ako na rychlejsie upratovanieUpratovanie je pre mnohých ľudí veľmi nepríjemná a neobľúbená činnosť. Aby sme však mali v domácnosti čisto, tak upratovanie, či sa nám to páči alebo nie, je nutnosťou. V tomto článku sa dozviete 8 tipov, vďaka ktorým vám nepríjemné upratovanie pôjde oveľa rýchlejšie.

1. Vytvorte si plán

Človek má množstvo inej práce a keď príde na rad upratovanie, tak je na túto činnosť málokedy dostatok času. V skutočnosti vám však upratovanie vôbec nemusí dlho trvať .

Všeobecne platí, že ak máte nejaký systém v upratovaní, čiže máte dopredu vytvorený plán, v takom prípade vám samotné upratovanie pôjde oveľa jednoduchšie a zároveň aj rýchlejšie.

Hlavne sa vyvarujete nezmyselnému pobehovaniu po domácnosti, z miestnosti do miestnosti. Základom je držať sa striktne plánu. Keď ho budete mať jasne stanovený, stačí ho len dodržať a upratovanie vám bude trvať aj o polovicu času menej.

2. Na upratovanie sa treba dôkladne pripraviť

Keď už budete mať vytvorený plán upratovania, ďalším dôležitým krokom je príprava na upratovanie. Vďaka tomu ušetríte množstvo času.

Musíte zabezpečiť, aby vám nič nechýbalo. To znamená, že treba skontrolovať, či máte doma k dispozícií všetko, čo budete na upratovanie potrebovať – čistiace prostriedky, pomôcky a náčinie. Ak nemáte všetko potrebné, nezabudnite to v predstihu nakúpiť, aby sa vám nestalo, že počas upratovania budete musieť odbiehať do obchodu. Ak by sa tak stalo, upratovanie by vám trvalo oveľa dlhšie.

3. Upratujte smerom zhora nadol

Aby ste dokázali upratať domácnosť čo najrýchlejšie, dôležité je začať upratovať smerom zhora nadol. To znamená, že treba začať od stropu. Pustite sa do ometania pavučín zo stien a rohov, očistite prach zo svietidiel, zveste a dajte prať záclony. Následne sa pustite do upratovania políc, skriniek, stolov či gaučov a až na záver sa pustite do podlahy.

Ak by ste začali naopak, čiže by ste si najskôr povysávali a umyli podlahu a následne začnete s upratovaním ostatného, tak vám bodrel a všetka špina spadne na zem a upratovanie tým stratí na efektivite.

4. Začnite so suchým upratovaním, pokračujte mokrým

Ďalším dôležitým krokom, ako dosiahnuť rýchlejšie upratovanie je začať so suchým upratovaním a až následne pokračovať s mokrým. Z toho vyplýva, že na začiatok treba utierať prach, použiť vysávač na vysávanie priestorov a až na záver sa pustiť do umývania kúpeľní, toaliet a vytierania podláh.

5. Zapojte šikovné domáce spotrebiče

Nielen urýchliť, ale aj uľahčiť upratovanie si dokážete vďaka šikovným domácim spotrebičom. Za spomenutie určite stojí umývačka riadu a robotický vysávač.

Umývačka riadu vás dokáže zbaviť niektorých povinností, vďaka čomu viete ušetriť svoj čas a môžete sa tak venovať iným upratovacím činnostiam. Umývačka riadu si poradí nielen so špinavým riadom, ale dokáže umyť poličky a nádoby z chladničky, plastové hračky, doplnky z kúpeľne (držiaky na zubné kefky a poháriky), rôzne dekorácie alebo misky pre domácich miláčikov.

Robotický vysávač je perfektným pomocníkom pri upratovaní, ktorý vám dokáže ušetriť hodiny času. Okrem toho je veľkou výhodou, že pracuje sám, bez vašej prítomnosti. Dokáže povysávať prach, omrvinky či chlpy z domáceho zvieratka a pritom vôbec nemusíte byť doma. Navyše, kvalitnejšie modely robotických vysávačov dokážu okrem vysávania zároveň umyť podlahu, čo vám opäť dokáže ušetriť množstvo času pri upratovaní.

6. Upratovacie pomôcky majte neustále po ruke

ako rychlejsie upratat2Predstavte si chyžné kdekoľvek v penzióne alebo hoteli. Určite ste si všimli, že keď upratujú, tak majú so sebou vozík, v ktorom majú k dispozícií všetky čistiace prostriedky a pomôcky. Dôvod je celkom jednoduchý – vozík dokáže ušetriť drahocenný čas. Ak by mali chyžné po čistiace prostriedky a pomôcky neustále chodiť do nejakej miestnosti, určite by im upratovanie zabralo aj dvakrát viac času, ako keď použijú vozík, v ktorom je všetko na dosah.

Doma nemusíte používať vozík, pretože by to nebolo veľmi praktické. Stačí, ak si upratovacie pomôcky ako rukavice, hubky a handričky vložíte do vrecka alebo do zástery. Nezabudnite na vrece, do ktorého budete odkladať odpad. Môžete si po pokojne strčiť za pás nohavíc. Čistiace prostriedky si vložte napríklad do vedierka a noste ho so sebou do každej miestnosti. Vďaka tomu viete ušetriť dostatok času, pretože nebudete musieť odbiehať do ďalšej miestnosti pre prostriedky, ktoré sú potrebné na čistenie.

7. Čím viac rúk, tým lepšie

Niektorí ľudia majú ležérnejšie upratovanie a používajú pritom iba jednu ruku. To však veľmi spomaľuje upratovanie. Aby bolo upratovanie rýchlejšie, tak treba používať obe ruky súčasne. Napríklad ak jednou rukou striekate čistiaci alebo dezinfekčný prostriedok na povrch, tak druhou môžete zároveň utierať povrch handričkou. Alebo ak umývate zrkadlo, tak jednou rukou nastriekajte prostriedok na okná a zároveň ho druhou utierajte. Ušetrí to skutočne dosť času.

Ak chcete mať upratovanie ešte rýchlejšie za sebou, tak perfektnou voľbou je zapojiť do práce hneď niekoľko rúk. Ideálne teda bude, ak zapojíte do upratovania celú rodinu a vytvoríte si z toho pravidelnú činnosť. Základom je rozdeliť si úlohy (vytvoriť si plán, ako je spomenuté v prvom bode), aby sa nestalo, že dvaja členovia domácnosti budú upratovať to isté. Bolo by to neefektívne.

8. Minimalizujte svoj pohyb

Ďalším tipom, vďaka ktorému ušetríte čas pri upratovaní je minimalizovanie pohybu. To znamená, že keď sa pustite do upratovania jednej miestnosti, tak v nej zotrvajte, pokiaľ nebude celá hotová. Jediné, čo treba vynechať je vysávanie a umývanie podláh, ktoré je vhodnejšie robiť naraz v celom dome či byte.

Takže ak sa napríklad nachádzate v obývačke, začnite upratovať presne podľa pravidla číslo 3 z tohto článku. To znamená, že upratujte smerom zhora nadol. Keď všetko dôkladne upracete, až v tom prípade prejdite do ďalšej miestnosti a tam pokračujte s upratovaním.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 8 Priemerne: 4.8]