Test TOP 7 najlepších panvíc – 2021

testy panvícPanvica je kuchynské náčinie s plochým rovnomerným dnom. Vo všeobecnosti sa ich rozmer vyskytuje od 20 do 30 centimetrov, avšak jestvujú tak rozmerovo menšie, ako aj väčšie panvice. Väčšina panvíc má nízke boky ktoré sú nahnuté smerom von, dlhú rúčku a žiadnu prikrývku.

Na trhu existuje mnoho druhov panvíc, jedným z nich je sauté panvica, ktorej boky nie sú výrazne (alebo vôbec) nahnuté, zatiaľ čo balenie obsahuje priehľadnú prikrývku. Hoci je takáto panvica určená a navrhnutá na restovanie pri nízkej teplote, môže byť rovnako využitá na praženie ako štandardná panvica.

Spracovanie jedál na panvici si často vyžaduje potretie spodnej plochy mastnou potravinovou látkou, akou sú napr. rôzne oleje (slnečnicový, repkový,…). Olej namaže povrch rozhorúčenej panvice, zvyšuje kontakt medzi potravinou a panvicou, znižuje potrebný čas na tepelnú úpravu a zlepšuje chuť ako aj farbu výsledného jedla. V našom teste panvíc vám ich delenie priblížime bližšie.

Náš test panvíc vám prináša porovnanie tých najlepších panvíc. Či už sa jedná o teflónovú, liatinovú, či nerezovú panvicu budeme sa snažiť vám jednoducho predstaviť, ktorú panvicu by ste si mali kúpiť.

 

Test – TOP7 najlepšie panvice

 Názov modeluŠpecifikácia modeluHodnoteniePribližná cena 
1.Delimano Univerzálna rajnica Stone Legend 28 cm
panvica Delimano Univerzálna rajnica Stone Legend 28 cm
 • univerzálna panvica
 • vhodná na vyprážanie, opekanie ale aj na prípravu omáčiek
 • z prírodných materiálov kameňa a smaltu
29€
2.Delimano Stone Legend giant wok 35 cm
panvica Delimano Stone Legend giant wok 35 cm
 • inovatívny wok na rýchle varenie
 • skvelá príprava šťavnatých jedál
 • možnosť variť aj vo väčšom množstve
19€
3.Delimano Panvica na vyprážanie Stone Legend 28 cm
panvica Delimano na vyprážanie Stone Legend 28 cm
 • klasická panvica na vyprážanie
 • vďaka kamennému povrchu stačí variť na troche oleja
 • nelepivý povrch
29€
4.WMF Grilovacia panvica 28 cm
panvica WMF Grilovacia panvica 28 cm
 • skvelá panvica na grilovanie
 • ľahká hliníková panvica
 • nepriľnavý povrch
33€
5.Delimano Panvica na vyprážanie Stone Legend 24 cm
panvica Delimano na vyprážanie Stone Legend 24 cm
 • 24cm panvica na vyprážanie
 • vďaka kamennému povrchu stačí variť na troche oleja
 • nelepivý povrch
24€
6.TEFAL Invissia wok B3091942
panvica TEFAL Invissia wok B3091942
 • wok s priemerom 28cm vhodný na akýkoľvek typ prípravy jedla
 • indikátor teploty Thermo-SpotTM
 • nelepivý povrch
15€
7.Tefal TalentPro C6211952 wok panvica 28cm
panvica Tefal TalentPro C6211952 wok 28cm
 • wok s povrchom Titanium Excellence®
 • extra odolný nepriľnavý povrch
 • vložka z nerezovej ocele
33€

Ako vybrať tú najlepšiu panvicu?

Kdekoľvek sú panvice predávané, človek ich môže nájsť v kvantách. Rôzne tvary, rôzne materiály, rôzne vlastnosti, rôzne rozmery, rôzne ceny. Na to, aby si človek zvolil tú správnu panvicu, musí brať na ohľad niekoľko faktorov. Najdôležitejší z faktorov je práve použitie – teda na čo danú panvicu budete používať, teda či hľadáte špeciálne grilovacie panvice, sauté panvice, woky alebo univerzálne panvice. To vedie k rozhodnutiu medzi materiálmi a rozmermi. Pokiaľ sa človek nedokáže rozhodnúť, jestvujú univerzálne panvice ktoré sa hodia na takmer všetky použitia. No koniec koncov je najlepšie vlastniť viacero druhov panvíc z rôznych materiálov, aby človek nebol zaskočený výsledkom, ktorý pred ním stojí na panvici.

1. Teflónové panvice

Panvice vyrobené z teflónu sú skvelé v tom, že obsahujú nelepiaci povrch, ľahko sa umývajú a praženie nepotrvá dlho. Avšak majte na pamäti – pokiaľ sa rozhodnete kúpiť teflónovú panvicu, na jej povrch smiete použiť len náčinie z teflónu (ale aj plastové či drevené), akékoľvek iné môže totižto poškodiť jej povrch, čo zapríčiní uvoľňovanie škodlivých látok priamo do jedál.

Takéto panvice, nakoľko sú nelepivé, sú vhodné na jedlá ktoré sa zvyknú lepiť na rozhorúčené povrchy. Na prípravu týchto jedál by mal postačovať nízky až stredný stupeň. Povrch takýchto panvíc je náchylný na vyššie teploty ktoré znižujú jeho životnosť a poškodzujú ho, čo vedie k vylúčeniu škodlivých látok do potravín, a tak je takáto panvica najlepšia v prípade, že potraviny ktoré idete pripraviť nevyžadujú vysokú teplotu. Pravidlom je, že čím drahšia panvica, tým je jej povrch kvalitnejší – vydrží viac a oveľa dlhšie.

Umývanie je jednoduché, vďaka nelepiacemu povrchu – stačia papierové utierky a následne umytie s hubkou (umývajte jemným povrchom). Akékoľvek drsné a chemicky silné prostriedky a pomôcky okamžite alebo postupne narušujú štruktúru povrchu.

2. Liatinové panvice

Veľmi rozšírené panvice. Stará škola ktorá zaručí dôkladné opečenie. Liatinová panvica totižto vodí teplo tak ako žiaden iný druh panvíc, a tak je skvelá na praženie mastných jedál. Takéto panvice sú ťažšie než jej náprotivky, no to vynahradzuje rovnomerným zahrievaním celej plochy. Vodenie tepla je extrémne účinné a panvica zadržuje teplo na dlhšiu dobu. Vďaka jej účinnosti by mali byť liatinové panvice využívané rovnako ako teflónové – na nízkom či strednom stupni.

Pozor: liatina nereaguje rovnako dobre na kyseliny (napr. víno) ako iné materiály, preto je v takomto prípade doporučené využiť inú panvicu, napríklad panvicu z nerezovej ocele.

Údržba liatinovej panvice je práve jej časté používanie – tuková vrstva na povrchu zabraňuje korózii.

Umývanie je časovo náročnejšie než u teflónových, najlepším spôsobom umytia pripáleného povrchu je varením vody dovtedy, dokým sa čiastočky od povrchu neodlepia.

3. Nerezové panvice

Panvice vyrobené z nerezovej ocele, sú pevné a dlho vydržia. Často ľahšie než liatinové a nijako nereagujú na látky, narozdiel od liatinovej. To umožňuje prípravu rôznych jedál napr. aj na víne bez akýchkoľvek obáv.

Nerezová panvica je skvelou voľbou ak často restujete, preferujete kov a pripravujete pokrmy rôznymi spôsobmi. Je hlbšia než iné panvice, čo je skvelé pre prípravu rôznych omáčok.

Najlepšie nerezové panvice sú ťažšie, to nepriamo poukazuje na prítomnosť vysokovodivého jadra z hliníka, ktoré sa nachádza medzi vrstvami nerezovej ocele. To rovnomerne rozvádza teplo pozdĺž plochy.

Pokiaľ nechcete, aby sa na nerezovú panvicu nepripaľovalo jedlo, jednoducho zohrejte panvicu na vysokom stupni. Teplotu následne znížte a pridajte kvapku oleja ktorý rozlejete po povrchu. Ponechajte na cca minútu a pridajte potraviny, spoločne s trochou oleja ak je to potrebné. Teplo a olej tak zapchávajú mikroskopické póry na panvici, čo výrazne znižuje výskyt pripálenín.

Umývanie nerezových panvíc je jednoduché, nakoľko ich človek môže umyť aj so saponátom a drsnejším zaobchádzaním.

4. Keramické panvice

Najenvironmentálnejší a najbezpečnejší materiál použitý pri výrobe takejto panvice. Pri využívaní takejto panvice, je dôležité udržiavať ju vždy čistú od zvyškov oleja z predchádzajúcich pražení. Pozor, tak ako pri teflónových panviciach, aj keramické panvice majú nelepiaci sa povrch, ktorý môže byť narušený a tak sa celá panvica znehodnotí. Našťastie, keramický povrch toho vydrží omnoho viac, a museli by ste sa naozaj snažiť aby ste ho naozaj narušili. Keramický povrch nezadržuje pach ani chuť z predošlých jedál, a tak pri zohrievaní panvice necítite pach z jedla, ktoré ste si pripravili pred dvoma týždňami. Keramický materiál sa nezhodnocuje po neustálom používaní, ako to je často pri lacných teflónových panviciach.

Berte na vedomie, že keramické panvice sú veľmi krehké a akýkoľvek pád vedie k ich rozbitiu či narušeniu.

Pred prvým použitím, panvicu umyte v teplej saponátovej vode a vysušte ju s papierovou utierkou, tým odstránite akékoľvek zvyšky a čiastočky na jej povrchu. Pred každým varením jemne a rovnomerne namažte povrch. Používajte nízky až stredný stupeň, nakoľko nereagujú dobre na vystavenie vysokým teplotám. To môže taktiež viesť k pripáleninám. Nikdy nevkladajte horúcu keramickú panvicu do chladnej vody.

Pred umývaním ju teda nechajte vychladnúť. Umyte ju v teplej saponátovej vode s jemnou hubkou či utierkou. Ak sa chcete zbaviť pripálenín, namočte ju do horúcej vody na polhodinu. To spraví čistenie jednoduchším. Vyhýbajte sa drôtenkám a iným tvrdým pomôckam. Po umytí dôkladne opláchnite v teplej vode a vysušte, odložte na bezpečné miesto, najlepšie preč od inej keramiky.

Rúčky panvíc – aká by mala byť?

Vo všeobecnosti by si mal človek zvoliť panvicu ktorej rúčka je odnímateľná, umožňujúc rôzne iné využitia kúpenej panvice. Rúčka by nemala byť termovodivá, aby nedochádzalo k popáleninám či zbytočnému držaniu s nešikovnou chňapkou. Rúčky by teda mali byť vyrobené z plastu či iného syntetického nevodivého materiálu.

Hĺbka panvíc – aké rôzne existujú?

Pri kúpe panvíc je dôležité myslieť vopred – bude panvica využívaná výlučne na praženie alebo plánujete pripravovať omáčky či iné šťavnaté jedlá? So sauté panvicami si dokážete pripraviť šťavnaté jedlá, zatiaľ čo nízke hrany štandardných panvíc umožňujú jednoduché prevracanie jedla. Ak vaše recepty obsahujú kroky, kde je potrebné orestovanie a pridávanie tekutín, sauté panvice sú tou pravou voľbou.

Leave a Reply

Leave the field below empty!