bezdrotove sluchadlaPrvé bezdrôtové slúchadlá uzreli svetlo sveta v roku 2004 a okamžite spôsobili revolúciu v počúvaní zvuku. Niet sa čomu diviť, keďže umožnili pripojiť sa k rôznym zariadeniam bez nepríjemných káblov a obmedzenia pohybu. Vďaka tomu si získali veľkú popularitu medzi profesionálmi, ale i bežnými ľuďmi.

Ak vás zaujíma, ako bezdrôtové slúchadlá fungujú alebo sa chcete dozvedieť jednoduchý návod, ako pripojiť bezdrôtové slúchadlá k mobilnému telefónu, potom je tento článok určený práve pre vás.

Princíp fungovania bezdrôtových slúchadiel

Aby mohli bezdrôtové slúchadlá fungovať, tak potrebujú dve veci, a to slúchadlá a vysielač.  Vysielač sa nachádza v zariadeniach (ako sú napríklad mobilné telefóny, televízory, počítače, notebooky či herné konzoly) vo forme malého čipu, ktorý má Bluetooth a softvér, ktorý umožňuje vzájomné prepojenie medzi zariadeniami. Slúchadlá slúžia ako prevodník rádiových signálov a sprevádzajú tieto zvukové výstupy na rádiovú frekvenciu, ktorá sa prenáša vzduchom.

Bezdrôtové slúchadlá sú zvyčajne napájané z batérie. Majú integrovaný rádiový prijímač, ktorý slúži na príjem prenášaných zvukových signálov a ich prevod na zodpovedajúce zvukové informácie. Táto zvuková informácia je to, čo počujeme, keď použijeme slúchadlá na prehrávanie obľúbených melódií. 

Ako sa prenáša zvuk / hudba zo smartfónu do bezdrôtových slúchadiel?

Zvuk alebo hudba sa prenáša zo smartfónu do slúchadiel prostredníctvom kodeku. Kodeky sú programy, ktoré komprimujú údaje pre rýchlejší prenos a potom ich po prijatí znova dekomprimujú. Kodek komprimuje digitálny zvukový signál z mobilného telefónu, ktorý sa následne prenáša vzduchom priamo do vašich bezdrôtových slúchadiel.

Bezdrôtové slúchadlá a možnosti ich pripojenia k zariadeniam

bezdrotove sluchadla 2Bezdrôtové slúchadla je možné pripojiť k rôznym zariadeniam, akými sú napríklad mobilné telefóny, televízory, počítače, notebooky či herné konzoly. Veľkou výhodou je, že nemusíte používať žiadne obmedzujúce káble.

Existujú tri spôsoby bezdrôtového pripojenia zariadení – infračervené, rádiové a Bluetooth. Každé jedno z nich má svoje výhody a aj nevýhody, o ktorých sa teraz dozviete:

  • Pripojenie cez infračervený signál – funguje na rovnakom princípe, ako diaľkový ovládač. Výhodou tohto pripojenia je vysoká kvalita zvuku, na druhej strane je nevýhodou, že signál sa môže prerušiť (prestanete počuť zvuk zo slúchadiel) kvôli prekážkam. Tento prenos je ideálny na ochranu súkromia, pretože infračervená bezdrôtová technológia dokáže vytvoriť iba jedno spojenie medzi vysielačom a jedným prijímačom. Využíva sa hlavne v malých miestnostiach, kde sa vyžaduje bezdrôtové pripojenie slúchadiel k televízorom a iným zdrojom zvuku napríklad v kinách, zasadacích miestnostiach a súdnych sieňach.
  • Prehrávanie zvuku rádiovou vlnou – toto bezdrôtové pripojenie poskytuje najväčší rozsah pokrytia podľa vzdialenosti od zdroja signálu. V tomto prípade sú bezdrôtové slúchadlá schopné zachytiť rádiové vlny až do vzdialenosti 150 m. Nevýhodou však je, že vzdialené pripojenie vplýva na kvalitu zvuku, ktorá bude oveľa nižšia
  • Bluetooth pripojenie – bezdrôtové slúchadlá je možné pripojiť k zariadeniu pomocou technológie Bluetooth. Dosah pripojenia sa pohybuje od 10 do 15 metrov. Zásadnou výhodou tohto pripojenia je, že signál je možné preniesť aj cez rôzne prekážky (napríklad steny)

Najviac používané pripojenie, zo všetkých troch vyššie uvedených, je v prípade bezdrôtových slúchadiel technológia Bluetooth. Vďaka tomu sú bezdrôtové slúchadlá označované aj ako Bluetooth slúchadlá. Fungujú na jednoduchom princípe – stačí ich pripojiť, respektíve spárovať s požadovaným zariadením a budú do niekoľkých minút fungovať.

Jednoduchý návod, ako pripojiť bezdrôtové slúchadlá k mobilnému telefónu

Pripravili sme si pre vás návod, vďaka ktorému budete vedieť pripojiť bezdrôtové Bluetooth slúchadlá k mobilnému telefónu. V závislosti od výrobcu mobilného telefónu a slúchadiel je možné, že bude pripojenie o niečo odlišné, keď vám však nebude fungovať nižšie popísaný návod, použite ten, ktorý je uvedený v manuáli k slúchadlám.

Všeobecný návod, vďaka ktorému sa vám podarí spárovať mobilný telefón s bezdrôtovými Bluetooth slúchadlami:

  1. Uistite sa, či sú bezdrôtové Bluetooth slúchadlá plne nabité. Pri mnohých výrobcoch sa stáva, že batéria na slúchadlách nie je dostatočne nabitá.
  2. Vo svojom mobilnom telefóne spustite Bluetooth pripojenie.
  3. Na slúchadlách nájdite tlačidlo pre spustenie a keď ho nájdete, dlhší čas ho podržte. Vďaka tomu sa začne spárovanie slúchadiel s mobilným telefónom.
  4. Vo vašom mobilnom telefóne sa následne objaví notifikácia o novom Bluetooth zariadení. Kliknite na toto nové Bluetooth zariadenie a automaticky by sa slúchadla mali spárovať s vašim mobilným telefónom.

Pre jednoduchšie ovládanie a nastavenie zvuku slúchadiel si môžete stiahnuť aplikáciu, ktorú odporúča výrobca k danému modelu slúchadiel.

Ak by vám vyššie uvedený návod na pripojenie bezdrôtových Bluetooth slúchadiel nefungoval, skontrolujte nasledovné:

  • stav nabitia slúchadiel aj mobilného telefónu
  • či je zapnutý Bluetooth v mobilnom telefóne
  • nesmie byť zapnutý šetriaci režim telefónu
  • pri párovaní majte slúchadlá v tesnej blízkosti mobilného telefónu

Ak by vám aj tak pripojenie slúchadiel nefungovalo, skúste slúchadlá a mobilný telefón vypnúť alebo reštartovať. Prípadne skúste z mobilného telefónu najprv odstrániť Bluetooth zariadenia, ktoré nepoužívate a nezabudnite ho následne reštartnúť.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel je v závislosti od konkrétneho modelu odlišná. Štandardná výdrž batérie pri bezdrôtových slúchadiel sa pohybuje v rozmedzí od 8 do 11 hodín. Na našom trhu nájdete aj modely bezdrôtových slúchadiel, ktoré ponúkajú nadštandardnú výdrž batérie, zhruba okolo 20 hodín, avšak v tomto prípade sa pripravte na vyššiu investíciu.

 

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 14 Priemerne: 4.9]