ho niekde zaparkovali.

Vyspelejšie kamery môžu obsahovať aj tzv. G-senzor, je to senzor detekujúci náraz. Nahrávka daného nárazu (obvykle sa jedná o niekoľko desiatok sekúnd pred nárazom a niekoľko sekúnd po náraze) sa uloží a automaticky sa stane neprepisovateľným súborom s presne vpísaným časom a dátumom, aký bol nastavený pri nastavení času.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 8 Priemerne: 4.9]