pracka so susickou alebo samostatna susicka a pracka-newNepochybne jednou zo základných spotrebičov, ktoré každá domácnosť potrebuje, je práčka. V súčasnosti je však dôležité myslieť na praktickosť vo vašom domove viac ako kedykoľvek predtým. Žijeme v pomerne uponáhľanej dobe, a preto čím viac spoľahlivých spotrebičov, ktoré nám uľahčia prácu máme, tým lepšie. Aj preto ešte viac domácností uvažuje o zadovážení si aj sušičky. Ďalšou možnosťou, v ktorej spojíte obe tieto možnosti je práčka a sušička v jednom. Mnohí túto možnosť preferujú predovšetkým z jedného dôležitého dôvodu – kvôli nedostatku miesta.

Je však skutočne lepšie mať jeden spotrebič, ktorý vám zabezpečí obe služby alebo dva plnohodnotné? Teda je lepšia práčka so sušičkou alebo zvlášť samostatná práčka a samostatná sušička? Túto otázku si možno kladú viacerí z vás, preto v tomto článku podrobne rozoberieme výhody a nevýhody oboch z týchto možností.

Predtým, ako začneme, je tu ešte jeden dôležitý fakt. Ak vôbec pochybujete, či je potrebná sušička na prádlo, odpoveďou je, že určite užitočná je. Preto sa do nej oplatí investovať. Neplatí však automaticky to, že cena jedného spotrebiča s oboma funkciami bude lacnejšia ako cena za dva spotrebiče. V tomto prípade sa dá povedať, že skôr ušetríte naozaj len na priestore. Ak sa teda rozhodujete, čo je pre vás lepšie, treba naozaj zvážiť iné faktory.

Ako sa rozhodnúť – práčka so sušičkou alebo samostatná práčka a sušička?

Predtým, ako budete zvažovať kúpu jedného alebo oboch spotrebičov, určite zvážte odpovede na tieto otázky:

  • Aký veľký priestor máte na vloženie jedného alebo oboch spotrebičov?
  • Ako často potrebujete prať a ako často chcete sušičku na prádlo využívať?
  • Aké programy od vašich spotrebičov očakávate?
  • A v neposlednom rade – koľko peňazí chcete investovať?

Nepochybnou výhodou práčky so sušičkou bezpochýb je, že šetrí miesto. Práve preto predstavuje ideálne riešenie predovšetkým v bytoch, kde sú kúpeľne a všeobecne miestnosti výrazne menšie. Veľmi dôležitou informáciou tiež je, že práčka so sušičkou býva zvyčajne plnená spredu.

Jednou z nevýhod týchto kombinovaných zariadení býva to, že práčka síce dokáže oprať naraz viac bielizne, ale nedokáže ju usušiť. To znamená, že napríklad práčka, ktorá dokáže oprať až 9 kilogramov prádla, dokáže usušiť iba 6 kilogramov.

Pred kúpou si určite všímajte aj energetickú triedu. Jednoducho tak dokážete zistiť spotrebu elektrickej energie a vody a tiež jej účinnosť pri praní a sušení bielizne. V prípade kombinovaných spotrebičov ide zvyčajne o energetickú triedu A, čo je veľmi dobré, prípadne B, čo je štandard. Platí, že čím je energetická trieda vyššia, tým je aj cena daného spotrebiča vyššia.

Jednou z veľkých nevýhod kombinovaných zariadení, hoci sa situácia pomaly mení je, že kombinované práčky a sušičky zvyčajne nedisponujú všetkými funkciami ako samostatné zariadenia. V kombinovaných práčkach zo sušičkou však zvyčajne celkom určite nájdete detskú poistku, odložený štart alebo funkciu AquaStop na zabránenie odtekaniu vody v prípade, ak by sa hadica poškodila.

Poďme však teraz spomenúť konkrétne výhody a nevýhody oboch možností:

Výhody práčky so sušičkou

+ Šetrenie priestoru najmä v prípade, že ho nemáte nazvyš,
+ V podstate dokážete ušetriť takmer polovicu ceny len za kúpu jedného zariadenia namiesto dvoch,
+ S jedným programom môžete zapnúť pranie a aj sušenie.

Nevýhody práčky so sušičkou

Toto kombinované zariadenie má však o niečo viac nevýhod. Patrí medzi ne predovšetkým to, že:

Ponuka modelov je v tomto prípade obmedzená, ako je obmedzený aj počet programov,
Usušíte naraz menej prádla, ako vyperiete,
V prípade niektorých modelov tiež môže byť rozdielna kvalita vysušeného prádla.

Výhody samostatnej práčky a sušičky

+ Kúpa oboch zariadení spolu za výhodnú cenu,
+ Väčší výber modelov,
+ Zvyčajne väčší objem sušičky a viac programov na výber,
+ Nižšia spotreba a možnosť spojenia oboch funkcií v rovnakom čase.

Nevýhody samostatnej práčky a sušičky

Čo sa týka nevýhod, tou jednoznačne najviac výraznou a snáď aj jedinou je:

Väčšia priestorová náročnosť.

Finálne zhrnutie

Čo bude teda pre vás výhodnejšie? Ak disponujete malým priestorom, ktorý je skutočne dôležitý, stavte na jeden spotrebič alebo kombináciu práčky so sušičkou. Ak máte viac možností, pravdepodobne bude pre vás lepšie zaobstarať si dve samostatné zariadenia. Môžete ich napríklad tiež umiestniť vedľa seba, aby bolo pre vás praktickejšie manipulovať  prádlom. Vďaka tomu budete môcť sušiť veľké množstvo prádla a väčšie množstvo programov. Ak sa rozhodnete pre dve samostatné zariadenia, veľmi dobrou možnosťou, ktorá na trhu je, sú samostatné spojovacie panely, ktorými dokážete bezpečne práčku a sušičku vertikálne spojiť vedľa seba.

V konečnom dôsledku je teda na vás, ako sa rozhodnete. Jedným z faktov však ostáva, že pokiaľ nemáte veľa miesta, je skutočne skvelé to, že existuje možnosť, ktorou sú dve spojené zariadenia do jedného. Niekedy skutočne nie je na výber, a preto je dobré, že takáto možnosť existuje.

Faktom však v každom prípade ostáva, že sa skutočne oplatí mať práčku aj so sušičkou, a to či už v jednom alebo v dvoch zariadeniach, pretože vám výrazne ušetrí starostlivosť o váš šatník. Odpadnú vám starosti, pretože po opratí rovno svoje veci aj usušíte a tiež budete musieť oveľa menej využívať žehličku.

Oba spotrebiče sú tiež veľmi výhodné aj pre alergikov, pretože súčasťou mnohokrát býva aj program pre alergikov, ktorý dokáže eliminovať veľké množstvo alergénov v bielizne.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 9 Priemerne: 4.4]