uzitocne aplikacie smartfon mobilV súčasnosti existuje nespočetné množstvo aplikácií a mnoho z nich len zaberá miesto v mobilnom telefóne. Existujú však aj také, ktoré dokážu ľuďom pomôcť a zároveň zjednodušiť život. V tomto článku sa pozrieme na 6 užitočných aplikácií, ktoré by nemali chýbať vo vašom mobile.

1. Google Lens

Inteligentná aplikácia Google Lens by nemala chýbať v žiadnom mobile. Táto aplikácia využíva pokročilý AI (umelá inteligencia) algoritmus, ktorý dokáže identifikovať, čo vidí kamera na vašom mobilnom telefóne. Takže stačí nasmerovať fotomobil na nejaký cieľ a táto šikovná aplikácia vám poskytne odozvu. Dokáže rozpoznať, čo všetko sa nachádza na fotografiách (tie by však mali byť aspoň trochu kvalitné).

Aplikácia Google Lens dokáže množstvo užitočných funkcií a medzi tie najzaujímavejšie patria nasledujúce:

  • skenovanie textu – vyhľadávajte slová, skopírujte text, ukladajte údaje
  • pomáha nakupovať za lepšie ceny – vyhľadajte si akýkoľvek produkt a porovnajte si jeho ceny
  • objavovanie nových a neznámych miest, kultúrnych pamiatok – aplikácia za vás vyhľadáva informácie o hľadaných mestách a miestach či pamiatkach
  • poznávanie zvierat a rastlín – vyhľadávajte plemená psov alebo iných zvierat alebo spoznávajte nové druhy kvetov a rastlín
  • poznávanie kníh a ďalších médií – nielen knihy, ale aj filmy, videohry, hudobné albumy a ďalšie
  • skenovanie kódov –  môžete skenovať nové QR kódy, ale aj bežné čiarové
  • prekladanie textu z cudzieho jazyka

2. Pocket

Aplikácia Pocket umožňuje ukladanie online obsahu (články, videá a príbehy) z akejkoľvek internetovej stránky na vašom mobilnom zariadení.  Keď sa budete chcieť k tomuto obsahu neskôr vrátiť, jednoducho si otvoríte aplikáciu a začnete uložený obsah čítať.

Šikovná aplikácia, vďaka ktorej už nebudete musieť mať otvorených množstvo záložiek v prehliadači vo svojom mobile, nemusíte viac posielať odkazy na Messenger alebo e-mail či dokonca ukladať ich do poznámkového bloku. Všetky informácie budete mať na jednom mieste a môžete sa k nim vrátiť kedykoľvek budete chcieť.

Veľkou výhodou je, že v tejto aplikácií si viete sami spravovať obsah pomocou štítkov (napríklad články, fotky a iné). Okrem toho, táto aplikáciu funguje aj offline – uložený obsah čítajte alebo počúvajte bez rôznych rušivých elementov na akomkoľvek zariadení (mobilný telefón, notebook, počítač či tablet).

3. Google Drive

Google Drive je cloudové úložisko od spoločnosti Google, do ktorého viete nahrať rôzne súbory a dáta. Napríklad dokumenty, tabuľky, prezentácie, formuláre, mapy, videá, fotografie a mnoho ďalšieho. Vďaka tejto aplikácií ušetríte množstvo priestoru vo vašom mobilnom telefóne.

Navyše, okrem ukladania súborov a dát ich viete v tomto úložisku aj spravovať. To znamená, že môžete obsah upravovať alebo zdielať s inými používateľmi, dokonca si viete vytvoriť svoj tím ľudí. Táto aplikácia je perfektnou pomôckou pre tímovú spoluprácu.

Medzi najlepšie výhody aplikácie Google Drive patrí, že súbory nemusíte prenášať medzi viacerými zariadeniami. Napríklad ak fotky alebo dokumenty uložíte do tejto aplikácie cez mobilný telefón, môžete ich spravovať z ľubovoľného zariadenia – mobilný telefón, tablet alebo počítač. Takže svoje uložené dáta budete mať neustále po ruke.

4. Sygic GPS Navigation & Offline Maps

Jedná sa o slovenskú aplikáciu, ktorá patrí k najlepším a najviac sťahovanejším offline navigáciám na trhu. Táto navigácia má k dispozícií bezplatné a kvalitné 3D offline mapy všetkých krajín sveta, pričom poskytuje aktuálne dopravné informácie. A to všetko bez nutnosti internetového pripojenia. Samozrejmosťou sú bezplatné aktualizácie máp, ktoré sú vykonávané niekoľkokrát ročne .

Vďaka Sygic GPS Navigácií:

  • budete dodržiavať rýchlostné limity – aplikácia vás upozorní na aktuálne povolenú rýchlosť, čím sa tak vyhnete zbytočným pokutám za prekročenie rýchlosti
  • môžete sa vyhnúť nepríjemným dopravným zápcham – o nich vás taktiež bude táto šikovná aplikácia priebežne informovať (dopravné informácie sú generované na základe údajov od viacerých šoférov po celom svete)
  • nájdete voľné parkovacie miesto
  • získate užitočné informácie o cenách palív na čerpacích staniciach

Aplikácia Sygic GPS Navigation & Offline Maps umožňuje prepojenie s automobilom a umožňuje reálnu navigáciu.

5. Počasie & Radar

Počasie & Radar patrí z nášho pohľadu k jednej z najlepších aplikácií na predpoveď počasia. Získate tu presné a spoľahlivé informácie o počasí – či bude svietiť slnko alebo má prísť búrka, dážď, vietor alebo víchrica (aplikácia vás upozorní hlásením na možné hroziace nebezpečenstvo).

K dispozícií je predpoveď počasia:

 • na aktuálny a nasledujúci deň po jednotlivých hodinách
 • na najbližšie dni
 • dlhodobejšia na 14 dní, ktorá je zobrazená v prehľadnom grafe
 • 90. minútová, ktorá je zobrazená po 15. minútach (nachádza v aplikácií na úvodnej obrazovke)

Za špeciálnu zmienku stoja:

  • peľové správy – určujú výskyt peľu jednotlivých druhov rastlín a stromov, ponúkajú predpoveď na najbližších 5 dní a jednoznačne ich ocení nejeden alergik
  • snehové spravodajstvo – aplikácia automaticky vyhľadá zjazdovky vo vašom okolí a zobrazí o nich informácie dôležité pre lyžiarov (výška snehu, kvalita a stav zjazdovky a iné)
  • teplota vody v moriach – získate informácie o aktuálnej teplote vody v mori, pri ktorom sa aktuálne budete nachádzať
  • varovania – meteorologické výstrahy

6. SoundHound

SoundHound je bezplatná hudobná aplikácia, vďaka ktorej môžete objavovať a počúvať hudbu. Úloha tejto aplikácie je jasná – má identifikovať názov piesne a podrobnosti o nej, ktorá hrá vo vašom okolí (napríklad v rádiu či televízií) a to v priebehu niekoľkých sekúnd. Navyše vyhľadávané piesne si môžete ukladať do zoznamu skladieb a neskôr počúvať.

Ideálna aplikácia pre ľudí, ktorí počujú pieseň napríklad v rádiu, v aute či kaviarni a chcú vedieť, ako sa daná skladba volá. SoundHound dokáže zistiť nielen názov skladby, ale aj meno interpreta alebo skupiny. Funguje na jednoduchom princípe – stačí ju spustiť v mobilnom telefóne, následne spustiť žlto-ornažové tlačidlo a za krátku dobu vám aplikácia prezradí, o akú skladbu sa jedná.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.9]