grilovacia panvicaV kuchyni vrátane kvalitných spotrebičov a iného kuchynského príslušenstva nesmie chýbať ani dobrá grilovacia panvica. V prípade, že je vonku zima, alebo prší, je tým najlepším možným riešením ako si spraviť chutný grilovaný pokrm v pohodlí domova.

Medzi jej hlavné benefity patrí najmä odolnosť voči dlhodobému pôsobeniu vysokých teplôt, ktoré sú pri grilovaní nevyhnutnosťou. K jej špecifickosti taktiež prispieva aj mriežkované dno panvice slúžiace predovšetkým ako ochrana potravín pred pripečením.

Netreba však zabúdať ani na drážky medzi jednotlivými mriežkami, tzv. žľaby uchovávajúce všetku šťavu z potravín. Tú po dopečení môžete využiť na poliatie prílohy, alebo ako súčasť chutnej omáčky. Grilovacie panvice sú teda ideálnym pomocníkom na grilovanie akéhokoľvek pokrmu, ktorý obľubujete. Na trhu nájdete nespočetné množstvo grilovacích panvíc v rôznych prevedeniach a cenových kategóriách. Nie pri každom modely je však vyššia cena aj zárukou kvality.

Náš test grilovacích panvíc vám predstavuje rebríček tých najlepších grilovacích panvíc, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP5 najlepšie grilovacie panvice

Ako si vybrať tú správnu grilovaciu panvicu?

Vyberať by ste mali podľa rôznych kritérií ako sú: materiál, typ sporáku, materiál a dĺžka rúčky a či je možné danú panvicu umývať v umývačke riadov.

Aký materiál zvoliť?

Je jedným z najdôležitejších parametrov na ktoré by ste mali myslieť. V prípade grilovacích panvíc dbajte predovšetkým na odolnosť materiálu, či už voči mechanickému poškodeniu, alebo vyšším teplotám. Na výber máte hneď z niekoľkých materiálov, pričom každý má svoje výhody aj nevýhody.

  1. Nerez je typický svojim elegantným lesklým vzhľadom a univerzálnym využitím. Na panvici z nerezu môžete nielen grilovať zeleninu, ovocie, ale i dusiť a zapekať rôzne pokrmy. Jej hlavnou nevýhodou je však vysoké riziko pripálenia jedla v prípade, že sa panvica príliš prehreje. Navyše na prípravu jednotlivých pokrmov musíte využívať olej, či iný tuk, čo sa pri steakoch rozhodne neodporúča. Ak teda preferujete zdravú stravu, alebo plánujete grilovaciu panvicu využívať prevažne na steaky, tento materiál nie je pre vás tou najlepšou voľbou.
  2. Teflón patrí veľmi obľúbený a univerzálny materiál. Hlavným benefitom teflónových panvíc je vrátane nižšej ceny aj nepriľnavá tenká vrstva vďaka ktorej sa potraviny na panvici nepripália. Teflónové panvice sú vhodné používať maximálne do teploty 260 stupňov, čo môže byť pre niekoho obmedzujúce. Pri vyšších teplotách sa uvoľňujú z panvice rôzne toxické látky, ktoré môže byť pre ľudský organizmus nebezpečné. Taktiež je teflón náchylný na mechanické poškodenie, pri grilovaní na teflónovej panvici je teda vhodné používať kuchynské príslušenstvo z dreva, alebo plastu.
  3. Keramika zaujme najmä svojim žiarivo bielym dnom, ktoré však po čase stratí svoju belosť a zájde. V porovnaní s predchádzajúcimi materiálmi, panvice z keramiky sú vhodné skôr na úpravu jedál pri nižšej teplote, ktorá na grilovanie hutnejších potravín nestačí. Vzhľadom na to je keramická grilovacia panvica vhodná skôr pre nadšencov zdravej stravy, keďže nevyžaduje použitie tuku a je ideálna na grilovanie zeleniny či ovocia.
  4. Titán je moderným, avšak drahším materiálom, ktorý sa používa aj na výrobu grilovacích panvíc. Vyniká najmä vysokou odolnosťou nielen voči mechanickému poškodeniu, ale i vysokým teplotám, čo oceníte pri grilovaní akýchkoľvek surovín. Taktiež má nepriľnavý povrch a pri tepelnej úprave vám bude stačiť minimum tuku. Kvalitný materiál a výborné vlastnosti titánových grilovacích panvíc sa však odrazia najmä na ich cene, ktorá je podstatne vyššia ako pri panviciach z teflónu či nerezu.
  5. Oceľ patrí do skupiny ťažších, no vysoko odolných materiálov. Oceľové panvice vedú teplo rovnomerne po panvici, sú nepriľnavé a zanechávajú na pokrmoch pravú grilovanú chuť. Medzi hlavné nevýhody patrí nutnosť pravidelného vypaľovania panvice, aby nezhrdzavela a jedlo sa nepripekalo. Pri dlhodobom používaní, ak robíte obed pre celú rodinu môže byť manipulácia s ňou ťažká a vyčerpávajúca. Treba však zdôrazniť, že na občasné grilovanie je výborná.
  6. Liatina je veľmi podobná ako oceľ, nielen čo sa týka nutnosti vypaľovania liatinových grilovacích panvíc, ale i ostatných vlastností ako nepriľnavé dno a veľmi dobrá tepelná vodivosť. Vzhľadom na uvedené špecifiká, cenovú dostupnosť a dlhodobú životnosť je vhodná pre každého kto si chce často pochutnávať na zdravých grilovaných pokrmoch a grilovanej zelenine.
  7. Meď vyniká predovšetkým svojim vzhľadom, čo sa samozrejme odrazí aj na celkovom prevedení medenej grilovacej panvice. Tá bude žiariť tak vo vašej kuchyni, ako aj v príprave jedál, keďže sa vyznačuje výbornou tepelnou vodivosťou a nepriľnavým povrchom. Treba si však uvedomiť, že v porovnaní s predchádzajúcimi materiálmi grilovacích panvíc si táto vyžaduje podstatne väčšiu starostlivosť a pravidelné leštenie povrchu. S prihliadnutím však na jej podstatne vyššiu cenu je vhodná skôr pre profesionálnych kuchárov, ktorí si potrpia nielen na vlastnostiach, ale aj dizajne.

Vyberajte aj podľa typu sporáku, ktorý máte

Pri výbere správnej grilovacej panvice nezabúdajte ani na sporák, ktorý máte doma. Obzvlášť ak používate indukčné varné dosky, spodná časť grilovacej panvice musí byť z ocele. Čo sa týka elektrického, plynového, alebo sklokeramického sporáka nemusíte mať obavy, takmer všetky panvice sedia na uvedené typy.

Materiál a dĺžka rúčky

Často krát sa stane, že musíte pri varení panvicu premiestňovať z jedného miesta na druhý. Rukoväť panvice by preto mala byť dostatočne dlhá, pevná a dobre uchopiteľná. Taktiež by mala byť z materiálu, ktorý je odolný voči teplote minimálne 150 stupňov. Budete tak môcť dať daný pokrm zapiecť ešte do trúby bez toho, aby sa panvica poškodila, či uvoľnili z nej škodlivé látky.

Umývanie v umývačke

Nie všetky grilovacie panvice stačí jednoducho vložiť do umývačky riadu a dať umývať. To, či je daná panvica vhodná do umývačky záleží predovšetkým na jej materiály. Kým grilovaciu panvicu z nerezu, alebo titánu môžete spokojne vložiť do umývačky riadu bez toho, aby sa znehodnotila, oceľovú, keramickú, liatinovú či teflónovú musíte umývať ručne v čistej, horúcej vode bez saponátu.  V prípade medenej je nevyhnutné na čistenie dokonca použiť špeciálny čistiť a leštič.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 14 Priemerne: 4.5]