Test TOP 5 najlepších tlakomerov 2021

testy tlakomerovTlakomer je zdravotnícke zariadenie, využívané na osobné meranie tlaku v pohodlí vášho domova, u lekára alebo v nemocnici, najčastejšie doporučené ľuďom trpiacim vysokým alebo nízkym krvným tlakom, kardiovaskulárnymi ochoreniami (ako napríklad arytmia srdca).

Zariadenie využíva nafukovací pás (manžetu) ktorý sa spočiatku nafúkne, a po určitom čase uvoľní (alebo ho používateľ nafúkne a vyfúkne sám), čím sa postupne vyvíja tlak na tepnu a následne sa uvoľní. Na meranie tlaku používateľa sa využíva buďto mechanický alebo digitálny manometer. Mechanický manometer využíva ako ukazovateľ tlaku ortuť alebo aneroid.

V prípade, že sa o kúpu tlakomeru zaujíma fyzická osoba (bežný používateľ), kúpa tlakomeru s ortuťovým mechanickým manometrom je zákonom zakázaná. Pre bežné používanie v domácnosti sa využívajú väčšinou digitálne tlakomery.

Náš test tlakomerov vám predstavuje rebríček tých najlepších tlakomerov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP5 najlepšie tlakomery

 Názov modeluHodnotenieOrientačná cena 
1.Omron RS6
Digitálny tlakomer Omron RS6
94€
2.Omron M6 AC
Digitálny tlakomer Omron M6 AC
82€
3.AEG BMG 5677
Digitálny tlakomer AEG BMG 5677
58€
4.Rossmax X3
Digitálny tlakomer Rossmax X3
33€
5.Sencor SBP 690
Digitálny tlakomer Sencor SBP 690
20€

Ako si vybrať ten správny tlakomer?

Prečo si zakúpiť tlakomer?

Vďaka tlakomeru si môžete v pokoji domácnosti zmerať váš aktuálny krvný tlak v pravidelnom režime, vďaka čomu získate detailný rozpis vášho krvného tlaku v určitých hodinách dňa.

Vo všeobecnosti sa tlakomer využíva ako prevencia, poskytuje dôležité informácie o terajšom stave vášho tela, srdca, krvného tlaku. Vďaka pravidelnému meraniu predídete rôznym menším problémom, ale aj závažnejším problémom. Žijeme vo svete zhonu a nezdravých potravín. Kardiovaskulárne zdravotné problémy sú štatisticky na rapídnom vzostupe, to činí tlakomerom užitočnou pomôckou, najmä pre starších ľudí a ľudí trpiacich zdravotnými problémami ako je hypertenzia či arytmia srdca. V súvislosti s krvným tlakom, by sme mali mať na pamäti aj vplyv potravín a nápojov, ktoré môžu krvný tlak zvyšovať (napr. káva) alebo znižovať (orechy, banány, uhorky, uhorková šťava).

Veľkosť manžety

Pri zvažovaní kúpy tlakomeru na krvný tlak je dôležité, aby ste si predčasne odmerali obvod vašej paže (v prípade kúpy tlakomeru na zápästie, obvod vášho zápästia viď Manžeta na zápästie) – v strede vašej paže medzi lakťom a ramenom. Zanedbaním merania si môžete zakúpiť tlakomer s manžetou na pažu s nesprávnou veľkosťou manžety. V dôsledku toho môžu byť vaše budúce merania nepresné.

Veľkosti manžiet sú rozpísané tak v centimetrovom obvode ako aj v medzinárodných označeniach (XS, S, M, L, XL). Štandardná veľkosť manžety je obvod 22-32 centimetrov, univerzálne manžety majú maximálny obvod zvýšený o 10 cm od štandardnej, čím rozširuje rozsah obvodu vašej paže na 22-42 centimetrov, to robí tlakomer s takouto manžetou vhodným pre celú vašu rodinu.

Ak trpíte obezitou alebo je obvod vašej paže vyšší, zvážte kúpu väčšej manžety. Ak plánujete využívať tlakomer pre celú vašu rodinu, zvážte kúpu univerzálnej alebo predĺženej manžety.

Tlakomery s manžetou určenou na pažu majú manžetu vymeniteľnú, a tak si ju môžete pokojne zameniť podľa potreby. Na druhej strane, tlakomery na zápästné meranie tlaku nemajú vymeniteľnú manžetu, nakoľko je už pevne vstavaná do zariadenia.

Dokúpenie manžiet

V prípade, že plánujete dokúpiť manžetu pre váš tlakomer, je doporučené zakúpiť manžetu od rovnakého výrobcu ako je výrobca vášho tlakomeru, takto dokážete s istotou povedať, že merania budú presné a manžeta je plne kompatibilná s meracím zariadením. V prípade nekompatibilnej manžety môžu byť vaše merania nepresné.

Manžeta na pažu

Veľká väčšina vyrobených tlakomerov s manžetou na pažu je plne automatická. Takýto tlakomer nafúkne aj vyfúkne manžetu cez zautomatizovaný kompresor, uľahčujúc prácu a zlepšujúc spoľahlivosť. Pri ručných je potrebné ručne nafúknuť manžetu na určitú hodnotu, čo vyžaduje zručnosť.

Výhody:
+ mnohorakosť meracích spôsobov
+ možnosť univerzálnej veľkosti pre celú rodinu
+ modulárnosť – možnosť dokúpenia manžety
+ lepšia výbava aj presnosť

Nevýhody:
– v prípade manuálneho tlakomeru si vyžaduje zručnosť
– nevhodné pre cestovanie

Manžeta na zápästie

Tlakomer, ktorého manžeta sa upína na zápästí, je skvelý v niektorých ohľadoch, no nedostatočný v iných. Jeho váha a veľkosť ho robia skvelým prenosným zariadením, a tak pokiaľ cestujete a z času na čas si chcete počas cesty odmerať váš krvný tlak, tlakomer s manžetou na zápästie je skvelým riešením. Manžeta nie je vymeniteľná, je pevne vstavaná do tlakomeru a tak je výlučne osobná. Takéto tlakomery sú výlučne automatické.

Výhody:
+ vhodné pre cestovanie
+ zautomatizované meranie

Nevýhody:
– nevhodné pre starších ľudí či ľudí s arytmiou
– nižšia spoľahlivosť
– bez možnosti výmeny manžety

Typy napájania tlakomerov

  • Na batérie (najrozšírenejšie)
  • Na sieť (u niektorých tlakomerov možné dodatočne zakúpiť, ak adaptér chýba)
  • Solárne (zriedkavé)

Rôzne parametre a funkcie tlakomerov

  • Certifikát – ukazovateľ spoľahlivosti, ak chcete mať istotu presnosti meraní, certifikáty sú skvelým uistením
  • Pamäť – tlakomer obsahuje históriu meraní
  • Delená pamäť – tlakomer obsahuje tzv. pamäťové profily, ktoré ukladajú merania pre dve či viac osôb
  • Možnosť presunu dát do počítača – takýto prenos si vyžaduje prítomnosť softvéru na počítači, kde plánujete dáta presunúť
  • Automatické/Ručné nafukovanie – automatické nafukovanie manžety je presné, rýchle a šetrné, pri manuálnom nafukovaní sa vyžaduje zručnosť
  • IntelliSense – inovatívna technológia merania, berie do úvahy kolísavosť krvného tlaku ale aj arytmiu, meranie trvá podstatne kratšie, je šetrné a presné

Leave a Reply

Leave the field below empty!