Test TOP 7 najlepších rotopedov 2022

test rotopedovRotoped je jedným z najobľúbenejších domácich prístrojov na cvičenie. Precvičíte na ňom celú dolnú časť tela – sedacie svalstvo, stehná a lýtka, pričom spálite množstvo kalórií. Pri cvičení na rotopede zaťažujete kĺby minimálne, nakoľko na ňom sedíte a na vašich nohách nespočíva celá váha tela. Pravidelným cvičením na ňom sa zlepší vaša kondička, spevní vaša postava a zhodíte pár kíl, urobíte niečo pre svoje srdce a celkové zdravie.

Rotoped je vhodný pre každého – mladých, starších, pre seniorov, ale je to aj výborná pomôcka pri rehabilitácii a zotavovaní sa po úrazoch. Ak neviete aký typ rotopedu si zaobstarať stačí sa zamerať na určité parametre, financie a voľné miesto v domácnosti a vybrať si ten čo vám najviac vyhovuje. V súčasnosti nájdete na trhu širokú škálu rotopedov, ktoré nemusia veľmi poznačiť váš rozpočet. Ak viete, čo od tohto prístroja očakávate isto si vyberiete.

Náš test rotopedov vám predstavuje rebríček tých najlepších rotopedov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

TOP7 najlepšie rotopedy

 Názov modeluHodnoteniePribližná cena 
1.inSPORTline inCondi UB40i
rotoped inSPORTline inCondi UB40i
469€
2.inSPORTline Salenas
rotoped inSPORTline Salenas
359€
3.DUVLAN Moonlight Ergo
rotoped DUVLAN Moonlight Ergo
259€
4.DUVLAN Keaton Ergo
rotoped DUVLAN Keaton Ergo
279€
5.DUVLAN Silent
rotoped DUVLAN Silent
179€
6.Spartan MAGNETIC 800
rotoped Spartan MAGNETIC 800
159€
7.Spartan Magnetic 400
rotoped Spartan Magnetic 400
109€

Ako vybrať ten najlepší rotoped?

1. Základné rozdelenie rotopedov

Rotopedy sa delia na dva základné druhy. Rozdiel v nich je hlavne v množstve funkcií, ktoré obsahujú. Všetky druhy rotopedov majú zabudovaný malý počítač, na ktorom môžete sledovať svoj tep, rýchlosť a pod. V závislosti od druhu a typu rotopedu sa líši aj množstvo funkcií, ktoré poskytuje.

a) Mechanické rotopedy – manuálne ovládanie záťaže. Tento druh má jednoduché ovládanie, málo funkcií a netreba ho pripájať na elektrickú sieť. Potrebujete len batérie do zabudovaného mikropočítača. Vzhľadom k jednoduchosti je jeho cena nižšia. Má magnetický brzdný systém.

 • Osobne si musíte sledovať namerané hodnoty. V závislosti od nich a žiadaného tréningu si záťaž nastavujete manuálne
 • Na zabudovanom mikropočítači môžete sledovať čas, frekvenciu srdca, počet prejdených kilometrov, rýchlosť akou idete a koľko kalórií ste spálili (v závislosti od druhu prístroja)
 • Nevýhodou je, že pri zmene záťaže musíte prestať s cvičením a pokračovať v ňom až po nastavení požadovaného stupňa.

b) Ergometre – ide o zložitejšie prístroje. Majú elektromagnetický brzdný systém, ktorý je oproti systému v rotopedoch presnejší. Množstvo funkcií, ktoré ponúka ho zaradili do vyššej cenovej kategórie. Síce je drahší, ale isto ho využije každý člen domácnosti.

 • Záťaž je nastavovaná elektronicky, nemusíte sledovať namerané hodnoty, prístroj sám pridá, alebo uberie záťaž podľa vami stanovených parametrov (vek, tep srdca, výkon)
 • Pri jednoduchších modeloch meníte záťaž stlačením tlačidla, čo vám umožní cvičiť plynulo bez prerušenia.
 • Možnosť prepojenia ergometru s počítačom, tabletom či smartphonom
 • HRC program – nastavenie plynulého prispôsobenia záťaže vášmu tepu. Zvolíte si požadovanú tepovú frekvenciu a rotoped podľa nasnímaných údajov počas cvičenia bude pridávať, alebo uberať záťaž.
 • WATT program – program na udržanie stáleho výkonu – ak začnete šlapať pomalšie, prístroj zvýši záťaž a naopak. Takto počas celého tréningu budete podávať rovnaký výkon.
 • Nastavenie trasy – ide o preddefinované funkcie, kde sa mení rôzne zaťaženie – presne tak ako na reálnej trase v prírode.
 • Možnosť grafického znázornenia trasy – viete dopredu či vás čaká výstup, alebo pôjdete po rovinke.
 • Prístroj sleduje váš pulz, činnosť svalov, výkon, záťaž, obsah telesného tuku, či počet spálených kalórií

Ergometre vďaka svojej presnosti, meraniu výkonu, nastaveniu rôznych programov atď. sa využívajú aj v zdravotníckych zariadeniach.

2. Ďalšie delenie rotopedov

Ďalšie rozdelenie rotopedov je určené na základe závislosti od toho, čo od neho očakávate – teda, množstvo funkcií, programov a čo všetko má prístroj merať. Z niektorých druhov si môžete vybrať medzi manuálnym rotopedom, alebo ergometrom.

Elektronické rotopedy

 • Elektronické nastavenie minimálne 16 – tich stupňov záťaže
 • Tréning je efektívnejší než pri klasických – manuálnych rotopedoch
 • Je potrebné pripojiť ho k elektrickej sieti, existujú aj modely, ktoré majú zabudovaný generátor na výrobu potrebnej energie)
 • Aj tento typ nájdete v ambulantných zariadeniach

Recumbenty

Špeciálny druh rotopedu s opierkou na chrbát a pohodlným sedlom. Je vhodný pre starších ľudí, ľudí s obezitou a osoby, ktoré majú problém s rovnováhou, či pohyblivosťou alebo trpia bolesťami chrbta. Vďaka opierke môžu na prístroji sedieť pohodlnejšie a bezpečnejšie. Pri tomto druhu rotopedu sú nohy viac vpredu než pri iných typoch.

Eliptické rotopedy

Typ rotopedu, pri ktorom si precvičíte celé telo. Má pohyblivé rukoväte vďaka čomu rozhýbete aj ramená. Je len na vašom rozhodnutí či budete precvičovať len spodnú časť tela, alebo celé.

 • Eliptický rotoped nahradí niekoľko prístrojov na cvičenie – rotoped, bežecký trenažér a aj stepper.
 • Je vhodný na rehabilitácie a zotavovanie sa po úrazoch. Práve tento typ sa najčastejšie využíva vo fyzioterapeutických zariadeniach.

Ak rozmýšľate nad týmto rotopedom dajte si pri výbere pozor. Nakoľko môžete precvičovať celé telo je dôležité aby ste mali komfort pri cvičení. Lacné typy majú menšiu konštrukciu – krok na takomto prístroji bude malý a vysoký, čo sa míňa účinkom. Ideálne je, ak je možné na prístroji urobiť krok dlhý od 35 do 50 cm. Ide síce o drahšie a robustnejšie modely, ale nebudete zbytočne zaťažovať kĺby a aj cvičenie bude viac efektívne.

Šlapadlá

Šlapadlá (inak nazývané aj steppery) vám nezaberú v domácnosti veľa miesta. Sú ľahké a skladné. V podstate ide o lacnú a vzdialenejšiu verziu rotopedu. Precvičíte na nich dolnú časť tela, ale o získaní kondičky a chudnutí sa v tomto prípade nedá veľmi hovoriť.

Skladacie rotopedy

Tento typ je vhodný do domácností kde je málo miesta. Prístroj po cvičení zložíte a odložíte pod posteľ. Nevýhodou tohto druhu je jeho kratšia životnosť pri tomto spôsobe zaobchádzania. Častým skladaním a rozkladaním dochádza k opotrebovaniu zotrvačníku a ďalších častí prístroja. Ďalším mínusom je ich nosnosť, ktorá je maximálne 100 kg.

Domáci rotoped

V ponukách obchodov nájdete rôzne druhy rotopedov, od tých najkvalitnejších, vhodných pre profesionálov a vrcholových športovcov, cez rotopedy určené do posilňovní až po domáce športové pomôcky. Práve domáce rotopedy sú svojou konštrukciou, veľkosťou a dizajnom vhodné do izieb. Neplaťte zbytočne za prístroj, ktorý v plnej miere nikdy nevyužijete. Je lepšie si priplatiť za viac funkcií (viac stupňov záťaže, viac programov, polohovateľné riadidlá a sedlo, meranie tepu, kalórií) než za rotoped, ktorý je vyrobený pre niekoľko hodinové denno – denné náročné cvičenie.

3. Brzdný systém

Pri výbere rotopedu berte do úvahy aj jeho brzdný systém. Brzdný systém má vplyv na cvičenie, životnosť prístroja ale aj na to, v akej miere budete rušiť spolubývajúcich. Z tohto hľadiska sa prístroje delia na

 • Páskový brzdný systém (mechanický) – jednoduchý systém, ktorý je dosť hlučný. Nachádza sa v menej kvalitných a lacných druhoch rotopedov. Zotrvačník sa brzdí pomocou pásky. Najväčšími nevýhodami sú vyššia hlučnosť, vyššie opotrebovanie a kratšia životnosť.
 • Magnetický brzdný systém – najčastejšie sa nachádza v prístrojoch kde si regulujete záťaž manuálne. Magnet v systéme sa približuje, alebo vzďaľuje od zotrvačníku čím sa mení záťaž. Má plynulý a tichý chod. Nakoľko nedochádza k žiadnemu treniu je životnosť zotrvačníku vyššia. Tento brzdný systém sa v rotopedoch nachádza najčastejšie.
 • Elektromagnetický brzdný systém (indukčný) – inovatívny, najpresnejší a najlepší typ systému. Záťaž si nastavíte digitálne, cez počítač, alebo smartphon. Tiež je možnosť nastaviť si výšku požadovaného tepu a rotoped bude podľa nasnímaných údajov záťaž zvyšovať, alebo znižovať – bez toho aby ste museli prestať s tréningom a manuálne si ju nastaviť. Zotrvačník je brzdený pomocou elektronickej indukcie v cievke. Jeho veľkou prednosťou je tichý a nehlučný chod a vysoká presnosť v meraní výkonu.

Modely, pri ktorých nastavujete záťaž manuálne (mechanické rotopedy) disponujú zväčša 8 stupňami záťaže. Prepínate ju otočným gombíkom.

Pri elektronickom nastavení záťaže je možností nastavenia stupňov záťaže viac (minimálne 16). V prípade elektromagnetického brzdného systému si môžete nastaviť maximálnu extrémnu záťaž, ktorú využijú hlavne profesionáli.

4. Záťažové koleso (zotrvačník)

Ak vám ide o efektívny tréning, o jeho kvalitu a intenzitu zamerajte sa na záťažové koleso. Jeho hmotnosť sa pohybuje od 4 do 10 kg.

Čím ťažšia je záťaž tým viac energie musíte vynaložiť. Spálite viac kalórií, zlepšíte svoju kondičku a zhodíte viac tukových zásob. Vyššia váha zotrvačníka zaručí plynulejší chod rotopedu. Je vhodná na každodenné cvičenie (7 a viac kg) a pridávaním záťaže na takmer neustále zlepšovanie kondície.

Ľahšie záťažové kolesá ( 6 a menej kg) sú vhodné pre ľudí, ktorí si chcú len mierne zlepšiť, prípadne udržať kondíciu a trochu zlepšiť pohyblivosť. Nízka hmotnosť zotrvačníka nie je vhodná na každodenné cvičenie, pri ktorom chcete schudnúť a vybudovať si svalovú hmotu.

5. Konštrukcia rotopedu

Masívna konštrukcia a robustnejší rám vám zaručia väčšiu stabilitu rotopedu pri cvičení.

6. Nosnosť

Popri všetkých vymoženostiach, vylepšeniach a funkciách rotopedu berte do úvahy jeho maximálnu nosnosť. Ak bude prístroj využívať viac ľudí (celá rodina) mala by byť maximálna nosnosť rotopédu vyššia než je váha najťažšieho člena rodiny. Ak váži napr. 95 kíl zamerajte sa na prístroje s nosnosťou okolo 120 kg. Je lepšie mať väčšiu rezervu než neskôr zháňať nový rotoped. Väčšina rotopedov má nosnosť okolo 150 kg, ale nie je problém nájsť aj prístroj, ktorého nosnosť je 180 kg.

7. Výška cvičenca

Pri cvičení na rotopede by ste mali mať istý komfort, inak bude vaše cvičenie neefektívne a môžete si privodiť úraz. Zamerajte sa na prístroje kde sa dá upraviť výška a poloha riadidiel a aj sedla (horizontálne a vertikálne).

8. Sedlo

Populárne a aj najvhodnejšie sú gélové sedadlá. Každému vyhovuje iný tvar a veľkosť. Ak bude sedlo gélové pohodlne si na ňom zacvičia všetci členovia rodiny. Ak máte možnosť prístroj si vyskúšať osobne rozhodne tak urobte. Možnosť nastaviť sklon sedla uvítate ak na rotopede bude cvičiť viac ľudí.

9. Pedále

S ohľadom na bezpečnosť a efektivitu cvičenia je väčšina rotopedov vybavená páskami na uchytenie chodidla.

10. Počítač, snímače

V súčasnosti už na každom type rotopedu nájdete počítač. Tie najjednoduchšie merajú rýchlosť, počet prejdených kilometrov a dobu cvičenia. Tie zložitejšie snímajú váš tep počas cvičenia, prepočítajú počet spálených kalórií, zmerajú vám telesný tuk, alebo obsahujú niekoľko programov s profilmi rôznych tratí. V ponuke tiež nájdete možnosť naprogramovať si vlastnú trať.

11. Tepová frekvencia

Tuky sa najlepšie spaľujú pri cvičení, ktoré trvá viac ako 20 minút a tepová frekvencia je od 120 do 150 úderov za minútu. Aby ste sa meraním nemuseli počas cvičenia zaoberať vyrieši to za vás prístroj. V závislosti od druhu a cenovej relácie rotopedu sa tep meria buď pomocou hrudného pásu (presnejšie meranie), alebo za pomoci senzorov, ktoré sú zabudované v riadidlách.

12. Stabilita a manipulácia

V prípade, že je vaša podlaha krivá (vy si to ani uvedomiť nemusíte, drobné nerovnosti sa nájdu takmer všade) je lepšie zaobstarať si rotoped s nastavovacími nožičkami. Pre ľahšiu manipuláciu s prístrojom isto uvítate transportné kolieska pomocou ktorých môžete prístroj kedykoľvek ľahko presunúť z jedného miesta na iné miesto.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.6]

Pridať komentár

Leave the field below empty!