ako zrychlit pocitac notebookPočítač je komplexné zariadenie, výkon ktorého závisí od spolupráce mnohých komponentov naraz. Je preto dôležité zabezpečiť čo najlepší stav všetkých počítačových súčastí. Jedná sa tak o vonkajšie, ako aj o vnútorné údržby daných komponentov.

Počítače a notebooky sú elektronické zariadenia, ktoré vyžadujú určitú úroveň pravidelnej údržby, aby pracovali stále stabilne a plynule. Často krát sa stáva, že notebook, či počítač sa postupom času spomalí. Našťastie existuje niekoľko overených tipov a postupov, ktoré pomáhajú zrýchliť chod počítača, či notebooku.

V prípade, že hľadáte konkrétne tipy a rady ako zrýchliť váš počítač, či notebook, ste na správnom mieste. V tomto článku vám poskytneme 11 tipov, ktoré vám pomôžu zrýchliť váš notebook, či počítač.

Tipy na zrýchlenie počítača

1. Zbavenie sa prachu

Teploty, pri ktorých pracujú jednotlivé komponenty počítača, sú dôležitým ukazovateľom ako vyťaženosti daných komponentov, tak aj možnej, nadmernej prítomnosti prachu. Regulovanie a udržiavanie teplôt je dôležité, ak vám záleží na výkone alebo na životnosti daných komponentov, o počítač resp. notebook je potrebné sa starať.

Mnohí hráči a neskúsení používatelia starých notebookov ale aj počítačov sa častokrát sťažujú na neobjasniteľné a náhle pády vo výkone, poprípade samovoľné reštartovanie počítača uprostred hrania aj menej náročných hier. Za tým môže stáť naakumulovaný prach a vysoké teploty, ktoré spôsobuje.

Čiastočky prachu sa vo vašej izbe neustále víria a dostávajú sa aj do tých najmenších medzier, kde s postupom času sa nazbiera dostatočné množstvo na vytvorenie akéhosi prachového povlaku. Takýto povlak, ktorý nie je možné jednoducho sfúknuť a je potrebné ho mechanicky strieť, je vrstva zabraňujúca správnemu úniku tepla. V prípade počítačov je to očividné, nakoľko je počítačovú skriňu možné otvoriť a stav prašnosti je zrejmý už na prvý pohľad. V prípade notebookov je to však o dosť ťažšie. Nahromadenie prachu však musíme považovať za akýsi konštantný faktor, s ktorým sa pravidelne musíme popasovať. Čím dlhšie nečistíme počítač/notebook od prachu, tým hrubšia a ťažšie zbaviteľná vrstva prachu sa vytvorí, to môže viesť k prehrievaniu komponentov a v prípade notebookov sa to môže prejaviť na samovoľnom reštartovaní. Ak sa notebook reštartuje samovoľne, je to na to, aby sa neprehrial do takých teplôt, ktoré by permanentne poškodili váš notebook (či už sa jedná o procesor, matičnú dosku alebo grafický čip, i keď najčastejšie sa jedná najmä o teplotný stav procesora).

Zbavenie sa prachu je možné dvoma spôsobmi, a vo všeobecnosti sa odporúča využívať oba spôsoby:

  1. Využitie stlačeného vzduchu: Stlačený vzduch v plechovke s dlhším hrdlom vytvára dostatočný tlak na to, aby vás zbavil veľmi silne usadeného prachu a nepoškodil komponenty. A to všetko bez toho, aby ste notebook museli rozmontovať. V prípade počítača je to rovnako výhodné, no tieto plechovky sú najužitočnejšie práve pre používateľov notebookov. Cena týchto plechoviek je však vyššia.

TIP: Ak nechcete míňať peniaze na čistenie vášho počítača od prachu, môžete využiť kompresor s nastaviteľným tlakom (pozor na privysoký tlak, môže nenávratne poškodiť súčiastky), pumpu (napr. pumpu pre fitlopty, správne namierenie do rôznych uhlov zaručí pomerne slušné „vyfúknutie“ prachových čiastočiek) alebo dokonca aj vysávač, hoci len v malom výkone.

  1. Mechanické čistenie: za pomoci antistatickej handričky a pevnou štetinkou dokážete dôkladne vyčistiť každý kút vašej zostavy od prachu. Tento krok sa odporúča využívať ako komplementárny proces k „vyfukovaniu“ prachu.

Prečítajte si aj: Test notebookov

2. Vypnutie automaticky spúšťacích sa programov

Tieto programy sa spúšťajú s cieľom, aby ste ich nemuseli ručne zapínať vždy po zapnutí Windows-u. Táto automatizácia procesu vám má pomôcť, no namiesto toho používateľom spomaľuje štart a celkové načítanie Windows-u, zároveň zaberá sekundy, kým tieto programy správne povypína.

Ako na ne: S takýmito programami sa dokážete popasovať za pomoci rôznych pomocných softvérov, akými sú CCleaner či Advanced SystemCare od IObitu, no najjednoduchší spôsob poskytuje „Správca úloh“.

  1. Pravým tlačidlom kliknite na spodnú lištu (medzi ikonkami programov naľavo a dodatočnými ikonkami napravo)
  2. Kliknite na „Správca úloh“
  3. Otvorí sa Správca úloh, v hornej lište (druhej od hora) vidíte karty „Procesy“, „Výkon“, atď. až po „Pri spustení“ – túto kartu otvorte
  4. Tu môžete vidieť mnoho programov, ktoré pravdepodobne nepotrebujete mať a obťažujú vás. Na jednotlivé programy (ktoré chcete mať, no nechcete, aby sa spúšťali so zapnutím Windows-u) kliknite pravým tlačidlom a vyberte voľbu „Vypnúť“
  5. To isté zopakujte pre ďalšie programy. Najčastejšie sú to programy ako Skype, Steam, Discord, Microsoft OneDrive, Windows Defender (nepotrebný v prípade prítomnosti druhého antivírusu) a pod.
  6. Po dokončení reštartuje počítač, aby sa zmeny aplikovali. Záležiac od počtu a náročností aplikácií, štart vášho Windows-u bude mierne až výrazne rýchlejší, vrátane výkonu počas akejkoľvek aktivity.

 

3. Menšie úpravy v „Možnosti napájania“

Možnosť napájania je ďalšia sekcia Windows-u, kde je možné nakonfigurovať dôležité, no často prehliadnuté veci. V prípade, že máte notebook, napravo v dolnej lište máte ikonku batérie.

  1. Kliknite na ikonku batérie pravým tlačidlom, v prípade počítača vyhľadajte „Možnosti napájania“
  2. Zvoľte „Možnosti napájania,“ zobrazí sa vám okno s rôznymi tzv. plánmi. Zvoľte „Vysoký výkon“. Kliknite na „Zmeniť nastavenia plánu.“ Ak tieto plány nemáte, je možné si ich vytvoriť. Jednoduchšia cesta je však zmena už existujúcich – kliknite na: „Zmeniť nastavenia plánu“.

4. Čistenie registrov

Registre sú virtuálne odkazy na súbory, programy, nastavenia a ďalšie dôležité súčasti, ktoré si Windows ukladá na to, aby sa mohol orientovať v prípade, že sa od neho požaduje akási akcia. Je to prakticky rozhranie operačného systému. Problémom je, že po dlhom čase sa register zamúti mŕtvymi alebo mylnými odkazmi.

Tieto odkazy je potrebné pravidelne čistiť, vďaka čomu sa prístupové časy znížia a nevynoria sa nijaké odkazové konflikty typu „Softvér je už nainštalovaný. Chcete inštaláciu opraviť?“ – niektoré odinštalátory zanechajú nielen súbory v pôvodných zložkách, no taktiež aj registry. V tom prípade si Windows myslí, že daný softvér ešte stále máte na svojom počítači, aj keď už tomu tak naozaj nie je.

Čistenie registrov je možné za pomoci rôznych programov, no najobľúbenejším, ľahkým a jednoduchým programom je práve CCleaner, ten preskenuje mŕtve registre a odstráni ich. Ponúka taktiež možnú zálohu registrov v prípade, že sa niečo pokazí a budete chcieť zmeny odčiniť. Ďalším programom je Advanced SystemCare, ktorý je sofistikovanejší no vo svojej zdarma verzii je funkcionalitami obmedzený.

Prečítajte si aj: Najlepšie herné notebooky

5. Mazanie nepotrebných softvérov

Nepotrebné softvéry sú mŕtvou váhou pre váš počítač a je dôležité sa ich zbavovať. Odinštalovanie je jednoduché a je možné ho začať aj za pomoci Windows-u.

Windows 10: Stlačte tlačidlo Windows a v momente, ako sa otvorí, začnite písať: „Programy a súčasti.“ Zvoľte to a vyskočí vám okno so zoznamom nainštalovaných aplikácií. Zvoľte ľubovoľnú, nepotrebnú aplikáciu a kliknite na „Odinštalovať.“ Pre hĺbkové odstránenie existujú softvéry z tretích strán, ako napr. IObit Uninstaller, ten skenuje všetky pozostatky odinštalovaného programu.

6. Eliminovanie vírusov, spywarov a iných škodlivých programov

Niekedy sa antivírusu nepodarí vírus detekovať, a to najmä v prípade, ak využívate antivírusy zdarma. V takom prípade je vhodné využívať softvér zvaný Malwarebytes, je to veľmi ľahký a jednoduchý softvér zdarma (nielen), ktorý má vysokú šancu detekovať a zničiť vírusy a iné škodlivé programy, tie následne vykorení.

Takéto zmeny však odporúčame vykonávať v tzv. Safe Mode, kedy sa spustia len tie najdôležitejšie súčasti Windows-u, čím zabránite spusteniu vírusu a jeho možnému automatickému vzdorovaniu voči vymazaniu.

7. Defragmentácia pevného disku

Fragmentácia je prirodzený proces mechanických pevných diskov, spomaľujúci jeho prístupové časy. Windows 10 defragmentáciu vykonáva automaticky, no nemusí byť tak efektívna, ako cieľová, systematická a hĺbková defragmentácia. Tú môžete vykonať za pomoci rôznych programov tretích strán, akými je napr. Defraggler alebo Smart Defrag, no zároveň môžete využiť softvér Windows-u (Vista, 7, 10).

  1. Stlačte tlačidlo Windows.
  2. Vpíšte „defrag“ a zobrazí sa položka „Defragmentovať a optimalizovať jednotky.“
  3. Túto voľbu zvoľte, otvorí sa okno s diskovými jednotkami. Aktuálny stav fragmentácie sa zobrazuje v percentuálnej hodnote. Ak je na nule, nemusíte spraviť nič. V prípade, že je fragmentácia vysokej hodnoty, kliknite na danú jednotku a zvoľte „Optimalizovať.“

TIP: Tento proces nevykonávajte príliš často, najmä čo sa týka hĺbkových defragmentácií za pomoci programoch akými je Smart Defrag. Takýto hĺbkový proces vykonávajte maximálne raz za tri mesiace, resp. polrok, záleží to však od vašej aktivity.

POZOR: Defragmentácia SSD je zbytočná a vôbec sa neodporúča.  

8. Čistenie prehliadača

Priemerný užívateľ trávi na prehliadači drvivú väčšinu svojho času. Aj keď je operačný systém rýchly, prehliadač môže veľmi pomaly načítavať stránky, spájať sa so servermi a pod. Cookies, história, pamäť cache (vyrovnávacia pamäť), heslá, nepoužívané alebo zle naprogramované doplnky, zastaralé moduly a zastaralý prehliadač sú najdôležitejšie faktory výrazne ovplyvňujúce chod prehliadača.

Tieto uložené dáta je možné čistiť v nastaveniach všetkých prehliadačoch (obvykle časť Súkromie), zrýchli to tak štart prehliadača, ako aj načítavanie stránok.

POZOR: Všetky uložené heslá sa stratia, spoločne s históriou prehliadania. Je teda dôležité si všetko hodnotné uschovať.

Prečítajte si aj: Najlepšie notebooky

9. Dokúpenie SSD a RAM modulov

Zapisovacie a čítacie rýchlosti SSD disku sú násobky rýchlostí pevných diskov. Ak chcete mať programy, operačný systém (OS) a hry načítané za doslova pár sekúnd, zvážte kúpu SSD disku a následné nainštalovanie programov, hier a OS na tento disk. Vďaka jeho „nemechanickosti“ je neporovnateľne rýchlejší.

RAM moduly sú extra rýchle pamäťové moduly, do ktorých sa načítavajú dáta a inštrukcie využívané programami, hrami a operačnými systémami. Ak má vaša RAM pamäť vysokú kapacitu, počítač sa vo väčšine prípadov zaobíde bez zdĺhavých procesov načítavania dát z pevného disku. Eliminujete tzv. „stuttery“ (lagy, záseky) v hrách, ako aj v náročnejších programoch akými sú kolekcia Adobe programov, CorelDRAW, 3ds Max a pod.

10. Zaobstaranie kvalitného antivírusu

Nie každý antivírus si je rovný svojou efektivitou či výkonom. Je dôležité byť neustále informovaný o nových produktoch a rebríčkoch antivírusov. Nároky antivírusov sa neustále menia a je teda ťažšie zistiť, ktoré antivírusy sú výkonovo najľahšie no zároveň sú veľmi efektívne v zachytávaní skutočných vírusov. https://www.techradar.com/best/best-antivirus

TIP: Antivírus je drahá záležitosť, no je ekonomicky výhodnejšie dohodnúť sa s viacerými ľuďmi a poskladať sa na poriadnu licenciu, vďaka čomu získate množstevnú/rodinnú zľavu.

11. Pokročilé: Pretaktovanie a prevoltovanie grafickej karty, procesora

Pretaktovanie je umelé navýšenie frekvencií (výpočtov) súčiastok, vďaka tomu je možné získať o niečo vyššie FPS v hrách ako aj rýchlejšie výpočty v dolovaní za kryptomenami. Pozor, vyššie frekvencie totižto znamenajú vyššie nároky na prevádzku.

Ak plánujete pretaktovať grafickú kartu výraznejšie, je veľmi možné, že budete potrebovať zvýšiť ak napätie, inak môžete pod výraznejšou záťažou zažívať samovoľné reštartovania. Pretaktovania sú obvykle robené za pomoci softvérov tretích strán (Sapphire TriXX, MSI Afterburner,…) no grafické karty AMD poskytujú svoje vlastné rozhranie, ktoré určite nie je na zahodenie.

TIP: V prípade pretaktovania odporúčame postupovať pomaly a isto, voltáž zvyšujte len veľmi mierne a snažte sa nájsť harmóniu medzi taktom a napätím. Akékoľvek pretaktovanie však vedie k zvýšeným teplotám a privysoké napätie pre procesor/grafickú kartu môže vytvárať problémy s napätím v zostave.

POZOR: Taktovanie odporúčame len skúseným užívateľom. Pri nesprávnom taktovaní hrozí riziko úplného zničenia taktovaného procesora/grafickej karty.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 12 Priemerne: 4.9]