test solarnych nabijaciekSolárne nabíjačky, občas (nepresne) zvané ako solárne powerbanky sú zariadenia, ktoré využívajú slnečnú energiu na akumulovanie elektrickej energie použiteľnej pre elektronické zariadenia, akými sú smartfóny, tablety či dokonca autobatérie alebo elektrobicykle. Solárne nabíjačky zvyknú mať viacero rozhraní za pomoci ktorých sa následne elektronické zariadenia nabíjajú.

Slnečnú energiu solárne nabíjačky premieňajú na elektrickú energiu vďaka fotovoltickým komponentom, naakumulovanú energiu následne dodávajú iným zariadeniam buďto priamo alebo za pomoci vstavaných batérií. Solárne nabíjačky zvyknú byť spratné a vysoko prenosné, vďaka čomu sa najčastejšie používajú vonku, napr. počas campingu alebo tam, kde nie je prístup k elektrickým zásuvkám.

Takáto kompaktná a všestranná nabíjačka môže spríjemniť pobyt v prírode. Pri výbere si však jednoznačne prezrite jednotlivé vlastnosti solárnej nabíjačky, ako napr. prítomnosť batérie, kedy sa solárna nabíjačka stáva aj powerbankou, ako aj kompatibilita s rôznymi elektronickými zariadeniami.

V našom teste solárnych nabíjačiek nájdete tipy na tie najlepšie solárne nabíjačky. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepších solárnych nabíjačiek

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Solárna nabíjačka Crossio SolarPower 28W 2.0
solarna nabijacka Solárna nabíjačka Crossio SolarPower 28W 2.0
89 %; 9 recenzií89 €
2.ChoeTech Foldable Solar Charger 22W
solarna nabijacka ChoeTech Foldable Solar Charger 22W
-89 €
3.Allpowers 21W
solarna nabijacka Allpowers 21W
100 %; 1 recenzie79 €
4.ChoeTech Foldable Solar Charger 14W
solarna nabijacka ChoeTech Foldable Solar Charger 14W
-69 €
5.NEO TOOLS 90-140
solarna nabijacka NEO TOOLS 90-140
-59 €
6.Solárna nabíjačka POWERplus Gibbon ETFE 5 W USB 5V
solarna nabijacka Solárna nabíjačka POWERplus Gibbon ETFE 5 W USB 5V
100 %; 3 recenzie39 €
7.Solárna nabíjačka BC Baterie BC25
solarna nabijacka Solárna nabíjačka BC Baterie BC25
-29 €

Ako si zvoliť tú správnu solárnu nabíjačku a na čo sa pri výbere zamerať?

Solárne nabíjačky môžu byť užitočné v núdzových situáciách, pri kempovaní, počas dlhších turistických výletov, na chate, atď. Nie všetky solárne nabíjačky sú si však rovnaké, existujú totižto rôzne typy, veľkosti a funkcie solárnych nabíjačiek, ktoré jednoznačne musíte pred kúpou zvážiť. Nižšie rozpisujeme viacero tipov, ako si vybrať solárnu nabíjačku:

1. Čo chcete nabíjať?

Rozhodnite sa, aké zariadenia chcete nabíjať pomocou solárnej nabíjačky. Rôzne zariadenia majú rôzne požiadavky a môžete sa stretnúť s problematickou kompatibilitou od fyzického výstupu po výstupné napätie. Niektoré zariadenia môžu napríklad potrebovať špecifické napätie alebo typ konektora, ktoré vaša novozakúpená solárna nabíjačka nemusí poskytovať. Pred kúpou skontrolujte špecifikácie svojich zariadení a porovnať ich so špecifikáciami solárnej nabíjačky, ktorú plánujete zakúpiť.

2. Chcete okrem nabíjačky aj možnosť powerbanky?

Vyberte si medzi solárnou nabíjačkou a solárnou powerbankou. Solárna nabíjačka je zariadenie, ktoré má zabudované solárne články, tie následne priamo premieňajú slnečné svetlo na elektrickú energiu. Solárna powerbanka je zariadenie, ktoré má solárne články vrátane batérie, v ktorej je skladovaná elektrina vyrobená danými solárnymi článkami.

Pamätajte, že solárna nabíjačka nabíja vaše zariadenia najefektívnejšie len vtedy, keď je k dispozícii priame resp. dostatočne intenzívne žiarenie slnečného svetla. Už vopred nabitá solárna powerbanka však môže nabíjať vaše zariadenia kedykoľvek. Výhodou solárnej nabíjačky naopak je však jej lepšia prenosnosť ako aj cenová prístupnosť, zvykne totižto byť ľahšia a lacnejšia ako solárna powerbanka.

3. Kapacita batérie (mAh)

Medzi ďalšiu vlastnosť potrebnú na zváženie pri výbere solárnej powerbanky je jej kapacita, teda koľko energie dokáže uložiť a následne dodať vašim zariadeniam. Kapacita batérie solárnej powerbanky závisí od typu ale aj fyzickej veľkosti batérie. Kapacita batérie solárnej nabíjačky by mala zodpovedať vašej očakávanej spotrebe energie alebo ju prípadne prevyšovať.

Väčšina prenosných zariadení má batérie s kapacitou v rozsahu od 1000 mAh do 5000 mAh, zatiaľ čo väčšina solárnych powerbánk sa môžu pýšiť kapacitou od 5000 mAh do 25000 mAh.

V praxi: Ak plánujete využívať solárnu powerbanku napríklad pre nabíjanie smartfónu s kapacitou 3000 mAh, spravidla by bolo vhodné zakúpiť si solárnu nabíjačku, ktorá má kapacitu batérie aspoň 3000 mAh. Ak chcete nabíjať viacero zariadení alebo ich používať dlhší čas, potrebujete solárnu nabíjačku, ktorá má väčšiu kapacitu batérie.

4. Druh batérie

V solárnych nabíjačkách môžu byť vstavané rôzne druhy batérií, napr. lítium-iónové (Li-ion), lítium-polymérové (Li-Pol), nikel-metalhydridové (Ni-MH) a pod. Každý typ má svoje výhody a nevýhody z hľadiska nákladov, výkonu, životnosti a vplyvu na životné prostredie.

 • Li-ion batéria je najbežnejším typom batérie používaným v solárnych nabíjačkách, nakoľko poskytuje vysokú hustotu energie, nižšiu mieru samovybíjania a dlhú životnosť.
 • Li-Pol batéria je podobná Li-ion batérii avšak s mierne nižšou efektivitou.
 • Ni-MH batéria je lacnejšia a ekologickejšia batéria, trpí však nižšou hustotou energie a vyššou mierou samovybíjania.

5. Druh použitej fotovoltiky

Solárne panely nie sú jednorodé a na trhu sa môžete stretnúť so solárnymi nabíjačkami, ktoré poskytujú rôzne fotovoltické články:

 1. Kryštalický článok
  1. Výhodou je zvýšená efektivita v transformovaní slnečných lúčov na elektrickú energiu ako aj dlhšia životnosť
  2. Nevýhodou je potreba priameho slnečného svetla, aby mohla daná transformácia prebiehať čo najefektívnejšie
 2. Monokryštalický článok
  1. Ide o najdrahšie, najúčinnejšie ale najmenej ekologické solárne články, kedy samotné panely sú vyrezané z jedného zdroja kremíka
 3. Polykryštalický článok
  1. Polykryštalické, teda mnohokryštalické solárne články sú vyrobené z viacerých zdrojov kremíka, ide o ekologickejšiu a lacnejšiu formu fotovoltického článku, i keď menej efektívnu v porovnaní s monokryštalickou
 4. Tenkovrstvový amorfný článok (mikromorf)
  1. Výhodou amorfného článku je jeho schopnosť zachytávať svetlo efektívne napriek zatiahnutej oblohe a nepriamemu slnečnému svetlu
  2. Vďaka tenkej vrstve zvyknú byť voľbou pri prenosných, skladacích solárnych paneloch
  3. Nevýhodou je nižšia účinnosť a menovitý výkon

6. Výkon (W)

Ďalšou kategóriou, ktorú je potrebné zvážiť ešte pred kúpou solárnej nabíjačky, je jej výkon ako aj maximálny výkon. Koľko energie bude solárna nabíjačka schopná poskytnúť vašim zariadeniam? Výkon solárnej nabíjačky závisí od veľkosti a počtu solárnych panelov, ako aj od účinnosti premeny slnečného svetla na elektrickú energiu. Je možné ho vypočítať:

výstupný prúd (Ampér) * výstupné napätie (Volt) = max. výkon (Watt)
5,56 A * 12 V =  100 W

 

Za pomoci matematiky je možné vyrátať aj to, ako dlho potrvá nabitie, najprv je však potrebné vyrátať watthodinu:

Kapacita batérie * výstupné napätie / 1000 = ? (Wh)
10 000 mAh * 3,7 V / 1000 = 37 Wh

 

Konečný výpočet dĺžky nabitia v prípade 5 wattového výkonu nabíjačky:

37 Wh / 5 W = 7,4 hodín

 

TIP: Výkon solárnej nabíjačky by mal zodpovedať alebo prevyšovať výkon zariadení, ktoré chcete nabíjať. Napríklad, ak chcete nabíjať smartfón, ktorý má príkon 5 W, potrebujete solárnu nabíjačku, ktorá dokáže poskytnúť výstupný výkon aspoň 5 W. Ak chcete nabíjať viacero zariadení naraz, musíte sčítať ich výkony a nájsť solárnu nabíjačku, ktorá tento súčet dokáže minimálne splniť, prípadne prekročiť.

Vo všeobecnosti potrebujete aspoň 5-wattovú nabíjačku, aby ste mohli nabíjať smartfóny. Ak chcete napájať energeticky náročnejšie zariadenia, prípadne máte viacero zariadení, veci sa začnú komplikovať. V danom prípade je vhodné si zaobstarať nabíjačku s vyšším výkonom a teda nejakou tou rezervou.

7. Výstupné napätie

Výstupné napätie solárnej nabíjačky by malo zodpovedať alebo byť kompatibilné so vstupným napätím vašich zariadení.  Ak plánujete nabíjať svoj smartfón, ktorý má vstupné napätie 5 V, potrebujete solárnu nabíjačku, ktorá dokáže poskytnúť 5 voltové výstupné napätie. Ak však chcete nabíjať autobatériu (alebo niečo rozmernejšie), ktorá má 12-voltový vstup, potrebujete solárnu nabíjačku s 12 voltovým výstupným napätím.

Vo všeobecnosti platí, že pre väčšinu prenosných zariadení je vhodné výstupné napätie o sile 5 V, zatiaľ čo väčšina rozmerných batérií elektrobicyklov alebo autobatérií vyhovuje výstupné napätie solárnej nabíjačky o sile 12 V. Môže sa stať, že zariadenia budú mať odlišné požiadavky na napätie, preto by ste si pred pripojením zariadenia k solárnej nabíjačke mali vždy overiť jeho špecifikácie.

8. Prenosnosť – hmotnosť, rozmer, skladateľnosť

Nasledujúca vlastnosť, ktorú je potrebné zvážiť pri výbere solárnej nabíjačky, je prenosnosť solárnej nabíjačky, teda koľko miesta bude zaberať, ako ľahko sa prenáša a či je skladateľná. Veľkosť a váha solárnej nabíjačky môže indikovať jej robustnosť, resp. odolnosť ako aj prítomnosť batérie a teda možnosť nabíjať zariadenia počas noci.

Veľkosť solárnej nabíjačky by mala zodpovedať vášmu plánovanému použitiu a preferenciám. Ak napríklad chcete solárnu nabíjačku, ktorá je prenosná a ľahká, môžete uprednostniť skladaciu alebo ohybnú solárnu nabíjačku, ktorá sa zmestí do batohu. Ak chcete solárnu nabíjačku, ktorá je odolná a stabilnejšia, môžete uprednostniť pevnú resp. rámovitú nabíjačku.

Skladateľnosť je veľkým plusom, najmä ak ide o väčšie solárne nabíjačky či powerbanky. Tie síce môžete skladovať v kufri svojho automobilu, niektorí by si však radi zobrali o čosi väčšie a efektívnejšie solárne nabíjačky na túry a dlhšie stanovačky, v takom prípade je vhodné nájsť si skladateľnú solárnu powerbanku s vyššou odolnosťou.

Vo všeobecnosti sú skladacie a flexibilné solárne panely menšie a ľahšie než tie pevné, ale môžu byť aj menej účinné, náchylnejšie na fyzické poškodenie a drahšie. Mali by ste zvážiť aj ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú veľkosť solárnej nabíjačky, ako sú napr. káble, porty, klipy, stojany a puzdrá.

9. Odolnosť

Zvážte aj odolnosť solárnej nabíjačky voči poveternostným podmienkam ale aj okoliu, menovite voči vode a nárazom.

Odolnosť solárnej nabíjačky pravdepodobne budete môcť odvodiť najmä z používateľských recenzií. Dbajte preto pri výbere na recenzie, nakoľko solárne nabíjačky nie sú najodolnejšími elektronickými zariadeniami. Ako dobre dokáže nabíjačka odolávať fyzickým nárazom, poškriabaniu alebo opotrebovaniu počas jej dlhodobého používania v prírode/mimo civilizácie? Pre zvýšenie odolnosti solárnych nabíjačiek môžu výrobcovia dodávať aj ochranné puzdrá proti nárazom, vibráciam, škrabancom a pod.

Odolnosť solárnej nabíjačky voči vode udáva, ako dobre si dokáže poradiť s vlhkosťou, dažďom alebo postriekaním bez toho, aby došlo k poškodeniu jej komponentov. Vo všeobecnosti platí, že chcete čo najviac vodeodolnejšiu solárnu nabíjačku, pretože takéto poškodenie spravidla nie je reklamované a poškodenia kvôli vode sú trvalé.

POZOR: Pevnejšie a vode odolnejšie materiály môžu zvýšiť aj hmotnosť a náklady pri kúpe solárnej nabíjačky. Ak si však potrpíte na odolnosti, určite pozerajte na robustné, ochranné kryty, štandardy vodotesnosti a iné certifikáty.

10. Značka

Zvážte záruku a zákaznícky servis výrobcu. V tomto prípade budete musieť rovnako sa odkazovať na recenzie produktu, prípadne vaše bývalé skúsenosti so značkou/výrobcom.

Záruka udáva, ako dlho máte nárok na bezplatnú opravu resp. výmenu v prípade, že sa v zariadení niečo pokazí v dôsledku závad, ktoré ste nespôsobili vy. Štandardná záruka na elektronické zariadenia v EÚ pokrýva dobu 2 rokov, ak však narazíte na solárne nabíjačky, ktoré poskytujú dlhšiu záručnú dobu, znamená to, že výrobca skutočne dôveruje svojmu produktu, ktorý poskytuje nadštandardnú ochranu a odolnosť.

11. Iné vlastnosti

Ďalšou časťou na zváženie pri výbere solárnej nabíjačky sú dodatočné vlastnosti solárnej nabíjačky, ktoré môžu spríjemniť, zjednodušiť jej používanie, prípadne dodať niečo nové:

Medzi najčastejšie doplnky patria LED indikátory stavu batérie, baterka pre dodatočný svetelný zdroj počas noci, možnosť pripojiť si solárnu nabíjačku k batohu, stanu a pod. Rovnako možno naraziť na prítomnosť USB portu prípadne portov, vstupy s rôznymi napätiami (napr. 5V a 12V) či adaptér na AAA batérie.

Najčastejšie kladené otázky o solárnych nabíjačkách (FAQ)

Aké sú výhody a nevýhody používania solárnej nabíjačky?

Niektoré z výhod používania solárnej nabíjačky sú: môže poskytovať obnoviteľnú a čistú energiu pre vaše zariadenia; môže vám ušetriť peniaze za účty za elektrinu; môže znížiť vašu uhlíkovú stopu; môže byť užitočná v núdzových situáciách alebo v odľahlých oblastiach, kde nie je k dispozícii elektrická sieť alebo je nespoľahlivá. Niektoré nevýhody používania solárnej nabíjačky sú: závisí od dostupnosti a intenzity slnečného svetla; nemusí byť kompatibilná so všetkými zariadeniami alebo batériami; môže mať nižšiu účinnosť alebo výkon ako napájanie zo siete; môže vyžadovať ďalšie príslušenstvo alebo údržbu.

Ako dlho trvá nabíjanie zariadenia alebo batérie pomocou solárnej nabíjačky?

Čas nabíjania závisí od viacerých faktorov, ako je výkon a účinnosť solárnej nabíjačky, kapacita a stav nabitia zariadenia alebo batérie, intenzita a uhol slnečného svetla a teplota. Vo všeobecnosti trvá nabíjanie zariadenia alebo batérie pomocou solárnej nabíjačky dlhšie ako pomocou elektrickej siete.

Ako udržiavať a skladovať solárnu nabíjačku?

Na údržbu a skladovanie solárnej nabíjačky by ste mali solárne panely pravidelne čistiť mäkkou handričkou a jemným čistiacim prostriedkom. Solárnu nabíjačku by ste nemali vystavovať extrémnym teplotám, vlhkosti alebo prachu. Solárnu nabíjačku by ste tiež mali uchovávať mimo dosahu ostrých predmetov alebo ohňa. Uchovávajte v puzdre a ak očakávate náročnejšie podmienky, obaliť ju niečím mäkkým.

Milujem prechádzky prírodou a rád/-a by som si zakúpil/-a solárnu nabíjačku, prípadne solárnu powerbanku. Je určitý typ, po ktorom by som mal/-a siahnuť?

Každý typ má svoje výhody a nevýhody v závislosti od toho, kde solárnu nabíjačku plánujete používať. Napríklad, skladacie panely sú prenosnejšie a flexibilnejšie, ale zvyknú byť menej odolné ako pevné panely. Tie pevné sú menej spratné, zato môžu byť robustnejšie a obsahovať zároveň batériu s vyššou kapacitou na neskoršie použitie, je však potrebné spomenúť, že v takom prípade budú ťažšie a budú sa pomalšie nabíjať. Vďaka prítomnosti batérie budete môcť v noci používať aj integrované svietidlo, ktoré bude bežať vďaka naakumulovanej cez deň energii.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 2 Priemerne: 5]