liatinove panviceV každej kuchyni vrátane kuchynských spotrebičov, hrncov a riadov nesmie chýbať ani zopár kvalitných panvíc. Vybrať si môžete z rôznych materiálov, od teflónových až po keramické či liatinové panvice. Práve tie sa v súčasnosti tešia veľkej obľube a zastávajú čestné miesto v nejednej domácnosti. Už ich samotný názov naznačuje, že sú vyrobené z liatiny, teda materiálu, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou, dlhou životnosťou a výbornou tepelnou vodivosťou.

V porovnaní s inými materiálmi liatinová panvica má na svojom povrchu výhradne liatinu, žiadne iné materiály rôznych chemických zlúčením. Vzhľadom na túto skutočnosť je liatinová panvica odolná aj pri vysokých teplotách a neuvoľňuje žiadne toxické látky. Vysoká rezistencia voči mechanickému poškodeniu a ostatné charakteristické vlastnosti liatiny sa ale podpísali pod jej pomerne vyššiu cenu a váhu. Pre niektoré gazdinky tak môže byť panvica ťažká a manipulácia s ňou fyzicky náročnejšia.

Napriek tomu však zostáva veľmi obľúbená aj vďaka svojmu univerzálnemu využitiu, či už na grilovanie, dusenie, vysmážanie, alebo dokonca zapekanie. Práve s výberom tej pravej liatinovej panvice pre vás, vám pomôžeme v tomto článku.

Náš test liatinových panvíc vám predstavuje rebríček tých najlepších liatinových panvíc, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP5 najlepšie liatinové panvice

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.TESCOMA Panvica na palacinky i-PREMIUM 26cm
liatinova panvica TESCOMA Panvica na palacinky i-PREMIUM 26cm
91 %; 9 recenzií35 €
2.Orion Panvica liatinová 30 cm
liatinova panvica Orion Panvica liatinová 30 cm
88 %; 4 recenzie25 €
3.Orion Grilovací litinová pánev 24 cm
liatinova panvica Orion Grilovací litinová pánev 24 cm
90 %; 1 recenzie19 €
4.Orion Panvica liatinová 25 cm
liatinova panvica Orion Panvica liatinová 25 cm
96 %; 7 recenzií25 €
5.Banquet Panvica na palacinky s nepriľnavým povrchom Natural Stone 24 x 1,8
cm
liatinova panvica Banquet Panvica na palacinky s nepriľnavým povrchom Natural Stone 24 x 1,8 <br data-lazy-src=
94 %; 13 recenzií15 €

Ako si vybrať tú najlepšiu liatinovú panvicu?

Do úvahy by ste mali brať určite viacero kritérií, ktoré rozhodujú o kvalite a použiteľnosti liatinovej panvice. Pri výbere liatinovej panvice sa pozerajte na päť hlavných parametrov, ktorými sú: typ liatinovej panvice, rozmery, druh a veľkosť, materiál rukoväte, či cena.

1. Typ liatinovej panvice

Pred samotnou kúpou si zvážte na čo budete danú panvicu používať, prípadne pre koľko osôb variť. Klasické liatinové panvice vzhľadom na svoje rozmery, hĺbku a guľatý tvar sú vhodné tak na vysmážanie, ako aj dusenie, či prípravu placiek a palaciniek. Ak však často varíte omáčky, alebo ázijské jedlá, rozhodne siahnite po liatinovej panvici s hlbším dnom, tzv. WOKu. Pre milovníkov šťavnatých pokrmov a grilovanej zeleniny je ideálna grilovacia panvica z liatiny štvorcového tvaru s mriežkami na spodnej časti. Na zapekanie v rúre slúži zapekacia liatinová panvica prevažne obdĺžnikového tvaru, ktorá však nie je vhodná na dusenie, vysmážanie, či grilovanie, ale výhradne na zapekanie.

💡 TIP:
Je dôležité rozlišovať dva hlavné typy liatinových panvíc:
a) liatinové panvice so smaltovaným povrchom a liatinovým „telom“
b) celoliatinové panvice bez povrchovej úpravy.

Smaltované liatinové panvice majú na povrchu tenkú vrstvu smaltu, ktorá pridáva estetický vzhľad a zlepšuje odolnosť proti korózii. Na druhej strane, celoliatinové panvice bez povrchovej úpravy môžu byť robustnejšie, ale môžu vyžadovať väčšiu starostlivosť pri čistení a uchovávaní, aby sa predišlo korózii. Treba však poznamenať, že liatinové panvice so smaltovaným povrchom a liatinovým telom netreba vypaľovať, čo je často potrebné pri panviciach bez povrchovej úpravy.

2. Rozmery liatinovej panvice

Ak už máte premyslený konkrétny typ liatinovej panvice nezabudnite ani ja jej veľkosť. Na varenie v dvojčlennej domácnosti vám postačí aj menšia panvica s rozmermi 20-24cm. Táto veľkosť vám postačí na vysmážanie, či dusenie krájanej zeleniny. V prípade, že vás je v domácnosti viac a plánujete na panvici variť aj omáčky, pripravovať rôzne pokrmy a jedlá siahnite po liatinovej panvici s rozmermi 26-30cm, ktorá je ešte stále pomerne ľahká a dobre uchopiteľná. To sa ale nedá povedať o väčších liatinových panviciach s veľkosťou 32-40 cm na ktorých síce dokážete upiecť aj väčšie jedlá, avšak v porovnaní s predchádzajúcimi sú podstatne ťažšie uchopiteľné.

3. Druh a veľkosť horáku

Najväčšou výhodou liatinových panvíc je ich oceľové dno vhodné tak na elektrický, plynový sporák, ako aj na indukčné varné dosky. Popri tom však netreba zabúdať ani na veľkosť jednotlivých horákov. Tie by mali byť približne rovnako veľké ako je samotná panvica. Ak bude panvica menšia ako samotný horák, bude dochádzať k úniku tepla a tak zbytočnej strate energie. V prípade zas príliš veľkej panvice a malého horáka, budete musieť panvicu dlhšie nahrievať a teplo sa rovnomerne nerozloží po celom jej obvode. Odporúčame teda najskôr zmerať veľkosť horákov a následne podľa nich vybrať vhodnú liatinovú panvicu.

4. Materiál rukoväte

Dusenie, vysmážanie či grilovanie surovín na liatinovej panvici nemusí byť vždy postačujúce. Príprava jedla si často krát vyžaduje aj inú tepelnú úpravu, napríklad zapečenie v rúre. Najlepšie teda je ak má panvica rukoväť odolnú voči vysokým teplotám. Niektoré liatinové panvice majú rukoväte z dreva, ktoré sú určitým spôsobom pohodlnejšie a estetickejšie, treba si však uvedomiť, že ich nemožno vložiť do rúry. Vrátane materiálu nezanedbajte ani dĺžku a hrúbku rukoväte, tá správna panvica vám musí dokonale sedieť v ruke. Nemajte obavy si prípadne na panvicu položiť aj nejaký predmet a tak manipulovať s panvicou.

5. Cena

Liatinové panvice nepatria medzi najlacnejšie, vzhľadom však na ich životnosť a charakter sa rozhodne oplatí do nich investovať. Nenechajte sa teda zlákať lacnými, necertifikovanými panvicami ktoré ponúkajú predajcovia na jarmokoch či iných akciách. Siahnite radšej po drahšej ale overenej klasike, najčastejšie pôvodom zo Švédska.

Výhody liatinovej panvice

 • Vhodná na všetky typy sporákov, vrátane indukčných varných dosiek
 • Výborná tepelná vodivosť, udržuje teplo po celom obvode panvice
 • Nepriľnavý povrch bez chemických zlúčenín
 • Dlhodobá životnosť
 • Mechanická odolnosť, možnosť používať na všetky druhy kuchynského náčinia
 • Zdraviu prospešná, možnosť používať aj bez pridania tuku

Nevýhody liatinovej panvice

 • Ťažšia hmotnosť, fyzicky náročnejšia manipulácia
 • Náchylná na koróziu
 • Vyššia cena v porovnaní s panvicami z iného materiálu
 • Nemožnosť umývať v umývačke riadu
 • Nutná pravidelná starostlivosť, vypaľovanie

Ako sa správne starať o liatinovú panvicu?

Pred tým ako liatinovú panvicu začnete používať je nevyhnutné ju vypáliť. Panvicu najskôr dôkladne po všetkých stranách potrite, najlepšie slnečnicovým olejom. Následne panvicu vložte hore dnom do vyhriatej rúry na 175 stupňov a nechajte ju v nej aspoň 20 minút, pokiaľ sa všetok olej nevypáli. Po vytiahnutí nechajte liatinovú panvicu pár minút vychladnúť a až potom môžete zotrieť  prebytočný olej, najlepšie suchou papierovou vreckovou. Takto vypálená liatinová panvica bude pripravená na používanie. Po použití už nemusíte druhý krát panvicu vypaľovať, stačí očistiť prúdom horúcej vody bez saponátu a dôkladne vysušiť, aby ste predišli nepríjemnej korózií. V prípade, že po nejakom čase panvica začne hrdzavieť nemusíte sa báť, jemnou kefkou odstráňte hrdzu a opäť vypáľte.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 21 Priemerne: 4.3]